Medvěd na záchodě a dalších šest zajímavostí z letošní Tokyo Game Show

  17:20aktualizováno  17:20
Dívčí hra přitahuje muže, česká Mafia II se krčí v koutě a hry je možné ovládat i myšlenkami.

Na každé velké herní výstavě je k vidění spousta velkých hitů současnosti i budoucnosti. Tokyo Game Show je ale akce značně specifická, s čímž koresponduje i nabídka her. Není tedy divu, že tu Evropana dokážou zaujmout i jiné tituly než ty největší herní pecky. Ať už je důvod jakýkoliv. Zkusili jsme se na nabídku představovaných her podívat ne úplně klasickým pohledem a podle toho vybrali to nejzajímavější. Tedy ne přímo podle herních kvalit, ale podle toho, proč přitáhnou vaši pozornost přímo na výstavní ploše, tak říkajíc v centru dění.

Hry ovládané myšlenkami
Pokud si myslíte, že na obrázcích vidíte tablet, na jehož displeji je medvídek sedící na záchodě, tak vidíte dobře. Zároveň je to ale hříčka ovládaná pouhou myšlenkou. Na hlavu si připnete pás podobný sportovnímu měřiči tepů, který je bezdrátově spojen s tabletem. Předvedené hry pak fungovaly na principu střídání koncentrace a relaxace. Pokud se koncentrujete správně a dostatečně, tak se medvídkovi nakonec dílo podaří, a pokud ne, tak se po chvíli svalí s bolavým bříškem.

Hry ovládané myšlenkami Hry ovládané myšlenkami Hry ovládané myšlenkami

Míru koncentrace zobrazuje "budík" v rohu displeje, kde je i vyznačeno, kam až musí ručička dojít. Obecný problém všech předvedených her ale spočívá v tom, že nevíte, na co se vlastně soustředit. Soustředit se jen tak totiž není zrovna jednoduché, a tak si vždy musíte najít něco, na co koncentraci navážete.

Mafia II se krčí v koutě
Srdce českého patriota zaplesá, když v dalekém Japonsku potká aktuální českou gangsterku Mafia II. Zklamání přichází v okamžiku, kdy zjistí, že tato hra tam vůbec nikoho nezajímá. Nad stánkem firmy Sega, která tuto hru v Japonsku vydává, se točí několik reklamních poutačů, ovšem nová Mafia II se o jeho plochu musí dělit. Uvnitř je pak jen jedna obrazovka a na ní běží japonsky dabované video ze hry.

Mafia II se krčí v koutě Mafia II se krčí v koutě Mafia II se krčí v koutě

Hra v Japonsku vychází 11. listopadu, ovšem hratelná verze tu k dispozici není. Nebo možná je, ale protože jsme ji tam nikde nezahlédli, tak musí být hodně dobře schovaná. Přesto ale Mafia II drží na letošním TGS jeden primát: narazili jsme u ní na jedinou blonďatou evropskou hostesku na celé výstavě. Ale tvářila pořád stejně, ať jste ji fotili nebo ne. A říkala, že je z Ruska.

Love Plus
Love Plus je série, v níž si, zjednodušeně řečeno, hrajete se školačkami. Samotné téma v kombinaci s názvem by tedy vybízelo k předpokladu, že to jsou klasické japonské simulátory randění pro mladé dívky. Jen máloco ovšem může být dále od pravdy.

Love Plus Love Plus Love Plus

Značka Love Plus totiž cílí především na dospělé muže. Je vlastně úplně jedno, zda to byl původní záměr tvůrců nebo zda se to zkrátka tak nějak "stalo samo", ale pokud v okolí této hry na výstavišti uvidíte dívku, pak je to zcela jistě hosteska. V části Love Plus ovšem na stánku Konami uvidíte permanentní zástup seriózních pánů v oblecích.

Kinect ze Singapuru
Říká se, že asijští výrobci zkopírují cokoliv snad ještě dříve, než se to dostane na trh. Tomu by odpovídal i přístup malé firmy ze Singapuru, která se rozhodla konkurovat Microsoftu a představila svou verzi pohybového ovládání prostřednictvím kamery.

Singapurská obdoba Kinectu Singapurci chtějí konkurovat Kinectu

Stejně jako mnohé další asijské kopie to ale má jeden háček: nefunguje to úplně přesně tak jako původní předloha, v tomto případě systém Kinect. Když půjdete okolo a uvidíte chlapíka předvádějícího možnosti tohoto systému, tak vás to určitě zaujme, protože to vypadá naprosto bezproblémově. Po vyzkoušení ale zjistíte, že to moc nefunguje, vlastně skoro vůbec.

