Virtuální realita od Nintenda je v prodeji, boduje přístupností a hravostí

  13:59aktualizováno  13:59
Od pátku je v prodeji sada Labo VR Kit, s níž lze pomocí konzole Switch vstoupit do světa virtuální reality. Určena je zejména dětem a všem, kteří už konzoli mají a chtějí se poprvé seznámit s virtuální realitou.

Prodávají se dvě sady: startovní za tisíc korun, která obsahuje cartridge se softwarem a příslušenstvím k sestavení brýlí a blasteru. Kompletní sada vyjde na 1 900 korun a k zmíněnému přidává ještě moduly pedálu, slona, fotoaparátu a ptáka. 

Co se týče prvních dojmů, VR Kit se nemůže měřit s konkurencí jako je HTC Vive či Oculus Rift. Výsledek mě přesto mile překvapil. Rozlišení je nižší, ale nijak nekazí zážitek z virtuální reality jako takové. 

Nintendo Labo VR Kit

Obsah balení

Nintendo Labo VR Kit

Sestavování brýlí

Brýle, které lze dále vložit do zmíněných modulů, se pouze přidržují u hlavy. Přirozeně jsou tak vaše pohyby pomalejší, než kdyby byly brýle připoutány k hlavě popruhem, což je u levného řešení výhoda. Hlava mě nebolela. Kinetóza  nejvíc hrozí u modulu ptáka, s nímž se volně létá v herním světě.

Například s blasterem střílíte po mimozemšťanech, s fotoaparátem fotíte pod mořskou hladinou ryby. Zde je pohyb předem definovaný. Podstatou jsou vždy primárně kratší seance, čemuž jsou uzpůsobeny i hry nasekané na více částí. Potěší, že lze hrát i bez virtuální reality. Switch se jednoduše vloží přímo do modulu.To je fajn. 

Nintendo Labo VR Kit

Sestavováním modulů vás provede interaktivní manuál. Scénu si lze přibližovat, oddalovat a kamerou rotovat.

Kdo už má s VR nějaké zkušeností, ví, jak snadné je zpotit se, což ve spojení s papírovým kartonem vzbuzuje obavy. VR Kit je řešen tak, že základ brýlí je samozřejmě z plastu, tedy včetně zobáčku pro nos a opěrky pro čelo. Horší už to může být s moduly.

Například blaster je parádní. Funguje zde nabíjecí pumpovací mechanismus, což je pak ve spojení se střílením ve VR hodně cool. Je určitě dobře, že použité gumičky po stranách jsou vidět, takže případná oprava může proběhnou hladce. Ale vydrží to? 

Nevím. Moje zkušenost je taková, že například šrouby, které se vkládají do papírového domečku z prvního Laba, už jsou hodně opotřebované, musel jsem je několikrát opravovat a už nefungují tak dobře.

Nintendo Labo VR Kit
Nintendo Labo VR Kit

Vlevo je modul blaster, na němž jsou nasazený brýle. Vpravo pak ukázka, že hrát lze i bez virtuální reality: Switch se jednoduše přendá z brýlí přímo do modulu.

VR Kit přitom není jen kolekce her. Nejdříve si musíte všechny moduly postavit, například blaster zabere zhruba dvě hodiny. Dále je tu režim Discover, který zábavnou formou vysvětluje, na jakém principu moduly a hry fungují. Ke slovu se hlásí gyroskop či infra senzor a člověk zde musí uznat, jak chytře je celá stavebnice vymyšlená. 

Pro ty, kteří chtějí tvořit, jde zvolit objektově orientovaný programovací režim. V něm lze využít a modifikovat některou z 64 mini her, ale i dodávané moduly. A nic vám nebrání v tom zkusit si vytvořit moduly vlastní. 

Nintendo Labo VR Kit

Nintendo Labo VR Kit

Nějaké další dojmy na závěr? Dcera, která se s v rituální realitou setkala poprvé, byla nadšená. Nečekám, že u stavebnice stráví víc času než třeba se Super Mario Party, to ani náhodou, ale je to úplně nový zážitek. Spokojen jsem i já. Střílení z blasteru je zábavné, potěší i takové prvky jako zpomalování času či souboj s bossem.

Díky tomu, že se moduly jen přidržují u hlavy, funguje i hraní ve dvou. Třeba krmení hrochů. Odehrajete si svoje, hra vás vyzve, že na řadě je další hráč a vy modul předáte dál. A tak dokola bez jakéhokoliv zdržování. 

Nintendo Labo VR Kit

Nintendo Labo VR Kit

Nintendo Labo VR Kit

Nintendo Labo VR Kit

VR Kit samozřejmě nemohu doporučit hardcore nadšencům virtuální reality. Řešení od Nintenda je jednoduché kukátko, které pozvedávají na novou úroveň nápadité ovládací moduly a další prvky okolo. Je pozitivní vidět, jak v Nintendu vykřesali z mála hodně. Po této zkušenosti už se celkem těším, až si ve VR prohlédnu některé scenerie v Zeldě

Autor:
 

Nejčtenější

Začalo to jako vtip, teď kanál o hlazení psů mění počítačové hry

Far Cry Primal

Když byl minulý měsíc založen twitterový účet Can You Pet the Dog?, vypadalo to jako povedený vtip. Jeho autoři si dali...

Nadměrné hraní her nepřináší potíže hned, říká odborník na závislosti

Jiří Koreš

U mladistvých, nejde v případě hraní her ještě o závislost, ale spíše o nastavení míry, hranic a pravidel v rodinném...

Ubisoft vyjadřuje podporu Notre-Dame a rozdává Assassin’s Creed Unity

Assassin’s Creed: Unity

Francouzská videoherní společnost Ubisoft se připojila ke stále rostoucímu počtu dárců, kteří se rozhodli přispět...

Vymodelovat virtuální Notre-Dame pro Assassin’s Creed trvalo dva roky

Assassin's Creed: Unity

Stejně jako ve skutečnosti i v počítačové hře Assassin’s Creed Unity byla katedrála Notre-Dam hlavní dominantou Paříže....

KVÍZ: Vyznáte se v nejslavnějších zbraních z počítačových her?

Quake Champions

Herní historie je dlouhá a krvavá, přitom jen málokterá hra dokázala nabídnout skutečně originální a zapamatování hodné...

Další z rubriky

ANKETA: která herní, hudební či filmová předplatná využíváte?

Ze seriálu Černé pondělí na HBO

Systém předplatného je v oblasti her, hudby i filmů stále populárnější. Podělte se s ostatními, které služby máte...

Nadměrné hraní her nepřináší potíže hned, říká odborník na závislosti

Jiří Koreš

U mladistvých, nejde v případě hraní her ještě o závislost, ale spíše o nastavení míry, hranic a pravidel v rodinném...

Deset nejvíce frustrujících pasáží z počítačových her

Prey

Počítačové hry jsou výbornou formou relaxace, ovšem stejně jako třeba u sportu se u nich někdy člověk pořádně navzteká....

Najdete na iDNES.cz