Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Microsoft Habu - nový triumf

  12:01
Microsoft a Razer, tehdy konkurenti, dnes spolupracovníci. Společně dali hlavy dohromady a na trh vyslali nový triumf – Microsoft Habu.

Microsoft Habu

Microsoft a Razer, tehdy konkurenti, dnes spolupracovníci. Společně dali hlavy dohromady a na trh vyslali nový triumf – Microsoft Habu.

Obsah balení

Myšku Habu dostaneme v pěkné červené krabičce, na které samozřejmě nechybí jak logo Microsoftu, tak ani Razeru. Uprostřed pak můžeme pod ochranným plastem vidět samotnou myš. Zadní strana pak hostí informace o vlastnostech myši, a v tomto případě kupodivu i v češtině.
Při pokusu o rozbalení budete nejspíše chvíli dumat nad tím, jakže se to vlastně celé má otevřít. I já jsem chvíli zůstal stát než se mi povedlo přijít na zvláštní systém rozbalování. Po tomto kroku však na vás čekají manuály, CD s ovladači, měnitelná boční stěna, záložní teflonky a samozřejmě krásná myška Habu.

Instalace

Už z výroby přichází myš s cedulkou „Install software first“ přilepenou na kabelu. Microsoft tedy výrazně apeluje na instalaci ovladačů ještě před tím, než začneme jakkoli používat myš. Instalace tedy probíhá následovně a samozřejmě velice jednoduše: Myš připojíme do portu USB a z přiloženého CD nainstalujeme ovladače. Ty po úspěšné instalaci vyžadují restart.

Ovšem abychom neměli život už tak těžký tak Microsoft s Razerem nám to ještě zhoršují. Jedna z prvních revizí myši Habu má problémy s komunikací s ovladači, proto se k nim ani nehlásí a neposlouchá je. To však řeší nový firmware, který je ke stažení ze stránek výrobce. Více se ale dozvíte až v kapitole „Ovladače“.

Bližší pohled

Tento dojem je velice subjektivní, ale neliší se od většiny názorů ostatních. Myš Habu je co do designu velice pěkným kouskem. Jistě, například MX Revolution od Logitechu se nevyrovná, ale i tak se řadí mezi nejhezčí myši na trhu. A když už narážíme na estetičnost, musíme také narazit na téma zpracování. Habu je zpracována velice kvalitně. Precizní provedení vám jistě nedovolí v drtivé většině případů využít ani dvouletou záruční dobu. Ale zpátky k hlavním rysům a vlastnostem.

Dominantní, i když vlastně jedinou barvou myši je černá. Když je myš připojená k PC, tak je černá doplňována sytě modrým osvětlením uvnitř myši vycházejícím z průhledného plastu po obvodu myši, ovšem stejně tak i z kolečka. Povrch myši zejména v oblasti tlačítek tvoří pro prsty příjemný pogumovaný materiál, oblast pod dlaní pak, i když se na to první pohled nezdá, decentně drsnější, avšak stále také příjemný povrch. Boky pak do třetice hladký a lesklý plast stejně tak jako podvozek. Kombinace těchto materiálů ještě dále umocňuje dojem z robustnosti provedení celé myši.

Oblast kolem kolečka vypadá jako jakási prohlubeň způsobená dlátem. V této prohlubni pak jsou mimo zmiňovaného kolečka další dvě tlačítka, která dle továrního nastavení slouží k posunování hodnot DPI a směrem nahoru a dolu. Kolečko je pouze rolovací, nikoli naklápěcí. Rolování je však naprosto bezhlučné.

Zajímavou novinkou, která je u Habu dostupná, je možnost výměny levé bočnice. Zde inženýři mysleli jak na skupiny s velkým palcem, tak i s tím malým. Proto je do balení přikládána druhá bočnice, která má o poznání menší tlačítka. Ty jsou mimochodem na každé bočnici dvě. Vyměnit se dají velice jednoduše. Stačí na podvozku myši zmáčknout jakousi „klapku“, která bočnici uvolní a s trochou síly ji vyndat. Pak už jen vložit druhou, kterou máte připravenou poblíž a užívat si tento nadstandard.

Pořád mluvíme o podvozku, ovšem detailně se k němu dostaneme až v tomto odstavci. Jak jsem říkal, pyšní se lesklým a hladkým povrchem. Pomyslné hrany spodní části kopírují 3 teflonky, které po povrchu kloužou na jedničku. I když v porovnání například s ExactGame 9000 Habu prohrává. Pozorní čtenáři se už jistě hlásí s připomínkou, že v balení se také nachází náhradní sada těchto teflonků. Stávající stačí odlepit a přilepit samolepícím povrchem nové. U strany s možností výměny bočnice je ona zmíněná „klapka“, díky které po stisknutí částečně bočnice vypadne. Podvozek skrývá ještě jedno jakési tlačítko, bohužel se mi nepodařilo vypátrat, k čemu slouží. Vidět ho můžete nalevo od největšího teflonu.

A na konec si necháváme to nejlepší – snímací senzor. Rozlišení laserového snímání se pohybuje na hodnotách 400, 800, 1600 a 2000 DPI.
Ocásek myši je u tohoto modelu výrazně tenčí než u jiných myši v dané cenové kategorii, na druhou stranu ale mnohem tužší a méně ohebný. Domnívám se i, že by Habu neuškodila ani pletená izolace kabelu pro lepší klouzání po povrchu stolu. Konektor je jak jinak než pozlacený.

Spolupráce Razeru s Microsoftem vyústila v myš, jež se hodí do rukou pouze pravákům. Pryč jsou doby, kdy myš od Razeru patřila do rukou oběma skupinám.

Ovladače

Jeden známý murphyho zákon praví: „Co se může pokazit, pokazí se.“ A přesně ten platí i přes všechny pochvaly a klady právě pro Habu. První série myši totiž do skladů velkoobchodů přichází se špatným firmwarem, který je potřeba vyměnit. Podrobný návod (v angličtině) jak na to najdete na internetových stránkách razersupport.com, kde jsou také potřebné soubory ke stažení. Ovšem i s tímto návodem se mi, bohužel, nepodařilo nahrát nový firmware. Pokud vás potká to samé co mne, neváhejte a reklamujte.
A jak že se problém projevuje? Nejvážněji jak jen to jde. Ovladače totiž ani nepoznají, že je myš připojená k počítači a zvesela dál skenují USB porty ve snaze něco najít. Škoda.

Přejděme tento neduh a pojďme se podívat na možnosti ovladačů s názvem Razer Habu Config. Po grafické stránce jsou vydařené, po konfigurační stejně tak. Dostáváme možnost konfigurovat všech 7 tlačítek včetně kolečka. Specialitkami pak jsou tzv. „Advanced Settings“, kde si můžete nastavovat vlastní klávesová makra jak je libo nebo předdefinovaná makra typu Kopírovat, Vyjmout, Vložit, Zpět, Najít, Tisk, Uložit, Vyber vše (CTRL + A), Nový… (CTRL + N), přepínání oken, zavírání oken (ALT + F4), Průzkumník, Spustit…, Zobrazit plochu až například po práci s hudbou či filmy v podobě Přehraj, Zastav, Přetočit dopředu či dozadu, Zesílení/ztlumení hlasitosti apod.
Je možno také přiradit vámi vybranému tlačítku přesnou hodnotu DPI, se kterou má myš snímat.
Ale připomínám, že díky vadnému firmwaru si tohoto neužijete alespoň do té doby, než ho vyměníte.

Mezi další vychytávky patří kolečko. To je sice jen dvousměrné, ale o to více si s ním můžete pohrát s ovladači. Namísto rolování totiž můžete obou směrům přiřadit naprosto jiné funkce: Klik, Dvojitý klik, Menu či ten a ten směr rolování naprosto vypnout.
V tomto odstavci jsem se také zmínil o možnosti spuštění „Menu“, bohužel jsem díky vadnému firmwaru nezjistil, co se pod touto možností skrývá.

I modré osvětlení vycházející z útrob myši se dá ovládat. Jsou nasnadě 4 kombinace osvětlení. Buď svítí vše nebo nic, či svítí pouze jedna část a to buď kolečko či obvodové osvětlení.

Habu také oplývá možností uložení až pěti různých profilů podobně například jako Genius Navigator 535, jehož recenzi zde na BonusWebu také můžete najít. Jednotlivé configy si pak můžete ukládat ve formátu *.conf a samozřejmě poté zase nahrávat.

Myš spolupracuje s PC na frekvencích 125 Hz (8 ms), 500 Hz (2 ms) a 1000 Hz (1 ms). Odezvy rovné 1 ms je dosaženo díky technologii Ultrapolling. Není také na škodu zmínit, že komunikace s PC je 16 bitová. Vadný firmware však donutí myš pracovat pouze na frekvenci 125 Hz.

Nakonec pak máte ještě možnost nastavení citlivosti senzoru či vlastní nastavení os X a Y. Tím je potenciál ovladačů Razer Config vyčerpán.

Microsoft Habu ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Sensor: laserový
Rozlišení sensoru: 400-800-1600-2000 DPI
Tlačítek: 7 (včetně kolečka)
Kolečko: rolovací (dvousměrné)
Barva: černá se sytě modrým podsvětlením
Orientační cena: 1632,- Kč s DPH na Alza.cz dne 12.1.2007

Závěrem

Celkově je pocit z držení myši jak ergonomicky, tak i co do příjemnosti, velice kladný a příznivý. Ergonomie myši Microsoft Razer Habu skutečně splňuje požadavky na dlouhodobé hraní či práci. Široká škála možností nastavení v ovládacím software zvyšují potenciál myši uchytit se o opravdu velký kus. Stupnice použitelnosti tedy stoupá vysoko. Jediný neduh, který tíží celý test a který by tu neměl být, bude zanedlouho vyřešen novou dodávkou s funkčním firmwarem, tudíž mohu dílo společností Microsoft a Habu jen doporučit. Přeci jen už tato jména jsou prověřena kvalitou v oblasti progamingu… V tomto případě tomu není jinak.

Za zapůjčení produktu Microsoft Habu děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.

Autor:
Témata: Manuál, software
  • Nejčtenější

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ještě nedávno nejočekávanější hra na Steamu konečně vyšla, je to propadák

Online zombie střílečka The Day Before dlouho vévodila žebříčku nejočekávanějších her platformy...

Oprášil starou konzoli, aby se rozloučil se svojí opuštěnou herní postavou

Fanoušek hry Skyrim narazil na svoji první konzoli xbox z dětství a v návalu nostalgie se rozhodl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Veteráni z Blizzardu vzali Kickstarter útokem, jejich hra uspěla během minut

Studio Frostgiant složené z bývalých pracovníků společnosti Blizzard touží obnovit slávu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Co vás nejvíc zaujalo na Game Awards?

Game Awards není jen ekvivalent herních Oscarů. V rámci show je představena řada herních novinek –...

Spousta velkých ženských zadků, hodnotí trailer na GTA 6 dabér minulého dílu

Devadesátisekundová ukázka z chystané hry Grand Theft Auto 6 obletěla počátkem týdne celý internet...

Jurský park konečně dostane hru, po jaké fanoušci už dlouho touží

Jedním z nejpříjemnějších oznámení z letošního předávání cen Game Awards byla hra Jurassic Park:...

Ještě nedávno nejočekávanější hra na Steamu konečně vyšla, je to propadák

Online zombie střílečka The Day Before dlouho vévodila žebříčku nejočekávanějších her platformy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...