Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Sedm her, jejichž úspěch nikdo nečekal. A přesto dobyly svět

  9:25
Čas od času se objeví titul, který by proti velkorozpočtovým hrám neměl mít šanci na úspěch. Proti hovoří skromné rozpočty, malý počet vývojářů, ale třeba i neúspěch předchozích dílů. Některé z nich přesto navzdory ztíženým startovním podmínkám zazáří jako hvězdy.
S takovou výbavou v DayZ příliš dlouho nepřežijete.

S takovou výbavou v DayZ příliš dlouho nepřežijete.

1. Unreal

Dnes se společnost Epic Games řadí mezi herní giganty, před vydáním prvního Unrealu v roce 1998 však byla známá pouze díky vývoji menších her jako Jazz Jackrabbit či Epic Pinball.

Unreal byl velkolepý počin malého týmu s úsměvným rozpočtem. Na projektu začínali pracovat čtyři lidé a ve finálních fázích ho dokončovalo dvanáct vývojářů. Jeho tvůrci se však navzdory malé šanci na úspěch rozhodli vytvořit nejlepší akci všech dob, a hra tak vznikala čtyři roky. A to v polovině 90. let představovalo celou věčnost.

Firma ostatně sídlila v bytě americkém městě Rockville a své vlastní ambice považovala takřka za absurdní. Unreal lze přeložit jako nemožné, nereálné. Název byl původně jen pracovní, ale nikdy se ho už nepodařilo nahradit.

Unreal

Autoři chtěli vytvořit hru s grafikou na úrovni Mystu a Rivenu, ve kterých přitom scény byly předem vykreslené jako obrázky. Tým navíc neměl žádné zkušenosti s vývojem 3D her a Unreal vznikal v době, kdy střílečky hrané z vlastního pohledu teprve začínaly.

Nakonec však lidé z Epic Games uspěli. Hra vyrážela dech grafikou, ale i prvními skriptovanými sekvencemi, díky kterým dění na obrazovce místy připomínalo film. Unreal sklidil oslavné recenze, a ačkoliv kamenné obchody za dopravu již předem zaplatily externím společnostem, posílaly nakonec do továren vlastní kamiony.

Jedinou slabinou byla hra více hráčů. Síťový kód nebyl vhodný pro připojení přes modem a tvůrci to museli řešit za pomoci řady záplat.

Unreal

2. Série Five Nights at Freddy’s

Vývojář Scott Cawthon připouští, že před vydáním první hry Five Nights at Freddy’s nebyl příliš úspěšný. Pracoval na kase a jeho nadřízení zpravidla byli studenty středních škol. Situace se však změnila, když kritiku dokázal proměnit v příležitost.

Jeho titulu pro děti Chipper & Sons Lumber Co lidé vyčítali, že postavy vypadají jako umělé a děsí. Cawthon se proto rozhodl, že vytvoří hororovou hru. Na základě toho vzniklo Five Nights at Freddy’s, ve kterém jako noční ochranka hlídáte restauraci Freddy Fazbear’s Pizza.

Po té se v noci pohybují vraždící hračky, před kterými se musíte bránit za pomoci bezpečnostních kamer, dočasného zamykání prostor a rozsvěcování světel. Nemůžete se přitom hýbat a příchod jediného nepřítele do vaší místnosti znamená konec.

Five Nights at Freddy's 4
Five Nights at Freddy's 4

Five Nights at Freddy's 4

Série přitom od herních médií získala spíše slabší skóre. Uživatelská hodnocení na Steamu však sklízí excelentní a průměr se pohybuje okolo 90 %. Podle serveru SteamSpy série prodala okolo dvou milionů kusů, na její motivy vznikla kniha a plánuje se i film, který se v kinech může objevit v roce 2018.

Five Nights at Freddy’s je přitom hra jediného vývojáře a navíc s bídnou grafikou. Své příznivce si však získal. Cawthon navíc letos vydal Five Nights at Freddy’s World, což je hra na hrdiny. Původně byla zpoplatněná a obstojně hodnocená, ale autor s ní nebyl spokojený a uvolnil ji ke stažení zdarma.

Five Nights At Freddy’s World

3. Minecraft

Nejzjevnější položka na seznamu nečekaných hitů je zároveň i tím největším překvapením. Nezávislý projekt Minecraft, původně vytvářený jedním člověkem, totiž přesáhl sto milionů prodaných kusů a stal se druhou nejúspěšnější hrou všech dob.

Původní autor Markus Persson přitom plánoval vývoj odlišného titulu. Na nezávislé scéně však narazil na projekt Infiminer, ve kterém bylo možné vytvářet vlastní kreace. Stavění tu mělo sloužit především jako obrana před ostatními, ale lidé obratem začali trávit úctyhodné množství času budováním různých objektů.

