Nejslavnější herní postavy

  12:05aktualizováno  23. prosince 12:05
Určitě každého napadlo, která herní postava je nejslavnější a nejoblíbenější. Je to Lara Croft? Nebo Indiana Jones, či stařičký Mario, který nedávno oslavil své dvacáté narozeniny?

Některé hry vás osloví více, některé zase méně. Stejně tak jako jejich hlavní hrdinové. Máme již několik sérií, ve kterých se objevují pořád ty samé postavy s menšími změnami - ano myslím větší silikony a sérii Tomb Raider. Kdyby se vás někdo ptal, kdo je vlastně nejslavnější herní postava, s největší pravděpodobností by drtivá většina odpověděla právě Tomb Raidera, tedy Laru Croft. S touto postavou se však již nesetkáváme jenom ve světě počítačových her, nýbrž poslední dobou i ve filmech nebo dokonce v reklamách na deodoranty, které se snaží jméno zkomolit na Laura Craft. Napadlo vás však, že je někdo i známější, než Lara Croft a série Tomb Raider? Mě ano a proto jsem si pro vás připravil článek s několika nejslavnějšími herními postavami, které se na PC objevily, přičemž každý čtenář může pro svého favorita hlasovat, potom uvidíme, kdo je tedy nejznámější, nejoblíbenější a nejslavnější.

Lara Croft
hra: Tomb Raider | pohlaví: žena | povolání: archeoložka | její neodmyslitelné symboly: ženské křivky a poprsí

Slečna Croftová sicě už dávno opustila svět blikajících monitorů a temných pokojů náruživých hráčů. Přitom by v roce 1996 do této slečinky metající kotrmelce a střílející obouruč z pistolí nikdo neřekl, že se stane nejslavnější virtuální postavou všech dob. A teď je pro celý západní svět symbolem počítačových her. Vykročila z herních časopisů a zamířila na titulní stránky magazínů všech možných zaměření.  Jaký boj svedly modelky o možnost ztvárnit její dvojnici ve světě před monitorem. Dalo by se říci, že je to až podivné. Kolik nejrůznějších akcí už bylo v souvislosti s ní podniknuto. Stačí si vzpomenout na mánii okolo Platinové Lary, tedy slavného natírání modelky v "tombraiderovském" oblečku na platinovo, při příležitosti uvedení třetího Tomb Raidera na PlayStation. A to vůbec nemluvíme o Lařině účinkování ve filmu. I když to byl snad jediný případ, kdy se jméno herečky ztvárňující miss Croft stalo obecně známé a Angelina Jolie se díky filmu Tomb Raider proslavila. Zajímavé na tom všem je, že i když kvalita herní série klesá (doufejme, že připravovaný díl Tomb Raider: Legends tento trend zlomí) a film také nestál za moc, Lara je stále populární. Žije si svým vlastní životem. Člověk by skoro uvěřil, že si užívá na svém ostrově v Tichomoří a počítačové hry dělá jen pro zábavu. Její fenomén je trošku zvrhlý a opravdu unikátní. Jak jinak si vysvětlit bezkonkurenčně nejvyšší návštěvnost screenshotové galerie Lary Croft a jejího poprsí na našem serveru či právě právě připravovanou dražbu "Lařiných" věcí...

 

Tommy Angelo
hra: Mafia | pohlaví: muž | povolání: taxikář a mafián | jeho neodmyslitelné symboly: Colt 1911, kvádro a Sallieri

Existuje Čech, jež má aspoň trochu dočinění s počítačovými hrami, který nehrál a neslyšel o Mafii? Myslím, že bychom hledali velmi, velmi zřídka. Legendární Mafia: The City of Lost Heaven od brněnských Illusion Softworks se stala modlou nejenom v naší malé zemičce, ale i v zahraničí sklidila nemalý úspěch. Zejména na tomto měl zásluhu herní příběh. Takto podobně propracovaný byste hledali v počítačových hrách marně. Hlavní postavou je taxikář Tommy Angelo, který chtě nechtě musel vstoupit do tamní mafiánské rodiny, kterou vede Don Salieri, jež vlastní malý bar. Během svého působení v rodině sice zabije nespočet nepřátel, ale na druhou stranu se ožení i s barmanovou dcerou Sárou, s kterou pozdějí má i dítě. Časem však řekne: dost! A se vším se svěřuje policejnímu detektivovi, který celou rodinu Salieri dostává do vězení. Nakonec to vypadalo, že Tommy bude žít slušný život až do smrti, ale jak vždycky říkala máma: Cesty Páně jsou nevyzpytatelné. Skvělý herní příběh a výborná herní atmosféra připomínala jen jedno - Kmotra od Maria Puza, a proto si myslím, že i Tommy Angelo si zalouží místo v nejznámějších herních postavách.

