Průvodce: kterou herní mašinu koupit a proč

aktualizováno 
Na čem hrát hry? Jediná správná odpověď neexistuje. I u herních mašin záleží na vkusu, filozofii jednotlivých systémů a samozřejmě hrách, jinými slovy na přístupu, který je vám nejbližší.

Ilustrační snímek herního ovladače | foto: Ondřej Zach

Počítač, práce všeho druhu

Česko se řadí k zemím s tradičně silnou PC základnou. Počítač lze stále vnímat jakou nejuniverzálnější herní zařízení, k němuž existuje nespočet periferií. Kombinace myši a klávesnice poskytuje z pohledu ovládání v některých žánrech, například strategiích, nejvyšší komfort.

Průvodce

Průvodce pro ty, pro něž je současná nabídka herního hardware španělská vesnice.

Těšíme se ovšem v diskuzi i na tipy od vás, herních veteránů. Napište nám, na čem hrajete a pro a proti vámi zvolené platformy.

Na počítači je také k dispozici zdaleka nevíc exkluzivních titulů, od rozsáhlých on-line her přes simulátory a náročné strategie po silnou nezávislou scénu. Jen se tím tak tvůrci nechlubí jako na konzolích. Ve prospěch počítače hraje i digitální distribuce GoG, na níž za pakatel seženete hry, které psaly herní historii, uzpůsobené pro moderní stroje. Na výkonném počítači pak multiplatformní hry, pokud je vývojáři neodflákli, vypadají zdaleka nejlépe. PC verze u multiplatformních titulů bývají také nejlevnější, například fotbal FIFA 15 vyjde PC hráče na 990 Kč, zatímco konzolisté si pár stovek připlatí.

Podívejme se ovšem i na nevýhody. Pořádný herní počítač za deset tisíc zkrátka nekoupíte. Životní cyklus konzole bývá zhruba sedm let, počítač vám tak dlouho pravděpodobně nevydrží, pokud chcete hrát nové hry v top kvalitě. S počítačem se také kvůli otevřenosti platformy pojí řešení různých nekompatibilit a všemožná nastavování prakticky čehokoliv.

Smrt u počítače - ilustrační foto

Počítač

Pokud uvažujete o koupi herního počítače, měl by být výkon jednotlivých komponent v rovnováze. Je zbytečné mít grafickou kartu za deset tisíc, pokud vám bude výkon celého počítače brzdit pomalý procesor. U známých prodejců už však bývají herní sestavy dobře navrženy. U některých prodejců si můžete také sami zvolit komponenty a počítač si nechat sestavit a otestovat, aby byl celý komplet v záruce.

Konzole, když nechci nic řešit

Herní konzole považujeme v oblasti přístupu za protipól počítače: jde o uzavřenou platformu s pevně danou specifikací, přičemž hry v přidružených digitálních obchodech, které si výrobci sami provozují, podléhají schvalovacímu procesu.

Nahoře konzole Wii U, vlevo PlayStation 4 a vpravo Xbox One

Nahoře konzole Wii U, vlevo PlayStation 4 a vpravo Xbox One

Zleva: Wii U, PlayStation 4, Xbox One

Zleva: Wii U, PlayStation 4, Xbox One

Konzole si oblíbí hráči, kteří nechtějí řešit různá nastavování, kompatibility a podobně. S konzolí se pojí představa hraní na gauči u velké televize a ideálně ve více lidech. Životní cyklus konzole je zhruba sedm let, hráči také nemusí řešit, jestli jim hra vůbec půjde spustit. Nevýhodou bývá nedostatek her při startu, což se zhruba po roce srovná.

Aby mohla konzole posloužit jako rodinná, počítejte s dodatečnými náklady na pořízení dalšího ovladače. Vyplatí se koupit také konzoli v rámci bundlu, tedy balíku, kdy dostanete konzoli a k ní třeba jednu, dvě či tři hry, a to při nijak dramatickém navýšení ceny. Nabídka se průběžně mění, proto vybírejte pečlivě. Porovnejte také ceny a akce u více prodejců, můžete tak ušetřit pár stovek.

PlayStation 4, nebo Xbox One?

Pokud vás zajímá mainstream, což znamená, že si chcete zahrát fotbal, hokej, případně nějakou akci, budete volit mezi PlayStationem 4 od Sony a Xbox One od Microsoftu. Rivalita některých fanoušků obou platforem hraničí až s fanatismem, proto doporučuji podívat se na obě konzole v obchodě, vyzkoušet si ovladač a především mrknut se na to, jaké exkluzivní hry ta která platforma nabídne. Podle toho si vyberte.

Nahoře ovladač k PlayStation 4, dole ovladač k Xbox One

Nahoře ovladač k PlayStation 4, dole ovladač k Xbox One

Na PlayStation 4 si můžete zahrát špičkovou post-apokalyptickou akci Last of Us Remastered či za super-hrdinského fracka v inFamous: Second Son, Xbox One láká například na úžasný závodní festival Forza Horizon 2 či apokalypsu s humorem v Sunset Overdrive.

Pokud jde o fakta, prodejně si vede prozatím lépe PlayStation 4, který má na kontě 16,1 milionu kusů, zatímco Xbox One si připisuje 9,1 milionu. PlayStation 4 je skladnější a trafo má integrované přímo v konzoli. PlayStation 4 je také mírně výkonnější, zatímco Xbox One zase méně hlučnější. Xbox One má lepší kameru (Kinect 2), a tedy pohybové a hlasové ovládání a propojení s televizí.

The Last of Us: Remastered

The Last of Us: Remastered

Forza Horizon 2

Forza Horizon 2

Obě platformy fungují na bázi předplatného, které je vyžadováno, pokud se chcete pustit do hraní on-line. Bonusem pro předplatitele jsou ovšem každý měsíc hry zdarma. I zde se vyplatí uvažovat v rámci platformy: Xbox Live Gold zajistí přísun her pro Xbox One a Xbox 360, zatímco PlayStation Plus zásobí PlayStation 4, PlayStation 3 a PS Vita.

Konzole také nejsou zpětně kompatibilní, to znamená, že na nich nelze spustit hry pro PlayStation 3 respektive Xbox 360.

Ceny:
PlayStation 4 + The Last of Us Remastered + Little Big Planet 3 + Driveclub - 11 990 Kč
PlayStation 4 kamera - 1 490 Kč
Xbox One  + Kinect + Assassin’s Creed Unity & Black Flag - 13 790 Kč
Xbox One + Assassin’s Creed Unity & Black Flag - 10 390 Kč

Wii U, jdu svojí cestou

Konzole Wii U od Nintenda bývá označována za propadák, neprodává se totiž podle očekávání a z hlediska výkonu se se současnými platformami nemůže měřit. Jenže tak jednoduché to není. Wii U bych téměř nikomu nedoporučil jako hlavní herní systém, ale vřele ji doporučím jako druhý systém. Proč? Odpověď je prostá: hry. Ostatně podívejte se na výsledky zahraniční ankety The Game Awards, v níž Nintendo výrazně uspělo.

V pozadí konzole Wii U, v popředí tablet. Dominantou obalů od her je modrá...

V pozadí konzole Wii U, v popředí tablet. Dominantou obalů od her je modrá barva. Na obrázku jsou tituly Nintendoland, ZombiU a Sonic All-Stars Racing.

Na Wii U si nezahrajete nejnovější fotbal ani Call of Duty, fanoušci to ani nevyžadují. Nintendo má to štěstí, že vytváří hry, které systém prodávají. Za všechny zmiňme třeba geniální závody Mario Kart 8. Na Wii U přitom spustíte i hry určené pro původní Wii.

Pokud se pro Wii U rozhodnete, nedoporučuji kupovat Basic verzi s menším úložným prostorem (8 GB). Pro rodinné hraní budete potřebovat minimálně jeden další ovladač, ideálně však dva, jak ukázala například výborná sportovní kolekce pohybových her Wii Sport Club.

Mario Kart 8

Mario Kart 8

Donkey Kong Country: Tropical Freeze

Donkey Kong Country: Tropical Freeze

Pokud nepovažujete grafiku za to nejdůležitější a nejsou vám postavičky Nintenda nesympatické (instalatér Mario, opičák Donkey Kong apod.), Wii U si pravděpodobně rychle oblíbíte. Pod zdánlivě dětskou slupkou se totiž ukrývají propracované a často i obtížné hry. Nintendo také zapracovalo na rychlosti systému, která už není tak tragická. Užitečná je také možnost hrát některé hry přímo na „tabletovém ovladači“, zatímco se zbytek rodiny kouká na televizi.

Cena: Wii U 32 GB + hra Mario Kart 8 - 7 490 Kč

Hraní na cestách

Záleží především, co od hraní očekáváte. Telefony či tablety většinou uspokojí poptávku po nenáročném hraní, zatímco dedikované herní zařízení nabízí komplexnější hry a co především, ovládání pomocí tlačítek bez kompromisů.

PS Vita

PS Vita je skvělý herní stroj, jehož filosofií je přenést zážitek z „velké“ herní konzole do kapesního provedení. Problém je, že PS Vita nemá tolik štěstí na výrazné hry, které by systém prodávaly. V srpnu, po akci Gamescom to dokonce vypadalo, že Sony hází Vitu přes palubu. Po prosincové akci PlayStation Experience vypadá situace lépe.

Od vydání také výrazně klesla cena. Pod 5 000 korun seženete mega-pack, který obsahuje konzoli, 8 GB kartu a voucher na 5 her, což už je velmi slušné (při startu konzole jsem ji kupoval za 5 200 korun bez hry + dalších 1 150 korun za 16 GB kartu).

PS Vita

PS Vita

PS Vita 2000

PS Vita 2000

Motorstorm RC na handheldu PS Vita od Sony

Motorstorm RC na handheldu PS Vita od Sony

PS Vita existuje ve dvou verzích, původní (wi-fi / 3G) a slim. Novější slim má sice horší displej (LCD místo původního OLED), nicméně je užší a co hlavně, baterka déle vydrží, což je alespoň u mě u přenosného zařízení priorita.

Zanedbatelná není ani funkce Remote Play, díky níž lze hrát (streamovat) hry z PlayStation 4 na PS Vita.

Cena: PS Vita Slim + 5 her + 8 GB karta - 4 590 korun

3DS

Také handheld 3DS zpočátku zápasil s nevýraznými prodeji, které Nintendo nastartovalo výrazným zlevněním. 3DS (47,4 milionů kusů) tak PS Vitě (9,2 milionu kusů) po prodejní stránce uteklo, a to i přesto, že po stránce výkonu je na tom 3DS podstatně hůře.

3DS neudělalo terno ani s možností zobrazení prostorového 3D, které připomíná pohled do akvária. Zabodovalo ovšem širokou nabídkou her, aktuálně například remakem hry na hrdiny ze světa Pokemonů, což je další trefa do černého.

Nintendo 3DS, hra Street Fighter, AR karty pro rozšířenou realitu a herní karty

Nintendo 3DS, hra Street Fighter, AR karty pro rozšířenou realitu a herní karty

Nintendo 2DS

Nintendo 2DS

Koupi 3DS však aktuálně nikomu nedoporučuji. Proč? V Japonsku se od října prodává verze New 3DS, která má výkonnější procesor, hry se tudíž stahují a načítají rychleji (video porovnání třeba zde). Kdy se dostane do Evropy, nebylo prozatím oznámeno. Problém je, že například hra na hrdiny Xenoblade Chronicles poběží jen na novém 3DS, koupě starého hardware tak nedává smysl. Odlehčené verzi 2DS (test) se doporučuji vyhnout úplně.

Cena: 3DS XL + Mario Karts 7 - 4 990 Kč

Telefon, tablet

Mobil je ideální na logické rychlíky, spojovačky, sudoku a podobně, tablet exceluje u adventur a strategií, zejména u subžánru Tower defense, v němž hráč brání rozmísťováním obranných věží pevnost či bránu před nájezdy nepřátel. Nevýhodou u hraní na mobilu je fakt, že rychle vyšťaví baterku, jejíž výdrž u chytrých telefonů už tak není nijak oslnivá.

