Vypadá jako plastová hračka z tržnice. Test Nintenda 2DS

aktualizováno 
Nintendo 2DS je nová přenosná herní konzole od Nintenda, která láká zákazníky především na příznivou cenu. Stávajícím majitelům 3DS však nemá co nabídnout.

Nintendo 2DS | foto: Ondřej Zach

První dojem po vybalení konzole z krabice není právě pozitivní. 2DS totiž působí velmi laciným dojmem, který evokuje vzpomínky na různé hry z tržnice. Důvěru nebudí ani dílenské zpracování, v porovnání se starším 3DS je to krok zpátky.

Není to ovšem nijak překvapivé, Nintendo profiluje 2DS jako levné zařízení, se kterým cílí primárně na děti. Z funkčního hlediska jsou na tom obě zařízení stejně, 2DS postrádá pouze možnost prostorového zobrazení. Tato funkce ovšem zůstala u původního 3DS za očekáváním, hráči ji nepoužívali, její odstranění u 2DS je proto logickým krokem. Nintendo tím zabilo dvě mouchy jednou ranou: ušetřilo a nehrozí stížnosti, že z prostorového efektu bolí hlava.

Nejnápadnější je změna designu. Zatímco 3DS má výklopný displej, 2DS je placka, která připomíná podivný tablet se dvěma displeji (ve skutečnosti je to jen jeden displej). Do rukou padne dobře, ovšem pouze za předpokladu, že hru ovládáte analogovou páčkou, křížový ovladač je pro palec už trochu daleko.

Vlevo 2DS, vpravo 3DS

Vlevo 2DS, vpravo 3DS

Pokud zařízení uchopíte tak, aby palec pohodlně dosedl na křížový ovladač, horní tlačítko L je zase nezvykle daleko. Problém je v tom, že na původním 3DS je vzdálenost mezi křížovým ovladačem a tlačítkem L menší. Je to asi otázka zvyku, jenže jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. A já už jsem zvyklý na rozložení 3DS.

Fotogalerie

Zvykal jsem si také na jiné rozložení hmotnosti. 2DS je zkosené tak, že užší část se dotýká dlaně, a těžší je tedy horní část. U starého 3DS je většina hmotnosti soustředěna ve spodní části. 2DS je s 260 gramy také mírně těžší než 3DS (235g).

Drobností, na kterých se šetřilo, je více. 2DS hraje pouze mono, pokud chcete stereo, musíte si připojit sluchátka. Stylus už není teleskopický. Výhodou 2DS je naopak přibalená 4GB SD karta, u 3DS to byly pouze 2 GB. Cenový rozdíl není zanedbatelný. 3DS se prodává za zhruba 3 900 korun, novější 2DS vyjde případné zájemce na 2 900 korun.

Nintendo 3DS si také připisuje bod za lepší přenositelnost. V zavřeném stavu se vejde bez problémů do kapsy a nemusíte se bát, že si poškrábete displej. 2DS na běžné nošení v kapse není.

Je nasnadě, že 2DS nemá majitelům 3DS co nabídnout. 2DS jasně cílí na děti a s aktuálně vydanými Pokémony je to silná kombinace. Tedy alespoň v cizině, v Česku si asi málokteré dítě vychutná hru, u níž se bez slušné znalosti angličtiny neobejde. Pokud bych však jako odrostlejší hráč stál před otázkou, které z těch dvou zařízení vybrat, bez váhání bych si připlatil a koupil 3DS.

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Polovina her od legendárního studia Blizzard skončila v koši

Diablo 2 pacifist

Mike Morhaime, spoluzakladatel legendárního studia Blizzard a dlouholetý prezident této firmy ji letos v dubnu...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Epic Store se za půl roku dokázal etablovat, hráči ho ale stále nesnáší

Shenmue 3

Je to jen něco málo přes šest měsíců ode dne, kdy byl spuštěn digitální obchod Epic Store a za tu krátkou dobu se již...

OBRAZEM: Parádní krb a hity na letošek. Na návštěvě v centrále Nintenda

Nintendo Post E3 2019 ve Frankfurtu

Navštívili jsme evropskou centrálu Nintenda ve Frankfurtu a zahráli si několik her, které vyjdou na konzoli Switch...

Najdete na iDNES.cz