Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nokia Game - hra jako žádná jiná

  12:00
Zřejmě nikomu z vás neunikla multimediální hra Nokia Game, pro jejíž úspěšné dohrání musí hráč využívat televizi, rádio, noviny, internet a mobilní telefon. O co konkrétně jde? Je to jen on-line textovka, nebo plně grafický projekt? A co s tím má společného webmaster JRC Interactive? Přečtěte si tento článek a budete moudřejší.

Nokia Game

Ve středu 1. listopadu se na českém internetu objevila nová multimediální hra využívající a spojující řadu médií od televize přes rádio, noviny až po internet samotný a to nejen internet ve smyslu článků na nejrůznějších serverech, ale i ve smyslu emailů a pokud jde o mobilní komunikaci, tak i co se krátkých textových zpráv na mobilní telefony (SMS) týče. Ano, tento článek bude o projektu, který dosud nemá na českém internetu obdoby a kterého se účastní tisíce hráčů - o Nokia Game.

O této hře jste se mohli prostřednictvím našich krátkých zpráv či reklamních bannerů dozvědět již v průběhu října, kdy Nokia začala s prezentací této mnoha lidmi toužebně očekávané hry, neboť uzávěrka přihlášek hráčů byla koncem října. Do hry se pochopitelně zapojila i naše redakce a to mimo jiné proto, že jsme server o počítačových hrách a Nokia Game je zaměřena podobně, ovšem občas jsme se neudrželi smíchy poté, co jsme viděli, jakým způsobem si nejrůznější herní úkoly vychutnávají kolegové z Mobil serveru a jak se doslova vyžívají v jejich plnění. Tak jak nás na Invexu ohromily koloběžky Twist od Paegasu, tak "Mobiláky" ohromila Nokia Game.

Pokud bychom ji měli zaškatulkovat do některého z herních žánrů, pak by to byla rozhodně adventura. Na počátku hry se ocitáte v roli chlapíka jménem Sisu, který trpí amnézií, čili ztrátou paměti. Ačkoliv příběh hry nám Nokia neprozradila a ani hráči nejsou o mnoho chytřejší, odhadujeme, že vaším úkolem bude vybavit si vše, co jste v posledních dnech, týdnech, měsících či letech prožili a také vyřešit nejrůznější záhady, které se kolem Sisu dějí. Již během několika prvních dní, po něž se Nokia Game hraje, jste se totiž prostřednictvím článku v Blesku dozvěděli, že ve Francii je pohřešována elitní novinářka (a k dispozici máte dokonce i její fotku), v posledním dosud zveřejněném úkolu vám zase došel balíček od maminky s minidiskem a nahrávkami vzkazu a několika písniček. A to nepočítám návštěvu cukrárny, kde jste se od jednoho týpka dozvěděli o vaší hádce s nějakou sličnou slečnou, bohužel chlápek neví, co to bylo zač a vy to zatím také nevíte, neboť amnézie je potvora a ne a ne dovolit vašemu mozku vybavit si, co se stalo v minulosti. Budete na to muset holt přijít postupem času a dozvíte se to ve chvíli, kdy game-master uzná za vhodné vás s tímto seznámit.

Nokia Game

Stejně jako v každé správné adventuře budete muset i v Nokia Game shromažďovat nejrůznější informace a indície, které vám pomohou k úspěšnému dokončení hry. A věřte mi, že si ve svém mobilním telefonu či někde v počítači budete muset uchovávat i SMSky, které zatím zdánlivě nedávají smysl. Příkladem budiž následující zpráva: "Otec nás opustil, protože nesouhlasil s máminou prací. Říká se, že pracuje jako dobrovolník pro Hry. Slíbil, že se brzy ukáže. Mika!" Faktem je, že v redakci máme pár dobrovolníků, ovšem že by někdo z nich byl otcem či měl něco společného s Nokia Game je docela nepravděpodobné :-).

