V září se vrátí 20 skvělých retro her. Čím byly pecky ze SNESu důležité?

aktualizováno 
V září se díky SNES Mini vrátíme do devadesátých let a 16bitové éry. Podívejme se, o jaké hry vlastně půjde a čím byly významné.

Contra (SNES) | foto: BW

Nintendo je na scéně herních konzolí už velmi dlouho a řada dnes již ustálených (i zapomenutých) žánrů a sérií začala svou pouť právě na některém ze systémů japonského giganta. Pojďte se podívat na tituly, které v 90. letech zdobily 16bitový Super Nintendo Entertainment System (SNES), a které si (nejen) nostalgici v září díky SNES Classic Edition připomenou.

The Legend of Zelda: A Link to the Past (SNES)

The Legend of Zelda: A Link to the Past (SNES)

Super Mario World (SNES)

Super Mario World (SNES)

Nintendo dalo světu ikonickou postavu Maria, který se suverénně prohopsal napříč generacemi hráčů i konzolí až do současnosti. Podobná pozornost se dostala i sérii o Zeldě, jež je díky nejnovější konzoli Nintendo Switch opět ve středu zájmu herní obce (řeč je samozřejmě o konzolistech, většinu PCčkářů nechává Zelda i Mario naprosto chladnými). S herními systémy od Nintenda je ale spojen rozkvět mnohých sérií i žánrů, kterým se podařilo zaujmout všechny hráče a vydobýt herním konzolím respekt a uznání.

SNES jako ukázková herní konzole

V 90. letech, ještě předtím, než PlayStation navždycky změnil videoherní průmysl, vyvrcholila konzolová válka. V té Nintendo bojovalo těmi nejsilnějšími zbraněmi – zábavnými a vysoce hratelnými tituly. SNES byl vrcholem, který definoval, jak má vypadat úspěšná 16bitová konzole.

SNES na konci roku 1990 ovládlo japonský trh, o půl roku později byl systém uveden v Americe a v Evropě se začal oficiálně prodávat na jaře roku 1992. Nejúspěšnější a nejrozšířenější hrou pro SNES byl samozřejmě Mario, konkrétně dodnes adorovaný titul Super Mario World, který proslul úžasným designem levelů a perfektní hratelností.

SNES Mini - evropská verze

SNES Mini - evropská verze

Ale zredukovat historii jedné z nejlepších 16bitových konzolí na útrapy zběsilého pojídače kouzelných houbiček by nebylo fér. Proto Nintendo hráčům nabídne s novou retro konzolí SNES Classic Edition možnost ponořit se do 21 kultovních titulů, které uspokojí většinu pamětníků a díky jisté univerzálnosti nepřijdou zkrátka ani ti, kteří éru „šestnáctek“ bezprostředně nezažili.

Zpátky do minulosti

Nintendo usiluje o maximální věrnost ve všech ohledech, proto SNES Classic Edition nabídne ve třech variantách – verze pro evropský, americký a japonský trh se od sebe budou lišit stejně jako původní konzole (americká verze měla jiný design, v Japonsku se systém prodával jako Super Famicon). Japonská verze bude mít kromě vzhledu a názvu také mírně upravenou nabídku her.

Super Mario World (SNES)

Super Mario World (SNES)

Mario RPG: Legend of the Seven Stars (SNES)

Mario RPG: Legend of the Seven Stars (SNES)

Na SNES Classic Edition se objeví skvosty, mezi kterými samozřejmě nechybí výše zmíněná vlajková loď SNES v podobě hry Super Mario World. Hry s nintendovským maskotem jsou na konzoli celkem čtyři (včetně Yoshi’s Island). Kromě klasických hopsacích Super Mario World a Yoshi’s Island (prakticky Super Mario World 2) jde o závodní hru Super Mario Kart. Mariovskou exhibici pak uzavírá netradiční Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars.

Kdo holduje balancování a přesným skokům na nebezpečně úzké plošky a Mario ho přece jen omrzí, ten ocení tituly, jako je Mega Man X, Super Castlevania IV nebo výborná vetřelčí sci-fi Super Metroid. Poslední zmíněná hra se vymyká tradiční infantilní přehlídce arkádovek překvapivě temnou a tíživou atmosférou, kterou umocňuje brilantní hudební podkres, na němž se podílel skladatel Kenji Yamamoto – jeho rukopis najdeme v nintendovských klasikách i nejnovějších titulech. Ale SNES byl přece jen víc než pouhé hopsání.

Mega Man X (SNES)

Mega Man X (SNES)

Castlevania (SNES)

Castlevania (SNES)

To nejlepší z nintendovského RPG

SNES by se dal označit za „přechodovou“ konzoli – začaly se zde objevovat tituly, které přinesly zajímavější herní zkušenost, rozvětvené příběhy a komplikované hrdiny. Současně začaly hry bobtnat a už nešlo o žádné jednorázovky – rozsáhlejší tituly zabraly mnohem více času a vyžadovaly zkušenější (a v našich končinách i trochu jazykově vybavené) hráče.

Najednou už nestačilo proskákat se k princezně, hráč musel v žánrech jako RPG pochopit, o co jde a jak má postupovat. Koneckonců i Mario v 90. letech experimentoval a v Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars přesedlal k jiným žánrovým pravidlům a herním mechanismům. Výsledek byl překvapivě zábavný, na čemž mělo podíl zejména slavné vývojářské studio Square (dnešní Square Enix), které vytvořilo značnou část tehdy úspěšných RPG.

Secret of Mana (SNES)

Secret of Mana (SNES)

Secret of Mana (SNES)

Secret of Mana (SNES)

Na nové „staré“ SNES se vrací nejryzejší nintendovská RPG v podobě her Secret Of Mana, EarthBound a Final Fantasy III (jde o šestý díl série, avšak na americkém trhu vyšel jako třetí v pořadí). U všech uvedených her najdete obdobné pojetí – izometrické zobrazení, malé roztomilé postavičky či akce na tahy (kromě Secret Of Mana, kde jsou souboje real-time).

Pokud však čekáte, že vše také rámuje primitivní pohádkový příběh, tak vás takové Final Fantasy vyvede rychle z omylu. Asi vás překvapí, kolik temných, znepokojivých příběhů a výjevů se může skrývat pod roztomilou stylizací. I takové bylo SNES.

Multiplayer à la devadesátky

Nintendo s konzolí SNES Classic Edition vsadilo také na kolektivní hraní čili multiplayer (ač zní termín „multiplayer“ ve spojení s tehdejší 16bitovou konzolí jakkoliv absurdně). Her, které si na SNES Classic Edition zahrajete ve více hráčích, je téměř třetina (patří k nim i výše uvedené RPG Secret of Mana) a samotná konzole bude už v základu dodávána se dvěma ovladači.

Nad všemi tituly pro více hráčů se samozřejmě vítězoslavně tyčí Contra III: The Alien Wars, pokračování proslulé kooperativní akce, kterou zná každý, kdo měl to „štěstí“ začít svou hráčskou dráhu na videohrách z tržnice.

Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting (SNES)

Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting (SNES)

Mario Kart (SNES)

Mario Kart (SNES)

Chladnými vás nenechá ani archetyp bojovek Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting nebo zmíněné legendární závody Super Mario Kart, jejichž PC klon Wacky Wheels kdysi vládl počítačovým učebnám. Režim pro dva hráče nabízí ale také Donkey Kong Country nebo růžový žrout Kirby v titulu Kirby`s Dream Course.

Málo platné – Contra, která definovala, jak má čistá „gun and run“ akce vypadat, všechny ostatní tituly s přehledem zastíní, zahanbí a rozstřílí. Atmosféra akčňáků pozdních 80. a raných 90. let je s každým scrollem obrazovky intenzivnější a mimozemské invazi se mohou postavit jen ti nejdrsnější z nejdrsnějších. Jenže nepřátelé se valí ze všech stran a vy to máte rychle spočítané, ať už v jednom nebo ve dvou hráčích. Pro postup je nezbytné rychle se přizpůsobit nekompromisnímu tempu. Méně myslet, více konat. Zběsile kosit všechno a všechny, pálit na všechny strany a razit si cestu hordami nepřátel. Do režimu nelítostného nasvaleného mstitele se lze dostat rychle – ten, kdo překoná první neúspěchy (a že jich bude), aniž by v záplavě sprostých slov mrštil ovladač směrem k obrazovce, má postaráno o prvotřídní zábavu.

