Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

PlayStation 2 dnes přichází do Čech

  12:00
Počínaje dnešním dnem se v České republice začíná oficiálně prodávat nová konzole od Sony - PlayStation 2. Je jich u nás několik set, ale nabídka ani zdaleka nepokryje poptávku. Kde všude ji tedy seženete, za kolik, a kdy budou další? Jaké jsou vaše šance? To vše jsme pro vás celý včerejšek zjišťovali a tady to máte.

Pohled na PlayStation 2

Počínaje dnešním dnem se v České republice začíná oficiálně prodávat nová konzole od Sony - PlayStation 2 (technické specifikace a seznam titulů vyvíjených pro PS2 naleznete v tomto článku). Její cena je různá, v některých prodejnách ji nabízejí za přijatelných 19.990,- Kč, jinde za 25.990,- Kč, dá se však předpokládat, že své majitele najdou během prvních pár hodin prodeje všechny pro trh určené kousky. „Do České republiky jsme dovezli řádově stovky kusů PlayStation 2,“ uvedl pro BonusWeb product manager pro PlayStation v Sony Czech Ivan Bradáč.

Je zřejmé, že lidé se dnes snesou na prodejny s počítačovými hrami či elektrotechnikou firmy Sony jako kobylky. „Spousta lidí využila naší nabídky a PlayStation 2 si předobjednala. I přesto je jisté, že z toho, co od Sony Czech dostaneme, nebudeme moci ani zdaleka uspokojit tyto zákazníky,“ uvedl Jiří Vítovec, manažer prodeje JRC Interactive. „V první várce, kterou pro JRC obdržíme v pátek, budou totiž pouhé dvě desítky kusů,“ doplnil jej prodejní manažer Bohemia Interactive Jaroslav Zapletal. „Dá se ale očekávat, že druhá várka k nám dorazí ještě do Vánoc a bude v ní zhruba dvojnásobný počet konzolí než v první,“ dodal vzápětí.

Stejný úspěch jako ve Spojených státech, kde během prvních 72 hodin od uvedení na trh vydělalo Sony na prodeji PlayStation 2 pěkných 164 miliónů dolarů, v Čechách očekávat nemůžeme. Zájem veřejnosti však naznačuje, že PS2 u nás prodejním propadákem také nebude, byť je cena u nás mnohem vyšší než v USA, kde se konzole prodává za 299 dolarů (cca 12.000,- Kč). Je však možné, že cena je vysoká i vzhledem k poměru nabídky a poptávky, na druhou stranu není vyloučeno, že nedostatek konzolí je chytrým marketingovým tahem Sony sloužícím k umělému zvýšení ceny v důsledku nedostatečného pokrytí nabídky.

Za oceánem však Sony vypustila do prodeje milion kusů konzolí PlayStation 2, zatímco Česká republika se dočkala jen několika stovek. Stometrové fronty u prodejen se tak očekávat nedají, klid u prodejců her však také rozhodně nebude - i o ty stovky kusů, které se zítra objeví na prodejnách, se první zákazníci poperou vcelku rychle. Pojďme se tedy podívat, kde vůbec má cenu o novou konzoli od Sony bojovat a kde je boj předem prohraný. Podotýkám, že prodejny byly vybírány namátkou na základě informací z oficiálních webových stránek Sony Czech.

Internetové obchody a zásilkové služby se nechytají
Pokud jste očekávali, že v České republice funguje internet tak rychle jako všude jinde ve světě a doufali jste v to, že si přes něj PlayStation 2 objednáte hned poté, co dorazí do České republiky, máte smůlu. „Z první várky, kterou dostaneme, neuspokojíme ani ty zákazníky, kteří si u nás PlayStation 2 zamluvili již dříve. Dostaneme totiž velmi malé množství a další dodávky závisí na tom, kolik kusů konzole Sony do České republiky přiveze,“ uvedl obchodní manažer internetového obchodu Elcom Shop Milan Klocek. Elcom je přitom jedním z nejvýznamnějších tuzemských prodejců produktů firmy Sony.