Ačkoliv by se vzhledem k tomu, že nosným médiem celého projektu je internet, mohlo zdát, že hra bude pouhou on-line textovou adventurou, není tomu tak. Celý příběh a herní úkoly totiž doplňují pěkně vyvedené a poutavé flashové animace s tichou a nevtíravou hudbou, které jednak Nokia Game dodávají ten správný šmrnc a jednak nutí hráče sledovat detaily a na základě nich jej pak pouští dál a odkrývá mu nejrůznější vodící prvky. Z pixel-huntingu (příliš malý předmět na ploše) však nemusíte mít obavy, zde se jedná spíše o to najít na zdánlivě obyčejném předmětu co nejvíce zajímavostí (na obálce si například musíte pod lupou prohlédnout známku, značku a zalepování, aby se vám oteřela).

Protože i člověk je však tvor omylný a každý, kdo se dal na dráhu pařana Nokia Game, by se rád dočkal úspěšného konce, vznikly krátce po spuštění hry fanouškovské stránky shrnující všechna potřebná data a soustřeďující i indície z nejrůznějších médií. Tyto jsou na adrese www.medvidek.cz, avšak doména zatím bohužel nefunguje (odkaz míří na prozatimní adresu), neboť její majitel zapomněl zaplatit správní poplatek - podle jeho slov by však všechno mělo být v pořádku koncem týdne, dají-li banky a CZ-NIC. A pokud jde o ony fanouškovské stránky, vězte, že jejich autorem není nikdo jiný než Robert Štípek alias Medvídek, který je zároveň webmasterem stránek JRC Interactive. Vrána k vráně tedy sedá a i webmasteři v JRC rádi hry, ačkoliv by se mohlo zdát, že jsou jich z práce přejedení ažaž.

Bohužel ani Nokia Game se nevyhnula několika málo chybám. Tou první byly trošičku chaoticky podané informace v úvodu při registrování se do hry, jako další minus bych pak viděl množství totožných SMS zpráv, které zbytečně zahlcovaly váš mobilní telefon. Nokia se sice omluvila, chybička to však byla. Dalším nedostatkem je občas kostrbatá čeština, která souvisí s tím, že hra byla původně uvedena v zahraničí a její česká verze je tedy lokalizací zahraniční sestřičky, přičemž nesmíme opomenout ani na občasnou absenci češtiny, kterou pak nahrazuje angličtina, což jaksi nesouhlasí s tvrzením, že hra je úplně pro všechny majitele internetu a mobilních telefonů, neboť tito ne vždy vládnou angličtinou... a prostě a jednoduše by se to ve hrách stávát nemělo a omlouvat nebudeme ani Nokia Game.

Co říci závěrem? Rozhodně to, že Nokia Game je bezesporu výborný nápad. My v redakci BonusWebu jsme rádi, že si firmy konečně začínají uvědomovat, že počítačové a jiné hry nejsou pouze zábavou pro negramotnou a agresivní mládež, ale potěšením pro muže i ženy nejrůznějšího společenského postavení a věku, přičemž Nokia Game je toho důkazem - hrají ji mladí i staří, ženy i muži, manažeři velkých firem i obyčejní studenti. Bylo by dobré, kdyby se firmy začaly zviditelňovat namísto podáváním zkreslených, neúplných a záměrně upravených informací právě pořádáním podobných her pro širokou veřejnost. A Nokia Game budiž úspěšností podobné imagové kampaně k prosazení značky do podvědomí lidí zářným příkladem.

Autor:
Témata: Nokia
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Doplňte si základní herní vzdělání. Trilogie Dragon Age je v obří slevě

V digitálním obchodě Steam lze aktuálně koupit kompletní edici fantasy série Dragon Age s 90%...

Organizace FIFA zaštítí turnaj videoherních „autíček“

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA uspořádá turnaj v počítačové hře Rocket League, kterého se...

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...