Konec letní nudy: nejlepší hry, za které nemusíte zaplatit ani korunu

aktualizováno 
Léto je pro videoherní průmysl tradičním obdobím sucha. Velkorozpočtových her totiž vychází jen minimum. Nabízíme proto devět plnohodnotných alternativ, většina z nich se však hraje ve více lidech.

Odstřelovačka Nova z ukázky ke hře Heroes of the Storm | foto: Blizzard Entertainment

Obdobný článek jsme vydali i v letech 2011 a 2012. Kritériem pro výběr bylo proto vydání nejpozději v roce 2013 a základ hry musí být dostupný bezplatně. Většina titulů však obsahuje mikrotransakce.

HearthStone: Heroes of Warcraft

HearthStone je rychlá strategická karetní hra, která čerpá z motivů světa Warcraft. Bitvy probíhají jeden na jednoho, přičemž se hráči snaží pomocí sesílání kouzel a vykládání tvorů i monster porazit protivníka.

Společnost Blizzard, která za hrou stojí, využila tradiční schéma a prakticky ve všech směrech titul zjednodušila. Díky přístupnosti a líbivé grafice jde o jednu z nejpopulárnějších sběratelských karetních on-line her současnosti.

Přesto není zlato vše, co se třpytí. Ačkoliv je možné hrát zdarma, pro nováčky nemusí být snadné naskočit do rozjetého vlaku. Problém je v tom, že ti, kteří hrají od začátku, získávali herní měnu průběžně plněním úkolů.

Nováček se tak bez počáteční investice zřejmě neobejde. Jinak bude jen těžko dohánět hráče se silnými kartami. Přesto HearthStone minimálně za vyzkoušení stojí. Možná vás nabudí natolik, že zkusíte i komplikovanější konkurenci.

 • datum vydání: březen 2014
 • dostupnost: Windows, Mac, iOS, Android
Hearthstone
Hearthstone
Hearthstone
Hearthstone (iPhone 5)

Titul HearthStone: Heroes of Warcrarft vyvolal novou vlnu zájmu o karetní hry.

Warframe

Kooperativních akcí hraných z pohledu třetí osoby na poli free2play her příliš nevychází. Přesně tím však Warfame je. A nutno dodat, že je to frenetická střílečka, u které se zábava násobí s rostoucím počtem hráčů. Zvyšuje se totiž i počet protivníků a výsledek se stává zábavně chaotickým zážitkem.

Titul lze hrát až ve čtyřech lidech, kteří spolupracují na plnění misí. Někdy jde o likvidaci nepřátel, jindy o získání dat z terminálů, ubránění určitého předmětu, či o co nejdelší přežití.

Hráči navíc volí z bojových obleků, které jim poskytují odlišné sady dovedností a parametrů. Kromě palných zbraní na dálku jsou značně využitelné i zbraně na blízko. Například meče, sekery, či kladiva.

Zabíjením nepřátel a plněním úkolů získáváte zkušenosti, za které lze vylepšovat zbraně, brnění i umělou inteligencí ovládané společníky. Hru ještě oživují pohybové triky, díky kterým se po úrovních lze pohybovat svižně, a vyhnout se tak nepřátelské palbě. Je to například skok do skluzu či kotoul. Ve hře je možné využívat také akrobatický pohyb známý jako parkour.

 • datum vydání: březen 2013 pro PC a listopad 2013 pro konzole nové generace
 • dostupnost: Windows, Xbox One a PlayStation 4

Firefall

Kdybychom Firefall měli shrnout co nejkratším způsobem, bylo by třeba použít zuřivou zkratku MMOFPS. Je to titul, ve kterém se v jednom masivním světě mísí prvky střílečky a hry na hrdiny. Akci sledujete z vlastního pohledu a na nepřátele je třeba mířit, zároveň však získáváte úrovně a vybavujete postavu.

Navzdory sci-fi prostředí se hra odehrává na Zemi. Do té narazila vesmírná loď, která proměnila náš způsob života. Náraz totiž vyvolal energetickou bouři, která obklopuje celou planetu. Na povrch tak vylézají různá podivná stvoření.

