Plná hra Descent 3 na Score? Zapomeňte!

  12:00aktualizováno  11. února 8:46
Na titulní stránce nového čísla časopisu Score se dočtete, že je jeho součástí plná verze akční hry Descent 3. Ačkoliv jsou tytéž informace i uvnitř časopisu, můžete zapomenout na to, že jsou pravdivé a že Score skutečně sehnalo plnou verzi hry! Co se tedy k časopisu skutečně přikládá a jak se mohou postižení čtenáři bránit, to se dozvíte v tomto článku.

Obálka nového, 84. čísla časopisu Score

Score mělo problémy, velké problémy, existenční problémy. Některé z nich už vyřešilo, jiné řeší, ale některé ani řešit nezačalo a mezi ty nejzávažnější patří bezesporu neustálé obelhávání svých čtenářů. Opomenu-li jednostranné a nepravdivé vysvětlení kvality tisku a papíru v případě minulého, tedy třiaosmdesátého čísla, a zapomenu-li také na napadání předplatitelské společnosti A.L.L. Productions s.r.o. ze strany Tomáše Zvelebila, máme tady nejnovější a pro čtenáře asi nejzávažnější lež v podobě plné hry u čísla 84. Na tom se totiž potvrzují známá rčení „sliby - chyby“ a „není všechno pravda, co na obálce Score se třpytí“. Ale popořadě.

Po několikaměsíčních patáliích redakce a vydavatelství se na novinových stáncích konečně objevilo prosincové vydání časopisu Score. Ačkoliv mělo jít podle původních slibů redakce o dvojčíslo, bylo chudší a nekvalitně vytištěné, o papíru ani nemluvě. Hned v úvodníku jeho šéfredaktor Tomáš Zvelebil čtenářům slíbil, že všechny problémy jsou zažehnány a vydavatelství je silnější než kdy předtím. Zároveň slíbil, že u příštího (tedy čtyřiaosmdesátého) čísla Score, které vyšlo tento týden, bude přiložena jako plná hra vynikající strategie Jagged Alliance 2, později měl přijít Descent 3.

Jak se však blížilo číslo 84, doznaly sliby Tomáše Zvelebila jistých změn, pro čtenáře k horšímu (soudě dle ohlasů na tématických diskusních fórech). Už v našem rozhovoru se šéfredaktorem Score zveřejněném počátkem minulého týdne nepadlo o Jagged Alliance 2 ani slovo a bez jakéhokoliv vysvětlení Zvelebil oznámil, že na CD příloze u 84. čísla Score vyjde akční hra Descent 3. To by samo o sobě zřejmě mnoha lidem příliš nevadilo, pokud by šlo opravdu o plnou verzi hry. Score však opět podvedlo své čtenáře a ačkoliv si na titulní stránce časopisu přečtete, že na jejich CD je plná hra Descent 3, není tam a místo toho u časopisu naleznete očesanou pětilevelovou OEM verzi! Škoda jen, že už mě podvod na čtenáře ze strany Score nepřekvapuje.

Jak zjistit, že Score nehraje s Descentem 3 čistou hru?
Kdo se trošičku orientuje ve světě počítačových her, prokoukne podvod ze strany Score již na novinovém stánku. V záhlaví Score je totiž napsáno „2 CD“ což znamená jedno Cover CD obsahující dema, patche, cheaty, screenshoty a podobné oblíbené serepetičky, které u nás naleznete v sekci downloady, a druhé CD na plnou hru. Jenomže háček je v tom, že plná hra Descent 3 samotná se na méně než 2 CD prostě nevměstná. Leda by byli ve Score kouzelníci či géniové, kteří vymysleli nový standard komprimování dat. To se však pochopitelně nestalo a Score se opět snaží podvodným způsobem vydělat na čtenáři další penízky do vlastní kapsy.

Poprvé lze zaznamenat "něco divného" již na vzhledu CD s hrou samotnou. Všechny Score CD s plnou hrou, které máme v našem redakčním archivu, totiž měly v levé části textů vyraženo logo Score a podobným způsobem vypadají také CD s plnými hrami v podání například Levelu. Ovšem CD se hrou Descent 3 toto logo nemá, pyšnit se může naopak něčím, co u předchozích Score CD nebývalo - tzv. copyrightovým kolečkem, kdy je po obvodu celého média uvedeno, kdo je vlastníkem autorských práv, ochranných známek a podobně. Navíc v levé části, kde bývá obvykle logo Score, naleznete v rámečku nápis „Bundled software“, což znamená, že jde o software, který se přikládá k hardware.

Průběh instalace hry Descent 3

Pokud nestudujete vzhled CD média, můžete objevit podfuk na sebe krátce poté, co celí natěšení vložíte CD s Descentem 3 do mechaniky, abyste si jej již mohli zahrát, konkrétně po úspěšné instalaci hry, kdy se v readme.txt souboru mimo jiné dočtete: Descent 3: SOL ASCENT obsahuje pět levelů z plné verze hry Descent 3 a je určen k distribuci s novými herními periferiemi (grafické karty, zvukové karty - pozn. redakce). Pokud se vám Descent 3: SOL ASCENT líbí, neváhejte a sežeňte si plnou hru Descent 3 obsahující 15 levelů, kterou vydala na jaře roku 1999 společnost Interplay Productions.

Je však pochopitelné, že řada lidí readme soubor vůbec nečte, i oni však dříve nebo později přijdou na to, že něco není v pořádku. Pouhých pět levelů i přes jejich značnou rozsáhlost a obtížnost totiž projde každý za několik hodin a když si to spočítá, zjistí, že tady něco nehraje. Ať už tak nebo onak, je pozdě hořekovat či komukoliv zlořečit. Stoosmdesát korun již zmizelo ve chřtánu nenasytného Score, jehož šéfredaktor má měsíc na to, aby si vylhal výmluvu, proč se na CD neobjevila plná hra, na situaci to nic nezmění - nebohý čtenář, respektive několik desítek tisíc důvěřivých čtenářů Score, naletělo na další podvod ze strany redakce/vydavatele tohoto časopisu.

Já osobně se na ni již těším. Napadají mě výmluvy jako „Interplay nám dodal špatnou verzi hry“ či „pracovníci v distribuční společnosti přibalili k časopisu špatnou verzi CDček, již jsme změnili distribuční společnost“. Ať už Zvelebil napíše cokoliv v tomto duchu, jisté je, že pravda to nebude, plná verze Descenta 3 totiž na covermounting uvolněna nebyla! „Interplay je v tomto hodně tvrdý. Ještě v dobách, kdy jsem Scoreti šéfoval já, jsme s nimi jednali o několika hrách na covermounting, vždy ale nabízeli pouze OEM dema podobná tomu, které nyní vyšlo u Score. Osobně mě to překvapilo, myslel jsem si, že jde o plnou verzi, protože já bych si nikdy nedovolil dát k časopisu OEM demo a před čtenáři ho prezentovat jako plnou hru,“ uvedl bývalý šéfredaktor Score Andrej Anastasov. Jeho slova potvrdil zástupce šéfredaktora časopisu Level a zároveň šéfredaktor CD přílohy Ondřej Průša. „S Interplayem jsme jednali několikrát, mimo jiné o obou dílech Fallouta a při té příležitosti nám nabídli i OEM verzi Descenta 3, tu jsme však pochopitelně odmítli,“ informoval nás Průša.

Jak se bránit podvodníkům ze Score?
Nepatříte-li však mezi typy, kteří si řeknou: „jsem hlupák, zase jsem jim naletěl“, máte pochopitelně možnost získat své peníze zpět, neboť jste nedostali to, co jste podle informací z předchozího i stávajícího čísla Score dostat měli, ještě zajímavější je však druhá varianta. „Pokud je na titulní straně časopisu Score uvedeno, že obsahuje plnou verzi počítačové hry Descent 3 a někdo si jej koupí s CD přílohou, na které tuto plnou hru nenalezne, může ji požadovat po jeho vydavateli. K tomu je potřeba přiložit účtenku z prodejny, kde časopis koupil a v tomto konkrétním případě i CD s nekompletní verzí hry,“ sdělil BonusWebu renomovaný opavský právník Rudolf Grochal z advokátní kanceláře Hofman & Grochal, jehož slova potvrdilo nezávisle na sobě několik dalších právníků. Pokud se tedy nehodláte smířit s podvodem, který na vás Score ušilo, vezměte účtenku, CD s Descentem 3 a hajdy do Score, my si tam pro plného Descenta 3 jdeme příští týden :o).

Závěrem článku jsem, v rámci objektivnosti, chtěl dát prostor i druhé straně, tedy odpovědným zástupcům časopisu Score. S jeho vydavatelem panem Kalinou se mi bohužel do uzávěrky tohoto článku spojit nepodařilo, nejprve mi jeho kolegyně oznámila, že pan Kalina má momentálně jednání a poté už telefon nikdo nezvedal. Více štěstí jsem však měl v případě šéfredaktora Score Tomáše Zvelebila, jehož vyjádření nádherně vystihuje jeho postoj ke svým čtenářům. “Zapomeň na moje telefonní číslo, zapomeň na můj email, zapomeň na moje ICQ, zapomeň na Score a vyhýbej se mu velkým obloukem!“ řekl mi Tomáš Zvelebil. Nutno podotknout, že tato slova vypustil na adresu čtenáře časopisu, jehož je šéfredaktorem. Nuže, milí čtenáři - nezapomeňte se řídit Zvelebilovým doporučením a vyhýbejte se Score velkým obloukem!

Autor:
 
Témata: software

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

Najdete na iDNES.cz