Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Parhelia-512: hraní na třech monitorech

  12:00aktualizováno  4. září 1:20
Firma Matrox byla první, kdo nadělil světu PC grafickou kartu schopnou zároveň obsluhovat tři zobrazovací jednotky. Není pochyb o tom, že takovéto řešení přináší větší produktivitu práce i lepší zážitek z hraní patřičně uzpůsobených her – podívejme se tedy trochu na aktuální stav Surround Gamingu.

NVIDIA a ATI dva, Matrox tedy tři
Každý, kdo trochu sleduje dění v hardwarové branži, bezpochyby zaregistroval nedávný návrat firmy Matrox na scénu nejvýkonnějších grafických čipů. GPU Parhelia-512 není sice naprostou výkonnostní špičkou, nestojí zrovna málo, ale přesto má vlastnosti, které by nám jakožto hráčům mohly imponovat. Kromě vynikající kvality obrazu a velmi dobrého výkonu při zapnutém celoobrazovkovém antialiasingu a anizotropickém filtrování je zde něco, co dosud žádná grafická karta hráčům nenabídla: možnost hrát na třech zobrazovacích jednotkách najednou. Je nasnadě, že tato věc otevírá nové perspektivy prakticky pro všechny herní žánry, a při dobré implementaci ze strany vývojářů může bezpochyby vést k většímu požitku ze hry.

Nový standard pro bohaté hráče? Uvidíme...
Matrox se snaží svůj Surround Gaming (SG) mezi hráčskou komunitou vehementně propagovat a učinit z něj standard luxusního hraní pro všechny, kteří si mohou Parhelii a tři monitory dovolit. Na jeho stránkách najdeme seznam již dostupných a momentálně se rodících her s podporou SG; tato podpora ovšem nemusí být oficiální, tj. deklarovaná výrobcem dané hry, ale pouze „obnažená“ Matroxem. Ke každé z dostupných her je zde uveden i postup, jak SG zprovoznit – vzhledem k mládí této technologie je za tímto účelem často nutné přistoupit k editaci konfiguračních souborů hry a drobným zásahům do registru Windows. Narozdíl od práce se dvěma zobrazovacími jednotkami SG vyžaduje, aby všechny tři monitory používaly stejné rozlišení, barevnou hloubku i obnovovací frekvenci, přičemž maximálním rozlišením je velmi dobře akceptovatelných 1280x1024 – napříč všemi třemi monitory tedy dostáváme 3840x1024.

Deus Ex

Surround Gaming a herní žánry
Server FiringSquad (FS) se nedávno podjal úkolu otestovat SG na několika hrách a zhodnotit, jaký požitek mohou tři zobrazovací jednotky hráči přinést. Jako platforma posloužily kromě Parhelie-512 tři 19palcové monitory Sony s trinitronovou obrazovkou, Athlon XP 1800+, základní deska Abit KR7A RAID a 256 MB paměti DDR PC2700. Jako zástupci nejpopulárnějších žánrů byly vybrány 3D akce Quake III Arena, Neverwinter Nights za RPG, demoverze Imperium Galactica 3 (strategie) a Nascar 2002 (simulátor aut).

Co se týče 3D akcí, FS konstatuje, že ze současné nabídky je SG pravděpodobně nejpřínosnější u méně hektických her, v nichž je třeba se spíše plížit a sledovat široké okolí (Rainbow Six, Deus Ex atd.), než u her, které vyžadují velmi rychlý pohyb a akci. V rozlišení 3072x768, tj. 3x 1024x768, běžel Q3A na výše uvedené sestavě při nastavení high quality rychlostí přesahující 70 snímků za sekundu, což by mělo být plně uspokojivé. Protože Quake III není plně uzpůsoben pro SG, nastává při hře (podle zvolené konfigurace) jedna ze dvou drobných (?) nepříjemností: buď je nečitelné menu a text konzole, anebo se spodní pruh indikující zdraví, brnění a počet nábojů roztáhne přes všechny tři monitory, což ho samozřejmě zdeformuje a znepřehlední. Prubířským kamenem, na kterém se postaví či zhroutí popularita SG pro rychlé multiplayerové akce, bude zřejmě Unreal Tournament 2003, který by měl využít všeho, co je Parhelia-512 schopna v této oblasti nabídnout.

RPG je přirozeně žánrem, u kterého každou „pracovní“ plochu navíc velmi oceníme, a proto si myslím, že má spolu se strategiemi a leteckými simulátory největší potenciál vydobýt Parhelii-512 hráčské výsluní. Potřeba častého vyvolávání a zavírání oken s kouzly, parametry postavy, inventářem, mapami, deníky a jinými rekvizitami jistě čas od času irituje většinu z nás, kteří si hrajeme na počítačové hrdiny, a bylo by hezké si tyto věci odsunout z hlavního zorného pole a přitom je mít stále zobrazené a k dispozici. Neverwinter Nights jakožto mladá hra podporují Parhelii-512 nativně, takže není nutné se uchylovat k žádným obskurním manipulacím – všechno lze nastavit z uživatelského rozhraní hry. I když zde jde jen o prosté roztažení hrací plochy, FS považuje implementaci SG v Neverwinter Nights za zdařilou, a ačkoli se momentálně jedná o jediné RPG využívající SG, věřím, že Matrox na tomto poli neponechá nic náhodě.

Strategie přinášejí podle svého charakteru široké možnosti využití SG a pravděpodobně se budeme setkávat s rozmanitými způsoby využití tří monitorů. Prosté zvětšení základní hrací plochy je jistě užitečné, ale možnost sledovat několik důležitých míst mapy zároveň je vynikající. U kvalitně implementovaného SG zde bude velký rozdíl mezi způsobem hraní s jedním a s více monitory, a Imperium Galactica 3 dobře naznačuje směr, kterým se SG ve strategiích bude ubírat.

simulátorů jsou výhody SG také nasnadě. Oceníme možnost mít zároveň zobrazené velké množství indikátorů a ovládacích prvků, zbavíme se úzkého „tunelového“ pohledu vpřed a konečně budeme moci zapojit do hry i periferní vidění – něco, od čeho jsme si u počítačových her museli odvyknout. Dívat se z bočních okének vašeho stroje je podle zkušeností FS něco, od čeho už není pro vášnivého hráče cesty zpět, a Nascar 2002 to dobře dokumentuje.

Tři dobré monitory znamenají hodně peněz...
... a Parhelia-512 také není zadarmo. Marná sláva, Surround Gaming bude bezpochyby ještě dlouho patřit k vymoženostem „horních deseti tisíc hráčů“, a to nejen u nás, ale i ve světě. Ne že by se jednalo o absolutně nedosažitelnou finanční částku, ale cit pro to, jakou pozici mají (či by měly mít :-) počítačové hry v našem životě, mi zatím velí odkázat třímonitorové herní sestavy do pokojíčků milionářských synků.

Zdroje: FiringSquad, Matrox

Autor:
Témata: simulátor, Sony
  • Nejčtenější

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ještě nedávno nejočekávanější hra na Steamu konečně vyšla, je to propadák

Online zombie střílečka The Day Before dlouho vévodila žebříčku nejočekávanějších her platformy...

Oprášil starou konzoli, aby se rozloučil se svojí opuštěnou herní postavou

Fanoušek hry Skyrim narazil na svoji první konzoli xbox z dětství a v návalu nostalgie se rozhodl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Veteráni z Blizzardu vzali Kickstarter útokem, jejich hra uspěla během minut

Studio Frostgiant složené z bývalých pracovníků společnosti Blizzard touží obnovit slávu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Co vás nejvíc zaujalo na Game Awards?

Game Awards není jen ekvivalent herních Oscarů. V rámci show je představena řada herních novinek –...

Spousta velkých ženských zadků, hodnotí trailer na GTA 6 dabér minulého dílu

Devadesátisekundová ukázka z chystané hry Grand Theft Auto 6 obletěla počátkem týdne celý internet...

Jurský park konečně dostane hru, po jaké fanoušci už dlouho touží

Jedním z nejpříjemnějších oznámení z letošního předávání cen Game Awards byla hra Jurassic Park:...

Ještě nedávno nejočekávanější hra na Steamu konečně vyšla, je to propadák

Online zombie střílečka The Day Before dlouho vévodila žebříčku nejočekávanějších her platformy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...