Hráči ve Firefall mají na výběr z pěti tříd. Průzkumník řádí nejraději se sniperkou, Dreadnought je těžkooděnec s těmi nejúdernějšími zbraněmi, inženýr staví bojové věže, frontový voják je zlatá střední cesta a celou partičku uzavírá medik. Firefall je přesto v první řadě střílečkou, kterou však oživuje raketový batoh a možnost krátce se vznášet či rychle měnit postavení.

 • datum vydání: plná verze v červenci 2014
 • dostupnost: Windows

Unreal Tournament

Střílečka Unreal Tournament je návrat ke kořenům žánru v tom nejlepším smyslu slova. Je to čistokrevná akce bez příběhu, kde vyčkávání v rohu vyměníte za rychlé reflexy a zásahy raketou ve vzduchu. Autoři se navíc oproti Unrealu 3 poučili a pracují tentokrát s čistým a přehledným vizuálním stylem.

Hra je však teprve ve veřejně dostupné pre-alfa fázi, a většina úrovní tak má pouze prozatímní grafiku. Vývojáři také ještě neimplementovali řadu zbraní a chybí některé tradiční módy a detailnější nastavení. Titul je přesto i v současné době zábavný a platit se bude pouze za kosmetické doplňky či některou komunitní tvorbu. Zdali například konkrétní modifikace bude zdarma, závisí na tvůrci.

 • datum vydání: pre-alfa verzi je možné stáhnout od srpna 2014
 • dostupnost: Windows, Mac, Linux¨
Unreal Tournament
Unreal Tournament
Unreal Tournament
Unreal Tournament

Unreal Tournament

Warface

Válečná střílečka Warface dynamikou silně připomíná tradiční Counter-Strike. Některé části mapy lze prostřelit a úrovně jsou uzavřenější než například v Battlefieldu či Call of Duty. Jedním z herních módů je navíc pokládání bomby. Na výběr je ale i kooperativní režim, zabírání klíčových bodů či týmové vyvražďování.

Mapy jsou malé a kompaktní, akce je díky tomu svižná a k přestřelkám dochází jen krátce po začátku zápasu. Hráči navíc mnoho nevydrží a po pár zásazích se kácejí k zemi.

Warface
Warface

Warface je síťová akce od autorů série Crysis.

Warface tradiční formulku oživuje čtveřicí povolání, ze které si každý hráč volí. Člen pěchoty má samopal a dodává spoluhráčům náboje. Medik se pyšní brokovnicí a léčí spoluhráče, které může v případě potřeby i vzkřísit. Průzkumník pokládá miny a dokáže opravit výzbroj. Role odstřelovače je pak celkem jasná. Kromě toho má každá třída k dispozici pistoli, nůž a granát.

 • datum vydání: říjen 2013
 • dostupnost: Windows, podporu Xbox 360 vývojáři zrušili

DOTA 2

Na poli her ve stylu Defense of the Ancients v posledních letech uspěl jen málokdo. DOTA 2 však měla od začátku k úspěchu předpřipravenou půdu. Pracuje na ní totiž Icefrog, který je jedním z návrhářů původního titulu a k dispozici mu je elitní vývojářský tým společnosti Valve. Přičtěte k tomu zavedenou značku a možnost projekt zdarma propagovat v digitální distribuci Steam a máte z půlky vyhráno.

DOTA 2 navíc patří mezi produkty, které jsou ukázkovým příkladem, jak pracovat s obchodním modelem free2play. Platí se pouze za doplňky, které na vaše herní „schopnosti“ nemají žádný vliv. Titul je přesto pro Valve nadstandardně výdělečný a jeho hráčská základna čítá miliony lidí.

DOTA neboli Defense of the Ancients je původně Warcraft 3 modifikace, která se zaměřuje čistě na síťové soupeření, nejčastěji hrané v deseti lidech. Ti se rozdělí do dvou týmů po pěti postavách, kde každý hráč ovládá jednu z nich a během zápasu získává úrovně, vylepšuje dovednosti či nakupuje předměty.

 • datum vydání: červenec 2013
 • dostupnost: Windows, Mac a Linux

Path of Exile

Hra na hrdiny Path of Exile připomene éru druhého Diabla. Je to svižná akce, u které je v bojovém systému podstatné například vaše umístění. Hráči se mohou útokům vyhýbat a monstra je mohou blokovat.

Herní svět je stálý a informace jsou uložené na serveru provozovatele. Ačkoliv se Path of Exile hraje on-line, jednotlivé lokace zpravidla sdílí jen skupina hráčů. Titul tak jednotlivým skupinám vygeneruje vlastní prostředí pro čtyři až osm postav. Místa určená pro boje hráčů s hráči mají však limit navýšený. A všichni hráči sdílí obecné prostory, jakými jsou například města.

Path of Exile
Path of Exile
Path of Exile
Path of Exile

Path of Exile je hra na hrdiny ve stylu Diabla.

Významným herním prvkem je úprava dovedností. Schopnosti totiž nejsou exkluzivně k dispozici jen pro konkrétní povolání. Hráči tak jednotlivé dovednosti mohou mísit, a vytvářet tím zcela nové kombinace. Vývojáři jako příklad uvádějí kritický zásah, který nepřítele odhodí, omráčí a zmrazí.

Hru navíc 10. července rozšířil datadisk The Awakening, který do hry přidal čtvrtý akt, nové dovednosti a další předměty.

 • datum vydání: říjen 2013
 • dostupnost: Windows

Heroes of the Storm

Společnost Blizzard Entertainment se vydala cestou drobných inovací, díky tomu se jí daří uspět v citelně přeplněném žánru. Heroes of the Storm vycházejí z titulu Defense of the Ancients, od původního konceptu se však v řadě ohledů odklánějí. Chybí například nakupování předmětů, zkušenosti získává celý tým a postavy mají od začátku k dispozici tři dovednosti.

Lákadlem projektu jsou hrdinové z rozličných světů od Blizzardu. V jednom zápase se tak mohou potkat například Nova ze Starcraftu, Thrall z Warcraftu i archanděl Tyrael z Diabla. Hraje se vždy pět na pět a každý tým disponuje vlastní základnou, která obsahuje obranné prvky. Ze základny pak v pravidelných intervalech vycházejí vojáci ve snaze zničit nepřátelské jádro (recenze hry).

 • datum vydání: červen 2015
 • dostupnost: Windows, Mac
Heroes of the Storm bude v následujících měsících čerpat z Diabla
Heroes of the Storm bude v následujících měsících čerpat z Diabla

Heroes of the Storm v nejbližších měsících rozšíří postavy ze série Diablo.

Smite

I titul Smite staví na principech hry Defense of the Ancients, jeho inovací je však hraní z pohledu třetí osoby. Tradiční náplň tak oživuje o prvky známé spíše ze stříleček. Například specifickým způsobem, jak uskakovat speciálním útokům. Smite se tak daří kombinovat známé s novým, a vytvořit tak unikátní mix.

I zde se hráči dělí do dvou týmů, které zápolí na mapách rozdělených na tři hlavní cesty. Po bojišti tak kromě hráčů pobíhají umělou inteligencí ovládání nepřátelé a zabíjení speciálních monster tým dočasně posiluje. Hráči v soubojích získávají úrovně i zlaťáky, díky kterým posléze nakupují předměty.

Většinu útoků je zde potřeba mířit a hraní z pohledu třetí osoby akci dodává extra dimenzi. Někdy je například možné využít dovednost, díky které vyskočíte do vzduchu a vyhnete se tak plošnému ultimátnímu útoku.

 • datum vydání: březen 2014
 • dostupnost: Windows, Xbox One (betaverze)

 

 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Ještě nedávno nevěděli co s penězi, nyní jsou na dně. Příběh Starbreeze

Payday 2

Ani takový stoj na peníze, jakým byl komerční hit Payday 2, nezaručil švédskému týmu Starbreeze dlouhodobou prosperitu....

Sekiro: Shadows Die Twice bude víc než jen Dark Souls se samuraji

Sekiro: Shadows Die Twice

Letošní novinka od mistrů ze studia From Software s názvem Sekiro: Shadows Die Twice je mezi fanoušky očekávaná se...

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

Najdete na iDNES.cz