Další elektronické obchody v České republice, které na svých stránkách doporučuje Sony v souvislosti s prodejem PSX a PS2 konzolí a příslušenství, jsou na tom podobně. Přes Elvia Pro si PlayStation 2 také nepořídíte dříve než v příštím roce a zásilková služba JRC Direct na tom není o mnoho lépe - všechny kusy, které firma dostane do prodeje v letošním roce, jsou beznadějně rezervovány na základě předobjednávek od zákazníků, a to již několik měsíců.

Praha - něco málo bude, ale všechno je zamluvené
Ve chvíli, kdy jsme se smířili s tím, že internetové obchody v Čechách nemohou uspokojit naši touhu po černé krásce od Sony, pokusili jsme se zjistit, uspějeme-li alespoň v předních prodejnách s počítačovými hrami a elektronikou v našem hlavním městě. „Zatím nemáme vůbec nic, možná však dostaneme něco už tento pátek. Objednávky předem však nepřijímáme,“ uvedl Pavel Staněk z Bonton Multimedia. Podle jeho slov bude PlayStation 2 v prodejnách Bonton k mání za 19.990,- Kč.

Podobně je na tom síť prodejen Elvia Pro. „Evidujeme objednávky od řádově desítek zákazníků, ale nepřepokládáme, že bychom je dokázali ještě v průběhu letošního roku uspokojit,“ informoval nás Jan Houžva z Elvia Pro na Vinohradské ulici v Praze 1. „My budeme mít v průběhu zítřka na prodejně dva kusy, ty už jsou však de facto prodané,“ vylíčil situaci Martin Stojanov, vedoucí prodejny Elvia Pro na Evropské ulici v Praze. „Není se ale čemu divit, když pro celou Českou republiku je k dispozici pouhých osm set kusů,“ dodal. Některé další prodejny Elvia Pro v Praze však PlayStation 2 mít budou, více než dva až tři kusy na prodejnu to však asi nebude.

Pšenka pak nepokvete ani zákazníkům prodejen JRC Interactive. Ta, ačkoliv je jednou z největších tuzemských sítí obchodů s počítačovými hrami, dostane v letošním roce jen řádově desítky kusů. „PlayStation 2 dostaneme do konce týdne, ale kdo není na seznamu, nemá šanci ji získat. Ani zdaleka totiž neuspokojíme poptávku, jaká u nás je, a požadavky budeme vyřizovat podle toho, jak se lidé zapsali do našeho pořadníku. Navíc rychlost vyřizování požadavků zákazníků nezávisí na nás, ale na Sony - pokud dodá více kusů, uspokojíme poptávku rychleji,“ uvedl vedoucí prodejny JRC PC Shop na Vladislavově ulici v Praze Jiří Bartoň s tím, že zatím ani není jasné, kolik zájemci o PS2 za tuto konzoli v jeho prodejně zaplatí.

Pohled na PlayStation 2

Jižní Morava - Brno dostane maximálně deset kousků
Ani v Brně nebude situace nejpříznivější. S nedostatkem konzolí ve své prodejní síti se potýká i zdejší pobočka Elvia Pro a JRC Game Centrum na tom není o mnoho lépe. „PlayStation 2 dostaneme během čtrnácti dnů, ale více než dva kusy to zřejmě nebudou. Vezmu-li v potaz, jak dlouhý máme seznam předem zamluvených konzolí, nebude PS2 na pultech dříve než příští rok,“ popsal Tomáš Kropáček, vedoucí brněnského JRC Game Centrum.

Severní Morava - nic volného nemáme, ptejte se po novém roce
Zdejší zájemci o PlayStation 2 jsou opět odkázáni zejména na sítě Elvia Pro a JRC Interactive, kde je situace podobná jako v jiných městech v České republice. „Koncem týdne bychom měli dostat dva až tři kousky PlayStation 2. Situace by se ale měla zlepšit až po novém roce,“ nastínil Bronislav Jaroš z JRC Game Centrum v Ostravě.

Střední Morava - v Olomouci jsou VOLNĚ V PRODEJI DVA KUSY!
Prvním městem, ve kterém se naše pátrání po volně prodejných PlayStation 2 setkalo s úspěchem, byla Olomouc. „Konzole bude v prodeji od čtvrtka (tzn. dnes - pozn. autora), zatím však máme pouze dva kusy. PlayStation 2 ale nabízíme pouze v kompletu s hrami Tekken Tag Tournament a Ridge Racer V a celková cena je 25.990 korun s daní,“ potěšil nás Pavel Moťka z prodejny Elcom Olomouc. Ačkoliv jde o nejvyšší cenu, kterou jsme během našeho sondování dosáhli, jde zároveň o jediné volně prodejné konzole, které jsou podle našich informací v současné době na trhu, navíc jsou v ní obsaženy také dvě plné hry.

Soňácké PS2 mají také v olomouckém Promarektu. „Máme ho zde již několik dní, zatím je však neprodejný. Oficiálně bude v prodeji od čtvrtka, my jej budeme mít v prodeji možná začátkem příštího týdne. Všechny kusy jsou ale předem zamluvené,“ uvedl vedoucí prodejny Zdeněk Hejduk a doplnil, že za PlayStation 2 zaplatí jejich zákazníci 21.990,- Kč.

Západní Čechy - poptávku uspokojíme nejdřív v příštím roce
Hráči v západních Čechách na tom budou možná ještě bídněji než v jiných koutech České republiky. „PlayStation 2 by měl být k dispozici v průběhu příštího týdne, cenu ale ještě neznáme a ani zdaleka se nedostane na všechny lidi v pořadníku. Dříve než v příštím roce není šance u nás PS2 sehnat,“ dozvěděli jsme se od prodavače JRC Game Centra v Karlových Varech, který nám nechtěl prozradit své jméno (BTW: fakt se nás nebojte, my nekoušeme :-)).

Pokud si nyní zavýskli Plzeňští v naději na lepší zítřky, mohou se opět „hodit do klidu“, neboť ani oni se, nejsou-li v pořadníku, dříve než v roce 2001 šťastnými majiteli PlayStation 2 nestanou. „Nevíme, kdy budou, ani kolik jich dostaneme. Zatím máme zhruba šedesát objednávek a ty budeme pochopitelně vyřizovat přednostně, takže před Vánoci konzoli na pulty nedostaneme ani náhodou,“ řekl nám vedoucí prodejny JRC Bílá Myš Filip Tureček.

Severní Čechy - nemáme, ale BUDOU PŘÍŠTÍ TÝDEN!
Počítačovým hrám se v severních Čechách docela daří, a to jak co se týče zájmu veřejnosti, tak co se týče překladů - pocházejí odsud například Čedič, JT Kelčák, Mrazík a další. O těch ale pochopitelně řeč není a my se bleskurychle přesuneme do JRC shopu v Ústí nad Labem za Michalem Černým. Potěší nás? „PlayStation 2 zatím nemáme, tento týden asi ani nebude a nevím, kdy jej dostaneme. Zatím nebereme ani předobjednávky, protože nevíme, jak to s PS2 v České republice bude, nevíme počet kusů, které dostaneme na prodejnu a neznáme ani přesnou cenu. Až PS 2 dorazí, pustíme je na pult a prodáme tomu, kdo dřív přijde.“ Lidé v Ústí si tedy zoufat nemusejí, sice konzoli zatím neseženou, je však možné, že budou-li prodejnu počátkem příštího týdne od rána okupovat, dostane se elegantní tmavá krabička s nápisem PS2 právě na ně.

Jižní Čechy - konzolí bude rozhodně nedostatek
Ačkoliv Jižní Čechy nejsou, soudě dle průzkumu návštěvnosti serveru BonusWeb, počítačovým hrám příliš zaslíbené, nějaká ta poptávka po nich zde přesto pochopitelně existuje. Na uspokojení jakékoliv poptávky po PlayStation 2 však mohou všichni Jihočeši rychle zapomenout. „Nám na prodejnu nic nepřijde. Máme tady spoustu zamluvených kusů, ani přesto nic nedostaneme. Chtěla jsem alespoň dvě konzole, ale v Praze mi řekli, že nemám šanci, že jich je v České republice málo,“ postěžovala si vedoucí JRC Game-Music v Českých Budějovicích Marie Tomšíková. Zákazníci prodejen Ellex GK v Táboře a Českých Budějovicích budou sice o něco šťastnější, ale ani šest konzolí pro oba obchody poměr mezi nabídkou a poptávkou příliš nevytrhne.

Východní Čechy - PS2 bude, ale ne na pultech
Pokud patříte mezi čtenáře obývající Čechy východní, nebudete zřejmě příliš potěšeni ani vy, neboť PlayStation 2 v dohledné době v obchodech působících v místě vašeho bydliště asi neseženete. „PS2 k nám dorazí během víkendu, půjde ale jenom o dva kousky a ty budou okamžitě rozebrané, neboť si konzoli spousta lidí předobjednala,“ informoval nás Vladimír Hloušek z JRC prodejny v Pardubicích

Nejspíš jsme vás tímto článkem nepotěšili, neboť mimo těch "pořadníkových" jen lidé z Olomouce a Ústí nad Labem mají reálnou šancí PlayStation 2 získat. Na druhou stranu - někde ty konzole přece být musí. Sony tvrdí, že jich dovezlo několik set. Prodejci dostávají 1-2 kusy, sítě prodejen s počítačovými hrami řádově desítky. Na PS2 však čekají tisíce hráčů z České republiky a současná dodávka konzolí dodavatelům od Sony Czech je jako plivanec do louže. Máte-li tedy prodejnu a v ní nějakou volnou konzoli, neváhejte a práskněte se v diskusním fóru pod článkem, aby mohli naši čtenáři vzít váš krámek útokem. Můžete si být jisti, že tuto reklamu výjimečně mazat nebudeme. Ostatně v diskusi čekáme také vaše názory na současnou situaci kolem PlayStation 2 v České republice, také by nás zajímalo, souhlasíte-li s myšlenkou, že nedostatek konzolí je jen uměle vyvolaný marketingový tah Sony za účelem zvýšení poptávky a tím pádem i ceny. A pokud už náhodou PlayStation 2 třímáte ve svých rukou, nebojte se podělit s námi o první zážitky.

Autor:
Témata: Sony
  • Nejčtenější

Youtuberka zjistila, kolik brambor umí Starfield zobrazit, než hra spadne

Počítačová hra Starfield nepřestává hráče fascinovat svojí propracovanou simulací fyziky, když v obrovském otevřeném...

Vývojářský svět v šoku, změna poplatků enginu Unity mění pravidla hry

Nová cenová politika společnosti Unity, která provozuje stejnojmenný engine na výrobu počítačových her, rozladila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střílečka s kouzelníky neuspěla, studio propustilo polovinu zaměstnanců

Herní byznys je tvrdý. Přesvědčilo se o tom i nezávislé studio Ascendant, které se svojí fantasy střílečkou Immortals...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikonická filmová scéna posloužila jako drsný zakončovák v Mortal Kombatu

Scéna zúčtování z vynikajícího filmu Kill Bill 2 od Quentina Tarantina posloužila jako vzor pro fatalitu, tedy brutální...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Spekulace pod lupou. Chystá se Red Dead 3 a bude GTA 6 stát dvojnásobek?

Na herní scéně se v jednom kuse spekuluje o tom, co se bude dít za týden i za několik let. Rozhodli jsme se aktuální...

KVÍZ: Starfield a Baldura jsou skvělé, ale znáte staré RPG klasiky?

Letošní rok je na tzv. RPG neboli hry na hrdiny mimořádně bohatý. Aktuálně se nejvíce mluví o Starfieldu a Baldur’s...

Průvodce Starfieldem: těchto 12 tipů vám pomůže si hru ještě víc užít

Svět Starfieldu je obrovský, plný mechanismů, které nejsou skoro vysvětlené i záludností a triků. Pokud se chcete...

Týden ve hrách: zahráli jsme si Assassin’s Creed Mirage i Spider-Mana 2

Stali jsme se elitním zabijákem v Bagdádu devátého století našeho letopočtu * Vyzkoušeli jsme očekávaného Spider-Mana...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...