Contra (SNES)

Contra (SNES)

Contra (SNES)

Contra (SNES)

Třetí Contra má daleko propracovanější, detailnější grafiku a obraz rozdělený několik plánů dodává prostředí životnost a podporuje celkovou dynamiku a tempo hry – neustále se něco děje. Obrazovka je s každým posunutím plná nových nepřátel a akce. S dalším postupem se střídají nejen prostředí, ale také perspektiva, se kterou se mění celý herní mechanismus – od klasické scrollovací 2D plošinovky, přes rubačku viděnou shora po hyperakční 2D jízdu na motorkách.

Lehce osvojitelné ovládání snadno vyváží menší nepohodlí, které už dnes představují klasické SNES ovladače – obzvláště ve vypjatých momentech a soubojích s bossy ale oceníte, že je ovladač, který křečovitě drtíte, zaoblený. Contra III: The Alien Wars je ukázkovou kooperativní střílečkou. Čistá herní doba se pohybuje okolo půl hodiny, ale abyste Contru pokořili v takovém čase, budete potřebovat několikahodinový trénink, tak důsledný, že se vám možná herní doba dostane na úroveň dnešních špičkových sandboxů. A nemyslete si, že si nastavením nejlehčí obtížnosti zachováte alespoň důstojnost...

Klasika i exkluzivka

Zatímco Contra, Kirby, Zelda a Mario jsou očekávatelnou a nezbytnou výbavou nadcházející konzole, titul Star Fox 2, který na původní systém oficiálně nevyšel (nekompletní verze je samozřejmě snadno dohledatelná a hratelná), je zajímavým zpestřením a také pozoruhodným comebackem – málokdo si může dovolit po dvaceti letech návrat k odpískanému titulu.

Star Fox (SNES)

Star Fox (SNES)

Star Fox (SNES)

Star Fox (SNES)

Star Fox je 3D vesmírná střílečka, kde hráč ovládá vesmírné vznášedlo ve světě nápadně podobném universu Star Wars. Hra byla úchvatnou demonstrací tehdejších technologických možností 16bitových systémů a každý polygon je tu téměř hmatatelný.

Star Fox 2 bude dle Nintenda možné spustit až po odehrání první úrovně původního Star Fox, který na konzoli samozřejmě vyjde také. Hra byla původně před dokončením zrušena, na trhu se v době plánovaného vydání prodával PlayStation i systém Sega Saturn a Nintendo se nechtělo nechat zahanbit, proto oficiální pokračování Star Fox vyšlo až v roce 1997 na 64bitový systém N64. Dokončený původní Star Fox 2 se tak oficiálně vrací až po více než dvaceti letech, což představuje zhruba stejný interval, který budeme čekat na třetí Half-Life – a vidíte, jak to uteklo!

Ještě těžší, než si pamatujete

Výběr her pro SNES Classic Edition je pochopitelně exhibicí komerčních úspěchů a titulů, které patří dnes už k hernímu kánonu. Všech 21 her názorně ukazuje, jak se hrálo před čtvrt stoletím. Proto zde najdeme hry, které byly pro 16bitovou éru příznačné – od neustále se cyklících skákaček, šílených závodů přes strhující RPG, bojovky, ulítlé arkádovky po naprosto zběsilou frenetickou akci. Ostatně, přesně takové byly celé devadesátky.

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

Nejočekávanější strategie roku 2019. Vyjde Warcraft v novém či Settlers

WarCraft III Reforged

Ačkoliv herní mainstream preferuje akce, na své si letos přijdou i fanoušci strategií. Návrat hlásí řada známých...

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

Prozraďte, které nejlepší komiksy jste četli?

Čtyřlístek - obálka čísla 100

Když se řekne komiks, mnozí si představí jen kreslené příběhy pro děti. Což je škoda. Pokud vás komiks provází i v...

Najdete na iDNES.cz