Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Nejočekávanější adventury roku 2001

  12:00aktualizováno  12:12
Sucho. Jak jinak nazvat současné období v herním průmyslu, kdy počet kvalitních titulů vydaných za poslední měsíc spočítáte na prstech jedné ruky? Žánr adventur je na tom bídně již od počátku roku, takže by jistě všechny příznivce dobrodružných her mohla potěšit zpráva, že v druhé polovině roku nás doslova smete lavina špičkových titulů. Zajímá vás, které to budou?

Současné na hry až nehorázně suché letní období a zdlouhavé čekání na vydání nějakého pořádného adventurního projektu mě přimělo k tomu, abych se po delší době opět pohrabal ve svých osobních záznamech, článcích a taktéž v celém internetu a vytvořil si tak co nejkompletnější seznam adventur, které by měly spatřit světlo světa ještě v letošním roce. A řeknu vám, délka tohoto seznamu mi téměř vyrazila dech. Věřte tomu nebo ne, ale čistě teoreticky bychom se letos měli dočkat neuvěřitelných DVACETI adventurních titulů! Ano, já vím – teorie a skutečnost jsou dvě rozdílné věci a my budeme určitě nakonec rádi, když vyjde alespoň polovina z nich. Na druhou stranu je ale zase pravda, že spousta titulů je již hotová nebo těsně před dokončením a na 99% by jim vydání v tomto roce nemělo uniknout. No a právě z této skupinky adventur jsem se rozhodl vybrat desítku těch nejzajímavějších, nejnadějnějších a většinou též již delší dobu odkládaných projektů.

Jelikož o všech níže zmíněných hrách již byla na BonusWebu v minulosti zmínka, je účelem tohoto článku spíše připomenout příznivcům adventur, kteří z dosavadní letošní chabé úrody pomalu začínají věřit pesimistickým fámám o vymírání žánru, že druhá polovina tohoto roku se pro ně stane rájem na Zemi, či spíše na discích jejich počítačů. U každého z deseti projektů, jež jsem seřadil abecedně dle názvu vývojových týmů, jsem se pokusil zjistit hlavně jejich současný stav vývoje a také skutečnost, zda se jich dočkáme i v tuzemských obchodech.

Arxel Tribe: HITCHCOCK: THE FINAL CUT
Začneme hned jedním z nejtajuplnějších projektů, na nichž se v současnosti pracuje. Přestože nejžhavější novinka z dílny slovinských Arxel Tribe (tvůrci Fausta) se má v obchodech objevit již v říjnu, je o hře známo jen naprosté minimum informací. Tento klasický horor je založen na sedmi celovečerních filmech z dílny samotného Alfreda Hitchcocka, nekorunovaného krále hororu, a v hlavní roli se objevuje soukromé očko Josef Shamley. Ten je pro svůj vrozený cit pro paranormální jevy a mentálně nestabilní objekty požádán sličnou neteří lékárenského magnáta Roberta O. Marvin-Jordana, aby vyřešil podivné okolnosti zmizení všech členů filmového štábu, který na pobřeží Bellagio natáčel Jordanem financovaný film. Kromě této stručné informace o příběhu zatím Arxel Tribe vypustili na veřejnost jen sadu screenshotů, které zato vypadají naprosto úchvatně. Hra byla též prezentována na E3 (za zavřenými dveřmi, samozřejmě) a většina z těch šťastlivců, kdož ji viděli v pohybu, se shodli na tom, že právě shlédli ukázku z nejnadějnější adventury tohoto roku. O dovozu Hitchcocka do České republiky zatím není definitivně rozhodnuto.
Eso v rukávu: nefalšovaný horor inspirovaný dílem A. Hitchcocka, vysoce kvalitní 3D grafika
Datum vydání: EU: říjen 2001, ČR: ?
Oficiální stránka hry: hitchcock.arxeltribe.com
BonusWeb napsal: screenshoty

Hitchcock: The Final Cut Hitchcock: The Final Cut Hitchcock: The Final Cut

Cryo Interactive: ATLANTIS III: THE NEW WORLD
Série puzzle-adventur Atlantis má v Česku velmi dobře zakořeněnou tradici. Oba dva díly totiž byly přeloženy do češtiny a většinu z vás jistě potěší, že podobně příjemný osud čeká i třetí díl. Postará se o to opět společnost Cenega (dříve Bohemia Interactive), která již za pár dnů dostane na stůl kompletní překlad titulků a bude se tak moci pustit do realizace českého dabingu. Atlantis III: The New World nás tentokrát zavede do pouští severní Afriky, odkud budeme následovat kroky překrásné hlavní hrdinky přes prostředí Tisíce a jedné noci a další zajímavé lokality až do samotné Atlantidy. Na této cestě nás čeká nejen řada pozoruhodných hádanek, ale převážně fantastické grafické zpracování a animace. Pozornost si zaslouží obzvláště postava hlavní hrdinky, které propůjčila nejen hlas (jsem zvědav, kdo ji nadabuje v češtině), ale i obličej slavná herečka Chiara Mastroianni.
Eso v rukávu: bezkonkurenční animované sekvence, překrásná Chiara Mastroianni v hlavní roli
Datum vydání: EU & ČR: listopad 2001
Oficiální stránka hry: hra prozatím nemá vlastní oficiální stránku
BonusWeb napsal: novinka, screenshoty, trailer

Atlantis III: The New World Atlantis III: The New World Atlantis III: The New World

HeadFirst Productions: SIMON THE SORCERER 3D
Opravdu dlouho jsem zvažoval, zdali zařadit tuto smolnou hru do seznamu nejočekávanějších her roku 2001. Každý, kdo se o adventury alespoň trochu zajímá, už určitě něco zaslechl o neuvěřitelných problémech společnosti HeadFirst, které ji a vývoj třetího dílu veselé pohádkové adventury o mladém kouzelníkovi Šimonovi provází. Po mnoha odkladech to už vypadalo, že se Simona 3D dočkáme v prosinci 2000, když již byl gold master připraven na odvoz do lisovny. Nicméně společnost Hasbro, jež měla hru distribuovat, jej vrátila zpět vývojářům s odůvodněním, že je hra skrz naskrz prolezlá hmyzem (tedy plná chyb). Šokovaní HeadFirsti se pustili do oprav, jenže mezitím bylo Hasbro prodáno a nový majitel nejevil o Simona 3D zájem. A je to. Dokončená hra si v současnosti hoví někde v regálu a její již před rokem zastaralý 3D engine se pomalu stává zcela nepoužitelným, zatímco se HeadFirst poohlíží (prozatím neúspěšně) po novém vydavateli. Nabízí se tedy otázka: Dočkáme se někdy? A pokud ano, bude mít Simon 3D vůbec co nabídnout? Společnost HeadFirst se odpovědím na tyto otázky vyhýbá obloukem, takže nám nezbývá než čekat a doufat… Stejně tak čekají a doufají i Dynamic Systems, kteří hru hodlají distribuovat na území ČR, a to kompletně v češtině.
Eso v rukávu: 3D zpracování (i když v tomto případě to může být namísto Esa spíše Černý Petr)
Datum vydání: EU & ČR: ?
Oficiální stránka hry: www.simon3d.com
BonusWeb napsal: preview, screenshoty

Simon the Sorcerer 3D Simon the Sorcerer 3D Simon the Sorcerer 3D

House of Tales: MYSTERY OF THE DRUIDS
Původně velmi nenápadný projekt Mystery of the Druids od německých House of Tales se během posledních měsíců vyšplhal až na samotný vrchol hráčského zájmu. Stalo se tak ve chvíli, kdy se hra dostala do prodeje v sousedním Německu (březen 2001) a zaznamenala velmi pozitivní ohlas jak mezi hráči, tak i herními recenzenty. Klasická point’n’click adventura s 2D/3D zpracováním (předrenderované lokace a polygonové objekty) pojednává o sérii brutálních vražd, jež mají skrytou spojitost s tajným řádem Neodruidů. Po stopách rituálních vrahů se vydáte v kůži mladého detektiva Scotland Yardu Brenta Halligana, k němuž se v průběhu hry přidá ještě půvabná antropoložka dr. Turnerová. Distributorem Druidů je německá společnost CDV, kterou v Česku zastupuje Dynamic Systems. Ti nám potvrdili, že o dovoz hry usilují, nicméně záležitost zatím není definitivně uzavřena. Pokud uspějí, bude se u nás hra prodávat v angličtině s českým manuálem.
Eso v rukávu: mystický příběh, point’n’click interface, krásná antropoložka v jedné z hlavních rolí
Datum vydání: EU: září 2001, ČR: ?
Oficiální stránka hry: www.mysteryofthedruids.com
BonusWeb napsal: preview, screenshoty, demo

Mystery of the Druids Mystery of the Druids Mystery of the Druids

LK Avalon: SCHIZM: MYSTERIOUS JOURNEY
Logickou adventuru Schizm připravuje již několik let polský tým LK Avalon. Hra se řadí do žánru sci-fi a nabídne nám zajímavý příběh z pera australského spisovatele Terry Dowlinga. Hrát budete moci za dvoučlennou posádku zásobovací lodi, která nouzově přistála na dříve osídlené planetě Argilus. Všichni obyvatelé planety však záhadně zmizeli a naši hrdinové se musí snažit o to, aby je nepotkal podobně nepříjemný osud. Hra Schizm je svým pojetím, koncepcí a také zpracováním nejvíce podobná Mystu III: Exile – můžeme se tedy těšit na kupu logických hádanek a kvalitní renderovanou grafiku, do níž budou zasazeni živí herci. Vzhledem k obrovskému množství grafiky a animací vyjde primárně na DVD, o CD verzi však též nebudeme ochuzeni. Schizm je v současnosti již k dispozici v němčině a polštině, vydání anglické verze je stanoveno na září. O dovozu hry do České republiky zatím není definitivně rozhodnuto.
Eso v rukávu: vizuálně poutavé sci-fi prostředí, logické puzzly, dvě hlavní postavy
Datum vydání: EU: září 2001, ČR: ?
Oficiální stránka hry: www.schizm.com
BonusWeb napsal: novinka

Schizm: Mysterious Journey Schizm: Mysterious Journey Schizm: Mysterious Journey

Pendulo Studios: RUNAWAY: A ROAD ADVENTURE
Adventura Runaway patří bezesporu k vůbec nejslibnějším projektům tohoto roku. Díky svému výpravnému pojetí a point’n’click zpracování má velkou šanci zařadit se mezi skutečné klasiky žánru. Příběh balancuje na hranici mezi detektivkou a komedií a pojednává o studentovi Brianovi, jenž se na své dovolené dostane do kontaktu s barovou striptérkou, která ho zatáhne do konfliktu s newyorkskou mafií. Dále hra dozajista zaujme nádhernou ručně kreslenou 2D grafikou ve vysokém rozlišení 1024x768 a slibována je též velká rozsáhlost a hratelnost na úrovni adventurních megahitů z první poloviny devadesátých let. Tento velkolepý projekt se právě teď dostává do prodeje ve Španělsku a anglická verze by měla být dokončena v říjnu. A to nejlepší na závěr – dle informací z velmi důvěryhodného zdroje se Runawaye dočkáme i u nás, a to kompletně v češtině! Jméno místního distributora však prozatím prozradit nemůžeme.
Eso v rukávu: super kreslená grafika a animace, 2D point’n’click interface, prostitutka ve vedlejší roli
Datum vydání: EU: říjen 2001, ČR: prosinec 2001 (bez záruky)
Oficiální stránka hry: www.pendulostudios.com (pouze ve španělštině)
BonusWeb napsal: rozhovor s Rafaelem Latieguim, novinka, screenshoty

Runaway: A Road Adventure Runaway: A Road Adventure Runaway: A Road Adventure

Prelusion: GILBERT GOODMATE AND THE MUSHROOM OF PHUNGORIA
O této klasice mezi adventurami jsme na BonusWebu popsali již mnoho stránek a díky našim vřelým vztahům s výrobci jsme vám přinesli též exkluzivní recenzi (82%). Tato 2D ručně kreslená adventura ze staré školy vás coby mladíka Gilberta Goodmata zavede do pohádkové země Phungoria, v níž podstoupíte ztřeštěné pátrání po odcizené posvátné houbě. Týmu Prelusion se pro hru nepodařilo sehnat celosvětového distributora, a tak v současnosti podepisují smlouvy pouze s lokálními dovozci her. Kvůli tomu se prozatím Gilbert dostal na pulty prodejen pouze na území Velké Británie. My však zoufat nemusíme - jednou ze společností, které již podepsaly smlouvu o distribuci, je naštěstí i český Dynamic Systems. Ten právě usilovně pracuje na lokalizaci titulků, aby nám mohl někdy na přelomu září a října nabídnout k zakoupení kompletní českou verzi.
Eso v rukávu: kupa humoru, 2D point’n’click interface, množství hub a jeden šílený šerif
Datum vydání: UK: červen 2001, ČR: říjen 2001
Oficiální stránka hry: www.gilbertgoodmate.com
BonusWeb napsal: recenze, rozhovor s Danielem Nilssonem, preview, demo, screenshoty, návod

Gilbert Goodmate and the Mushroom of Phungoria Gilbert Goodmate and the Mushroom of Phungoria Gilbert Goodmate and the Mushroom of Phungoria

Presto Studios: MYST III: EXILE
Třetí díl legendárního Mystu, nejprodávanější PC hry všech dob, je již nějaký ten pátek hotový a v USA (jinde se prozatím neprodává) slaví nečekaný úspěch – v Top 10 nejprodávanějších her se mu podařilo na dva týdny sesadit z prvního místa amíky tolik oblíbené The Sims. Hra prošla též spáry BonusWebu a vedla si skutečně skvěle – viz recenze (85%). Koncepčně zůstal třetí Myst věrný svým předchůdcům a nabídne příznivcům žánru opět pořádnou porci rozsáhlých logických puzzlů. Za naprosto dechberoucí si troufám označit i grafické zpracování herního prostředí, v němž se můžete díky panoramatickému enginu volně rozhlížet o 360 stupňů. Zatímco většina Američanů hru již dohrála a netrpělivě čeká na další díl (který opět připravuje tým Presto Studios), Evropané se budou moci po světech Mystu III: Exile projít až v září. Mezi Evropany počítám pochopitelně i obyvatele České republiky, kam hru plánuje dovézt společnost Cenega (v angličtině s českým manuálem).
Eso v rukávu: množství nápaditých puzzlů, špičková grafika, je to MYST!
Datum vydání: USA: květen 2001, EU & ČR: září 2001
Oficiální stránka hry: www.myst3.com
BonusWeb napsal: recenze, rozhovor s Gregem Uhlerem, screenshoty

Myst III: Exile Myst III: Exile Myst III: Exile

Trecision: THE WATCHMAKER
Tato detektivní adventura od italských Trecision jako by z oka vypadla monumentálnímu Gabrielu Knightovi 3. Ať už je to příběh říznutý tajemnem a také trochu nadpřirozenem, rozdělení děje na jednotlivé časové bloky, možnost hraní za dvě hlavní postavy nebo kompletně 3D zpracování. Děj je situován na středověký rakouský hrad, kde v kůži detektiva Darrela Boona a jeho společnice Viktorie pátráte po podivném a nebezpečném zařízení ve tvaru velkého kyvadla. I přes svůj třetí rozměr se Watchmaker stále ovládá převážně myší a úspěšně se vyvaroval jakýchkoliv akčních příměsí. Mírně postižen je pouze nehorázně přemrštěnou obtížností a poněkud zastaralejším 3D enginem, nicméně i přes tyto dvě chybičky k němu vzhlížíme s velkým očekáváním. V současnosti je již v prodeji italská verze, anglické se dočkáme do dvou měsíců. Uvažuje se též o dovezení hry do České republiky, nicméně konečné rozhodnutí prozatím nepadlo.
Eso v rukávu: mystický příběh, 3D zpracování ala Gabriel Knight 3, dvě hlavní postavy (muž a žena)
Datum vydání: EU: září 2001, ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální stránka hry: www.trecision.com/videogames/games/wmf.html
BonusWeb napsal: preview, screenshoty

The Watchmaker The Watchmaker The Watchmaker

Unknown Identity: POSEL SMRTI
Poslední hra, jenž si vcelku suverénně předplatila viditelné místo v seznamu nejočekávanějších adventur, je thriller Posel Smrti od českých Unknown Identity. Tajuplný příběh pojednává o šlechtici Samuelovi Gordonovi, jenž se po letech vrací na své panství Black Mirror v Anglii. Přivádí ho sem úmrtí jeho příbuzného Williama, jehož smrt údajně zavinila nešťastná náhoda. Samuel však zanedlouho zjistí, že se vše událo zcela jinak, v čemž ho ujistí i další série záhadných úmrtí. Vývojářský tým Unknown Identity se netají tím, že právě rozvoj příběhu, atmosféry a duševní hloubky herních postav je pro ně tím nejpodstatnějším. Snad právě proto bude jejich hra spočívat převážně na rozvětvených dialozích. Kromě toho nás tým již od konce minulého roku pozvolna zásobuje nečekaně kvalitními screenshoty, jež dávají tušit, že by se mohl Posel Smrti stát s přehledem nejkvalitnější českou adventurou vůbec. Necháme se překvapit.
Eso v rukávu: trýznivý hororový příběh obalený do pěkné grafiky, atmosféra, český dabing
Datum vydání: ČR: listopad 2001
Oficiální stránka hry: www.futuregames.cz/poselsmrti/
BonusWeb napsal: novinka, screenshoty

Posel Smrti Posel Smrti Posel Smrti

Tak co vy na to? Čeká nás docela slušná nadílka, není-liž pravda. A to bych mohl k uvedené desítce přidat ještě řadu dalších zajímavých adventur připravovaných pro tento rok (za všechny jmenujme například českého Glimmera, Fenimore Fillmore od Revistronicu nebo Casanovu od Arxel Tribe). Abych se přiznal, sám si mezi tou hordou nadějných her nejsem schopen vybrat svého favorita. Pokud vy ano, dejte nám o něm vědět v anketě pod článkem. Závěrem si dovolím omezit se na jediné zbožné přání, ať se vývojářům nepřipletou do cesty nečekané komplikace, abychom se všech zde uvedených her dočkali v ohlášeném termínu. Amen.

Autor:
  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Už to můžeme napsat: The Last of Us je nejlepší adaptace videohry vůbec

První řada seriálu podle legendární videohry The Last of Us skončila mimořádně krvavým finále. A tak konečně můžeme...

Normalizace obezity, nebo tělesná pozitivita? Druid v Diablu 4 budí vášně

Otevřené beta připravované akční hry na hrdiny Diablo 4 je za námi. Zájemci mohli oproti té předchozí vyzkoušet všech...

Budoucnost českých her je růžová. Podívejte se, co vše se na nás chystá

Tuzemský herní průmysl zažívá zlaté časy a do budoucnosti hledí s optimismem. Pojďte se s námi podívat, na ty...

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...