Vypadá jako plastová hračka z tržnice. Test Nintenda 2DS

aktualizováno 
Nintendo 2DS je nová přenosná herní konzole od Nintenda, která láká zákazníky především na příznivou cenu. Stávajícím majitelům 3DS však nemá co nabídnout.

Nintendo 2DS | foto: Ondřej Zach

První dojem po vybalení konzole z krabice není právě pozitivní. 2DS totiž působí velmi laciným dojmem, který evokuje vzpomínky na různé hry z tržnice. Důvěru nebudí ani dílenské zpracování, v porovnání se starším 3DS je to krok zpátky.

Není to ovšem nijak překvapivé, Nintendo profiluje 2DS jako levné zařízení, se kterým cílí primárně na děti. Z funkčního hlediska jsou na tom obě zařízení stejně, 2DS postrádá pouze možnost prostorového zobrazení. Tato funkce ovšem zůstala u původního 3DS za očekáváním, hráči ji nepoužívali, její odstranění u 2DS je proto logickým krokem. Nintendo tím zabilo dvě mouchy jednou ranou: ušetřilo a nehrozí stížnosti, že z prostorového efektu bolí hlava.

Nejnápadnější je změna designu. Zatímco 3DS má výklopný displej, 2DS je placka, která připomíná podivný tablet se dvěma displeji (ve skutečnosti je to jen jeden displej). Do rukou padne dobře, ovšem pouze za předpokladu, že hru ovládáte analogovou páčkou, křížový ovladač je pro palec už trochu daleko.

Vlevo 2DS, vpravo 3DS

Vlevo 2DS, vpravo 3DS

Pokud zařízení uchopíte tak, aby palec pohodlně dosedl na křížový ovladač, horní tlačítko L je zase nezvykle daleko. Problém je v tom, že na původním 3DS je vzdálenost mezi křížovým ovladačem a tlačítkem L menší. Je to asi otázka zvyku, jenže jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. A já už jsem zvyklý na rozložení 3DS.

Fotogalerie

Zvykal jsem si také na jiné rozložení hmotnosti. 2DS je zkosené tak, že užší část se dotýká dlaně, a těžší je tedy horní část. U starého 3DS je většina hmotnosti soustředěna ve spodní části. 2DS je s 260 gramy také mírně těžší než 3DS (235g).

Drobností, na kterých se šetřilo, je více. 2DS hraje pouze mono, pokud chcete stereo, musíte si připojit sluchátka. Stylus už není teleskopický. Výhodou 2DS je naopak přibalená 4GB SD karta, u 3DS to byly pouze 2 GB. Cenový rozdíl není zanedbatelný. 3DS se prodává za zhruba 3 900 korun, novější 2DS vyjde případné zájemce na 2 900 korun.

Nintendo 3DS si také připisuje bod za lepší přenositelnost. V zavřeném stavu se vejde bez problémů do kapsy a nemusíte se bát, že si poškrábete displej. 2DS na běžné nošení v kapse není.

Je nasnadě, že 2DS nemá majitelům 3DS co nabídnout. 2DS jasně cílí na děti a s aktuálně vydanými Pokémony je to silná kombinace. Tedy alespoň v cizině, v Česku si asi málokteré dítě vychutná hru, u níž se bez slušné znalosti angličtiny neobejde. Pokud bych však jako odrostlejší hráč stál před otázkou, které z těch dvou zařízení vybrat, bez váhání bych si připlatil a koupil 3DS.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

VIDEO: Seriálový Zaklínač od Netflixu má konečně trailer. A lidem se líbí

Seriál The Witcher od Netflixu

První trailer k seriálové adaptaci slavného Zaklínače je tady a sklízí potlesk ze všech stran. Co na něj říkáte?

007 v sukni? Jak dopadá výměna hrdiny v populárních herních sériích

Uncharted: The Lost Legacy

Nástupkyně agenta s povolením zabíjet vzbudila mezi filmovými fanoušky mírně řečeno rozporuplné reakce. Po výměně...

Podívejte se, jak bude vypadat Geraltův kůň v chystaném seriálu Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Producentka Lauren S. Hissrichová zveřejnila další fotku z chystaného seriálu Zaklínač. Tentokrát je na ní Geraltův kůň...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

KVÍZ: Orientujete se v letošních hrách? Otestujte se

Resident Evil 2 (2019)

Polovina roku je za námi, pojďme si proto prostřednictvím kvízu připomenout, jaké hry prozatím vyšly, a to nezávisle na...

Anketa: které letošní hry jste si prozatím nejvíce užili?

Resident Evil 2 (2019)

Minulý týden jsem se podívali na to, co nás letos ještě čeká, tentokrát naopak vybíráme nejlepší letošní hry. Těšíme se...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz