Jaké hry se hodí pod stromeček?

  12:00aktualizováno  11:39
Zatímco ještě před pár lety se počítačové hry považovaly za přinejmenším nevhodný dárek, dnes jsou běžnou součástí balíčků pod vánočním stromkem. Spousta lidí se však v té hromadě nabízených titulů dokáže jen ztěží orientovat, proto jsme pro nepařanskou veřejnost připravili tento článek, jenž by měl napovědět, které tituly stojí za váš zájem.

Zatímco ještě před pár lety se počítačové hry považovaly za přinejmenším nevhodný dárek, dnes jsou běžnou součástí balíčků pod vánočním stromkem. Staly se běžnou součástí našeho života, stejně jako televize, video či další „nástroje zábavy“ a mládež vlastnící počítač si mnohdy nepřeje nic jiného než nějakou pěknou hru na něj. S klasickým výběrem celých vět při rozhovorech se v dnešních adventurách téměř nesetkáme Tomu ostatně odpovídá i růst herního průmyslu, který se již svými příjmy vyrovnal s filmovým a i nadále má prudce vzestupnou tendenci. A protože vánoční trh je velkou výzvou i pro tvůrce počítačových her, kteří jej zaplní spoustou nových titulů, rozhodli jsme se vám představit ty nejzajímavější hry z každého žánru, které by byly jistě vhodným dárkem pro vaše ratolesti, známé či kolegy. Již v úvodu však upozorňujeme, že článek není psán pro počítačové hráče a pařany, ale spíše pro lidi, kteří se na herní scéně příliš dobře neorientují a přesto by rádi počítačovou hru darovali.

Adventury

The Longest Journey
Osmnáctiletá April Ryan se přistěhuje do Benátek v NewPortu kvůli studiím na místní Umělecké fakultě. Trápí ji však hrozné sny, které jsou klíčem k záchraně celého světa řítícího se řítí závratnou rychlostí do záhuby. Tu totiž způsobí ztráta rovnováhy mezi herními světy Starkem a Arcadií... a vy máte ve hře za úkol se do April Ryan vžít, rovnováhu zachránit a těchto snů ji zbavit.
Cena: 899,- Kč, hodnocení: 95%, jazyk: čeština, koupit online, recenze

Evil Twin: Cyprien's Chronicles

Evil Twin: Cyprien's Chronicles
Pro většinu lidí jsou narozeniny jedním z nejšťastnějších dní v roce. Ne tak pro malého Cypriena, hlavního hrdinu hry Evil Twin: Cyprien's Chronicles, jemuž v tento den zemřeli rodiče a on od té doby žije v sirotčinci. Radost mu nepřinese ani oslava narozenin, kterou pro něj připravili kamarádi, a tak s černými myšlenkami a hlubokou depresí odchází po několika minutách do svého pokoje. Jakmile ale zavře dveře, všichni Cyprienovi kamarádi zničeho nic mizí a i on sám se vydává na nedobrovolnou cestu do jiné dimenze, kterou musí zachránit před zkázou a vysvobodit z ní své přátele.
Cena: 999,- Kč, hodnocení: 90%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Myst III: Exile - sběratelská edice
Kdysi dávno vytvořila prastará civilizace nazvaná D’Ni umění psaní světů, takže k jejich vytvoření stačilo napsat knihu. Objevili se však i záškodníci, kteří knihy ničili a civilizace se tak začala vytrácet. Jedním z posledních D’Niů je muž jménem Atrus, který vytvoří knihu a vás, hlavního hrdinu hry, pozve na prohlídku tohoto nového světa. Padouch jménem Saavedro ovšem magickou knihu ukradne a vás čeká pouť po jeho stopách za záchranou světa, to vše ve vizuálně dokonalé příběhové hře plné hádanek a puzzlů. Hra se v Čechách prodává ve speciální edici obsahující kromě hry i CD s hudebním doprovodem a CD se spoustou videí ze hry i jejího vývoje.
Cena: 1499,- Kč, hodnocení: 90%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Atlantis 3 The New World
Mladá a půvabná egyptoložka ztvárněná podle francouzské herečky Chiary Mastroianny, to je hlavní hrdinka Atlantis 3 The New World. S tou musíte najít ztracenou metropoli vybudovanou starými Egypťany, přičemž cesta vás zavede až do srdce bájné Atlantidy, kde na vás bude čekat mnoho nástrah a dobrodružství. Třetí díl hry nabízí jako vždy dokonalé vizuální zpracování i spoustu logických hádanek a úkolů, navíc je kompletně v češtině.
Cena: 1459,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: čeština, koupit online, recenze

Harry Potter and The Philosopher's Stone

Harry Potter and The Philosopher's Stone
Harry Potter, nezapomenutelná postava z bestselleru J. K. Rowlingové, slaví obrovské úspěchy nejen na filmovém plátně, ale i v podobě počítačové hry. V ní hráč, který nastupuje do Bradavic, začíná cestu za poznáním tajemství vlastních magických schopností. Cestou prozkoumá bradavické chodby a okolí, stane se čarodějem, naučí se hrát Famfrpál, bude muset posbírat předměty nutné k vyřešení hádanek, stane se odborníkem v používání kouzel a lektvarů a bude objevovat tajné chodby a místa.
Cena: 1399,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Alone in the Dark 4
Již čtvrté pokračování hororové adventury, kterou můžete projít buďto s Edwardem Carnabym či jeho dlouhovlasou kolegyní Aline Cedrac. Oba se od sebe liší nejen pohlavím, ale i lokacemi, jimiž budou muset projít či způsobem likvidace nepřátel. V tomto graficky vyvedeném počinu máte za úkol zachránit tři starověké destičky obsahující klíč k neuvěřitelně hrozivému fenoménu.
Cena: 1599,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Aliens versus Predator 2

Akční hry

Aliens vs. Predator 2
Aliens versus Predator 2 je předělávkou známého filmového snímku do klasické 3D akce z vlastního pohledu, ve které si můžete zahrát za vetřelce, mariňáka nebo predátora. Podoba s filmem se nedá upřít, díky skvělé atmosféře a povedené grafice si v roli mariňáka připadáte opravdu jako potrava pro vetřelce, přičemž je jen otázkou vašich schopností, jak dlouho vydržíte. Naopak vetřelec má výhodu dobrého zraku a velké rychlosti svých pohybů.
Cena: 1499,- Kč, hodnocení: 95%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Return to Castle Wolfenstein
S Agentem Blazkowitzem jsme se setkali už v roce 1992 ve hře Wolfenstein 3D, která se stala revolučním titulem svého žánru, když jako první nabídla 3D zobrazení. Ačkoliv by se řada dnešních hráčů tehdejší grafice smála, titul Return to Castle Wolfenstein ukazuje, že vývojáři nezapomněli nic ze svého umění a vytvořili původnímu Wolfensteinovi plnohodnotného nástupce po stránce grafické i hratelnostní. Opět si tedy můžete vychutnat adrenalinové akční dobrodružství odehrávající se na hradě Wolfenstein a několika dalších herních lokacích.
Cena: 1499,- Kč, hodnocení: 90%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Max Payne

Max Payne
Max Payne je hra, na kterou všichni milovníci kvalitních stříleček čekali celých pět let. A výsledek stojí za to, vývojářům se totiž podařilo vytvořit špičkový akční titul se spoustou vychytávek a nových, žánr obohacujících prvků (například zpomalování při akcích a tím pádem také dokonalý vizuální zážitek alá Matrix), jenž je navíc podkreslen temným příběhem plným drog, krve a vůně spáleného střelného prachu, který vás donutí ponořit se do hlubin New Yorku a vydat se coby tajný policista Max Payne po stopě tajemné drogy Valkyre, jejích tvůrců a distributorů.
Cena: 1399,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Red Faction
V Red Faction se převtělíte do mladého horníka Parkera, jenž přijal práci v dolech na Marsu s vidinou toho, že se mu podaří naspořit slušnou sumičku peněz a s jejich pomocí si zařídit život tak, jak vždycky snil. Netušil však, že je zde s dělníky nelidsky zacházeno, navíc se mezi nimi začíná šířit záhadná smrtelná epidemie, na níž nikdo nezná lék. Jednoho dne situace vyústila ve vzpouru a vzniklo hnutí Red Faction, které si dalo za cíl získat několik raketoplánů a odletět zpět na Zemi. Předtím je ale nutné přechytračit protivníka v podobě strážců a hlavně celý boj o záchranu ve vyvedeném virtuálním světě přežít.
Cena: 1499,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: angličtina, recenze

RPG hry a strategie

Settlers 4
Osadníci přinášejí ve svém čtvrtém díle příběh o Morbusovi a jeho "Temných lidech", kteří byli z jejich světa posláni do vyhnanství. Ve hře si budete moci vybrat jeden ze tří národů (Římané, Vikingové a Mayové), z nichž každý je jinak zpracován, chová jiná domácí zvířata, produkuje jiné nápoje, vyrábí jiné zbraně a modlí se k jiným božstvům. Kromě herních detailů se autoři věnovali i grafice, která je mimořádně detailní a nabízí výtečné animace postav. Do čtvrtého dílu hry byl navíc kompletně předělán i systém bojů o území mezi jednotlivými národy, The Nations do nichž nyní promlouvá i magie.
Cena: 999,- Kč, hodnocení: 95%, jazyk: čeština, koupit online, recenze

