Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

Sedm her, jejichž úspěch nikdo nečekal. A přesto dobyly svět

  9:25
Čas od času se objeví titul, který by proti velkorozpočtovým hrám neměl mít šanci na úspěch. Proti hovoří skromné rozpočty, malý počet vývojářů, ale třeba i neúspěch předchozích dílů. Některé z nich přesto navzdory ztíženým startovním podmínkám zazáří jako hvězdy.

S takovou výbavou v DayZ příliš dlouho nepřežijete.

1.Unreal

Dnes se společnost Epic Games řadí mezi herní giganty, před vydáním prvního Unrealu v roce 1998 však byla známá pouze díky vývoji menších her jako Jazz Jackrabbit či Epic Pinball.

Unreal byl velkolepý počin malého týmu s úsměvným rozpočtem. Na projektu začínali pracovat čtyři lidé a ve finálních fázích ho dokončovalo dvanáct vývojářů. Jeho tvůrci se však navzdory malé šanci na úspěch rozhodli vytvořit nejlepší akci všech dob, a hra tak vznikala čtyři roky. A to v polovině 90. let představovalo celou věčnost.

Firma ostatně sídlila v bytě americkém městě Rockville a své vlastní ambice považovala takřka za absurdní. Unreal lze přeložit jako nemožné, nereálné. Název byl původně jen pracovní, ale nikdy se ho už nepodařilo nahradit.

Unreal

Autoři chtěli vytvořit hru s grafikou na úrovni Mystu a Rivenu, ve kterých přitom scény byly předem vykreslené jako obrázky. Tým navíc neměl žádné zkušenosti s vývojem 3D her a Unreal vznikal v době, kdy střílečky hrané z vlastního pohledu teprve začínaly.

Nakonec však lidé z Epic Games uspěli. Hra vyrážela dech grafikou, ale i prvními skriptovanými sekvencemi, díky kterým dění na obrazovce místy připomínalo film. Unreal sklidil oslavné recenze, a ačkoliv kamenné obchody za dopravu již předem zaplatily externím společnostem, posílaly nakonec do továren vlastní kamiony.

Jedinou slabinou byla hra více hráčů. Síťový kód nebyl vhodný pro připojení přes modem a tvůrci to museli řešit za pomoci řady záplat.

Unreal

2.Série Five Nights at Freddy’s

Vývojář Scott Cawthon připouští, že před vydáním první hry Five Nights at Freddy’s nebyl příliš úspěšný. Pracoval na kase a jeho nadřízení zpravidla byli studenty středních škol. Situace se však změnila, když kritiku dokázal proměnit v příležitost.

Jeho titulu pro děti Chipper & Sons Lumber Co lidé vyčítali, že postavy vypadají jako umělé a děsí. Cawthon se proto rozhodl, že vytvoří hororovou hru. Na základě toho vzniklo Five Nights at Freddy’s, ve kterém jako noční ochranka hlídáte restauraci Freddy Fazbear’s Pizza.

Po té se v noci pohybují vraždící hračky, před kterými se musíte bránit za pomoci bezpečnostních kamer, dočasného zamykání prostor a rozsvěcování světel. Nemůžete se přitom hýbat a příchod jediného nepřítele do vaší místnosti znamená konec.

Five Nights at Freddy's 4
Five Nights at Freddy's 4

Five Nights at Freddy's 4

Série přitom od herních médií získala spíše slabší skóre. Uživatelská hodnocení na Steamu však sklízí excelentní a průměr se pohybuje okolo 90 %. Podle serveru SteamSpy série prodala okolo dvou milionů kusů, na její motivy vznikla kniha a plánuje se i film, který se v kinech může objevit v roce 2018.

Five Nights at Freddy’s je přitom hra jediného vývojáře a navíc s bídnou grafikou. Své příznivce si však získal. Cawthon navíc letos vydal Five Nights at Freddy’s World, což je hra na hrdiny. Původně byla zpoplatněná a obstojně hodnocená, ale autor s ní nebyl spokojený a uvolnil ji ke stažení zdarma.

Five Nights At Freddy’s World

3.Minecraft

Nejzjevnější položka na seznamu nečekaných hitů je zároveň i tím největším překvapením. Nezávislý projekt Minecraft, původně vytvářený jedním člověkem, totiž přesáhl sto milionů prodaných kusů a stal se druhou nejúspěšnější hrou všech dob.

Původní autor Markus Persson přitom plánoval vývoj odlišného titulu. Na nezávislé scéně však narazil na projekt Infiminer, ve kterém bylo možné vytvářet vlastní kreace. Stavění tu mělo sloužit především jako obrana před ostatními, ale lidé obratem začali trávit úctyhodné množství času budováním různých objektů.

Na internet navíc unikl zdrojový kód Infimineru, kvůli čemuž začala vznikat řada drobných mutací a herní komunitu to rozdrobilo. Minecraft tak začínal jako klon Infimineru a Persson se inspirací nijak zásadně netajil. Cílem však bylo nabídnout propracovanější správu zdrojů a materiálů.

Minecraft
Minecraft
Minecraft

Pět let vytvářený svět v Minecraftu.

Minecraft se začal prodávat v roce 2009 ještě v rámci pre-alfa verze. Plná hra pro PC a mobilní platformy vyšla v roce 2011 a v následujících letech se objevila i na konzolích.

Perssonovu firmu Mojang nakonec v roce 2014 odkoupila společnost Microsoft. V Mojangu přitom žádný další hit nevznikl, a studio tak zůstává „firmou jedné hry“.

V roce 2014 sice vydalo ještě obstojný titul Scrolls (dojmy z hraní), ten se však masovější popularity nikdy nedočkal. Úspěch Minecraftu tak spíše než jako produkt vývojářské geniality působí jako shoda šťastných náhod.

Díky některým modifikacím Minecraft může vypadat velmi působivě.

4.Counter-Strike

Modifikace, která dosáhla popularity Counter-Striku, by se hledala jen těžko. Existují obstojná druhá místa, třeba původní Team Fortress jako modifikace pro Quake. Ale Counter-Strike je fenoménem, který tak úplně nemá obdoby.

Popularita hry překvapila i jejího spoluautora Minha Le. Nebyl to však úspěch, který se zrodil přes noc. Le předtím vytvořil další dvě modifikace a zejména Action Quake 2 ve své době patřil mezi projekty s početnou hráčskou základnou.

V době vývoje Counter-Striku tak Le měl již tři roky zkušeností s tvorbou vlastních projektů a nebylo ho možné považovat za vývojářského nováčka.

Le na hře spolupracoval s návrhářem Jessem Cliffem a Counter-Strike vznikal jako modifikace prvního Half-Lifu. Díky její popularitě navíc oba tvůrce najala společnost Valve a projekt se tím profesionalizoval.

Klasická verze mapy de_dust 2 pro Counter-Strike

Counter-Strike se soustředil na souboj policejních jednotek s teroristy, což v roce 1999 bylo téma hrami téměř neprobádané. V tomto prostředí se tehdy odehrávala pouze taktická akce Rainbow Six.

Tematika se pak promítla do herního návrhu. Zatímco se tehdejší velikáni jako Quake a Unreal soustředili na arénovou akci a frenetické tempo pohybu, Counter-Strike se přiklonil k realističtějšímu pojetí.

V rámci každého kola jste měli jediný život a zbraně bylo třeba nakupovat za peníze, které jste získávali v závislosti na počtu zabitých nepřátel a výhře, či prohře.

Pozoruhodný je také fakt, že hra částečně vznikala na komunitní bázi. Veškeré úrovně tedy vytvářeli fanoušci a autoři pouze vybírali nejlepší počiny, které pak distribuovali se hrou. Například legendární mapy Dust tak navrhl člověk mimo oficiální tvůrčí tým.

Právě Counter-Strike pomohl nastartovat éru realističtějších her, kdy vznikly tituly jako Medal of Honor či Call of Duty. Počin také patří mezi jedny z prvních her pro profesionální soutěžení (e-Sports) a nejnovější díl Global Offensive z roku 2012 se stále dodnes těší obdivuhodné popularitě.

Mapa Nuke v Counter-Strike: Global Offensive
Mapa Nuke v Counter-Strike: Global Offensive
Mapa Nuke v Counter-Strike: Global Offensive

Přepracovaná verze mapy Nuke v Counter-Strike: Global Offensive

5.Rocket League

Kdo by čekal, že fotbal hraný s automobily bude patřit mezi nejpopulárnější hry roku 2015? Příliš tomu nenasvědčoval ani fakt, že identický tým podobnou hru již jednou vydal. A byl z ní komerční propadák jménem Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars.

V Rocket League se dva týmy automobilových jezdců se pokouší dostat míč do branky soupeřů. Vozy mohou využívat několik triků, například výskoky či dočasné zrychlení.

Původní neúspěšná hra i nový díl v podobě Rocket League využívají obdobný vizuální styl, nijak drasticky se nezměnilo ani pojetí map a dynamika obou titulů je v zásadě identická.

Autoři přitom za marketing Rocket League neutratili ani korunu a k popularizaci hry tak posloužily výhradně jen internetové komunitní kanály a šeptanda.

Rocket League byl projekt profesionálních vývojářů, na kterém pracovali ve volném čase. Hra se díky tomu nemusela fanaticky držet pevného data vydání a tvůrci její prvky pečlivě ladili, tak aby měla co největší šanci zaujmout.

Nakonec se prodalo přes 5 milionů kusů a dalších několik milionů lidí si hru stáhlo zdarma v rámci nabídky PlayStation Plus. Tvůrci navíc deset měsíců po vydání tvrdili, že počet hráčů stoupá. Většina her přitom po takové době o fanoušky spíše přichází.

Rocket League
Vánoce v Rocket League
Rocket League - Back to the Future Car Pack

Rocket League

6.Garry’s Mod

Projekt Garry’s Mod původně vznikl jako modifikace Half-Lifu 2. Sloužil jako „pískoviště“ bez předem dané herní náplně. Největším lákadlem jsou hrátky s fyzikou a postavami.

Do prostředí totiž lze načíst libovolný obsah z her, které využívají engine Source. Měnit tak můžete pózy, výrazy i gesta postav například z Team Fortress 2, Counter-Striku, Portalu či Left 4 Dead.

Garrys’s Mod nakonec se svolením Valve vyšel i jako samostatná hra, které se prodalo přes deset milionů kusů. Přitom vznikal pouze jako rozmarný experiment, od něhož autor Garry Newman nic neočekával. Cílem bylo naučit se pracovat s vývojářským nástroji pro engine Source.

Před uvedením placené verze na trh Newman pracoval jako tvůrce webových stránek pro seznamku. Hra se však nakonec stala zdrojem prostředků pro vývoj dalších projektů a vznikl díky ní boj o přežití Rust. A ten se také těší značné oblibě.

Garry's Mod

7.DayZ

Jako modifikace svou existenci započala i zombie akce DayZ, která se pro české studio Bohemia Interactive stala trefou do černého. Vznikla totiž mimo něj, přesto se díky DayZ původní hry Arma 2 prodaly dodatečné stovky tisíc kopií.

Bohemia díky tomu autorovi Deanu Hallovi umožnila vývoj samostatné verze, které se podle informací ze začátku roku 2015 prodalo přes tři miliony kusů. Popularitou tak překonala i akci Arma 3.

DayZ totiž nabídlo inovativní síťovou hru, ve které bojujete o přežití. Zahrnuje detailní systém zranění, díky kterému si můžete zlomit například ruku či nohu. Uspokojovat je navíc třeba základní potřeby jako hlad a žízeň a smrt znamená definitivní konec. Tedy nutnost začít opět bez výbavy.

Akci zpestřují zombie a hra připomíná lidskou povahu za apokalyptických scénářů. Řada lidí vás tak zabije jen kvůli jediné lahvi s vodou. Nechybí však ani hráči samaritáni, kteří ostatním pomáhají a před zlými lidmi je brání.

V DayZ naprosto chybí úkoly a titul hráčům nechává naprostou svobodu. Kohokoliv můžete zabít, kamkoliv se vydat. Unikátnost hry souvisí s Hallovými zážitky v armádě, když musel čelit extrémním situacím a tyto zkušenosti se pokusil ve hře zprostředkovat.

Hra napomohla vzniku žánru, který dnes reprezentují populární projekty jako Rust či Ark: Survival Evolved.

DayZ
Obrázek ze samostatné verze hry DayZ
DayZ

DayZ

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Největší obchod v herní historii, Microsoft kupuje Activision za 1,5 bilionu

Společnost Microsoft kupuje za téměř 70 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) gigantické vydavatelství Activision...

Co to teď všichni najednou hrají? Hra s písmeny vzala internet útokem

Jednoduchá hra s hledáním slov je najednou velký hit internetu. Jmenuje se Wordle a zafungovala zejména na sociálních...

Největší obchod v herní historii mění všechno. Co to znamená pro hráče

Akvizice, v rámci níž Microsoft koupí za jeden a půl bilionu korun vydavatelství Activision Blizzard, změní herní...

S Blizzardem padá i World of Warcraft. Co se se slavnou hrou děje?

World of Warcraft je hegemonem žánru MMORPG her. V posledních letech se od něj ovšem odvrací hráči. Proč tomu tak je?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Battlefieldu se odvrací už i výrobci cheatů, hra je prý rozbitá a umírá

Poslední díl oblíbené série Battlefield v recenzích propadl a ve velkém ztrácí svou hráčskou základnu. Od nepovedené...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Čichání k tangům, chlastání. D4 je podivnost, která stojí za pozornost

Některé videohry svou bizarností vyčuhují nad ostatními tituly o celé kilometry. U tvorby šíleného vývojáře Sweryho to...

Vrací se mlátičky do kurzu? Nejlepší chystané hry pro milovníky bojových umění

Premium Bojovky nebo beat ’em up mlátičky sice už nejsou tak populární jako kdysi, ale pořád je a bude z čeho vybírat. Tak se...

KOMENTÁŘ: Ta pravá nostalgie. Mod od fanoušků to natřel velkým korporátům

V poslední době se objevuje čím dál víc různých pokusů, jak z hráčů dostat peníze za vzpomínky na staré dobré časy....

RECENZE: S atraktivní deskovkou Pán prstenů: Válečné tažení nešlápnete vedle

Premium Se závěrem minulého roku se na trhu objevilo další fyzické rozšíření pro oblíbenou deskovku Pán prstenů: Putování po...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...