Nestoudné herní přídavky a pohled do peněženek velkých herních firem

aktualizováno 
Největší online prodejce her pořád tají čísla, EA je horší než Korejci, Microsoft škrtí výzkum a Nintendu padají zisky.

Nejzajímavější čísla a nejvíc chybějících údajů zároveň představili vývojáři a distributoři Valve, kteří provozují největší systém on-line distribuce PC her Steam.

I když každý ví, že Steam je největší, nikdo neví, jak velký doopravdy je. Jasné je pouze to, že Valve Corporation minulý týden oznámila počet aktivních uživatelů Steamu: je jich 25 milionů, o čtvrtinu více ne před rokem. Toto číslo ale v podstatě samo o sobě nic neznamená. Zjednodušeně řešeno je Steam čtvrtou největší herní platformou po Nintendu Wii, Xboxu 360 a PlayStationu 3.

Ani 25 milionů uživatelů ale neznamená, že se prostřednictvím Steamu prodá srovnatelný počet her jako na PlayStaiton 3, kterou vlastní podobný počet lidí. Platí totiž, že podíl on-line distribuce her tvoří deset až dvacet procent celého trhu, přičemž na konzolích se blíží deseti procentům, zatímco na PC může stoupat až k dvojnásobku.

Jako vodítko si můžeme vzít pouze jednotlivé hry, jejichž vývojáři se pochlubili podílem on-line prodejů. Naposledy to byly Boderlands, kde se digitální distribuce podílela na deseti procentech celkových prodejů. I kdyby šly všechny prodeje přes Steam, znamená to pouze 100 000 prodaných kusů z milionu. Na druhou stranu je to slušný výsledek a finančně zajímavý. Servery a konektivita sice něco stojí, ale určitě je levnější než pronájem kamenných prodejen a placení personálu.

Při hodnocení velikosti Steamu a jeho vlivu na herní distribuci je nicméně nutné vzít v potaz jeho mnohostrannost. Není to totiž jen on-line obchod, Steam využívají i majitelé her koupených v obchodech. A obrovský nárůst uživatelů Steamu v uplynulém roce vychází z toho, že si Steam účet musel pořídit každý, kdo si koupil PC verzi akčního hitu Modern Warfare 2. Podobný vliv má i hra Left 4 Dead 2.

Při odhalování velikosti Steamu nám nepomůže ani informace o růstu počtu prodaných kopií her o 208 procent. Stále totiž nevíme, od jakého čísla Valve tento nárůst odvozuje. A to ani nemluvíme o obratu: je dost dobře možné, že spousta lidí nakupuje na Steamu pouze v akcích hry za pár dolarů. To už je lidská přirozenost. Pokud máte přesnější čísla, třeba jako akcionáři Valve Corporation, nezapomeňte se o ně podělit v diskusi pod článkem.

Nestoudné herní přídavky
Digitální distribuce softwaru má i další "výhody" než jen pouhé snížení nákladů na prodej her ve srovnání s krabicemi. Dávají vydavatelům víc možností, jak si hráče připoutat. Už minulý týden jsme si dovolili kritizovat "protipirátskou" ochranu hry Mass Effect 2, která se snaží znevýhodnit bazarový prodej her poskytnutím přidaného obsahu po registraci pouze prvnímu majiteli.

Protože téma vyvolalo diskusi, podívali jsme se na stahovatelný obsah ještě jednou. A nedopadlo to zrovna dobře, protože nám do oka padl nejnovější přídavek do hry Dragon Age: Prameny od stejného vývojového studia a stejného vydavatele jako Mass Effect. A nebylo to veselé zkoumání, což nejspíš tuší každý majitel legální kopie Dragon Age.

Zatím všechny přídavky pro Dragon Age totiž spojuje jeden společný prvek: minimum obsahu, který vývojáři dohánějí tím, že hráčům za jejich peníze dají tu silnou postavu do party, tu špičkové vybavení, se kterým je následný průchod hrou o něco snadnější. Speciální dračí brnění a golem Shale u Dragon Age fungovalo podobně jako Cerberus Network u Mass Effectu, kódy pro stažení byly snad ve všech prodejních baleních. Minulý týden uvolněný přídavek Return to Ostagar (pro PC a Xbox, PS3 má zpoždění) i starší Wardens Keep si ale musejí majitelé Dragon Age koupit.