Hry totiž nerozpoznávají všechny pohyby, ale pouze ty, které se blíží definovanému ideálu. Jako když hlasové ovládání reaguje pouze na správně vyslovené povely a nezohledňuje třeba přízvuk nebo ne úplně dokonalou výslovnost. Parafrází jedné filmové klasiky se tak dá říci, že musíte vědět "jak do toho třísknout".

Monster Hunter
Tato značka je asi tím nejsilnějším, co v Japonsku momentálně existuje. Zhruba dvacet sekund po otevření bran výstavy se u stánku s Monster Hunterem utvoří ukrutná fronta a vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby tam stála ještě dva dny poté, co výstava skončí.

Šílenství kolem Monster Huntera Šílenství kolem Monster Huntera Šílenství kolem Monster Huntera

Zajímavé je, že série Monster Hunter je tak úspěšná pouze v Japonsku. Má sice své fanoušky i v Evropě a Americe, ale to se s japonským šílenstvím vůbec nedá srovnat. Neméně zajímavým pak shledáváme, že jsme zatím vůbec nepochopili, co na této sérii Japonci vlastně vidí. Nejsou to vysloveně špatné hry, ale důvod tak fanatického obdivu nám i po vyzkoušení několika her s touto značkou zůstal utajen.

Řeč ale není jen o hrách. Na celém výstavišti i v herních obchodech můžete narazit na Monster Hunter cokoliv. Začíná to karetní hrou a přes figurky, plyšáky, oblečení nebo hračky to pokračuje až k bonbónům, nápojům a drobnostem jako titěrné poznámkové bločky na ledničku. Dá se říci, že kdo nevyrábí alespoň něco s licencí Monster Hunter, ten jako by nebyl. Není tedy divu, že firma Sony dokonce oznámila novou verzi svého handheldu PSP vyvedenou v designu této značky. Tato hra zkrátka vládne celé výstavě.

Final Fantasy XIV
Čtrnáctý díl známé série bude čistě on-line titulem a přestože mnohé slibuje, historie a současný vývoj ukazují, že hitovku World of Warcraft z trůnu krále on-line her jen tak někdo nesesadí. A nepředpokládáme, že by se to povedlo zrovna čtrnácté Final Fantasy. Ale řekněte, která jiná hra má ještě před vydáním svůj vlastní značkový wi-fi router?

Router pro Final Fantasy XIV Router pro Final Fantasy XIV Router pro Final Fantasy XIV

Gun Loco
Přiznáváme bez mučení, že této hry jsme si všimli až s jistým časovým odstupem, přestože jsme kolem ní procházeli několikrát. Naši pozornost vždy upoutaly především krásné hostesky-pistolnice a až ke konci dne někoho zvídavého napadlo se podívat, co je to vlastně za hru.

Gun Loco Gun Loco Gun Loco

Tato akční hra zaujme nejen krásnou dekorací, ale třeba i faktem, že ji produkuje firma Square Enix, která je známá úplně jiným typem her. To se sice změnilo po akvizici evropského vydavatele Eidos, ale nedá se prostě zapomenout, že když Square v minulosti udělal nějakou ryze akční hru, nikdy to nedopadlo zrovna excelentně.

A Gun Loco působí v první chvíli hodně podobným dojmem. Po čase se ale ukáže, že by to ve výsledku mohla být slušná sekanice, zejména tedy v multiplayeru. Celkově nám silně připomínala již starší titul The Club: sice bez výraznějších ambicí, ale přesto poctivě odvedená řemeslná práce. V následujících dnech můžete očekávat naše dojmy z hraní.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Další z rubriky

S čím se ponořit do virtuální reality a za kolik? Čtěte podrobného průvodce

NOLO VR

Možností, jak vstoupit do světa hraní ve virtuální realitě, máte spoustu. Vyznat se v nich je ovšem trochu oříšek,...

Epic Store se za půl roku dokázal etablovat, hráči ho ale stále nesnáší

Shenmue 3

Je to jen něco málo přes šest měsíců ode dne, kdy byl spuštěn digitální obchod Epic Store a za tu krátkou dobu se již...

Polovina her od legendárního studia Blizzard skončila v koši

Diablo 2 pacifist

Mike Morhaime, spoluzakladatel legendárního studia Blizzard a dlouholetý prezident této firmy ji letos v dubnu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz