Nejočekávanější dobrodružné hry roku 2010: horory i česká detektivka

  0:01aktualizováno  0:01
Nachystali jsme pro vás desítku her, které by v roce 2010 neměl minout žádný milovník adventur.

Lost Horizon

Loňský rok nebyl na adventury moc bohatý a kromě geniálního Machinaria (- číst recenzi) nenabídl milovníkům tohoto žánru nic, kvůli čemu by se měli obzvlášť vzrušovat. Jakoby se veškerý pokrok, který se v posledních deseti letech v technologicíh odehrál, adventurám zdaleka vyhnul.

A i letmý pohled na nejočekávanější kousky tohoto roku ukazuje, že ani letos to nebude jiné. Zapomeňte na jakoukoli snahu posunout tento lehce zkostnatělý žánr jiným směrem. Nebo si pořiďte kvůli Heavy Rain konzoli PlayStation 3, na PC vládne stále klasické point’n’click ovládání. Dobrou adventuru ale nedělá skvělá technologie a inovativní ovládání, nýbrž především příběh a složité hádanky. A co se těchto faktorů týče, máme se rozhodně na co těšit:

15 Days

Známé pořekadlo praví, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, a přesně to na vlastní kůži poznají i hrdinové této hry.

Adventury 2010 Adventury 2010 Adventury 2010

Šikovní zlodějíčci, kteří podle hesla "bohatým brát a chudým dávat", kradou vzácné umělecké předměty a výnosy z jejich prodeje dělí mezi potřebné. Alespoň do té doby, než po nich na místě činu zůstane mrtvola politika a po jejich stopě se vydává agent Interpolu. Těšit se můžete na čtveřici hratelných postav a to v roli pronásledovaných i pronásledovatelů.

Prognóza: Společnost House of Tales již svými předchozími tituly dokázala, že promyšlený příběh a pohlcující atmosféra je pro ně prioritou. Občas bohužel i na úkor hratelnosti. Přesto se jedná o černého koně tohoto roku.

Gray Matter

V letech 2008 i 2009 patřila tato hra mezi nejočekávanější adventury roku. Bohužel, ani po několikaletém vývoji jsme se jí nedočkali, i přesto zájem hráčů dobrodružných her neutichá.

Adventury 2010 Adventury 2010 Adventury 2010 

Za tímto dílem totiž stojí jeden z pilířů kdysi slavné herní společnosti Sierra On Line, americká spisovatelka Jane Jensen. Žádná hra z jejího pera v čele se sérií o Gabrielu Knightovi nedopadla špatně, a tak všichni očekávají, co předvede ve svém nejnovějším díle. Zatím nejaktuálnější informace od vydavatele dtp hovoří o březnu tohoto roku. Dočkáme se?

Nač se můžeme těšit? Na dvě herní postavy v podobě doktora Davida Stylese a pouliční komediantky a posléze díky souhře náhod i jeho osobní asistentky Samanthy Everett. Půjde o klasickou point-and-click adventure točící se kolem neurobiologických experimentů vědce Stylese i jeho mrtvé manželky.

Prognóza: Jméno autorky by mělo být zárukou, že minimálně po příběhové a atmosférické části půjde o jedinečné dílo. Uvidíme, zda se vydaří i dosud těžkopádné vizuální zpracování. Pokud se hry v letošním roce konečně dočkáme, mělo by jít o vrcholný titul adventurního žánru.

A Vampyre Story 2

Jediná hra v tomto seznamu, která se v názvu chlubí pořadovou číslovkou. Ben Tiller se od začátku netajil svým úmyslem pojmout celý příběh o operní zpěvačce Moně, která si touží ještě jednou zazpívat v Paříži navzdory tomu, že je upírka, jako trilogii, čili nemůžeme čekat žádné zásadní změny.

Adventury 2010 Adventury 2010 Adventury 2010 

A popravdě, ani žádné nechceme. Božská grafika, nejzábavnější sidekick všech dob v podobě ukecaného netopýra Frodericka a nepřeberné množství bláznivého humoru nás bude jistojistě bavit i podruhé. Snad jen s tou obtížností by mohli chlapci z Crimson Cow trochu ubrat…

Prognóza: Ani v nejmenším nepochybujeme, že se bude ve výsledku jednat o další dokonalou adventuru ze staré školy. Snad to tentokrát bude ještě o chlup delší než minule.

Alter Ego

Také Alter Ego jsme mohli vidět v seznamu nejočekávanějších adventur v loňském roce. Jedná se zatím o poslední dílo tvůrců vynikajícího Posla smrti, v poslední době však hodně skomírající české společnosti Future Games.

Adventury 2010 Adventury 2010 Adventury 2010 

Hra se odehrává v jižní Anglii na konci 19. století. Ze hřbitova v Plymouthu se ztrácejí mrtvá těla. Mezi zmizelými jsou i ostatky Sira Williama, který byl za svého života obviněn z několika vražd. Město propadá panice a zodpovědní činitelé nevědí jak dál.

Z této temné hororové adventury dýchá atmosféra ne nepodobná té z Posla smrti. Hráči budou moci v tradičně pěkném grafickém zpracování hrát za dvě hratelné postavy: charismatického anglického detektiva Briscola a do celé problematiky nechtěně zataženého zlodějíčka Timothy Moora. Obě postavy stojí na opačné straně zákona, musí však vzdorovat společnému nepříteli.

Prognóza: Po nepříliš kladně hodnocených dílech to vypadá, že by se poslední titul od Future Games mohl přiblížit svou atmosférou i kvalitou dosavadnímu králi českých adventur: Poslovi smrti.

Sam a Max 2010

Ačkoli o této hře zatím víme pouze a jedině to, že bude, i tak jsme ani chvilku neváhali s jejím zařazením do této rubriky.

Adventury 2010 Adventury 2010 Adventury 2010

Telltale Games jsou prakticky jedinou firmou, která dokázala přenést kontroverzní formu epizodických her úspěšně do praxe. Bude to tak i tentokrát, nebo se pod pracovním názvem Sam and Max 2010 skrývá plnohodnotná hra? Ať tak nebo tak, můžete se těšit na další porci černého humoru v podání dvou šílených detektivů. Internetem se míhají zprávy o návštěvě vesmíru a novém revolučním ovládání. Dokud ale nebudeme vědět více, nebudeme tyto fámy ještě přiživovat.

Prognóza: Díky minimu dostupných informací je jakákoli prognóza jen věštěním z křišťálové koule. Ale určitě to bude sranda.

Lost Horizon

Německé studio Animation Arts je známé hlavně díky adventurní sérii Secret Files. Na ni by chtěli navázat právě hrou Last Horizon, která se odehrává ve 30. letech minulého století.

Adventury 2010 Adventury 2010 Adventury 2010 

V Evropě bují nacismus a právě němečtí vědci objevili jedno z tajemství, které chtěli využít ve svůj prospěch a dotáhnout tak do úspěšného konce svůj sen o Třetí říši. Hráč je vtělen do postavy bývalého britského vojáka a současného pašeráka Fentona Paddocka, který se nacistům připlete do cesty a pokusí se jim v jejich záměrech zabránit.

I v této hře bude hráč ovládat dvě postavy, kromě Fentona se v menší míře vtělí i do jeho družky Kim. Tvůrci plánují zavést hráče skrze pěkně renderovanou grafiku na řadu míst v různých koutech světa počínaje Berlínem přes Hong Kong a Tibet až po severní Afriku. Stavbou děje se autoři chtějí přiblížit filmovému zpracování ne nepodobnému Fahrenheitovi, které bude udržovat hráče v neustálém napětí.

Prognóza: Zkušení tvůrci adventur se pouští do nového díla mimo zaběhnuté série. Zatím předložené materiály slibují, že by mohlo jít o nadprůměrný kousek. Podaří se tvůrcům sladit kvalitní příběh se správnou atmosférou i vhodným tempem příběhu?

Alternativa

Pokud se vám již zajídají všechny ty klišovité fantasy a pohádkové příběhy, kterých je v tomto seznamu drtivá většina, máme pro vás vhodnou… ehm… alternativu.

Adventury 2010 Adventury 2010 Adventury 2010

Temný kyberpunkový příběh plný drog a násilí, v němž se trojice různorodých hrdinů snaží bojovat proti totalitní nadvládě, působí vskutku originálně. Původně zamýšlený freeware projekt se rozrostl na ambiciózní dílko a autoři se netají plány na případný další díl. Nejvíce se ale těšíme na futuristickou Prahu, která má podle dosud publikovaných obrázků správně dekadentní atmosféru.

Prognóza: Přestože hra na první pohled nemůže po technické stránce konkurovat AAA titulům, bohatě to vynahradí propracovaným příběhem. Těšit se můžete přibližně v březnu, český dabing se bohužel nechystá.

Whispered World

Také tato hra patří mezi díla, jejichž osud byl téměř zpečetěn. Původně měla vyjít již v roce 2005, tehdejší tvůrčí tým však zkrachoval.

Adventury 2010 Adventury 2010 Adventury 2010

Zachráncem se stala německá společnost Daedelic Entertainment, která oslovila původního tvůrce Marco Hüllena na obnovení vývoje. Ten se do díla záhy naplno pustil, takže bychom se již v tomto roce nádherně graficky zpracované kreslené adventury mohli dočkat.

O co v díle půjde? Hlavní postavou je malý chlapec Sadwick, který se živí jako šašek v rodinném cirkuse. Jednou ve snu však potká divnou modrou bytost ve tvaru obrovské pusy, která mu nabídne cestu za nalezením cílů jeho života a hlavně záchranu světa. Sadwick této nabídky využije a společně se svým malým červem Spotem se vydává na dlouhé a napínavé dobrodružství.

Prognóza: Nádherně vypadající kreslená adventura stylizovaná do cartoonovského stylu. Přes nepříliš pozitivně naladěný začátek by mohlo jít o zajímavé dílo vyčnívající svým pojetím ze současného žánru adventur.

The Book of Unwritten Tales

Klasická něměcká pohádková adventura z fantasy světa zmítaného válkou dobra se zlem. Jedině jistý mocný artefakt dokáže zabránit nejhoršímu a zvrátit neblahý osud a bude právě vaším úkolem ho najít.

Adventury 2010 Adventury 2010 Adventury 2010

Kromě nepochybně originální zápletky se můžete těšit i na tři hratelné postavy: bojovníka, elfskou princeznu a gnómského alchymistu, spoustu kvalitního německého humoru a přeplácanou barevnou grafiku.

Prognóza: Ačkoli obrázky vypadají fantasticky a hra zatím v německy mluvících zemích posbírala spousty ocenění, jen těžko se dá předpokládat, že podobný úspěch zopakuje i ve zbytku světa. Tahle hra nás po pravdě může jen příjemně překvapit.

A New Beginning

Také další hra spadající pod Daedalic Entertainment je ve vývoji již delší čas. V ní se vžíváme do role dívky jménem Fay žijící v postapokalyptické době na samém konci existence lidstva, kdy je celá Země zdevastovaná následky globálního oteplování.

Adventury 2010 Adventury 2010 Adventury 2010

Jediným nápadem rady starších je vyslání výpravy do minulosti a nalezení vědce Benta Svenssona, který se po celý svůj život snažil vynalézt ekologicky přijatelný zdroj energie a s jeho pomocí změnit chod událostí.

Jak je v současné době tradicí, i v této příjemně kreslené adventuře se budeme promenádovat po virtuálním světě prostřednictvím dvou postav: vědce Svenssona a sličné brunety Fay. Čeká nás dobrodružná cesta kolem celého světa, při které se pokusíme zachránit ekologickou rovnováhu naší matičky Země.

Prognóza: Graficky zdařilá adventura na aktuální téma svým námětem připomíná populární český seriál Návštěvníci. Autoři se spíš než na puzzly soustředí na atraktivní a uvěřitelný příběh, čímž by si mohli získat srdce pravověrných fanoušků klasických adventur.


Kromě těchto titulů se zanedlouho můžete těšit ještě na tři hodně očekávané hry. Recenzi na Posla smrti 2 očekávejte ještě do konce měsíce a rovnou vás uklidníme, že svému předchůdci rozhodně ostudu nedělá.

Runaway 3 v anglofonních zemích vyšla ještě před Vánocemi, ale vzhledem k hernímu přetlaku jsme se rozhodli počkat až na lokalizovanou verzi, kterou Hypermax chystá na březen.

A na závěr i Ghost Pirates of Voojou Island, nádherně kreslené dobrodružství ve stylu A Vampyre Story, hra je již prakticky hotova a z toho, co jsme zatím měli možnost okusit na vlastní kůži, tohle bude pecka! Rok 2010 bude pro milovníky adventur nesmírně bohatý, nemyslíte?

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

Nejočekávanější RPG roku 2019

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo...

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Fortnite vládne i na Switchi, hraje ho víc lidí než Maria nebo Zeldu

Super Mario

Nejhranějším titulem na konzoli Nintendo Switch byla v roce 2018 populární střílečka Fortnite. Dokázala porazit i hity...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

Najdete na iDNES.cz