 

Green Beret
hra: Commandos | pohlaví: muž | povolání: seržant | jeho neodmyslitelné symboly: nůž, zelený baret a svaly

Hlavní postavu populární strategie Commandos jsme již mohli spatřit čtyřikrát, a po páté se s ním setkáme i v připravovaném titulu Commandos: Strike Force. Co víme o Zeleném Baretovi? Narodil se 10. října v Dublinu v Irsku roku 1909, měří 193 cm a váží 110 kg. Roku 1929 narukoval do armády. O pět let pozdějí se stává armádním šampionem v boxu. V roce 1938 je obviněn z napadení nadřízeného důstojníka a je odsouzen ke 14-ti letům vězení. Dva roky na to je mu trest prominut, protože se stává členem a zároveň velitelem skupiny Commandos. Umí dobře bojovat s nožem, je silný, rychlý, odolný a má stále disciplinární problémy.

 

Carl Johnson
hra: GTA: San Andreas | pohlaví: muž | povolání: - | jeho neodmyslitelné symboly: je to černoch a vůdce gangu Grove Street

CJ je postava, za kterou budete hrát v GTA: San Andreas, mimochodem v jedné z nehranějších a nejobliběnšjších her celé historie. CJ se vrací do Los Santos po 5 rocích pobytu ve Vice City na pohřeb své matky potom, co tragicky zemřela. Hned jak se navrátí domů, usmiřuje se se svým bratrem Sweetem a spojuje se se svými starými kámoši Smokem a Ryderem, kteří jsou stále členové rozpadajícího se rodinného gangu - Groove Street. S Carlovou pomocí zmýšlejí navrátit jméno gangu do podvědomí obyvatel města a znovu ho postavit na nohy - jde přece o rodinu. Protože Carl nemá na výběr, tak se jeho život změní zpět do gangsterského a neochotně se vrací do gangu. CJ má kolem sebe několik velice blízkých rodinných příslušníku, hlavně svého bratra Seana "Sweeta" a sestru Kendl. O svého nejmladšího bratra Briana kdysi přišel při autonehodě. Carl Johnson je namluven Chrisem "Young Maylaye" Bellardem.

 

Agent 47
hra: Hitman | pohlaví: muž | povolání: nájemný vrah | jeho neodmyslitelné symboly: čárkový kód na temeni a elegance

Se sympatickým nájemným vrahem se letos setkáme již po čtvrté ve hře Hitman: Blood Money. Když před téměř pěti lety IO Interactive vydali svůj první, jedinečný a originální kousek Hitman: Codename 47, bylo téměř jisté, že hra chtě nechtě dosáhne i svého druhého pokračování. Následoval tedy druhý díl s podtitulem Silent Assassin a minulý rok jsme se dočkali psychologického třetího pokračování Hitman: Contracts, které vlastně ukazovalo i druhou stranu duše světově proslulého nájemného vraha, na jehož temeni jsme vždy mohli spatřit vytetovaný čárový kód. Muži mají svou Laru Croft a ženy svého Hitmana. Tak tuhle větu kdysi někdo zahlásil. Něco na tom pravdy bude, proto elegantní zabiják v našem seznamu nemůže chybět.

 

Sam Fisher
hra: Splinter Cell | pohlaví: muž | povolání: špion | jeho neodmyslitelné symboly: taktika, špionážství a poctivost

Špionážní trilogie (zatím) Splinter Cell v čele s hlavním hrdinou Samem Fisherem patří také mezi oblíbené hry. Posledním přírustkem je hra s podtitulem Chaos Theory, který vyšel před pár měsíci a u nás obdržel vcelku nadprůměrné hodnocení 88%. Sam Fisher prošel výcvikem jedné z předních špionážních agentur. Nastoupil do několika operací a úspěšně jich několik dokončil. Sam Fisher je nejenom schopný špion, ale i velice poctivý - vše tedy dotáhne do konce. Ačkoliv ví, co si všechno může dovolit, co všechno umí, tak i rozumí, že často jeho přežití zavisí na potřebné dávce štěstí. Co o Samu Fisherovi víme dále? Narodil se roku 1963, měří 6 stop a váží 195 liber.

 

Max Payne
hra: Max Payne | pohlaví: muž | povolání: policejní detektiv | jeho neodmyslitelné symboly: kožený kabát a bullet-time

Max Payne je představitel drného policisty, který každý den nasazuje život v newyorských uličkách. V prvním díle Max Payenovi zabili ženu a dítě a poté se pomstil půlce obyvatel New Yorku. V druhém díle je Max obviněn z vraždy policisty a musí utíkat před svými kolegy, kteří ho chtějí zabít. Ve dvojce se Max Payne seznamuje i se ženou a zároveň budoucí milenkou Monou Sax. Ve druhém díle si můžeme také všimnout tváře, která simuluje výraz bolesti a trápení. Dokonce i každý pozná, že Max Payne ve dvojce zestárnul a že se na jeho obličejí objevilo několik vrásek.

 

Indiana Jones
hra: Indiana Jones | pohlaví: muž | povolání: archeolog | jeho neodmyslitelné symboly: bič, žebradlo a klobouk

Je smutným pravidlem, že hry postavené na filmové licenci, či charakteru, jenž se stal na filmovém plátně nesmrtelným, obvykle nepatří mezi ty graficky nejpovedenější ani nejhratelnější. O to více zamrzí, týká-li se to i tak slavné filmové persóny jakou se doktor Indiana Jones za ta léta jistě stal. Přitom v dobách minulých byla situace o mnoho lepší. Dokud společnost Lucas Arts využívala Dr. Jonese pouze jako hrdinu klasických point and click adventur, bylo vše v naprostém pořádku, což dokazují vzpomínky mnoha herních veteránů, kteří zejména na třetí a čtvrtý díl s podtituly The Last Crusade a Fate of Atlantis nedají dopustit. Pak se však, pravděpodobně ve snaze vyrovnat se úspěchu Tomb Raidera, George Lucas a tým jeho poddaných spolupracovníků rozhodli stvořit akční adventuru Indiana Jones and the Infernal Machine, čímž veškeré kouzlo, magie a nádech dobrodružství pohřbili. Těžko říci, který prvek tehdy nejvíce zklamal. Zdali to byla slabá prezentace v podobě nevýrazné grafiky, předimenzované ovládání, nezvládnutá kamera, nebo nudný design úrovní. Infernal Machine jako nástupce klasických adventur naprosto zklamal a zapadl do šedého průměru. Několik následujících roků pak nebylo po nové hře s Dr. Jonesem v hlavní roli ani vidu ani slechu, až v roce 2002 na E3 Lucas Arts veřejnosti představili tvůrčí tým The Collective a jejich projekt Emperor’s Tomb, který měl napravit pošramocenou reputaci způsobenou vydáním Infernal Machine. Dr. Jones je sice proslaven spíše na tom filmovém plátně, kde jej ztvárnil zejména Harrison Ford, nýbrž i v herní branži si nějaké to místo udělal.

 

Mario
hra: Mario + stovky klonů | pohlaví: muž | povolání: instalatér | jeho neodmyslitelné symboly: čepice, montérky a knírek

Mario je bezesporu další postavou, která patří mezi ty nejslavnější v herním showbyznysu. I když her, ve kterých instalatér účinkuje, jsou desítky, pořád je to v základu ten známý Mario. Nehledě na spoustu dalších věcí slavný Mario před pár týdny, konkrétně na konci srpna, oslavil své kulaté výročí. Věřte nebo ne, Mario je tu s námi již od roku 1985, tudíž letos v srpnu slavil dvacetiny. Vcelku s originálními dárky se objevilo hned několik gratulantů. Bezesporu nejoriginálnější byla společnost Nintendo, která se stylovou televizní reklamou zachycuje zápolení s Famicon ovladačem při hraní Super Mario Bros za dnes vcelku humorného zvukového doprovodu.

 

Gordon Freeman
hra: Half-Life | pohlaví: muž | povolání: vědec | jeho neodmyslitelné symboly: brýle a vousy

Hlavní hrdina obou dílů Half-Life Gordon Freeman je jedním z řadových vědců pracujících pro vládu v tajném komplexu Black Mesa. Bohužel byl Gordon v nesprávném čase na nesprávném místě - jednou totiž přišel do práce a spustil celkem běžný experiment s vysoce nestabilní látkou a v dalších okamžicích si již nic nepamatuje a ztrácí vědomí. Když se probouzí, po celém Black Mesa se v troskách proháněly všemožné obludy. To je však minulost. Na konci hry Half-Life mu tajuplný G-Man nabízí práci, kterou samozřejmě Gordon přijíma, a pro G-Mana již pracuje 15 let. Nyní se Gordon Freeman ocitá v City 17 a je před ním napínavé dobrodružství.

 

Venca Záhyb
hra: 6 ženichů a 1 navíc, 7 dní a 7 nocí | pohlaví: muž | povolání: soukromý detektiv | jeho neodmyslitelné symboly: svůdník světového kalibru

