Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Online světy: Jak si vybrat MMORPG

  12:00aktualizováno  12:39
Výběr online hry z přehršle existujících titulů není nic snadného. Přesto existuje několik jednoduchých vodítek, která vám volbu usnadní. Nabídku vhodných online her pro začátečníky přináší první díl nového seriálu Online světy.

Důvody, proč hrát online hry, jsme objasnili v článku z minulého týdne. Dnes se soustředíme na hledání vhodné online hry pro první kroky v prostředí MMORPG. V současnosti existuje přibližně šedesát titulů, které spadají do kategorie Massive Multiplayer Roleplaying Games. Dalších přibližně šedesát her tohoto typu je ve stádiu testování, přičemž velká část z nich by se měla dočkat komerčního spuštění během letošního roku. Tato čísla znamenají dvě věci. Zaprvé – je těžké si vybrat. Zadruhé – nakonec si vybere každý. Než se pustíme do konkrétního doporučování, nastíníme několik základních vodítek pro výběr hry.

S horkým zbožím opatrně
I když to není zrovna moje osobní zkušenost, pro běžného hráče je většinou lepší začít s hraním u zavedeného titulu. Nové hry sice hovoří o nové generaci online hraní, fotorealistické 3D grafice, revoluční hratelnosti, ale to ještě neznamená, že půjde o úspěšné hry. A důvodů je hned několik.

- I když se nestává, že by online hra úplně skončila (stalo se to snad pouze Motorcity Online), selhání hry na trhu může znamenat konec vývoje, přidávání nových věcí a nakonec mrtvý svět. Naopak, zavedená online hra s velkým počtem hráčů je zárukou určité kvality.

- Starší online hry je možné pořídit levněji. Měsíční poplatky u většiny kvalitních MMORG dosahují stejné úrovně, ale cena samotného pořízení hry se liší. Starší i nové hry vyvíjené nezávislými studii jsou většinou nabízeny ke stažení zdarma, ale u známějších projektů je nutné software koupit. Cena krabice Star Wars Galaxies tak stojí 1 500 korun, ještě novější Horizons 900 korun, ale jedna ze starších verzí Ultimy Online jen 600, Anarchy Online nabízí základní software za 10 dolarů a třeba EverQuest, nejúspěšnější hra svého druhu v USA, dává původní software dokonce zdarma i s prvním měsícem hraní. Ultima, AO i EverQuest, stejně jako další, nabízejí za další peníze různé přídavné balíčky, které odemykají nové možnosti, ale pro seznámení s hrou bohatě stačí zlevněná nabídka. Většina zavedených online her navíc nabízí možnost hru si zadarmo vyzkoušet.

- Nové hry nabízejí lepší grafiku, ale nároky na hardware jsou většinou vysoko nad možnostmi běžného hráče u nás. I když u online hry nepotřebujete stejnou rychlost grafiky jako u 3D střílečky, může se počítač snadno dostat na kolena v místech, kde je velké množství postav. U starších her tento problém odpadá. A přitom vůbec nemusíte přijít o třetí rozměr.

- Každá nová online hra přichází na trh s problémy a tak trochu (nebo více) nehotová. Tento fakt je daný dlouhým a náročným vývojem online her, v jednom okamžiku peníze investorů dojdou a hru je nutné vydat, i když by jí prospělo ještě nejméně několik měsíců péče programátorů a testerů. Tady je ale nutné přijmout skutečnost, že je lepší mít novou hru i s porodními bolestmi, které za pár měsíců odezní, než nemít takovou hru vůbec. I když se tomu už dnes nechce věřit, tak obdobné potíže měla i prastará Ultima Online, EverQuest, Dark Age of Camelot nebo Anarchy Online. Přitom právě tyto hry v podstatě definovaly svůj žánr.

Odrazování od nových online her už bylo dost. Hrát hru od jejího uvedení na trh má samozřejmě i své výhody. Většinou mají hráči možnost ovlivňovat další směr vývoje hry prostřednictvím diskusních fór nebo emailové komunikace s vývojáři. Pocit, že se ve hře nakonec objeví něco z vašich nápadů, je velice příjemný. Navíc máte možnost objevovat předem nepoznané, pokud je ve hře možné získat třeba dům, máte při spuštění serveru mnohem větší šanci najít pěkné neobsazené místo než o půl roku později. Navíc bývá těžší najít vhodné partnery pro společnou hru. Při startu nové MMORPG tak tři měsíce trvá hlavní vlna přílivu nových hráčů. Tento problém se dá samozřejmě vyřešit. Většina her má systém, ve kterém zkušenější hráči pomáhají nováčkům a navíc není nic snazšího, než ke hře zlákat kamaráda a hrát společně.

Být či nebýt...
Když se rozhodnete, že máte chuť trochu riskovat a nechat se překvapit relativně novou online hrou nebo máte radši jistotu a vsadíte na některého z osvědčených koní, měli byste si sami říct, jaký herní styl a žánr vám vyhovuje. V oblasti MMORPG si můžete vybrat mezi akčním pojetím nebo vžitím se do postavy ve hře, která nabízí dostatečně propracovaný systém vývoje postavy. Co se týká žánrů, není jich v oblasti MMORPG tolik. Nejrozšířenější jsou fantasy světy. Do této kategorie spadá Ultima Online, EverQuest, Dark Age of Camelot, Horizons: Empires of Istaria a dlouhá řada dalších. Druhou rozšířenou kategorií jsou scifi světy, které představují hry Star Wars Galaxies, Anarchy Online, Earth & Beyond nebo Project Entropia. Třetí kategorií jsou hry simulující náš reálný svět. V této kategorii dominují Sims Online následovaní hrou Second Life. Téměř kompletní seznam dostupných online her najdete třeba na MMORPG.com

Zásadním rozhodnutím je volba mezi hrou, která neumožňuje konflikt mezi hráči a hrou, která jej podporuje. Boj "na život a na smrt" s lidským protivníkem s sebou vždycky přináší mnohem větší napětí a vyžaduje větší hráčský um než jen pobíjení počítačem ovládaných nepřátel. Na druhou stranu online hry často přitahují lidi, kteří si touto formou řeší komplexy a neregulované souboje hráčů se mohou stát velice obtěžující. Ve většině nových her je proto tato možnost omezena na souboje, se kterými musí souhlasit obě zúčastněné strany. Příkladem jsou Star Wars Galaxies s možností připojit se k Rebelům nebo Imperiálním vojákům nebo Dark Age of Camelot s bitvami mezi jednotlivými říšemi. Shadowbane, která se chystá do Evropy, naopak staví vlastně pouze na bojích mezi hráči a proti ní stojí Horizons, kde souboj mezi hráči není možný za žádných okolností. I když tady zmiňuji jen několik současných titulů, informace, které potřebujete pro rozhodnutí, snadno najdete na stránkách věnovaných těmto hrám.

Pokud chcete místo teoretických řečí a nejasných vodítek exaktní radu, kde začít svou online kariéru, mám jeden tip. Většina online her je v podstatě postavena na stejném základě a pochopení principu jedné hry znamená pochopení všech. Proto je možná nejlepší vyzkoušet hru Ultima Online na některém z českých serverů, které nabízejí hru bez placení měsíčního poplatku. Stačí si tak koupit CD s Ultimou. I když je tato hra po pěti letech hodně zastaralá, má výhodu v dostupnosti bohaté dokumentace v češtině. Výběr serveru, na kterém budete hrát, není nijak snadný, protože jen v ČR je v provozu pět velkých serverů a řada menších, více specializovaných. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit Dark Paradise 2, který u nás nejvíce dbá na to, aby lidé hráli skutečně své postavy a nebavili se ve hře o věcech, které do ní nepatří. Pro fanoušky Pána prstenů existuje server Moria, nejvíce hráčů má server Dark Paradise 1, ale díky velkému zatížení není hra na něm plynulá a svým zaměřením není tento server pro začátečníky příliš vhodný.

Jestli vás Ultima neláká a nepotřebujete češtinu, bude lepší, když využijete nabídky hry zdarma v některé zavedené hře nebo investujete přímo do hry, která je u nás v prodeji. Při tvorbě účtu v komerčních hrách můžete narazit na problémy při vytváření účtu, pokud nemáte kreditní kartu. Na placení za online hry se ale podíváme až příště.

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Remaster Beyond Good & Evil vyjde už příští týden. Na dvojce se pracuje

Oblíbenou, avšak komerčně nepříliš úspěšnou akční adventuru Beyond Good & Evil si budeme moct díky...

Novým hrdinou herního protestního hnutí je hra s opicí

Stejně jako se herní protestní hnutí postavilo za korejský titul Stellar Blade nyní burcuje na...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...