Nintendo DSi v 15 bodech: zaměřeno na multimédia

  0:01aktualizováno  0:01
Dnes se u nás začíná prodávat nová verze populárního handheldu DS. Hodnotíme jeho silné a slabé stránky.

Nintendo DSi

Aktualizace 12:30 - bod DSi shop

DSiZákladní představení: DSi je v pořadí již třetím modelem stejné generace veleúspěšného přenosného herního zařízení od Nintenda. Zatímco předchůdce DS Lite nabídl oproti základnímu modelu viditelně kompaktnější rozměry, uhlazenější design, podstatným způsobem vylepšil podsvícení displeje a prodloužil provozní dobu, nové DSi se více zaměřuje na multimediální stránku.

Změny které přináší, ale nemají takový dopad jako uvedení DS Lite. Hlavní devizu vidíme zejména v on-line napojení na obchod s bezmála tisícovým archivem titulů. Především hravější povahy pak ocení integrovaný fotoaparát, zábavné úpravy fotek, diktafon a přehrávání hudby.

DS (2004)  DS Lite (2006)  DSi (2009)
Nintendo DS Nintendo DS Lite Nintendo DSi

Bod Nepřehrává hudbu v mp3
Pokud máte svou hudební sbírku uloženou ve formátu mp3 a z nějakého důvodu toužíte po tom si ji přehrávat i na DSi, budete ji muset překonvertovat do některého z podporovaných formátů: m4a, mp4 a 3gp. (Bitrate: 16 kbps – 320 kbps, Sampling rate: 32kHZ – 48 kHz)

Bod Chybí slot na GameBoy cartridge
To znamená, že si nezahrajete nejenom staré GameBoy Advance hry, ale i například rytmickou akci Guitar Hero, jejíž "kytarový" nástavec využíval právě GBA slotu. Bez GBA slotu nespustíte ani samostatně prodávaný a notně předražený hudení přehrávač nevalné kvality a internetový prohlížeč. Obě aplikace ale DSi obsahuje v základu (respektive prohlížeč si můžete zdarma stáhnout).

Bod Nový slot pro SD kartu
Na SD kartě do přístroje dostanete vlastní hudbu a lze na ní ukládat i fotografie pořízené integrovaným fotoaparátem. DSi si poradí i s vysokokapacitními SD kartami (SDHC).

Bod Opět nový konektor pro nabíječku
DSiJe to tak. Zatímco první verze DS i DS Lite mají stejný konektor, DSi přichází s jiným formátem. Za tento přístup od nás plusové body Ninendo rozhodně nezíská.

Bod Větší displej
Rozlišení displeje zůstává stejné, pouze úhlopříčka je o něco větší. Zhoršení v kvalitě zobrazení jsme neznamenali.

Bod Nekvalitní kamerky
DSiDSi obsahuje dvě kamerky. Svoji (ne)kvalitou (0,3 Mpix) ale připomínají ty v mobilních telefonech pár let zpátky. Na druhou stranu inženýry z Nintenda trochu chápeme. Filozofií firmy nikdy nebyl výkon, ale zábava, čili uživatel jednoduše stiskne tlačítko, objeví se fotka a tu může hned editovat. Na displeji to vypadá dobře, v počítači nic moc.

Pokud by se v DS objevil například 3 Mpix fotoaparát, trvalo by uložení a editace fota, i vzhledem k nízkému výkonu konzole, neúměrně dlouho. Kamerky mají ještě jednu funkci, některé nové stahovatelné hříčky je využijí jako snímač pohybu.

DSi DSi 

Bod Úprava fotek
Pořízené fotografie lze ještě bohatě editovat. Přidávání vtipných bublin, značek, to už je vesměs klasika. Mnohem zábavnější je editace obličejů, pro tento případ ale musíte fotku pořídit tak, aby program dokázal obličej rozeznat. Pokud se mu tak podaří, můžete na nebohého figuranta přilepit třeba brýle, prasečí rypák nebo jen knírek. Tisíce slov ale přebijí ukázky níže, naše pozvání přijali Kate Winslet a Jean-Claude Van Damme.

Nintendo DSi - možnosti editace Nintendo DSi - možnosti editace Nintendo DSi - možnosti editace

Nintendo DSi - možnosti editace Nintendo DSi - možnosti editace Nintendo DSi - možnosti editace

Nintendo DSi - možnosti editace Nintendo DSi - možnosti editace Nintendo DSi - možnosti editace

Nintendo DSi - možnosti editace  Nintendo DSi - možnosti editace Nintendo DSi - možnosti editace

Nintendo DSi - možnosti editace

Bod Diktafon přibalen
DSi dokáže zaznamenat váš hlas a to zřejmě z jediného důvodu: pořízený záznam lze různě modifikovat a vylepšovat. Po editaci tak na vás místo vašeho hlasu může mluvit robot. Třeba. Zrychlování a zpomalování pokládáme za samozřejmost.

Bod Hudba v retro stylu
DSiPři přehrávání hudby můžete využít jednoho ze čtyř filtrů (Radio, Instrumental, Echo, 8-bit Game). U nás v redakci jsme si oblíbili ten, kdy hudba zní jako stará videohra. No jo, stárneme.

Bod Vizualizace
Přehrávání hudby doprovází jedna ze čtrnácti celkem povedených vizualizací. Do rytmu hudby se například líhnou kuřátka z vajec či skáče instalatér Mário a sbírá mince ve fiktivní hře.

DSi

Bod Třídění fotek
Pořízené fotky lze označit třemi štítky, konkrétně srdíčkem, hvězdou a zeleným trojlístkem. Ty označené hvězdou se vám navíc budou na střídačku zobrazovat na vrchním displeji.

Bod Nezobrazí jiné fotky
A máme tu další drobné omezení. Na displeji nového DSi si prohlédnete pouze fotky, které pořídíte pomocí integrovaného fotoaparátu. Obrázky nahrané na SD kartu, třeba z počítače, bude systém ignorovat.

Bod Výdrž baterie
Provozní době je čistě závislá na stupni podsvícení (1-5), zapnutém wi-fi a používání fotoaparátu. Čistě subjektivně toho DSi při běžném používání vydrží o něco méně než DS Lite; tedy rozhodně pod deset hodin.

Bod Cena v ČR a barvy
Koncová cena byla stanovena na 5 390 Kč, pokud ale porovnáte nabídku různých herních obchodů, najdete cenu o něco nižší. Barevné varianty jsou černá a bílá.

Bod DSi shop
DSi shopDnes také byla zprovozněna služba DSi shop pro Evropu. Po odsouhlasení licenčního ujednání se vám stáhne poslední aktualizace a můžete se směle pustit do nakupování. Jako bonus získáte 1000 bodíků zdarma (časově omezená akce).

Startovní nabídka je poměrně chudá. Kromě prohlížeče Opera, který si můžete stáhnout zdarma, tu zatím jsou jen dvě puzzle hry (500 bodů), hříčky Paper Plane (200), Pyoro (200) a WarioWare: Snapped (500). Upřímně, čekali jsme víc. Navigace v obchodě je snadno pochopitelná, nechybí ani on-line nápověda. Jako indikátor stahování obsahu posloužily známé postavičky z Nintendo světa, které po kapkách plní nádobu vodou. Až je naplněná, můžete hrát.

Internetový prohlížeč mi přijde pomalejší, navíc si neporadí se všemi českými znaky. Čistě subjektivně, pokud komfort prohlížení porovnám s iPhone, Nintendo prohrává minimálně o třídu. Pokud jde o hry, WarioWare: Snapped!, která využívá kamerky jako pohybového senzoru, mě vůbec nezaujala. Naopak takové Pyoro, v němž hlavní hrdina jazykem chytá padající fazole může být dobrá návykovka (klasické hraní na co nejvyšší score). To samé se dá říci i Paper Plane. Uvidíme, jakým tempem se na DSi shopu budou objevovat aplikace a kdy dosáhnou slibovaných zhruba 850 titulů, přesto v redakci máme pocit hraničící s jistotou, že japonské nabídce se ta západní nevyrovná nikdy.

DSiVerdikt: Multimediální funkce nás nepřesvědčily o tom, abychom DS Lite odložili do skříně a koupili DSi. Zatímco DS Lite bylo jasným krokem vpřed, DSi je spíše odbočka, jehož hlavní devizou je možnost online nakupování.

Pokud je nakupování, případně jednoduché hříčky využívající kamerky něco, bez čehož nemůžete žít, klidně si DSi pořiďte. A to platí i pro ty, kteří uvažují o pořízení svého prvního DS; DSi je špičkový herní handheld. Jen pro majitele DS Lite se jedná o zbytečnou investici.


Nintendu DSi jsme se nedávno věnovali i v našem pořadu Loading (od 6:40).

Autor:

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Témata: Robot

Nejčtenější

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

Xbox - E3 2019

Microsoft oznámil službu Xbox Game Pass Ultimate, která spojuje dohromady trojí předplatné, a potěšil odhalením data...

Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

Doom Eternal

Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

RECENZE: Sigil od autora kultovního Dooma je návrat v čase o čtvrt století

Sigil

Legendární John Romero se vrací ve stejném stylu, s jakým před pětadvaceti lety změnil svým Doomem herní průmysl. Více...

Bethesda na E3 předvedla Doom a Wolfenstein. Na mobily míří Commander Keen

Doom: Eternal

Výstava E3 pokračovala konferencí Bethesdy. Doom i Wolfenstein potěšily příznivce stříleček a obě hry dorazí ještě...

Další z rubriky

Sledujte první záběry z upírských Bloodlines 2 či středověké řežby Chivalry 2

Chivarly 2

Svoji vlastní show má v rámci E3 také platforma PC, a to v podání PC Gaming Show. Akce se sice nemůže měřit s velkými...

Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

Xbox - E3 2019

Microsoft oznámil službu Xbox Game Pass Ultimate, která spojuje dohromady trojí předplatné, a potěšil odhalením data...

Remake Zeldy je úchvatný, stejně jako zpracování nových Pokémonů. E3 dojmy

The Legend of Zelda: Link’s Awakening

Nintendo se na herním svátku E3 2019 věnovalo zejména letošním hrám. Na stánku jsme si tak zahráli nové Pokémony,...

Najdete na iDNES.cz