Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Microsoft Habu - nový triumf

  12:01
Microsoft a Razer, tehdy konkurenti, dnes spolupracovníci. Společně dali hlavy dohromady a na trh vyslali nový triumf – Microsoft Habu.

Microsoft Habu

Microsoft a Razer, tehdy konkurenti, dnes spolupracovníci. Společně dali hlavy dohromady a na trh vyslali nový triumf – Microsoft Habu.

Obsah balení

Myšku Habu dostaneme v pěkné červené krabičce, na které samozřejmě nechybí jak logo Microsoftu, tak ani Razeru. Uprostřed pak můžeme pod ochranným plastem vidět samotnou myš. Zadní strana pak hostí informace o vlastnostech myši, a v tomto případě kupodivu i v češtině.
Při pokusu o rozbalení budete nejspíše chvíli dumat nad tím, jakže se to vlastně celé má otevřít. I já jsem chvíli zůstal stát než se mi povedlo přijít na zvláštní systém rozbalování. Po tomto kroku však na vás čekají manuály, CD s ovladači, měnitelná boční stěna, záložní teflonky a samozřejmě krásná myška Habu.

Instalace

Už z výroby přichází myš s cedulkou „Install software first“ přilepenou na kabelu. Microsoft tedy výrazně apeluje na instalaci ovladačů ještě před tím, než začneme jakkoli používat myš. Instalace tedy probíhá následovně a samozřejmě velice jednoduše: Myš připojíme do portu USB a z přiloženého CD nainstalujeme ovladače. Ty po úspěšné instalaci vyžadují restart.

Ovšem abychom neměli život už tak těžký tak Microsoft s Razerem nám to ještě zhoršují. Jedna z prvních revizí myši Habu má problémy s komunikací s ovladači, proto se k nim ani nehlásí a neposlouchá je. To však řeší nový firmware, který je ke stažení ze stránek výrobce. Více se ale dozvíte až v kapitole „Ovladače“.

Bližší pohled

Tento dojem je velice subjektivní, ale neliší se od většiny názorů ostatních. Myš Habu je co do designu velice pěkným kouskem. Jistě, například MX Revolution od Logitechu se nevyrovná, ale i tak se řadí mezi nejhezčí myši na trhu. A když už narážíme na estetičnost, musíme také narazit na téma zpracování. Habu je zpracována velice kvalitně. Precizní provedení vám jistě nedovolí v drtivé většině případů využít ani dvouletou záruční dobu. Ale zpátky k hlavním rysům a vlastnostem.

Dominantní, i když vlastně jedinou barvou myši je černá. Když je myš připojená k PC, tak je černá doplňována sytě modrým osvětlením uvnitř myši vycházejícím z průhledného plastu po obvodu myši, ovšem stejně tak i z kolečka. Povrch myši zejména v oblasti tlačítek tvoří pro prsty příjemný pogumovaný materiál, oblast pod dlaní pak, i když se na to první pohled nezdá, decentně drsnější, avšak stále také příjemný povrch. Boky pak do třetice hladký a lesklý plast stejně tak jako podvozek. Kombinace těchto materiálů ještě dále umocňuje dojem z robustnosti provedení celé myši.

Oblast kolem kolečka vypadá jako jakási prohlubeň způsobená dlátem. V této prohlubni pak jsou mimo zmiňovaného kolečka další dvě tlačítka, která dle továrního nastavení slouží k posunování hodnot DPI a směrem nahoru a dolu. Kolečko je pouze rolovací, nikoli naklápěcí. Rolování je však naprosto bezhlučné.

Zajímavou novinkou, která je u Habu dostupná, je možnost výměny levé bočnice. Zde inženýři mysleli jak na skupiny s velkým palcem, tak i s tím malým. Proto je do balení přikládána druhá bočnice, která má o poznání menší tlačítka. Ty jsou mimochodem na každé bočnici dvě. Vyměnit se dají velice jednoduše. Stačí na podvozku myši zmáčknout jakousi „klapku“, která bočnici uvolní a s trochou síly ji vyndat. Pak už jen vložit druhou, kterou máte připravenou poblíž a užívat si tento nadstandard.

Pořád mluvíme o podvozku, ovšem detailně se k němu dostaneme až v tomto odstavci. Jak jsem říkal, pyšní se lesklým a hladkým povrchem. Pomyslné hrany spodní části kopírují 3 teflonky, které po povrchu kloužou na jedničku. I když v porovnání například s ExactGame 9000 Habu prohrává. Pozorní čtenáři se už jistě hlásí s připomínkou, že v balení se také nachází náhradní sada těchto teflonků. Stávající stačí odlepit a přilepit samolepícím povrchem nové. U strany s možností výměny bočnice je ona zmíněná „klapka“, díky které po stisknutí částečně bočnice vypadne. Podvozek skrývá ještě jedno jakési tlačítko, bohužel se mi nepodařilo vypátrat, k čemu slouží. Vidět ho můžete nalevo od největšího teflonu.

A na konec si necháváme to nejlepší – snímací senzor. Rozlišení laserového snímání se pohybuje na hodnotách 400, 800, 1600 a 2000 DPI.
Ocásek myši je u tohoto modelu výrazně tenčí než u jiných myši v dané cenové kategorii, na druhou stranu ale mnohem tužší a méně ohebný. Domnívám se i, že by Habu neuškodila ani pletená izolace kabelu pro lepší klouzání po povrchu stolu. Konektor je jak jinak než pozlacený.

Spolupráce Razeru s Microsoftem vyústila v myš, jež se hodí do rukou pouze pravákům. Pryč jsou doby, kdy myš od Razeru patřila do rukou oběma skupinám.

Ovladače

Jeden známý murphyho zákon praví: „Co se může pokazit, pokazí se.“ A přesně ten platí i přes všechny pochvaly a klady právě pro Habu. První série myši totiž do skladů velkoobchodů přichází se špatným firmwarem, který je potřeba vyměnit. Podrobný návod (v angličtině) jak na to najdete na internetových stránkách razersupport.com, kde jsou také potřebné soubory ke stažení. Ovšem i s tímto návodem se mi, bohužel, nepodařilo nahrát nový firmware. Pokud vás potká to samé co mne, neváhejte a reklamujte.
A jak že se problém projevuje? Nejvážněji jak jen to jde. Ovladače totiž ani nepoznají, že je myš připojená k počítači a zvesela dál skenují USB porty ve snaze něco najít. Škoda.

Přejděme tento neduh a pojďme se podívat na možnosti ovladačů s názvem Razer Habu Config. Po grafické stránce jsou vydařené, po konfigurační stejně tak. Dostáváme možnost konfigurovat všech 7 tlačítek včetně kolečka. Specialitkami pak jsou tzv. „Advanced Settings“, kde si můžete nastavovat vlastní klávesová makra jak je libo nebo předdefinovaná makra typu Kopírovat, Vyjmout, Vložit, Zpět, Najít, Tisk, Uložit, Vyber vše (CTRL + A), Nový… (CTRL + N), přepínání oken, zavírání oken (ALT + F4), Průzkumník, Spustit…, Zobrazit plochu až například po práci s hudbou či filmy v podobě Přehraj, Zastav, Přetočit dopředu či dozadu, Zesílení/ztlumení hlasitosti apod.
Je možno také přiradit vámi vybranému tlačítku přesnou hodnotu DPI, se kterou má myš snímat.
Ale připomínám, že díky vadnému firmwaru si tohoto neužijete alespoň do té doby, než ho vyměníte.

Mezi další vychytávky patří kolečko. To je sice jen dvousměrné, ale o to více si s ním můžete pohrát s ovladači. Namísto rolování totiž můžete obou směrům přiřadit naprosto jiné funkce: Klik, Dvojitý klik, Menu či ten a ten směr rolování naprosto vypnout.
V tomto odstavci jsem se také zmínil o možnosti spuštění „Menu“, bohužel jsem díky vadnému firmwaru nezjistil, co se pod touto možností skrývá.

I modré osvětlení vycházející z útrob myši se dá ovládat. Jsou nasnadě 4 kombinace osvětlení. Buď svítí vše nebo nic, či svítí pouze jedna část a to buď kolečko či obvodové osvětlení.

Habu také oplývá možností uložení až pěti různých profilů podobně například jako Genius Navigator 535, jehož recenzi zde na BonusWebu také můžete najít. Jednotlivé configy si pak můžete ukládat ve formátu *.conf a samozřejmě poté zase nahrávat.

Myš spolupracuje s PC na frekvencích 125 Hz (8 ms), 500 Hz (2 ms) a 1000 Hz (1 ms). Odezvy rovné 1 ms je dosaženo díky technologii Ultrapolling. Není také na škodu zmínit, že komunikace s PC je 16 bitová. Vadný firmware však donutí myš pracovat pouze na frekvenci 125 Hz.

Nakonec pak máte ještě možnost nastavení citlivosti senzoru či vlastní nastavení os X a Y. Tím je potenciál ovladačů Razer Config vyčerpán.

Microsoft Habu ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Sensor: laserový
Rozlišení sensoru: 400-800-1600-2000 DPI
Tlačítek: 7 (včetně kolečka)
Kolečko: rolovací (dvousměrné)
Barva: černá se sytě modrým podsvětlením
Orientační cena: 1632,- Kč s DPH na Alza.cz dne 12.1.2007

Závěrem

Celkově je pocit z držení myši jak ergonomicky, tak i co do příjemnosti, velice kladný a příznivý. Ergonomie myši Microsoft Razer Habu skutečně splňuje požadavky na dlouhodobé hraní či práci. Široká škála možností nastavení v ovládacím software zvyšují potenciál myši uchytit se o opravdu velký kus. Stupnice použitelnosti tedy stoupá vysoko. Jediný neduh, který tíží celý test a který by tu neměl být, bude zanedlouho vyřešen novou dodávkou s funkčním firmwarem, tudíž mohu dílo společností Microsoft a Habu jen doporučit. Přeci jen už tato jména jsou prověřena kvalitou v oblasti progamingu… V tomto případě tomu není jinak.

Za zapůjčení produktu Microsoft Habu děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.

Autor:
Témata: Manuál, software
  • Nejčtenější

Z téměř deset let staré hry je nečekaný hit díky internetovým vtipálkům

Zběsilá akční rubanice Metal Gear Rising: Revengeance z roku 2013 se letos nečekaně dočkala přílivu nových hráčů. Může...

Taková nabídka se neodmítá, Borderlands 3 jsou dočasně zdarma

Digitální obchod Epic Store rozjel slevovou akci a láká na ni tím nejlepším způsobem. Dočasně zdarma rozdává ani ne tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Hráli jste v 90. letech počítačové hry na hrdiny? A kolik jich znáte?

Tzv. hry na hrdiny patří dodnes mezi nejoblíbenější žánry vůbec, v devadesátých letech ovšem vypadaly úplně jinak. Na...

Konkurence pro Zaklínače? Poláci chystají další temné fantasy RPG

Chystá se další herní adaptace polské knižní série. Mordimer Madderdin sice v tuto chvíli nemá mezinárodní proslulost...

Rodiče jim zakazovali hry, teď díky Football Manageru trénují ligové týmy

V pouhých osmadvaceti letech stál William Still na fotbalovém hřišti jako hlavní kouč týmu Stade Remeš během jednoho z...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

ANKETA: Herní sucho letos začalo mnohem dřív. Jak ho trávíte?

Po silném únoru a postihl herní průmysl útlum, který nejspíše potrvá až do září. Je tak na čase zapátrat ve svých...

KVÍZ: Hráli jste v 90. letech počítačové hry na hrdiny? A kolik jich znáte?

Tzv. hry na hrdiny patří dodnes mezi nejoblíbenější žánry vůbec, v devadesátých letech ovšem vypadaly úplně jinak. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co přinesla nová sezona League of Legends a jak si vedli čeští hráči

Od konce října jsme se dočkali dalších zápasů profesionálních hráčů v League of Legends. Nová sezona, dvanáctá...

KOMENTÁŘ: Square Enix rezignují na hry, chtějí už jen dělat byznys

Jedno z největších světových vydavatelství Square Enix nečekaně prodalo své nejoblíbenější značky jako Tomb Raider nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...