RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

Část 3/3

NAVIGACE

Rayman

Rayman


Rayman
Žánr: Hopsačka
Rok vydání: 1995
Počet hráčů: 1
Verze: NTSC
Hodnocení: 75 %
Hratelné dnes: Ano

První díl Raymana, který odstartoval nekončící sérii populárních hopsaček, má dodnes své kouzlo. Může za to nejen pěkná a propracovaná dvourozměrná grafika a zábavná hratelnost, ale i humor a sympatičnost protagonisty. Rayman, kterému podivně levitují končetiny poblíž těla, umí vystřelovat pěst nebo létat za pomoci roztočených uší. Je to také mistr balancování. Umí totiž hopsat na přerostlých švestkách a dostat se s jejich pomocí do jinak nepřístupných míst. Hlavní hrdina získává nové schopnosti neustále po celou dobu hraní. Za úkol má zachránit malé Electoony v šesti roztodivných světech, na nichž se podívá do jeskyní, města nebo lesů. Když je všechny projde, může se utkat s temným Mr. Darkem, který Electoony unesl. Nechybí ale ani souboje s dalšími bossy. 

Rayman zestárl s grácií a i dnes jde o dobře hratelnou hopsačku. Ovládání je stále v pohodě. Je to jedna z těch her, kterou ocení jak malí, tak velcí hráči. Stojí za ní uznávaný tvůrce Michel Ancel (Beyond Good & Evil). O tom, že dva rozměry Raymanovi opravdu sluší, svědčí i to, že poslední díly Origins a Legends se k nim vrátily po předchozích 3D dobrodružstvích.

Resident Evil Director's Cut

Resident Evil Director's Cut

Resident Evil: Director’s Cut
Žánr: Horor
Rok vydání: 1997
Počet hráčů: 1
Verze: PAL
Hodnocení: 90 %
Hratelné dnes: Retro

Hra, která etablovala žánr survival hororu, nesmí na PlayStation Classic chybět. Po ztrátě kontaktu s Bravo týmem je do Arklayských hor poblíž Raccoon City, odkud jsou hlášeny násilné útoky, vyslán Alfa tým na jeho záchranu. Poté, co jsou Jill Valentine, Chris Redfield, Barry Burton a Albert Wesker napadeni zmutovanými psy (ano, víme, že to jsou to Cerberové), utíkají všichni do odlehlého a zdánlivě opuštěného sídla. Jenže pod ním se nachází tajná laboratoř společnosti Umbrella, v níž byly prováděny nelidské pokusy a všude se to nyní hemží zombiemi a mutanty. Je to hra s neuvěřitelně debilním hraným intrem, ale spoustou hratelnosti, lekaček, hlavolamů, skvělé hudby a stvůr stejně ohyzdných, jako je její anglický překlad. Kdo by si nepamatoval sendvič z Jill?

Hodně si ceníme toho, že je zde přítomná Director’s Cut verze. V té je kromě původní a hodně těžké hry i lehký režim a pozměněná verze hry. V ní se nacházejí předměty úplně jinde, postavy mají nové kostýmy a dokonce se dočkáte oživení jedné ze zombifikovaných postav a dalších nových scén. I když hra používá renderované pozadí, je grafika tak hnusná, že to není možné. Statickou kameru a ovládání, v němž znamená dopředu dopředu z pohledu hrdiny, taky mladí hráči jen tak nezvládnou. Hra s sebou jednou za čas cukne. Sice jsme chtěli uvést, že je tato verze hratelná i dnes díky lehkému režimu, ale sorry, není. Tento geniální kousek už ocení jen retro pařani. V roce 2002 vyšel remake pro GameCube.

Revelations Persona

Revelations Persona

Revelations: Persona
Žánr: RPG
Rok vydání: 1996
Počet hráčů: 1
Verze: NTSC
Hodnocení: 90 %
Hratelné dnes: Ano

Dámy a pánové, slyšte fanfáry! Konzolka PlayStation Classic se zasloužila o evropskou premiéru kultovního RPG Revelations: Persona. Vážně, první díl školácké podsérie ságy (Shin) Megami Tensei v Evropě nikdy nevyšel. Až dosud. Ano, sice jste si z PlayStation Network mohli stáhnout remake pro PSP (fyzického vydání jsme se na starém kontinentu nedočkali), ale původní verzi nikoliv. Přitom jde o naprosto parádní a ujeté japonské RPG se vším všudy. 

Parta studentů ze střední školy se po vyvolávání duchů začne potýkat s nadpřirozenými jevy. Brzy všichni zjistí, že mohou přivolat tzv. Persony – svá druhá já s magickými schopnostmi. Revelations: Persona je klasickým tahovým RPG ze staré školy. Zatímco se většina hry včetně samotných bojů odehrává v izometrickém 2D, ve 3D dungeonech se pohybuje z pohledu první osoby. Chození na trojrozměrné mapě je zase pro změnu viděno shora. Tato desítky hodin trvající cesta napříč nepříčetností, tajemnem a nevědomím je hodně divná, ale nesmírně poutavá. Vizuální stránka hry je stylová, atmosféra by se dala krájet a z podmanivé hudby naskakuje husí kůže. Revelations: Persona je právem považována legendu žánru, které kvůli velkým kvalitám odpustíte i otřesný anglický překlad a to, že hra občas lehce cukne.

Ridge Racer Type 4

Ridge Racer Type 4

Ridge Racer Type 4
Žánr: Závodní
Rok vydání: 1999
Počet hráčů: 2
Verze: NTSC
Hodnocení: 60 %
Hratelné dnes: Retro

V době původního vydání byl Ridge Racer Type 4 těžkou peckou. Z grafiky jsme tehdy slintali. Jenže to bylo před téměř dvaceti lety a dnes vypadá hra naprosto příšerně. Při jízdě to chce hodně představivosti, abyste rozpoznali okolí tratě, budovy v dáli vyskakují odnikud, hra občas trochu zpomaluje (špatná emulace) a texty v menu jsou někdy nečitelné. Přesto nejde o marnou záležitost, pokud si hovíte v arkádových závodech, v nichž hrají hlavní roli smyky. Ovládání vám přejde do rukou téměř okamžitě a řezání zatáček za zvuku kvílení pneumatik má stále své kouzlo. K dispozici je úctyhodný počet 321 fiktivních automobilů a několik režimů včetně multiplayeru na rozdělené obrazovce. Takže pokud toho ze hry chcete vidět ještě méně, jak je libo. Hudební doprovod složený z nejrůznějších elektronických žánrů uším lahodí dodnes. Ridge Racer Type 4 dnes táhne příjemná arkádová hratelnost, ale většina ostatních kladů hry již byla překonána nebo zastarala.

Super Puzzle Fighter II Turbo

Super Puzzle Fighter II Turbo

Super Puzzle Fighter II Turbo
Žánr: Logický rychlík
Rok vydání: 1997
Počet hráčů: 2
Verze: NTSC
Hodnocení: 60 %
Hratelné dnes: Ano

Byť je název zavádějící, nejde o nic jiného než vtípek. Žádný předcházející díl nebyl, jméno hry pouze paroduje názvy o nové postavy rozšířených dílů Street Fightera jako Turbo a Alpha. Super Puzzle Fighter II Turbo je klasický logický rychlík, v němž musíte dát dohromady barevné drahokamy tak, aby zmizely. Stačí je naskládat k sobě, aby byly pohromadě a poslat k nim stejně barevnou kuličku. Jakmile se jich dotkne, cenné klenoty zmizí. Pokud vám do klína spadne diamant, máte štěstí a můžete s ním odpálit cokoliv. Když se daří soupeři, spadnou k vám kostky s čísly, které se promění v drahokamy až poté, co se na nich odpočet dostane k nule. A to platí samozřejmě i naopak. Jeden tah rovná se snížení jejich čísla o jeden bod, takže hráč musí najednou více taktizovat a přemýšlet. Hra je samozřejmě zábavnější ve dvou hráčích. Postavy, které se v ní objevují, poznáte moc dobře z bojovkových sérií Street Fighter a Darkstalkers. Jejich roztomilá a karikaturní podoba však pochází z dnes již zapomenuté bojovky Pocket Fighter, což je takový ťuťuňuňu crossover těchto ság. Grafika je rozkošná a hra pobaví i dnes.

Syphon Filter

Syphon Filter

Syphon Filter
Žánr: Akce
Rok vydání: 1999
Počet hráčů: 1
Verze: NTSC
Hodnocení: 85 %
Hratelné dnes: Retro

Po úspěchu Metal Gear Solidu se objevila spousta dalších špionážních akčních her. Syphon Filter patří mezi ty nejpovedenější, byť je oproti Kojimově veledílu mnohem a to opravdu mnohem akčnější. V roli agenta Gabriela Logana se vydáváte na strastiplnou cestu, na níž se postavíte bioteroristům ohrožujícím celý svět virem, po němž je hra pojmenována. Když Syphon Filter vyšel, byl chválen hráči i kritiky, ale všichni plivali na jeho grafiku. 

O téměř 20 později na tom hra rozhodně není lépe. Je to na pohled blivajz a modely postav vypadají přinejlepším jako Igráčci. Hra má dokonce nesmírně ošklivá i renderovaná videa. To nic nemění na tom, že pokud máte rádi staré střílečky, budete spokojení. Akce pěkně odsýpá, k dispozici je celý arzenál zbraní a kdo by si nepamatoval smažení nepřátel pomoci taseru, kterým je lze opéct jako buřty. Jsou tu i plíživě orientované mise a pár hádanek. Syphon Filter byl hitem, který se na první PlayStation dočkal ještě dvou dalších pokračování, v nichž byl přítomný i pofidérní multiplayer. Série pak pokračovala ještě na PlayStation 2 a PSP, ale její sláva pomalu upadala.

Tekken 3

Tekken 3

Tekken 3
Žánr: Bojovka
Rok vydání: 1998
Počet hráčů: 2
Verze: PAL
Hodnocení: 100 %
Hratelné dnes: Ano

Bojovku, která předběhla svou dobu o několik let, není potřeba zdlouhavě představovat. I když byly první dva díly hodně dobré, posunul Tekken 3 laťku hodně vysoko. Grafika byla excelentní a i dnes se na hru dobře kouká. Animace jsou díky motion capturingu skvělé. Soundtrack je pamětihodný kvůli své chytlavosti. Výběr 21 zápasníků (další jsou přítomni jako alternativní kostýmy jiných postav) je bombastický. Příběh se odehrává 15 let po událostech druhého dílu, takže je přítomna spousta bojovníků z nové generace. Zastoupeny jsou také všechny známé bojové styly. Eddy Gordo a jeho capoiera byli dechberoucí. Zpracování tohoto napůl tance a napůl boje bylo prostě wow! Tekken 3 přinesl také hostování komiksové manga postavičky, roztomilého dinosaura Gona. 

Nabídka režimů byla na svou dobu nezvykle obsáhlá. Kromě klasik jako arkáda, survival nebo týmový boj nás uchvátil Tekken Force, což je variace na klasické beat ’em up mlátičky, v nichž bijete zástupy nepřátel při pohybu mezi obrazovkami. Odemknout šlo i Tekken Ball, což je hodně násilná podoba plážového volejbalu. Tekken 3 je nesmrtelná klasika, kterou si užije každý i dnes. Rozmlácení ciferníku Heihachimu má pořád své kouzlo.

Tom Clancy's Rainbow Six

Tom Clancy's Rainbow Six

Tom Clancy’s Rainbow Six
Žánr: Taktická akce
Rok vydání: 1999
Počet hráčů: 1
Verze: PAL
Hodnocení: 10 %
Hratelné dnes: Ne

Proč, proboha proč? Tato hra byla srágora již v době, kdy vyšla a její přítomnost na PlayStation Classic není ničím jiným než plivnutím do hráčovy tváře. Možná si pamatujete na svou dobu docela obstojnou taktickou akci Tom Clancy’s Rainbow Six nebo povedenou konverzi pro Dreamcast. PlayStation verze je však smrdutý výkal. Se svým tříčlenným týmem se vydáváte do boje nejen s kostičkovanými teroristy, ale hlavně sadistickým ovládáním, ze kterého budete šílet. Už samotný pohyb je martyriem a trefit někoho je nadlidský úkol. Sice si můžete takticky naplánovat postup, ale pak je stejně hned po vás. Ale to nevadí, stejně tuhle břečku hrát nechcete. 

Grafika je tak ohyzdná, že to snad ani není možné. Prostředí je rozmazané, často není ve tmě vůbec nic vidět, protože tam skutečně nic není a v dáli jsou jenom čmouhy. PlayStation konverze dostala už v době původního vydání zaslouženou čočku. Jediné, co je na ní oproti originálu dobré, je to, že jsou vidět zbraně v rukou. Tento koňský koblih nemusíte ani spouštět. Nestojí za váš čas.

Twisted Metal

Twisted Metal

Twisted Metal
Žánr: Souboje s vozidly
Rok vydání: 1995
Počet hráčů: 2
Verze: NTSC
Hodnocení: 50 %
Hratelné dnes: Retro

Hlavně ve Spojených státech populární série Twisted Metal, v níž se utkávají jezdci ve zbraněmi vybavených vozidlech, je na PlayStation Classic zastoupena prvním a nejvíce neohrabaným dílem. V roli jednoho z 12 závodníků máte za úkol zlikvidovat všechny oponenty. Výběr šílenců je opravdu rozmanitý. Každý zná ikonický zmrzlinářský vůz Sweeth Tooth, který řídí zabijácký klaun Needles Kane, ale na výběr jsou i další bláznivá individua se svými stroji. Všechny postavy mají po splnění singleplayeru vlastní video s vyvrcholením jejich příběhu. Dostupná je i hra pro dva.

Twisted Metal je z dnešního pohledu velké retro. Ovládání je velmi tuhé a ne úplně přesné. Grafika je otřesná. Na vozy se ještě dá koukat, ale abyste v hledišti v arénách poznali diváky nebo nějaké předměty, na to musíte mít hodně velkou fantazii. Kdysi šlo o hodně cool hru, ale dnes je spíše úsměvná. Přesto si ji trpěliví retro maniaci mají ještě šanci užít. Ostatní určitě ne. Série se dočkala mnoha pokračování nejen na první PlayStation, ale i na dvojku, trojku a PSP. Ne všechny díly však dojely i do Evropy.

Wild Arms

Wild Arms

Wild Arms
Žánr: RPG
Rok vydání: 1998
Počet hráčů: 1
Verze: NTSC
Hodnocení: 90 %
Hratelné dnes: Ano

Třetí výborné RPG v nabídce konzolky. Wild Arms je osobitou hrou na desítky hodin. I když jde o japonskou záležitost, odehrává se na zvláštně vypadajícím Divokém západě, což není zrovna dvakrát obvyklé. Se třemi postavami Rudym, Cecilií a Jackem se vydáte na nezapomenutelné dobrodružství napříč krajinou. Wild Arms je dílem s pěknou dvourozměrnou grafikou, která oku lahodí při průzkumu světa. 

Překvapující je míra interakce v prostředí. Rudy může bombami likvidovat kameny blokující cestu, Jack má zase vystřelovací hák, s jehož pomocí se dostane do jinak nepřístupných prostor. Bedny všude v okolí lze likvidovat. Když se hra přepne do boje, jsou hrdinové i monstra ztvárněni polygony v 3D, ale i když nejsou boje tak hezké jako svět, není to žádná hrůza. Jednotlivé příšery lze dobře poznat. Goblin skutečně vypadá jako Goblin. Bojový systém je čistě tahový a nabízí spoustu možností, jak využít schopnosti postav. Hra se dočkala mnoha pokračování a dokonce remaku Wild Arms Alter Code: F. Ten však nikdy nevyšel v Evropě.

 
Témata: Sony, PlayStation

Hlavní zprávy

Nejčtenější

RECENZE: Postapokalyptický The Division 2 nastavuje nový žánrový standard

The Division 2

Žánr online kooperativních her byl vždy spojený s všemožnými porodními bolestmi. The Division 2 ukazuje, že to jde i...

Odmítl 12 nabídek producentů, aby mohl udělat vysněnou hru bez kompromisů

Darq

Nezávislý vývojář vyměnil finanční jistotu za absolutní tvůrčí svobodu. Jeho krok byl sice riskantní, nicméně se mu...

RECENZE: Jak vůbec mohlo vyjít něco tak hloupého jako Left Alive?

Left Alive

Rádoby špiónská akce Left Alive selhává ve všech oblastech, ve kterých můžeme počítačovou hru vůbec hodnotit. Je...

RECENZE Dead or Alive 6: Šestý díl nejprsatější bojovky cílí na nováčky

Dead or Alive 6

Bojovka Dead or Alive 6 nabízí přístupné herní mechanismy, efektní grafické zpracování, ale také nedoladěnou kampaň a...

RECENZE: Dawn of Man je prehistorická strategie pro fanoušky Lovců mamutů

Dawn of Man

Hlavním tahákem skvělé strategie Dawn of Man je její zasazení do pravěkého světa. Přestože má hra málo obsahu a po...

Další z rubriky

Duke Nukem vs. B.J. Blazkowicz z Wolfensteina. Kdo by vyhrál?

Duke Nukem vs. B.J. Blazkowicz

Představte si, že se v aréně potkají drsňáci Duke Nukem a B.J. Blazkowicz z Wolfensteina. Kdo by podle vás vyhrál?

Switch slaví dva roky. Co předcházelo úspěchu a jaký je nyní?

Nintendo Switch

Třetího března 2017 je pro Nintendo důležitý den. Začala se totiž prodávat hybridní konzole Switch, s níž se japonský...

Pět pekelně těžkých her, na které se těšit

Code Vein

Hledáte hry, u kterých se zapotíte jako u opěvované série Dark Souls? Z následující pětice byste si měli rozhodně...

Najdete na iDNES.cz