Hlavním hrdinou trochu starší České gamesky 7 dní a 7 nocí je zde nechvalně známý soukromý detektiv Venca Záhyb, který je díky neobyčejné počestnosti místních občanů většinou bez práce. Jednoho dne však dostane přímo pohádkovou zakázku, která se prostě nedá odmítnout. Milionář Jonatan Smiht odjíždí na týdenní pracovní cestu a v městečku zanechává svých sedm plnoletých dcer. A jelikož je to tatínek starostlivý, pověří našeho Vencíka, aby se po dobu své nepřítomnosti o tyto dívky "postaral". Venca práci přijímá všemi deseti, ovšem ještě téhož večera se tento nesnadný úkol zvrhne v místní hospodě v prachobyčejnou sázku. Se svým dlouholetým kamarádem Fandou Kořenem se vsadí o jeden jediný lubr (to je místní tvrdá měna), že během týdne všech 7 dívek "přefikne". To ale ještě neví co všechno pro to bude muset udělat, protože ne všechny Smihtovy dcery jsou sexuchtivé a pokud ano, tak náš milovník naráží na jiné problémy, mezi které patří například lesbická orientace Hermíny Smihtové. Venca je ale svůdník světového kalibru a s vaší pomocí se mu určitě ten jeden lubr podaří vyhrát. Venca Záhyb se také objevuje v poněkud novější freewarovce 6 ženichů a 1 navíc, o níž si více informací můžete přečíst zde.

 

Pankrác
hra: Polda 1-5 | pohlaví: muž | povolání: polda | jeho neodmyslitelné symboly: hlas L. Soboty, blbost a velký nos

Polda Pankrác je zpátky a známa série point-and-click adventur od Zima Software se rozrůstá na pět dílů. První díl, který přišel v roce 1998, se stal záhy velice oblíbeným, hlavně díky pořádné porci praštěného humoru a geniálnímu dabingu Luďka Soboty. Za rok na to vyšel druhý díl, který byl neméně stejně dobrý a o rok později přišla trojka opět s trošku jinou grafikou a s novinkou v podobě meziher. Na čtvrtý díl se už čekalo trošku déle, celé dva roky, ale čekání stálo za to. Hezká 3D grafika se opravdu povedla a příběh celkově docela zvážněl. Nyní, po třech letech, se fanoušci Poldy dočkali a pátý díl je na světe. Na rozdíl od předchozích dílů na něm pracoval jiný tým vývojářů. Více se o pětce dozvíte například v naší recenzi.

 

Duke Nukem
hra: Duke Nukem a další díly | pohlaví: muž | povolání: vědec | jeho neodmyslitelné symboly: svaly

Duke Nukem nebyl od svého narození žádným Arnoldem, naopak byl plochý. Na druhou stranu nebyl plochý jak dnešní supersportovkyně, nicméně byl 2D. A být 2D není žádná sranda, to nám věřte. Můžete chodit jenom doleva nebo doprava, skákat kolmo nahoru a skákat kolmo dolů. První díl slavné série Duke Nukem spatřil světlo světa již v roce 1991. Ale až v roce 1996, kdy vyšel titul zvaný Duke Nukem 3D, udělal Duke pořádnou díru do světa. Nejen, že spousta hráčů a herních expertů pasuje Duke Nukem na nejslavnější herní postavu všech dob, ale hlavně hra Duke Nukem 3D byla jedna z nejzábavnějších uplynulého století. Následovalo několik dalších pokračování a na přelomu roku 2001, slavní tvůrci legendárního Duka oznámili ambiciózní pokračování Duke Nukem Forever. Ovšem, jak to s tímto titulem dopadlo, víme všichni velice dobře. Kde nic, tu nic. Třeba se ale někdy dočkáme.

 

Pac Man
hra: Pac Man a další pokračování | pohlaví: muž | povolání: - | jeho neodmyslitelné symboly: nevídaný apetit

Těžko bychom asi hledali člověka, který by neznal zastaralou klasiku Pac-Man. Starší hráči, kterí si touto érou prošli jistě nostalgicky zavzpomínají. Přitom je tomu již 25 let, co se poprvé objevila akční, rychlá a napaditá hra s Pac Manem v hlavní roli. Možná ani většina z vás neví, že první hra s touto tématikou se jmenovala Puck Man. Kvůli vtipálkům, kterým se zdálo zábavné komolit první písmeno, autoři hru ale přejmenovali na Pac Man. Pac Mana charakterizuje jedna zvláštní vlastnost - pořád musí jíst a dokud nesežere všechny tečky, nedostane se do dalšího levelu. To je aspoň hrdina, nestačí mu jich 20 nebo 30, musí dostat všechny. Kolik je v dnešní době her, ve kterých musíte zničit všechny nepřátele? :-)

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

Komentář: Epic Store nic neumí a hráči ho nesnášejí, ale díky za něj

Epic Games Store

Nedávno oznámená exkluzivní spolupráce mezi novým digitálním obchodem Epic Store a vývojáři očekávané hry Metro: Exodus...

Další z rubriky

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

KOMENTÁŘ: Rozchod Activisionu s Bungie staví oba giganty na rozcestí

Destiny 2: Forsaken - trailer

Rozchod gigantů dělících se o úspěch hry Destiny vnímá většina fanoušků jako radostný start do nového roku. Podle nich...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz