Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. září 2020 Zita

Průvodce: kterou herní mašinu koupit a proč

aktualizováno 
Na čem hrát hry? Jediná správná odpověď neexistuje. I u herních mašin záleží na vkusu, filozofii jednotlivých systémů a samozřejmě hrách, jinými slovy na přístupu, který je vám nejbližší.

Ilustrační snímek herního ovladače | foto: Ondřej Zach

Počítač, práce všeho druhu

Česko se řadí k zemím s tradičně silnou PC základnou. Počítač lze stále vnímat jakou nejuniverzálnější herní zařízení, k němuž existuje nespočet periferií. Kombinace myši a klávesnice poskytuje z pohledu ovládání v některých žánrech, například strategiích, nejvyšší komfort.

Průvodce

Průvodce pro ty, pro něž je současná nabídka herního hardware španělská vesnice.

Těšíme se ovšem v diskuzi i na tipy od vás, herních veteránů. Napište nám, na čem hrajete a pro a proti vámi zvolené platformy.

Na počítači je také k dispozici zdaleka nevíc exkluzivních titulů, od rozsáhlých on-line her přes simulátory a náročné strategie po silnou nezávislou scénu. Jen se tím tak tvůrci nechlubí jako na konzolích. Ve prospěch počítače hraje i digitální distribuce GoG, na níž za pakatel seženete hry, které psaly herní historii, uzpůsobené pro moderní stroje. Na výkonném počítači pak multiplatformní hry, pokud je vývojáři neodflákli, vypadají zdaleka nejlépe. PC verze u multiplatformních titulů bývají také nejlevnější, například fotbal FIFA 15 vyjde PC hráče na 990 Kč, zatímco konzolisté si pár stovek připlatí.

Podívejme se ovšem i na nevýhody. Pořádný herní počítač za deset tisíc zkrátka nekoupíte. Životní cyklus konzole bývá zhruba sedm let, počítač vám tak dlouho pravděpodobně nevydrží, pokud chcete hrát nové hry v top kvalitě. S počítačem se také kvůli otevřenosti platformy pojí řešení různých nekompatibilit a všemožná nastavování prakticky čehokoliv.

Smrt u počítače - ilustrační foto

Počítač

Pokud uvažujete o koupi herního počítače, měl by být výkon jednotlivých komponent v rovnováze. Je zbytečné mít grafickou kartu za deset tisíc, pokud vám bude výkon celého počítače brzdit pomalý procesor. U známých prodejců už však bývají herní sestavy dobře navrženy. U některých prodejců si můžete také sami zvolit komponenty a počítač si nechat sestavit a otestovat, aby byl celý komplet v záruce.

Konzole, když nechci nic řešit

Herní konzole považujeme v oblasti přístupu za protipól počítače: jde o uzavřenou platformu s pevně danou specifikací, přičemž hry v přidružených digitálních obchodech, které si výrobci sami provozují, podléhají schvalovacímu procesu.

Nahoře konzole Wii U, vlevo PlayStation 4 a vpravo Xbox One

Nahoře konzole Wii U, vlevo PlayStation 4 a vpravo Xbox One

Zleva: Wii U, PlayStation 4, Xbox One

Zleva: Wii U, PlayStation 4, Xbox One

Konzole si oblíbí hráči, kteří nechtějí řešit různá nastavování, kompatibility a podobně. S konzolí se pojí představa hraní na gauči u velké televize a ideálně ve více lidech. Životní cyklus konzole je zhruba sedm let, hráči také nemusí řešit, jestli jim hra vůbec půjde spustit. Nevýhodou bývá nedostatek her při startu, což se zhruba po roce srovná.

Aby mohla konzole posloužit jako rodinná, počítejte s dodatečnými náklady na pořízení dalšího ovladače. Vyplatí se koupit také konzoli v rámci bundlu, tedy balíku, kdy dostanete konzoli a k ní třeba jednu, dvě či tři hry, a to při nijak dramatickém navýšení ceny. Nabídka se průběžně mění, proto vybírejte pečlivě. Porovnejte také ceny a akce u více prodejců, můžete tak ušetřit pár stovek.

PlayStation 4, nebo Xbox One?

Pokud vás zajímá mainstream, což znamená, že si chcete zahrát fotbal, hokej, případně nějakou akci, budete volit mezi PlayStationem 4 od Sony a Xbox One od Microsoftu. Rivalita některých fanoušků obou platforem hraničí až s fanatismem, proto doporučuji podívat se na obě konzole v obchodě, vyzkoušet si ovladač a především mrknut se na to, jaké exkluzivní hry ta která platforma nabídne. Podle toho si vyberte.

Nahoře ovladač k PlayStation 4, dole ovladač k Xbox One

Nahoře ovladač k PlayStation 4, dole ovladač k Xbox One

Na PlayStation 4 si můžete zahrát špičkovou post-apokalyptickou akci Last of Us Remastered či za super-hrdinského fracka v inFamous: Second Son, Xbox One láká například na úžasný závodní festival Forza Horizon 2 či apokalypsu s humorem v Sunset Overdrive.

Pokud jde o fakta, prodejně si vede prozatím lépe PlayStation 4, který má na kontě 16,1 milionu kusů, zatímco Xbox One si připisuje 9,1 milionu. PlayStation 4 je skladnější a trafo má integrované přímo v konzoli. PlayStation 4 je také mírně výkonnější, zatímco Xbox One zase méně hlučnější. Xbox One má lepší kameru (Kinect 2), a tedy pohybové a hlasové ovládání a propojení s televizí.

The Last of Us: Remastered

The Last of Us: Remastered

Forza Horizon 2

Forza Horizon 2

Obě platformy fungují na bázi předplatného, které je vyžadováno, pokud se chcete pustit do hraní on-line. Bonusem pro předplatitele jsou ovšem každý měsíc hry zdarma. I zde se vyplatí uvažovat v rámci platformy: Xbox Live Gold zajistí přísun her pro Xbox One a Xbox 360, zatímco PlayStation Plus zásobí PlayStation 4, PlayStation 3 a PS Vita.

Konzole také nejsou zpětně kompatibilní, to znamená, že na nich nelze spustit hry pro PlayStation 3 respektive Xbox 360.

Ceny:
PlayStation 4 + The Last of Us Remastered + Little Big Planet 3 + Driveclub - 11 990 Kč
PlayStation 4 kamera - 1 490 Kč
Xbox One  + Kinect + Assassin’s Creed Unity & Black Flag - 13 790 Kč
Xbox One + Assassin’s Creed Unity & Black Flag - 10 390 Kč

Wii U, jdu svojí cestou

Konzole Wii U od Nintenda bývá označována za propadák, neprodává se totiž podle očekávání a z hlediska výkonu se se současnými platformami nemůže měřit. Jenže tak jednoduché to není. Wii U bych téměř nikomu nedoporučil jako hlavní herní systém, ale vřele ji doporučím jako druhý systém. Proč? Odpověď je prostá: hry. Ostatně podívejte se na výsledky zahraniční ankety The Game Awards, v níž Nintendo výrazně uspělo.

V pozadí konzole Wii U, v popředí tablet. Dominantou obalů od her je modrá...

V pozadí konzole Wii U, v popředí tablet. Dominantou obalů od her je modrá barva. Na obrázku jsou tituly Nintendoland, ZombiU a Sonic All-Stars Racing.

Na Wii U si nezahrajete nejnovější fotbal ani Call of Duty, fanoušci to ani nevyžadují. Nintendo má to štěstí, že vytváří hry, které systém prodávají. Za všechny zmiňme třeba geniální závody Mario Kart 8. Na Wii U přitom spustíte i hry určené pro původní Wii.

Pokud se pro Wii U rozhodnete, nedoporučuji kupovat Basic verzi s menším úložným prostorem (8 GB). Pro rodinné hraní budete potřebovat minimálně jeden další ovladač, ideálně však dva, jak ukázala například výborná sportovní kolekce pohybových her Wii Sport Club.

