Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

  12:01aktualizováno  8. června 3:09
Multimediální segment trhu také potřebuje své lídry, nejen ten progamingový, a jednoho z nich za vás nyní otestujeme. Seznamte se s desktopem od Microsoftu: Wireless Entertainment Desktop 7000.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Multimediální segment trhu také potřebuje své lídry, nejen ten progamingový, a jednoho z nich za vás nyní otestujeme. Seznamte se s desktopem od Microsoftu: Wireless Entertainment Desktop 7000.

Balení, instalace

Designově nová koncepce klávesnice a myši s sebou nese i poněkud oslnivější vzhled krabice, ovšem stále to je ona nádherná červená, které dává krabicím Microsoftu šmrnc. Uprostřed horní hrany krabice je pod plastovým krytem schována myška, ve zbytku „prostoru“ pak kompletní příslušenství v podobě klávesnice, myši, BlueTooth přijímače, sady 5 AA baterií (4 pro klávesnici, 1 nabíjecí pro myš), nabíjecí podložky se síťovým adaptérem a stohu manuálů a dokumentů a CD s ovladači. Sada je tedy kompletně vybavená, ovšem žádné další exkluzivity nehledejte.

Instalaci ovladačů je potřeba, dle výrobce, upřednostnit před samotným připojením BT přijímače do USB portu. Avšak i když to provedete v opačném sledu, nic se nestane. Samozřejmostí je automatické nakonfigurování připojení jak pro klávesnici, tak i pro myš, tudíž stačí ponechat instalační program aby odvedl svoji práci, a pak už si jen vychutnat všechny možnosti sady, o kterých si nyní povíme.

Bližší pohled, ergonomie, vlastnosti

Bezdrátová sada Entertainment 7000 je určena především pro nejnovější operační systém Microsoftu, pro Visty. Ovšem stejně tak bude pracovat i se staršími OS, ale jen pouze s tou výjimkou, že nevyužijete všechny možnosti, které klávesnice nabízí. Její použití je pak skloubením dvou možných řešení – buď jako klasická sada pro použití na stole, či jako dálkové ovládání vašeho domácího Media Center. Technologie připojení je BlueTooth 2.0 EDR, je tedy možné díky BT přijímači připojit i další zařízení jako např. mobilní telefon. Pokud však chcete použít jiný přijímač než který je dodávaný v balení, pak je vše na vaše riziko, nemusí totiž ani jedna část setu fungovat.

Začneme nejdříve klávesnicí. Od Microsoftu jsme zvyklí na klávesnice, které splňují vysoké ergonomické požadavky. Tentokrát je to ale trochu jinak, jelikož WED 7000 patří místo i na vašem klíně, který si lebedí v pohodlí křesla před domácím kinem. Proto musela být upravena celá koncepce, a když už upravit, tak se všemožnými inovacemi. A právě těmi se WED 7000 vyznačuje.

Klasický obdélníkový tvar klávesnice ustoupil zaoblenější variantě. I vypoulení ve středu klávesnice známé z většiny klávesnic od Microsoftu zde absolutně chybí - stejně jako NumPad. Důvodem je ona skladnost. Barevně tíhne klávesnice k šedé. Žádného barevného krasavce nečekejte, ovšem i v této podobě dokazuje okolí svou eleganci. „Šasi“ klávesnice je ze světlejších odstínů šedé, naopak klávesy, na které se hned vrhneme, jsou černé.

Po krátkém oťukávání klávesnice pojďme na kompletní popis. Pro začátek hlavního psacího pole. Nový zaoblený tvar dodává více pohodlí pro psaní textů než klasické obdélníkové tvary, ale také je potřeba si na něj patřičně zvyknout, jelikož rychlý přechod vás donutí si myslet, že jste naprostý neumětel. Tlačítka jsou nízkoprofilová a během stisku neurazí skoro žádnou vzdálenost, čímž si můžete vsugerovat zrychlení vašeho psaní, ovšem částečné zrychlení tu skutečně je. Kvalitou tlačítek se klávesnice řadí do horní sféry. Je pravda, že je díky matnému provedení kláves vidět veškerá mastnota, která vám ulpí na prstech, ale stejně tak je i pravda, že klávesy jen tak "neodejdou" a jen tak se neopotřebují. Novinkou v podání WED 7000 je absence tlačítka Windows v hlavním psacím poli. To je tentokrát umístěno v podložce zápěstí s barevným logem Windows. Nahradilo ho tlačítko „Fn“ známé například z notebooků. Jelikož je tato klávesnice určená spíše pro zábavu do domácností, bylo potřeba vměstnat na menší prostor více možností. Proto „Fn“. V kombinaci s ním lze používat provizorní NumPad v oblasti kláves JKL a též i další možnosti v oblasti funkčních tlačítek a také v oblasti Enteru. O tom ale níže.

Z konvenčních klávesnic známe osamocené kurzorové šipky. Zde jsou vměstnány do prostoru pod Enterem, tedy do hlavního psacího pole. Dostali také nový facelift v podobě zúžení kláves, který vede ke značné chybovosti při rychlém hledání těchto kláves. Se svým hubeným tvarem se totiž špatně hledají. Hned poblíž se nachází Pg Up a Pg Dn, které lze díky „Fn“ transformovat do tlačítek zoomu a také zvětšená klávesa Delete.

Ještě než začnu multimediálními prvky zcela po stranách, podívejme se na funkční klávesy. Ty z hlediska inovace také prošly zajímavou procedurou. Nejsou to totiž klasické membránovité klávesy, nýbrž elektrostatická tlačítka. Není tudíž potřeba je stisknout, ale pouze se jich dotknout. Na stejném principu funguje i touchpad u notebooků. A když mluvíme o touchpadu, zde na klávesnici jeden takový najdeme. Nepředbíhejme ale. Osobně jsem si nejdříve zvykal na toto provedení, avšak již po chvíli jsem uznal, že má něco do sebe. Určitě by hlavní psací pole nenahradily, ale jejich umístění v podobě funkčních tlačítek je zajímavé nejen z hlediska inovace, ale i z hlediska úspory místa. Nesmím zapomenout dodat, že nad klávesami F7 a F8 je v rámu zabudováno podsvícení, které indikuje stav baterií či špatné připojení. Je-li vše v pořádku, nic nesvítí. Pokud naopak dochází šťáva či je špatný stav připojení, svítí červená. A nakonec, jsou-li v klávesnici nové baterie, svítí po krátkou dobu klávesnice zeleně.
Technologická stránka je za námi, ale co funkční stránka. V „normálním“ stavu se tlačítka tváří jako klasické funkční klávesy doplněné o Print Screen, Pause, Home a End. Ovšem v kombinaci s tlačítkem „Fn“ se jejich pole působnosti rozšiřuje o spouštění multimediálních složek ve Windows Vista – Obrázky, Hudba, dále o spuštění MSN Messengera či internetového prohlížeče. Následuje pětice očíslovaných kláves 1 až 5 s možností vlastního naprogramování pomocí ovladačů a další v podobě Save, Print, Insert a Scroll Lock. Stejně tak i Escape je vyveden v elektrostatické variantě.

Další silnou stránkou klávesnice je multimediální pojetí. O tom mluvíme v podstatě už od začátku testu, tak se pojďme podívat zblízka, s čím že to máme tu čest. Levá strana klávesnice je uzpůsobena pro multimediální přehrávač, najdeme zde tedy Play/Pause či posouvání mezi skladbami. Dále nahrávání či možnost práce se zvukem. Novinkou je také přepínání mezi programy, což využijete zejména v Media Center. Úplně dole na tomto panelu je ještě tlačítko Live Call, které spolupracuje pouze s Live Messengerem. Zcela vlevo, jakoby v rámu klávesnice, jsou pak dvě hlavní tlačítka, které nahrazují myš. Pod těmito tlačítky lze ještě najít lupu či tlačítko pro spouštění postranního panelu Gadgets ve Windows Vista.

A nakonec napravo onen touchpad, ze kterého lze pohodlně posunutím tlačítka udělat kurzorové šipky s Enterem. Pod ním je rychle přístupné tlačítko Back pro surfování na internetu či v průzkumníku a zelené tlačítko pro Media Center. Multimediální část je tedy promyšlená, a to tím způsobem, že jsou k dispozici hojně používané klávesy a samozřejmě náhrada myši v podobě touchpadu s hlavními tlačítky.

Spodní část myši obsahuje posuvné tlačítko pro vypnutí či zapnutí klávesnice a také texty ohledně baterií a zdraví. Když už mluvíme o bateriích – ty jsou umístěny v horních rozích klávesnice a to v celkovém počtu 4 kusů. Klávesnice je tedy pěkným žroutem, ale i po měsíci užívání nejeví známky únavy.

Po klávesnici se vrhněme na neméně důležitou část, a to na myš. Jedná se o typ Wireless Laser Mouse 8000, který je volně k dostání v prodejnách a je, stejně jako klávesnice, provedena v Bluetooth variantě. O napájení myši se stará jediná nabíjecí baterie přikládaná do balení spolu s originální nabíjecí stanicí. Tu stačí připojit do sítě a každý večer na ní odložit myš, aby byla po ránu zase plná síly.

Design, určený oboum skupinám uživatelů, pravákům i levákům, a barevná stránka myši se nese ve stejném duchu společně s klávesnicí; odstíny šedé spolu s designem, který jakoby připomíná složení z několika dílů. Nejnápadnější je dvojice hlavních tlačítek, která mají nejtmavší barvu z celého designu. Jejich povrchová úprava spočívá též v nanesení miniaturních třpytek. V celkovém dojmu se to projeví však jen kladně. O jejich rozdělení se stará ostrůvek s čtyřsměrným kolečkem a na samém konci této části také z indikační diody stavu baterií a stavu signálu, které se projeví jako podsvícení oné části v barvách, jenž jsem popsal již u klávesnice. Po stranách je dvojice přístupných tlačítek, které jakoby “vyčuhují“ z postranní linie, která pod sebou obepíná pogumovaný povrch pro snadnější a pohodlnější práci.

A nakonec popíšu poměrně přeplněnou spodní část. Ze všeho nejdříve je potřeba trochu pokárat zvolení rozložení teflonů, resp. ne rozložení, nýbrž jejich velikost. U tohoto modelu se jedná o malinká kolečka umístěná v rohu myši. Šťastnější volbou by byly jistě teflony větších rozměrů. Naopak výbornou volbou bylo umístění senzoru v těžišti myši, kde bude docházet k nejpřesnějšímu snímání povrchu oproti umístění například naprosto mimo osy či oblast těžiště. V jeho okolí lze nalézt už pak jen „slot“ pro vložení baterie, tlačítko „Connect“ pro spojení s Bluetooth přijímačem či posuvné tlačítko pro vypnutí či zapnutí myši. Nakonec jsem si nechal ještě díru umístěnou hned nad laserovým senzorem s 1000 DPI. Ta slouží ke správnému nasazení na nabíjecí stanici.

Otázka ergonomie je, zdá se mi, u společnosti Microsoft zbytečná. Je známo, že tento výrobce vidí jako prioritu svých produktů právě v ergonomii, bez které nepouští své produkty na trh.

Ovladače

Originální software od Microsoftu je potřeba u tohoto produktu rozdělit do dvou kategorií a to z toho důvodu, že klávesnice i myš používají svůj vlastní, tedy odlišný ovladač. Stručně řečeno: Microsoft Mouse a Microsoft Keyboard :)

Pro zachování stejného řazení jako v kapitole výše začnu klávesnicí. Microsoft IntelliType Pro je přesně ten software, který zachovává správný chod a správné chování kláves na klávesnici. Klíčovým prvkem ovladačů je možnost přiřadit drtivé většině kláves mimo hlavní psací pole jinou funkci, než pro kterou je primárně určena. Nabízí se tudíž tři základní možnosti – buď spuštění programu, internetové stránky či složky. Další možností, která už je však zastoupena v mnohem menší míře, je možnost přiřazení nějaké akce z předem definovaného seznamu. Jedná se o nejčastěji používané akce známé především z kancelářského balíku či z internetového prohlížeče.
Vedle standardního nastavení, kterým mám na mysli rychlost blikání kurzoru a nastavení opakování znaků je zde i možnost pohrát si s vlastnostmi nového prvku na klávesnici – touchpadu. Nakonec pak nastavení Bluetooth připojení, které se však při instalaci zkonfiguruje samo.

Myš má ve svých možnostech, resp. v možnostech ovladačů, přeci jen více místa. Jako hlavní nabídku uvedu možnou konfiguraci všech 5 dostupných tlačítek. Výbornou vlastností je i možnost přiřazení specifických akcí tlačítek při určitém spuštěném programu. Vedle sledování stavu baterií a kvality signálu lze ještě, mimo jiné samozřejmě, určovat rychlost rolování v obou směrech či konfigurovat běžné nastavení typu rychlosti kurzoru, jeho stopy, aj.

WED 7000 ve zkratce

Rozhraní: USB
Bezdrátová: Ano; Bluetooth 2.0 EDR
Zejména pro Windows Vista či Media Center
Barva: odstíny šedé
Záruka: 2 roky
Orientační cena: cca 3400,- Kč s DPH ke dni 22. května 2007

Závěrem

Multimediální bezdrátový set klávesnice a myši od Microsoftu je do domácího prostředí, a ještě lépe do domácího a skutečně multimediálního prostředí naprosto vhodnou záležitostí. Zaoblená a pohodlná klávesnice rozšířená o řadu multimediálních prvků - a ještě k tomu výborně dostupných s integrovaným touchpadem -spolu s ergonomickou myší přímo nabádá k zakoupení. Bohužel, trochu vyšší cena, která je však dle poměru cena/výkon spíše právoplatná, z tohoto desktopu dělá pro řadu lidí podnět k zamyšlení. Jste-li mezi cílovou skupinou tohoto produktu, zvažte jeho koupi. Místa pro váhání moc není.

Za zapůjčení produktu Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000 děkujeme českému zastoupení společnosti Microsoft.

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

Far Cry New Dawn

Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň...

Další z rubriky

Ještě nedávno nevěděli co s penězi, nyní jsou na dně. Příběh Starbreeze

Payday 2

Ani takový stoj na peníze, jakým byl komerční hit Payday 2, nezaručil švédskému týmu Starbreeze dlouhodobou prosperitu....

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

KVÍZ: Poznáte nejdrsnější ženy z historie videoher?

Injustice 2

Vybrali jsme dvacet ikonických videoherních hrdinek, které bychom rozhodně v reálném světě nechtěli naštvat. Tak...

Najdete na iDNES.cz