Na internet navíc unikl zdrojový kód Infimineru, kvůli čemuž začala vznikat řada drobných mutací a herní komunitu to rozdrobilo. Minecraft tak začínal jako klon Infimineru a Persson se inspirací nijak zásadně netajil. Cílem však bylo nabídnout propracovanější správu zdrojů a materiálů.

Minecraft
Minecraft
Minecraft

Pět let vytvářený svět v Minecraftu.

Minecraft se začal prodávat v roce 2009 ještě v rámci pre-alfa verze. Plná hra pro PC a mobilní platformy vyšla v roce 2011 a v následujících letech se objevila i na konzolích.

Perssonovu firmu Mojang nakonec v roce 2014 odkoupila společnost Microsoft. V Mojangu přitom žádný další hit nevznikl, a studio tak zůstává „firmou jedné hry“.

V roce 2014 sice vydalo ještě obstojný titul Scrolls (dojmy z hraní), ten se však masovější popularity nikdy nedočkal. Úspěch Minecraftu tak spíše než jako produkt vývojářské geniality působí jako shoda šťastných náhod.

Díky některým modifikacím Minecraft může vypadat velmi působivě.

4. Counter-Strike

Modifikace, která dosáhla popularity Counter-Striku, by se hledala jen těžko. Existují obstojná druhá místa, třeba původní Team Fortress jako modifikace pro Quake. Ale Counter-Strike je fenoménem, který tak úplně nemá obdoby.

Popularita hry překvapila i jejího spoluautora Minha Le. Nebyl to však úspěch, který se zrodil přes noc. Le předtím vytvořil další dvě modifikace a zejména Action Quake 2 ve své době patřil mezi projekty s početnou hráčskou základnou.

V době vývoje Counter-Striku tak Le měl již tři roky zkušeností s tvorbou vlastních projektů a nebylo ho možné považovat za vývojářského nováčka.

Le na hře spolupracoval s návrhářem Jessem Cliffem a Counter-Strike vznikal jako modifikace prvního Half-Lifu. Díky její popularitě navíc oba tvůrce najala společnost Valve a projekt se tím profesionalizoval.

Klasická verze mapy de_dust 2 pro Counter-Strike

Counter-Strike se soustředil na souboj policejních jednotek s teroristy, což v roce 1999 bylo téma hrami téměř neprobádané. V tomto prostředí se tehdy odehrávala pouze taktická akce Rainbow Six.

Tematika se pak promítla do herního návrhu. Zatímco se tehdejší velikáni jako Quake a Unreal soustředili na arénovou akci a frenetické tempo pohybu, Counter-Strike se přiklonil k realističtějšímu pojetí.

V rámci každého kola jste měli jediný život a zbraně bylo třeba nakupovat za peníze, které jste získávali v závislosti na počtu zabitých nepřátel a výhře, či prohře.

Pozoruhodný je také fakt, že hra částečně vznikala na komunitní bázi. Veškeré úrovně tedy vytvářeli fanoušci a autoři pouze vybírali nejlepší počiny, které pak distribuovali se hrou. Například legendární mapy Dust tak navrhl člověk mimo oficiální tvůrčí tým.

Právě Counter-Strike pomohl nastartovat éru realističtějších her, kdy vznikly tituly jako Medal of Honor či Call of Duty. Počin také patří mezi jedny z prvních her pro profesionální soutěžení (e-Sports) a nejnovější díl Global Offensive z roku 2012 se stále dodnes těší obdivuhodné popularitě.

Mapa Nuke v Counter-Strike: Global Offensive
Mapa Nuke v Counter-Strike: Global Offensive
Mapa Nuke v Counter-Strike: Global Offensive

Přepracovaná verze mapy Nuke v Counter-Strike: Global Offensive

5. Rocket League

Kdo by čekal, že fotbal hraný s automobily bude patřit mezi nejpopulárnější hry roku 2015? Příliš tomu nenasvědčoval ani fakt, že identický tým podobnou hru již jednou vydal. A byl z ní komerční propadák jménem Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars.

V Rocket League se dva týmy automobilových jezdců se pokouší dostat míč do branky soupeřů. Vozy mohou využívat několik triků, například výskoky či dočasné zrychlení.

Původní neúspěšná hra i nový díl v podobě Rocket League využívají obdobný vizuální styl, nijak drasticky se nezměnilo ani pojetí map a dynamika obou titulů je v zásadě identická.

Autoři přitom za marketing Rocket League neutratili ani korunu a k popularizaci hry tak posloužily výhradně jen internetové komunitní kanály a šeptanda.

Rocket League byl projekt profesionálních vývojářů, na kterém pracovali ve volném čase. Hra se díky tomu nemusela fanaticky držet pevného data vydání a tvůrci její prvky pečlivě ladili, tak aby měla co největší šanci zaujmout.

Nakonec se prodalo přes 5 milionů kusů a dalších několik milionů lidí si hru stáhlo zdarma v rámci nabídky PlayStation Plus. Tvůrci navíc deset měsíců po vydání tvrdili, že počet hráčů stoupá. Většina her přitom po takové době o fanoušky spíše přichází.

Rocket League
Vánoce v Rocket League
Rocket League - Back to the Future Car Pack

Rocket League

6. Garry’s Mod

Projekt Garry’s Mod původně vznikl jako modifikace Half-Lifu 2. Sloužil jako „pískoviště“ bez předem dané herní náplně. Největším lákadlem jsou hrátky s fyzikou a postavami.

Do prostředí totiž lze načíst libovolný obsah z her, které využívají engine Source. Měnit tak můžete pózy, výrazy i gesta postav například z Team Fortress 2, Counter-Striku, Portalu či Left 4 Dead.

Garrys’s Mod nakonec se svolením Valve vyšel i jako samostatná hra, které se prodalo přes deset milionů kusů. Přitom vznikal pouze jako rozmarný experiment, od něhož autor Garry Newman nic neočekával. Cílem bylo naučit se pracovat s vývojářským nástroji pro engine Source.

Před uvedením placené verze na trh Newman pracoval jako tvůrce webových stránek pro seznamku. Hra se však nakonec stala zdrojem prostředků pro vývoj dalších projektů a vznikl díky ní boj o přežití Rust. A ten se také těší značné oblibě.

Garry's Mod

7. DayZ

Jako modifikace svou existenci započala i zombie akce DayZ, která se pro české studio Bohemia Interactive stala trefou do černého. Vznikla totiž mimo něj, přesto se díky DayZ původní hry Arma 2 prodaly dodatečné stovky tisíc kopií.

Bohemia díky tomu autorovi Deanu Hallovi umožnila vývoj samostatné verze, které se podle informací ze začátku roku 2015 prodalo přes tři miliony kusů. Popularitou tak překonala i akci Arma 3.

DayZ totiž nabídlo inovativní síťovou hru, ve které bojujete o přežití. Zahrnuje detailní systém zranění, díky kterému si můžete zlomit například ruku či nohu. Uspokojovat je navíc třeba základní potřeby jako hlad a žízeň a smrt znamená definitivní konec. Tedy nutnost začít opět bez výbavy.

Akci zpestřují zombie a hra připomíná lidskou povahu za apokalyptických scénářů. Řada lidí vás tak zabije jen kvůli jediné lahvi s vodou. Nechybí však ani hráči samaritáni, kteří ostatním pomáhají a před zlými lidmi je brání.

V DayZ naprosto chybí úkoly a titul hráčům nechává naprostou svobodu. Kohokoliv můžete zabít, kamkoliv se vydat. Unikátnost hry souvisí s Hallovými zážitky v armádě, když musel čelit extrémním situacím a tyto zkušenosti se pokusil ve hře zprostředkovat.

Hra napomohla vzniku žánru, který dnes reprezentují populární projekty jako Rust či Ark: Survival Evolved.

DayZ
Obrázek ze samostatné verze hry DayZ
DayZ

DayZ

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor

Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už i pohlazení kočky vadí. Hra ze světa Harryho Pottera dále vzbuzuje emoce

Chystaná hra ze světa Harryho Pottera budí spoustu emocí, a to ještě ani nevyšla. Nejnověji se ke kritice autorů přidal...

Filmaři vysvětlují, proč změnili zásadní věci v seriálu The Last of Us

HBO už odvysílalo tři díly seriálu The Last of Us a každý z nich byl lepší než ten předchozí. Nadšeni jsou kritikové,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak by vypadal legendární Wolfenstein, kdyby vyšel o třináct let dřív?

Legendární Wolfenstein 3D v roce 1992 v podstatě založil žánr stříleček z vlastního pohledu. Tehdejší hardware ždímal...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

Nemá to konce. Herec se musí omlouvat, že účinkuje v kouzelnické hře

Herec, který namluvil jednu z hlavních rolí ve hře Hogwarts Legacy, se nyní veřejně omlouvá za to, že se do projektu...

Také druhý díl seriálového hitu The Last of Us na HBO zlomil rekord

Seriál The Last of Us, který vznikl podle slavného playstationového hitu, zlomil po odvysílání druhého dílu další...

Učí děti zelenou propagandu? Úsporný režim xboxů vyvolal kritiku

Zdánlivě nudná softwarová novinka s úsporou energie pro herní konzole od Microsoftu vyvolala poprask mezi některými...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...