RECENZE: Filmový Detektiv Pikachu je lepší než hra, podle které vznikl

  11:10aktualizováno  11:10
Pokémon: Detektiv Pikachu je první hraný film o pokémonech. Je milý, vypadá skvěle, jednoduchý příběh rychle odsýpá a hlášky pobaví i odrostlejší generaci fanoušků.

Film vznikl na motivy hry Detective Pikachu, která vyšla nejprve v Japonsku na handheld 3DS a teprve loni se v anglické verzi podívala do zbytku světa (číst recenzi hry na Bonuswebu). 

Úvod snímku se věnuje Timovi, mladíkovi, kterému se nesplnily jeho sny z dětství a ostatní ho vnímají jako samotáře. Aby toho nebylo málo, jeho otci se stane nehoda. Tim nasedá na vlak do velkoměsta Ryme City, kde záhy zjišťuje, že za smrtí či zmizením otce je něco víc.

Pokémon: Detektiv Pikachu

Pokémon: Detektiv Pikachu

Pokémon: Detektiv Pikachu

Pokémon: Detektiv Pikachu

Film a hra mají společný námět a několik příběhových pojítek, jinak se liší. Což snímku jedině prospělo, protože ačkoliv hra není špatná, nedokázala se ani trochu odvázat. A zatímco u hry zůstal konec otevřený, film vše uspokojivě vysvětluje. A trochu si i komplikuje situaci pro případné pokračování, s nímž naopak autoři hry zřejmě počítali.

Pokémon: Detektiv Pikachu

Režie: Rob Letterman

104 minut

Hodnocení­: 80 %

Zpracování je parádní. Zatímco Ryme City ve hře je limitováno výkonem konzole a vypadá usedle, filmové zpracování ukazuje pulzující neonové velkoměsto s řadou detailů, které ocení zejména fandové. Samostatnou kapitolou jsou pokémoni. Jejich zasazení do skutečného světa působí přirozeně od první chvíle (na rozdíl od chystaného filmového Sonica).

Ačkoliv se děj odehrává převážně v Ryme City, tedy místě, v němž lidé a pokémoni žijí v harmonii, fandové uvidí ikonický hod pokéballu, do nějž se pokémoni chytají, i skutečný zápas. A vypadá to perfektně.

Film vs. hra

Pokémon: Detektiv Pikachu

Pokémon: Detektiv Pikachu - film

Pokémon: Detektiv Pikachu

Detective Pikachu - hra

Hvězdou filmu je ovšem mluvící Pikachu, kterému rozumí pouze Tim. Dalo by se říci, že je to dvojice se skvělou chemií, ale pravdou je, že užvaněný Pikachu, který trousí jednu hláškou za druhou, by si zřejmě vystačil i sám. Výkon Ryana Reynoldse posoudit nemohu, protože jsem viděl dabovanou verzi, ale ani ta nebyla špatná.

Je tu spousta hlášek, které mladší diváci přejdou bez povšimnutí, protože jsou určené starším. A je jich možná víc, než bych čekal. Film tak na mě působí, že je určen přeci jen pro starší publikum než animovaný seriál či poslední hry. Ostatně sál byl plný dětí, ale měl jsem pocit, že více jsem slyšel smích dospělých.

Pokémon: Detektiv Pikachu

Pokémon: Detektiv Pikachu

Pokémon: Detektiv Pikachu

Pokémon: Detektiv Pikachu

Děj je jednoduchý, dějový twist předvídatelný, ale vše odsýpá v rychlém tempu. Cekově jsem měl pocit, jako kdybych se znovu vrátil do filmových devadesátek. Z mého pohledu došlo také ke vzácnému jevu, kdy je film lepší než hra, na základě níž vznikl. Nedokážu posoudit, jak bude snímek bavit diváky, kteří pokémony nesledují (podle zahraniční kritiky asi moc ne), já jsem jako letitý fanoušek už od první hry na GameBoye spokojený.

Autor:
 

Nejčtenější

Hráči bety World of Warcraft Classic nahlašují chyby, které nejsou chybami

World of Warcraft Classic

World of Warcraft Classic je návrat ke kořenům. Jenže to, jak mnohé prvky hry tehdy fungovaly, dnes mnozí považují za...

Hráči soutěží, kdo se nejrychleji vyspí se všemi postavami ve Falloutu

Fallout

Přestože fanoušci prolezli Fallout: New Vegas skrz naskrz, pořád mají ve hře co dělat. Aktuálně soutěží v tom, kdo se...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Stahujte zdarma PC verzi simulátoru života a vztahů The Sims 4

The Sims 4

Simulátor života, vztahů a vytváření příbytků The Sims 4 je na PC dočasně zdarma. Jakmile si hru přidáte do své...

Sony ukázalo, že nahrávací obrazovky budou brzy minulostí

Loading

Příští generace herních konzolí PlayStation chce zatočit s dlouhými „loadingy.“ Bude proto obsahovat rychlé SSD disky,...

Další z rubriky

Rýsuje se další díl GTA. Možná se vrátíme do Vice City

GTA: Vice City

Celých šest let uplynulo od vydání posledního dílu slavné série GTA a její příznivci už začínají vyhlížet další...

RECENZE: Filmový Detektiv Pikachu je lepší než hra, podle které vznikl

Pokémon: Detektiv Pikachu

Pokémon: Detektiv Pikachu je první hraný film o pokémonech. Je milý, vypadá skvěle, jednoduchý příběh rychle odsýpá a...

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Najdete na iDNES.cz