Procesorové HW minutky

  12:00aktualizováno  12:35
Intel chce do šesti let uvést tři nové procesorové platformy. A změnit výrobní postupy. A jaké plány má jeho rival AMD? 65nm je velmi blízko...

Intel bude měnit architekturu každé dva roky…
Již pěkných pár let je zde s námi procesor Intel Pentium 4, který je postavený na architektuře NetBurst. Přestože měl Intel s touto architekturou velké plány a chtěl s ní pokořit hranici 10GHz, realita je značně odlišná. Intel nyní pilně připravuje novou architekturu Core, která má NetBurst nahradit. I přes několik úprav v návrhu je NetBurst v dnešní době již mrtvou platformou. Má totiž velmi nevýhodný poměr výkon/watt a z toho roste i velké ztrátové teplo.

O tom že Intel připravuje novou architekturu Core se ví již dlouho a dočkat bychom se jí měli ještě letos. Velmi zajímavě ovšem působí prezentace, která se nyní objevila na internetu. Podle ní bude Intel měnit architekturu procesoru každé dva roky, přičemž každá architektura postupně přejde na nový výrobní proces.
Řada lidí se přitom udivuje, proč chce Intel měnit architekturu procesoru každé dva roky. Odpověď je vcelku jednoduchá – co nejlepší poměr výkon/watt. Nové architektury budou navíc společné pro všechny verze procesorů – od mobilních přes desktopové až po serverové. Tím by se měly snížit náklady na vývoj a posílení vývojových kapacit u jedné architektury, aby bylo možné ji každé dva roky obměnit.

Intel roadmap 

Nemůžeme ovšem počítat s tím, že vždy se bude jednat o zcela novou architekturu procesoru. I platforma Core vychází z architektury Pentia M, které má základy v Pentiu III a to v prvním Pentiu z roku 1995. Půjde tak spíše o vylepšování předchozí architektury.
Intel má do roku 2010 ambiciózní plány, uvidíme jak se mu je podaří splnit. Příští týden by navíc měla být vydána oficiální specifikace platformy Core.

… a AMD se nenechá zahanbit
Intel to má sice naplánované moc pěkně, nicméně jeho největší rival – AMD také nespí na vavřínech. Alespoň podle informacích dostupných na internetu. Sice nejsou ověřené, ale dávají smysl.
Novinky od AMD se týkají hlavně výrobního procesu. U AMD se pomalu loučí s 90nm výrobním postupem. Posledním procesorem vyrobeným za pomocí této technologie by měl být Opteron pro socket 939, jehož produkce by měla být ukončena v druhé polovině roku 2008.
Poté by měl přijít na řadu 65nm výrobní proces s technologiemi SiGe (Silicon & Germanium), SMT (Stress Memorization) a DSL (Dual Strees Liner). Poslední jmenovanou technologii AMD používá již nyní u 90nm výrobního procesu.
Tyto technologie mají za pomoci 65nm procesu zvýšit rychlost tranzistorů v procesoru až o 42%. Samozřejmostí je potom lepší poměr výkon/watt a menší vyzářené ztrátové teplo.
A kdy chce AMD spustit produkci pomocí 45nm procesu? Údajně v únoru 2008.

Velká bitva procesorů?
Intel si hodně věří když má naplánované tři architektury dopředu na pouhých šest let. Nicméně šest let je v IT dlouhá doba. Pokud si chce Intel udržet pozici na trhu a získat zpátky podíl, který mu vzalo AMD, musí častěji přicházet s inovacemi. Nicméně ani AMD nespí. Začátkem roku 2007 by se měl objevit nový Athlon X2 postavený na inovované architektuře s označením K8L. A v prvním čtvrtletí roku 2008 bychom se měli dočkat zcela nové architektury K9, se kterou je pravděpodobně spojen přechod na 65nm výrobní proces.
Pro nás jako pro zákazníky je bude velmi příjemné sledovat tento boj pohledem na klesající ceny procesorů.

Zdroj: X-BitLabs

Autor:
 
Témata: Dům roku, Intel

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

Najdete na iDNES.cz