Nic proti placení. Pokud vývojáři dostanou za přídavky peníze a budou pokračovat ve tvorbě dalšího obsahu, je to jen dobře. Problém je však v tom, co hráči za peníze dostanou. Poměr ceny a výkonu je totiž u přídavků pro Dragon Age opravdu mizerný.

Původní hra, která na PC stojí tisíc korun, nabízí přibližně 50 až 100 hodin hraní, podle obtížnosti a toho, jestli dáváte pozor při konverzacích a plníte vedlejší úkoly. Jedna hodina hraní tak kupeckými počty přijde v ideálním případě na pouhých 10 korun, což jsou dvě návštěvy veřejného WC nebo půlka cheeseburgeru. U přídavků se situace dramaticky obrací. Pokud budeme k EA milosrdní a budeme brát cenu v dolarech pro PC, tedy 5 USD, vyjde nám hodina hraní na necelou stokorunu. A to je sakra rozdíl. Návštěvy toalety počítat nebudeme, je to prostě desetinásobná cena ve srovnání s tím, kolik člověk zaplatil za zábavu v původní hře.

Přístup Bioware k přídavnému obsahu vlastně připomíná korejské provozovatele on-line her. Ti slibují bezplatné hraní, ale aby si vydělali na chleba, nabízejí hráčům za peníze špičkové vybavení, skvělé zbraně a další výhody. Podobné je to s Dragon Age a obsahovými balíčky s novými postavami, zbraněmi a sdíleným inventářem. EA je ale nutné přiznat, že původní hra, i když není zadarmo, nabízí skvělou zábavu za příjemnou cenu.

Peněženky herních firem
Loňská bitva na poli herních konzolí vyvrcholila před Vánoci a nyní můžeme ošetřovat zraněné a pohřbít padlé. V prodejích největší ztráty utrpělo Nintendo Wii, byť je nadále nejprodávanější konzolí do obýváku. Kapesní Nintendo DS je na tom ještě lépe.

Nintendo kvůli snížení ceny Wii zaznamenalo nejen propad prodejů, ale i nižší zisky. Za posledních devět měsíců klesly zisky Nintenda o necelých deset procent na 2,1 miliardy dolarů, obrat firmy ale padal mnohem výrazněji, o 23 procent na 13 miliard dolarů. Za sledované období Nintendo celosvětově prodalo 17 milionů Wii, meziročně tak nový domov našlo o 3 miliony bílých krabiček méně. Fiskální rok Nintenda končí v březnu, firma chce dosáhnout celkového zisku 2,55 miliardy dolarů, což bude první meziroční pokles celoročních zisků od uvedení Wii na trh.

Microsoft je zatím v polovině svého účetního roku, ale to nic nemění na radosti, kterou cítí jeho manažeři. Hlavně díky Windows 7 (za tři měsíce se prodalo 60 milionů licencí) vzrostly zisky Microsoftu meziročně o 60 procent při čtrnáctiprocentním nárůstu obratu. Zisky rostly rychleji než obrat hlavně kvůli výrazným úsporám, které spočívaly i ve výrazném propouštění.

Nás samozřejmě více než prodeje Windows zajímají výsledky herní divize. A i ta se má čím pochlubit. Prodeje Xboxů za poslední čtvrtletí meziročně poklesly o 800 tisíc kusů na 5,2 milionu krabic. Přes tento drobný nedostatek herní divize v podstatě ztrojnásobila své zisky. I v tomto případě stojí za většími výdělky hlavně úspory. Microsoftu se stejně jako Sony daří vyrábět herní zařízení levněji, Microsoft navíc výrazně ušetřil na marketingu, který seškrtal o 75 milionů dolarů a vývoji, který měl k dispozici o 50 milionů méně. Snad se to negativně neodrazí na kvalitách Natalu.

Zbývá nám ještě Sony, ale to své finanční výsledky zveřejní až 4. února. Přesto se objevily spekulace, podle kterých se Sony za poslední tři měsíce dařilo více než dobře a firma by měla dosáhnout zisku přesahujícího miliardu dolarů. V zisku by měla být konečně i herní divize Sony díky velkému nárůstu prodejů PlayStation 3 po snížení ceny a uvedení nového modelu "slim".

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Nejočekávanější akční hry roku 2019

Rage 2

Akční hry jsou již tradičně tím nejvíce zastoupeným žánrem, a proto nám ani letos na výpis těch nejzajímavějších...

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz