Pentium III Tualatin – pro koho?

  12:00aktualizováno  6. srpna 9:20
Po více než roce Intel opět přichází s Pentiem III, které má frekvenci vyšší než 1 GHz. Tehdejší 1,13GHz model musel být pro svou nespolehlivost stažen z trhu a jeho výroba zastavena. Nová Pentia III s 0,13mikronovým jádrem Tualatin už běží bezchybně, mají slušný výkon a dají se dobře přetaktovat – přesto bych se divil, kdybyste si některé z nich chtěli koupit.

Pentium III 1,13 GHz? To už tady přece bylo…
Pokusů Intelu překročit hranici jednoho gigahertzu jsme byli svědky již před rokem, kdy firma ve snaze kontrovat vzrůstající oblibě Athlonů a jejich frekvenčnímu náskoku dala neuváženě na trh Pentium III 1,13 GHz. Proč neuváženě? Protože tento procesor byl kvůli omezením svého 0,18mikronového jádra evidentně neschopen na takto vysokém kmitočtu spolehlivě pracovat – prokázaly to nezávisle na sobě testy serverů Tom’s Hardware GuideHardOCP. Ačkoli se Intel několik dní pokoušel tuto fatální záležitost zahrávat do autu, nakonec byl nucen uznat nestabilitu svého procesoru, zastavil jeho výrobu a koncovým zákazníkům nabídl výměnu za jiný typ nebo vrácení peněz. „Nadgigahertzové“ frekvence byly po tomto fiasku u Intelu odloženy až do příchodu nové generace jeho procesorů, tj. Pentií 4, a Pentia III se této mety dočkala nyní, kdy se na scéně objevuje 0,13mikronové jádro s názvem Tualatin.

První intelovské procesory s 0,13mikronovými spoji
Pentia 4, jejichž architektura je navržena specificky tak, aby s ní bylo možné dosáhnout vysokých pracovních frekvencí, jsou dosud vyráběna 0,18mikronovou technologií. Pentium III Tualatin je prubířským kamenem nového procesu, který používá pouze 0,13mikronové spoje, což vede k další miniaturizaci, snížení produkce tepla a potenciálu ke zvyšování frekvence. Intel však, jak známo, nehodlá u Pentia III plně využít možností jádra Tualatin, aby neohrozil pozici své vlajkové lodi, Pentia 4. Tualatin by měl být schopen běžet spolehlivě na 1,5 GHz, Intel však uvede na trh pouze modely s frekvencemi 1,13 a 1,2 GHz – pro odlišení od výše zmíněného vadného předchůdce bude první z jmenovaných označován jako Pentium III 1,13A.

Vlastnosti
Pentium III Tualatin má mnoho společného se svým předchůdcem založeným na jádře Coppermine. Základní specifikace jsou totožné: 32 KB cache L1, 256 KB L2 a FSB 133 MHz. Jisté zvýšení výkonu však slibuje novinka, jejíž obdobou disponují také Pentia 4: Intel jí říká Data Prefetch Logic. DPL se snaží vysledovat v tom, jak procesor přistupuje k datům v paměti, jisté zákonitosti, vytváří si předpoklady, která data budou asi brzy zapotřebí, a tato data načítá ve „volných chvílích“ do cache L2, aby byla procesoru rychle k dispozici.

Napěťová úroveň signálu, se kterou Tualatin pracuje, byla snížena na 1,25 V (Coppermine 1,5 V), což znamená, že je nutné pro něj použít nové čipsety. Intel nabízí čipset i815 ve verzi nazývané B-Step, VIA má Apollo Pro 133T a 266T. Napětí jádra Tualatinu činí pouhých 1,475 V (Coppermine 1,75), takže teplota čipu je podstatně nižší. Čip je však také menší, a aby jeho chlazení bylo efektivní, je na něm posazena věc jménem Integrated Heat Spreader, která zajišťuje rozprostření vyzařovaného tepla do větší plochy a jeho účinné přebírání chladičem.

Benchmarky
Nová Pentia III již otestovalo několik webzinů, např. AnandTech nebo Tweak3D. Anandovi se podařilo jeho 1,2GHz procesor přetaktovat na 1,44 GHz (9x160) – základní deska ASUS TUSL2-C bohužel neumožňovala zvýšit napětí jádra, takže si Tualatin nemohl sáhnout na dno svých možností. Jistě se však brzy dočkáme overclockerských pokusů na lépe vybavených deskách a zjistíme, kde vlastně leží pravé meze Tualatinu.

Quake 3, jehož engine je znám svou velkou náklonností k Pentiu 4, se odehrál ve znamení právě těchto procesorů – Pentia 4 obsadila čelo žebříčku, za nimi Athlony a Pentia III skončila na chvostu. Q3 ovšem není právě současnou hrou a neposkytuje nejlepší obrázek toho, co lze od Tualatinů v herní oblasti v budoucnu očekávat. Za vhodnější indikátor lze považovat například AquaMark, který je založen na enginu připravované hry AquaNox.

P3 1,2 GHz v AquaMarku

Zde je jasně vidět, proč Intel nehodlá vyrábět P3 Tualatin na vyšších frekvencích než 1,2 GHz: pomalejší Pentia 4 jsou totiž v přímém ohrožení. Povšimněte si také toho, jak velký náskok Tualatin získal oproti starému Pentiu III 1 GHz – nové technologie jako např. výše popsané DPL budou v nových hrách zřejmě slavit úspěchy.

Bylo by to hezké, ale…
…nesmělo by to stát tu neuvěřitelnou sumu peněz. Jak už bylo mnohokrát řečeno, Pentium III nesmí stát v cestě Pentiu 4, a marketing Intelu je tomuto heslu podřízen odshora až dolů. Na konci srpna bude stát Pentium III Tualatin 1,2 GHz přibližně 260 dolarů, zatímco P4 1,5 GHz bude k mání za 130 dolarů! Kdo si bude za tuhle cenu chtít hezké a přetaktovatelné P3 koupit? Asi jen blázen. Docházíme logickou cestou k závěru, že Pentium III Tualatin bude, jak by asi řekl kolega Codr, „procesorem bláznů a hlupáků“ :-). Ale Intel neplánuje, že by se měl tento procesor nějak prosadit – jádro Tualatin má totiž před sebou jiný úkol. Je třeba vyvézt na výsluní kdysi hráčský hit, nyní skomírající plemeno: Celerony. Ještě před koncem roku se dočkáme tualatinovského Celeronu 1,2 GHz; ten sice vlajku levných procesorů Intelu pozdvihne, ale tradičně bude oproti Pentiu III Tualatin náležitě „zchromen“, aby snad neohrozil P4 – poběží pouze na 100MHz FSB a cache L2 bude jen poloviční, tj. 128 KB. Ufff! Takto ovšem jistě neohrozí ani konkurenční Durony, ledaže by byl prodáván za velice nízkou cenu, což u Intelu opravdu nelze předpokládat.

Zdroje: AnandTech, Tweak3D, Tom’s Hardware Guide

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

Far Cry New Dawn

Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte nejdrsnější ženy z historie videoher?

Injustice 2

Vybrali jsme dvacet ikonických videoherních hrdinek, které bychom rozhodně v reálném světě nechtěli naštvat. Tak...

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

KOMENTÁŘ: Rozchod Activisionu s Bungie staví oba giganty na rozcestí

Destiny 2: Forsaken - trailer

Rozchod gigantů dělících se o úspěch hry Destiny vnímá většina fanoušků jako radostný start do nového roku. Podle nich...

Najdete na iDNES.cz