Mario Kart 8

Mario Kart 8

Donkey Kong Country: Tropical Freeze

Donkey Kong Country: Tropical Freeze

Pokud nepovažujete grafiku za to nejdůležitější a nejsou vám postavičky Nintenda nesympatické (instalatér Mario, opičák Donkey Kong apod.), Wii U si pravděpodobně rychle oblíbíte. Pod zdánlivě dětskou slupkou se totiž ukrývají propracované a často i obtížné hry. Nintendo také zapracovalo na rychlosti systému, která už není tak tragická. Užitečná je také možnost hrát některé hry přímo na „tabletovém ovladači“, zatímco se zbytek rodiny kouká na televizi.

Cena: Wii U 32 GB + hra Mario Kart 8 - 7 490 Kč

Hraní na cestách

Záleží především, co od hraní očekáváte. Telefony či tablety většinou uspokojí poptávku po nenáročném hraní, zatímco dedikované herní zařízení nabízí komplexnější hry a co především, ovládání pomocí tlačítek bez kompromisů.

PS Vita

PS Vita je skvělý herní stroj, jehož filosofií je přenést zážitek z „velké“ herní konzole do kapesního provedení. Problém je, že PS Vita nemá tolik štěstí na výrazné hry, které by systém prodávaly. V srpnu, po akci Gamescom to dokonce vypadalo, že Sony hází Vitu přes palubu. Po prosincové akci PlayStation Experience vypadá situace lépe.

Od vydání také výrazně klesla cena. Pod 5 000 korun seženete mega-pack, který obsahuje konzoli, 8 GB kartu a voucher na 5 her, což už je velmi slušné (při startu konzole jsem ji kupoval za 5 200 korun bez hry + dalších 1 150 korun za 16 GB kartu).

PS Vita

PS Vita

PS Vita 2000

PS Vita 2000

Motorstorm RC na handheldu PS Vita od Sony

Motorstorm RC na handheldu PS Vita od Sony

PS Vita existuje ve dvou verzích, původní (wi-fi / 3G) a slim. Novější slim má sice horší displej (LCD místo původního OLED), nicméně je užší a co hlavně, baterka déle vydrží, což je alespoň u mě u přenosného zařízení priorita.

Zanedbatelná není ani funkce Remote Play, díky níž lze hrát (streamovat) hry z PlayStation 4 na PS Vita.

Cena: PS Vita Slim + 5 her + 8 GB karta - 4 590 korun

3DS

Také handheld 3DS zpočátku zápasil s nevýraznými prodeji, které Nintendo nastartovalo výrazným zlevněním. 3DS (47,4 milionů kusů) tak PS Vitě (9,2 milionu kusů) po prodejní stránce uteklo, a to i přesto, že po stránce výkonu je na tom 3DS podstatně hůře.

3DS neudělalo terno ani s možností zobrazení prostorového 3D, které připomíná pohled do akvária. Zabodovalo ovšem širokou nabídkou her, aktuálně například remakem hry na hrdiny ze světa Pokemonů, což je další trefa do černého.

Nintendo 3DS, hra Street Fighter, AR karty pro rozšířenou realitu a herní karty

Nintendo 3DS, hra Street Fighter, AR karty pro rozšířenou realitu a herní karty

Nintendo 2DS

Nintendo 2DS

Koupi 3DS však aktuálně nikomu nedoporučuji. Proč? V Japonsku se od října prodává verze New 3DS, která má výkonnější procesor, hry se tudíž stahují a načítají rychleji (video porovnání třeba zde). Kdy se dostane do Evropy, nebylo prozatím oznámeno. Problém je, že například hra na hrdiny Xenoblade Chronicles poběží jen na novém 3DS, koupě starého hardware tak nedává smysl. Odlehčené verzi 2DS (test) se doporučuji vyhnout úplně.

Cena: 3DS XL + Mario Karts 7 - 4 990 Kč

Telefon, tablet

Mobil je ideální na logické rychlíky, spojovačky, sudoku a podobně, tablet exceluje u adventur a strategií, zejména u subžánru Tower defense, v němž hráč brání rozmísťováním obranných věží pevnost či bránu před nájezdy nepřátel. Nevýhodou u hraní na mobilu je fakt, že rychle vyšťaví baterku, jejíž výdrž u chytrých telefonů už tak není nijak oslnivá.

Zástupci jednotlivých tabletových platforem: Android - Samsung Galaxy Note 10.1...

Zástupci jednotlivých tabletových platforem: Android - Samsung Galaxy Note 10.1 verze (2014), iOS - iPad Air a Windows - Sony Vaio Tap 11

Pokud jde o iOS a Android, je to opět bitva přístupů, tj. otevřený vs. uzavřený systém. Co se týče hraní, jsem zastáncem iOS a tabletu iPad, protože právě zde vycházejí velké hry v předstihu (namátkou karetní Hearthstone či tanky World of Tanks: Blitz) a nemusím řešit, jestli mi půjde hra vůbec spustit. Z vlastní zkušenosti ještě dodám, že iPhone 5 po dvou letech používání a častém haní je téměř nepoužitelný, baterka nevydrží (bez hraní) už ani celý den.

Windows Phone z herního hlediska nelze doporučit, her oproti konkurenci je zde pramálo.

Levná konzole OUYA

Levná konzole OUYA

Nvidia Shield Tablet

Nvidia Shield Tablet

Za zmínku stojí výkonný tablet Shield od společnosti Nvidia, jehož test si přečtete u kolegů z Mobilu. Jinak levné „konzole“ na bázi Androidu spíše nedoporučuji, nejvýraznější z nich, systému Ouya, se příliš nedaří.

Staré konzole

V případě, že nevyžadujete úplné novinky, ale rádi byste konzoli třeba na chatu, špatnou volbou nemusí být ani dosluhující konzole PlayStation 3 a Xbox 360. Jejich cena bude i nadále klesat, zatímco výběr her je obrovský. A po bazarech či výprodejích je (hry) seženete za hubičku.

Autor:
Témata: Konec roku 2014
  • Nejčtenější

PlayStation 5 se během 24 hodin vyprodal, další budou zřejmě až příští rok

Obchody po světě hlásí naplněné kapacity předobjednávek pro konzoli PlayStation 5. Na aukčních serverech už překupníci...

PlayStation 5 bude stát stejně jako nový Xbox, předvedl kanonádu trailerů

Sony odhalilo cenu PlayStationu 5 a blízkou budoucnost nové generace nejúspěšnější herní konzole světa. Ve vybraných...

Fortnite produkuje měsíčně stejně emisí jako spálení 70 tisíc tun uhlí

Hraní počítačových her je poměrně náročné na elektřinu. Neušlo proto pozornosti ekologů. Ti vypočítali, že...

Simulátor dálkového pasažéra je horký kandidát na nejnudnější hru všech dob

Ve hře Airplane Mode si budeme moci vyzkoušet let přes Atlantický oceán v reálném čase. Těšit se můžete na luštění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný vývojář vyvrátil desítky let zakořeněnou pověru o Civilization

Hlavní autor kultovní Civilization Sid Meier vydal životopisnou knihu, mapující jeho bohatou kariéru v herním průmyslu....

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  • Další z rubriky

Mafia, Doom i Age of Empires 3. Gamescom toho vychrlil hromadu

Letošní ročník herního svátku Gamescom proběhne kvůli pandemii nového typu koronaviru pouze digitálně. Dvouhodinový...

ANKETA: Podle čeho si vytváříte ve hrách svoji postavu?

Piplání vlastních postav ke hrám neodmyslitelně patří. Máte nějaký klíč, podle kterého si svého hrdinu nebo hrdinku...

Nejpopulárnější mobilní hry poslední dekády? Vítěz vás možná překvapí

Premium Mobilní hry jsou stále trochu opomíjeným, nicméně i tak poměrně zásadním herním segmentem. Každý si pod tou...

Konečně jsou tu dostupné a všestranné VR brýle. Stát by mohly do 10 tisíc

Novinka od Oculusu, model Quest 2, je vylepšený oproti svému předchůdci snad každým coulem. A dokonce je levnější. Pár...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...