Zástupci jednotlivých tabletových platforem: Android - Samsung Galaxy Note 10.1...

Zástupci jednotlivých tabletových platforem: Android - Samsung Galaxy Note 10.1 verze (2014), iOS - iPad Air a Windows - Sony Vaio Tap 11

Pokud jde o iOS a Android, je to opět bitva přístupů, tj. otevřený vs. uzavřený systém. Co se týče hraní, jsem zastáncem iOS a tabletu iPad, protože právě zde vycházejí velké hry v předstihu (namátkou karetní Hearthstone či tanky World of Tanks: Blitz) a nemusím řešit, jestli mi půjde hra vůbec spustit. Z vlastní zkušenosti ještě dodám, že iPhone 5 po dvou letech používání a častém haní je téměř nepoužitelný, baterka nevydrží (bez hraní) už ani celý den.

Windows Phone z herního hlediska nelze doporučit, her oproti konkurenci je zde pramálo.

Levná konzole OUYA

Levná konzole OUYA

Nvidia Shield Tablet

Nvidia Shield Tablet

Za zmínku stojí výkonný tablet Shield od společnosti Nvidia, jehož test si přečtete u kolegů z Mobilu. Jinak levné „konzole“ na bázi Androidu spíše nedoporučuji, nejvýraznější z nich, systému Ouya, se příliš nedaří.

Staré konzole

V případě, že nevyžadujete úplné novinky, ale rádi byste konzoli třeba na chatu, špatnou volbou nemusí být ani dosluhující konzole PlayStation 3 a Xbox 360. Jejich cena bude i nadále klesat, zatímco výběr her je obrovský. A po bazarech či výprodejích je (hry) seženete za hubičku.

Autor:

Gamescom 2019

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 opět přinesla řadu novinek a ukázek nadcházejících titulů. Velkou pozornost si získaly tituly Death Stranding, Watch Dogs: Legion a samozřejmě Cyberpunk 2077.

Témata: Konec roku 2014

Nejčtenější

Pět filmů podle her, které kritika rozdrtila, ale nám se líbí

DOA: Na život a na smrt (2006)

Videoherní adaptace patří ve filmové branži mezi „otloukánky“. A přiznejme si to, většinou zaslouženě. Existují ovšem...

EA mají zápis v Guinnessově knize rekordů, za rámeček si ho nedají

Star Wars: Battlefront II

Obhajoba lootboxů ve hře Star Wars: Battlefront 2 se může nově pyšnit světovým rekordem za nejméně oblíbený diskusní...

RECENZE: V hororu Man of Medan zjišťujete, co zabilo posádku ztracené lodi

The Dark Pictures Anthology: Man of Medan

Více než hra je Man of Medan interaktivní film. Ale skvělý, navíc si ho díky originálně zpracovanému multiplayeru...

VIDEO: Jak by vypadal nový Doom, kdyby vyšel na MS-DOS v roce 1994

DOOM 4 VANILLA

Že se nadšení fanoušci snaží udržet své oblíbené hry při životě a neustále je vylepšují, aby na moderních počítačích...

Iron Man ve virtuální realitě: létat jako superhrdina je naprosto strhující

Iron Man VR

Sony nám loni nadělila úžasného Spider-Mana a jejich další exkluzivní výlet do světa Marvelu nepůsobí o nic méně...

Další z rubriky

Hraje se s nimi skvěle, ale nejsou levné. Zkusili jsme špičkové VR brýle

HTC Vive Pro

Souprava pro virtuální realitu HTC Vive Pro je momentálně tím nejdražším, ale také prakticky nejlépe vybaveným modelem,...

RECENZE: Astral Chain nabízí futuristickou anime akci v režii mistrů

Astral Chain

Studio Platinum Games se na Nintendu Switch pokouší prorazit s novou značkou. Astral Chain nabízí unikátní soubojový...

Lepší, pohodlnější a levnější. Exkluzivní pohled na nové HTC Vive Cosmos

HTC Vive Cosmos

Série brýlí pro virtuální realitu od HTC se oficiálně dočkala nástupce. Je jím model Vive Cosmos, který kombinuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
Operátor výroby v potravinářství

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz