Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

ANKETA: PlayStation slaví 25 let. Měli jste některou z konzolí?

  0:01
Před 25 lety se začala prodávat první konzole PlayStation. PlayStation 2 je nejprodávanější konzole všech dob. PlayStation 4 je nejúspěšnější v aktuální generaci. V nejnovější redakční anketě Bonuswebu nás zajímá, zda jste některou z nich měli a jak na ni vzpomínáte.

PlayStation | foto: Sony

Jakub Žežule -  Ano samozřejmě, všechny! Byla to však éra první PlayStation, co změnila můj pohled na hry, neboť mi představila japonskou produkci. Metal Gear Solid a Resident Evil 2 mám dodnes ve svém nejužším výběru nejlepších her všech dob a Final Fantasy VII pro mě asi navždy zůstane absolutní královnou mezi všemi hrami. Rád vzpomínám i na disk Demo1 přibalený ke konzoli, kde nechyběly závody Porsche Challenge, Rage Racer, Rapid Racer, střílečka Lifeforce Tenka, plošinovka Oddworld: Abe’s Odyssee a Hercules nebo puzzle hra Kurushi s námořní hříčkou Overboard! 

Tehdy jsem nadšeně hltal každé číslo PlayStation Magazínu a jeho demo disky hrál pořád dokola. Vědomí, že si většinu her člověk nezahraje, jsem si kupodivu nějak nepřipouštěl. Člověk tak hrál jeden level pořád dokola a pocit stereotypu se tak nějak nedostavoval. 

PlayStation Classic

Vidím to i na synovcích, kteří hrají na retro konzolce PlayStationu mini Cool Boarders 2 o třech tratích nebo do zemdlení dovádí v kruhové aréně v Destruction Derby. Sám se k původní PSX rád vracím hlavně prostřednictvím PlayStation Vita. Letos jsem si tak znovu zahrál Resident Evil 3, příští rok plánuji oba Suikodeny. Těší mě i znovuvydání her Castlevania: Symphony of the Night a Rondo of Blood na PS4, kolekce těchto klasik na mě už čeká v knihovně.

Jan Lysý - Dlouhé roky jsem byl oddaný PC hráč s tím, že jsem si občas odběhl ke kamarádce na konzoli SNES a později první PlayStation. Bylo to fajn, ale stále nic, co by mě přesvědčilo k tomu, abych „přeběhl“ na konzolovou stranu. Ale pak začala má srdcová série Mortal Kombat vycházet jen na konzolích a to byl onen zlom, kdy jsem si pořídil PS2. 

A byť jsem si chvíli zvykal na ovladač, tak nakonec se mi začalo líbit, že nemusím řešit problémy, jako „padání her“ nebo šetřit na novou grafickou kartu, abych si mohl zahrát svou oblíbenou hru, a tak jsem u konzolí zůstal (ale PC jsem rozhodně úplně nezavrhl). To, že grafika se nemůže vždy měřit s nejvýkonnějšími PC, je pro mě snesitelná oběť, když vím, že každou hru, kterou si pořídím, bez problémů spustím. Aktuálně mám PS4 a už pomalu šetřím na PS5. Kromě toho jsem měl určitou dobu PSP, ale to jsem používal opravdu výjimečně.

Heavy Rain

Jan Srp - Dlouhá léta jsem byl zapřisáhlý písíčkář a na konzolisty hleděl skrze prsty. Pak jsem ale sháněl do nového bytu Blue Ray přehrávač a došlo mi, že když si připlatím dvě tisícovky, budu si moci koupit PS3 Slim a zahrát si vysněný Heavy Rain. Dohrál jsem ho během jediného dne a zamiloval se. Namísto hrbení se v proprděné kancelářské židli u malého monitoru jsem se najednou mohl rozvalovat v křesle a hrát na obří TV. Pecky jako Uncharted, inFamous nebo Resistance sice opravdu nebyly žádné intelektuální skvosty, ale jako pracující člověk už na oblíbené hardcore RPG typu Planescape Torment stejně nemám čas ani sílu. S koupí PS4 jsem váhal téměř rok, za tu dobu jsem si alespoň pořádně pročistil svůj backlog. Do PS5 už půjdu, hned jak ho do ČR dovezou.

PSP

Ondřej Zach - První PlayStation jsem nikdy nevlastnil, ale měl jsem ho půjčený a okamžitě jsem si zde zamiloval Tekkena. Bez paměťové karty, tj. konzoli jsem měl pořád puštěnou, jsem zde odehrál například střílečku Medal of Honor. Na dvojce jsme hrávali v redakci hojně This is Football, Tekkena, objevil jsem zde kouzlo akčních závodů Burnout či Soulcalibura. Později jsem si ji koupil i domů, protože PlayStation 2 je jednoduše fantastická a v mých očích je to také nejlepší konzole od Sony. Zamiloval jsem si i handheld PSP, který jsem používal i jako multimediální přehrávač a jako bonus při návštěvě Japonska si na něj nakoupil spoustu bizarních her. 

Vlevo PlayStation 2, vpravo Xbox

PlayStation 3 si mě nezískal, v té době jsem si koupil konkurenční Xbox 360 a PS3 si půjčoval z redakce jen kvůli exkluzivitám jako Uncharted. Z handheldu PS Vita jsem byl zpočátku hodně nadšený, konzoli jsem používal až do příchodu Switche. Zpětně je to ze strany Sony podle mého názoru promarněný potenciál, ale nedá se nic dělat, prodeje Vity se nakopnout zkrátka nepodařilo (oproti tehdy konkurenčnímu 3DS). Co se týče aktuální generace, zpočátku jsem hrával víc opět u konkurence (Xbox One), ale postupně jsem přešel na PlayStation 4, protože kromě ovladače mi vyhovuje víc vším ostatním, zejména tedy exkluzivitami. U PlayStation 5 kvituji přítomnost SSD, to už je nutnost, a zvědav jsem na možnosti nového ovladače, který by mohl posunout zážitek z hraní zase o kus dál. 

Videohry z PS Classic jako originály z vlastní sbírky

Emanuel Svoboda - Samozřejmě, že ano. Některé konzole ve sbírce dokonce vlastním několikrát. Mám dvě konzole PlayStation 1, PS One, dvě PAL PlayStation 2, NTSC PlayStation 2, PlayStation 3 Slim (celkově považuji řadu konzolí PS3 za nejhorší z PS vůbec), PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro. Mám také dvě PSP, PS Vita a PlayStation TV. Jak vidíte, jsem opravdový sběratel, který buduje sbírku a navštěvuje tematické srazy. Jen PocketStation mi stále chybí. Sérií konzolí mám neodmyslitelně spjatou se sériemi jako WipEout, Tekken, Ridge Racer, Final Fantasy, Metal Gear Solid, Silent Hill a samozřejmě Resident Evil. I když se některé později staly multiplatformovými nebo už před PS1 existovaly, právě na „plejstejšnech“ zažily svá zlatá období. Mými favority jsou PS1 a PS4. Vždy mě také moc bavilo, jak nadutí PCčkáři smutní a naříkají, že si nemohou zahrát PS exkluzivity. A pak ty jejich trapné a marné pokusy hry rozjet PS hry na emulátorech, které se sekaly nebo nefungovaly správně. Muhehe, to byla vždy zábava.

Zespodu - PlayStation, PlayStation One a PlayStation Classic

Ondřej Martinů - První a druhá generace PlayStationu mne zcela minula, zatímco na PlayStationu 3 jsem hrával pouze u kamaráda na střední škole. Pamatuji si zejména na co-op režim Zombies v Call of Duty, případně klasický deathmatch s rozdělenou obrazovkou, na tom se dal s partou strávit celý večer, i když zároveň bylo tehdy opravdu těžké si zvyknout na střílečku s gamepadem. Mimo to mám ještě s třetí generací hodně spojený titul Mirror’s Edge, který jsem s oblibou hrával zase naopak po „pařbě“ ráno, když ještě ostatní spali.

PlayStation 4

Vlastní konzoli PlayStation 4 jsem si pořídil teprve letos v lednu, konkrétně Pro verzi. A měl jsem taky co dohánět. Prošel jsem si všechny díly Uncharted, dál skvělý Last of Us, Horizon: Zero Dawn, God of War, Journey, Detroit: Become Human, a všechny tyto tituly mne převelice bavily. Teď si sem tam zajezdím v Crash Team Racing a taky na mě z poličky stále pokukuje Red Dead Redemption 2, který si schovávám na dovolenou během vánočních svátků.

PlayStation 5 už teď netrpělivě vyhlížím a těším se, že si budu moci díky zpětné kompatibilitě zahrát i výše zmíněné „staré pecky“ zase znova na výkonnějším hardwaru. Stejně tak se ale těším na pokračování Last of Us, Horizon: Zero Dawn i God of War. A doufám, že takových kvalitních singleplayer zážitků bude přibývat

PlayStation VR

Jan Kouba -  Když jsem byl ještě malý potěr, tak se u nás razilo heslo, že kupovat krabičku, co jen umí pouštět hry, nemá cenu. Takže jsem byl od konzolového světa odříznut do své dospělosti. Pokud nepočítám ty krátké momenty drcení Contra na Amize u spolužáka. Ke koupi mě rozhoupala Until Dawn, kvůli které jsem si pořídil PS4. Musím říct, že jsem byl celkem unesen tím, jak příjemné uživatelské rozhraní PS má, vše bylo jednoduché a intuitivní. Když jsem pak dohrál remaster God of War 3, netrvalo to ani týden a už jsem měl doma bazarovou PS3 i s PS Move a sepsaný seznam všech God of War her, které jsem musel dohrát, a také že dohrál. Vyloženě mě baví PS exkluzivity a dost jsem si oblíbil i PSVR, které je v mnohém pohodlnější než takový VIVE. Vážně jsem zvědav, co přinese nová generace a hlavně, kam se posune herní zážitek s haptickým ovladačem.

Dan Jarocký - S PlayStationem jsem se poprvé setkal někdy na přelomu jeho první a druhé generace. První Playstation měl tehdy doma kamarád, ke kterému jsem po škole chodil hlavně na Drivera a Gran Turismo. Vůbec mi nevadilo, že jsme hráli na televizi s menší úhlopříčku, než měl běžný CRT monitor. Podstatné bylo objevení i v dnešní době skloňovaného gaučového hraní. To už ale svět začal zaplavovat PlayStation 2, který jedny Vánoce přistál i u nás doma.

Radost to byla veliká, co vám budu povídat. Ke své první konzoli jsem dostal pátý Ridge Racer. Ten mě dostal akčnímu až frenetickými závody a parádní audiovizuální stránkou. Ve hře jsem strávil nespočet hodin i přesto, že z nějakého důvodu nefungovalo ukládání. Potom přišlo třetí a čtvrté Gran Turismo, Colin McRae 3, Midnight Club 2 asi čtyři různé díly Burnoutu a výborné F1 Challenge 99-02, které zapříčilo můj první výrazný rage quit. Ačkoli jsem následující roky hrál už primárně na PC, tak mám díky výše zmíněným titulům výraznou část herních zážitků spojenou právě s Pla yStationem. Tak všechno nejlepší!

Která generace konzolí od Sony je podle vás nejlepší?

celkem hlasů: 1740

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 29. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

PlayStation 4 646
PlayStation 493
PlayStation 2 368
PlayStation 3 150
PSP 45
PS Vita 38
Autor:
  • Nejčtenější

Zažalovali youtubera o miliony, má z něj být odstrašující případ

Po úspěšném soudním tažení proti výrobcům cheatů se nyní právníci společnosti Bungie pustili do boje s youtuberem...

Zapomenuté poklady, tyto skvělé hry si dnes nemůžeme legálně koupit

Katalogy digitálních obchodů s hrami mají prakticky neomezenou nabídku a vedle novinek obsahují i lety prověřené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

Největší herní krádež, hackeři ukradli virtuální předměty za 50 milionů

Z privátního steamového účtu byly ukradeny vzácné sběratelské skiny z počítačové střílečky CS:GO v hodnotě přesahující...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Politici ve hrách jsou často zlí a zkorumpovaní. Kolik jich poznáte?

Stejně jako ve skutečnosti jsou i politici v počítačových hrách zpravidla zdrojem starostí. Schválně na kolik z těch...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Co se vám líbilo a nelíbilo na předváděčce Xbox & Bethesda Showcase?

Xbox & Bethesda Showcase byla zřejmě nejvýraznější předváděčka v rámci herního svátku Summer Game Fest 2022. Co na ni...

Nintendo Direct zaujal Personami a potvrdil datum vydání Mario + Rabbids

Nintendo se s tím tentokrát nijak nepáralo. V ohlášenou hodinu zveřejnilo 26minutové video, v němž představilo hry od...

Museli jsme dát Rusko do šuplíku, říká šéf českého herního hitu s tahači

Premium Když vypukla válka na Ukrajině, mělo české herní studio SCS Software se svým populárním simulátorem tahačů Euro Truck...

Další půjčovna her je tady. Proklepli jsme nové předplatné PlayStationu

Stejně jako má Xbox svůj Game Pass, tak má nyní i PlayStation svůj nový Plus. Službu rozdělil do tří stupňů a vedle...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...