The Nations
Když prolétaly tři kosmické lodi převážející zárodky tří velmi rozdílných životních druhů ke svým cílovým hvězdám nad planetou Lukkat, narazily na vesmírný bar. Nemeškaly, navštívily jej a zpily se zakrátko do němoty, přičemž nepohodlný náklad vysypaly dolů na Lukkat. Tak se začala odvíjet historie kolonizace a vzájemných třenic tří ras - sličných Amazonek, dobráckých, leč neskutečně žravých Pimmonů a prapodivných hmyzích Sajikiů. O vzájemném soužití všech ras, které se od sebe liší snad vším kromě základních budov, však nemůže být ani řeč a ze života se stala noční můra. A vy si máte jednu ze tří vybranných ras planety Lukkat všech problémů zbavit ve hře The Nations, která je inspirovaná výše zmiňovaným titulem Settlers, ovšem nabízí spoustu nových nápadů a také propracovanější grafiku.
Cena: 1499,- Kč, hodnocení: 90%, jazyk: čeština, koupit online, recenze

Throne of Darkness

Throne of Darkness
Diablo od Blizzardu patří k nejúspěšnějším hrám, jaké byly kdy vytvořeny. Samurajské RPG Throne of Darkness vytvářeli ti samí lidé, navíc je inspirováno japonskou mytologií a zavede hráče do dosud příliš neprobádaného světa démonů a duchů, kteří s těmi evropskými nebo americkými nemají kromě nekalého původu společného skoro nic. Ve hře se vžijete do role jednoho z válečníků, k dispozici dostanete sedmičlennou skupinu odvážných samurajů a s nimi se pak musíte postavit Dark Warlordovi sídlícímu v pevnosti vysoko v horách. Hra vyniká vysokou hratelností a pěknou detailní grafikou.
Cena: 1499,- Kč, hodnocení: 90%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Commandos 2: Men of Courage
Commandos 2 jsou pokračováním úspěšné taktické válečné hry, v níž dostanete pod kontrolu osmičlenný tým složený z různých vojenských i civilních specialistů, s nimiž máte za úkol vyřešit nejrůznější konflikty. Hra obsahuje více než desítku misí, z nichž některé mají souvislost s historickými událostmi a v jiných zase najdete počítačovou předělávku vybraných scén z filmů Zachraňte vojína Ryana a Most přes řeku Kwai. Úkoly druhého dílu plníte nejen v Evropě, ale i v Asii, Pacifiku, to vše propracované na základě reálných údajů do nejmenších detailů.
Cena: 1599,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Empire Earth

Kohan: Immortal Sovereigns
Kohan: Immortal Sovereigns je válečná strategie odehrávající se v reálném čase, která je zasazena do fantasy světa Khaldun. Vaším úkolem je vžít se do role příslušníka nesmrtelné rasy Kohanů, jejichž národ byl před dávnými věky zničen sérií obrovských katastrof. Hra obsahuje propracované fantasy prostředí s unikátními rasami, herními lokacemi, poutavým příběhem a promyšlenou magií, uplatníte v ní inovativní tvorbu vašich armád s možnostmi desítek různých kombinací, z nichž každá je jinak účinná.
Cena: 1499,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Empire Earth
Empire Earth je strategie odehrávající se v reálném čase, která se rozpíná přes půl miliónu let lidské historie. Využijete v ní spoustu zbraní, bojovat budete o zem, vodu i vzduch. Místo hrubé síly můžete využít též vašich diplomatických schopností či vaši ekonomické vyspělosti. To vše v detailní grafice a s originálním zpracováním, neboť hra nabízí postupné procházení různými etapami lidské historie v rámci jedné kampaně, navíc klade velkou důležitost na detaily i historické reálie.
Cena: 1459,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

NHL 2002

Sportovní, závodní a logické hry

NHL 2002
Nejoblíbenější počítačová hra v České republice, hokejový simulátor NHL, je vlastně již osmým titulem v řadě, u nějž se mění jen číslovka za názvem, i letos však prošla zásadními změnami. Ihned po načtení hry si všimnete vylepšené grafiky jak přímo na ledě, tak i mimo ledovou plochu, reálnější jsou i pohyby vytvářené pomocí technologie motion-capture (snímání a převádění reálných lidských pohybů při dané činnosti do počítačové podoby). Hra se opět více přibližuje realističnosti, diváci povzbuzující příslušný tým mají pozitivní vliv na psychiku hráčů, kteří vybouřeni publikem tlačí soupeře do jeho třetiny a uzamykají jej zde sérií střel na brankáře. Hra je opět s českými titulky s úvodním českým komentářem.
Cena: 1369,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: čeština, koupit online, recenze

Grand Prix 3 + datadisk
Grandi Prix 3 je závodní hrou, která se hodně přibližuje k realističnosti. Stejně jako v reálném světě Tomáš Enge i vy zde ve hře budete muset nejprve dlouhé jízdy trénovat , než budete moci usednout do vozu a bojovat s nejlepšími o titul šampióna. Kromě nenahraditelného tréninku je potřeba u natolik propracovaných her, mezi které GP3 nepochybně patří, vyladit dostatečně výkon a přizpůsobit vlastnosti své formule i vlastním jezdeckým kvalitám a preferencím, stejně dobře jako vlastnosti a povrchu trati a počasí. Trpělivost je po zásluze odměněna reálnou jízdou na technicky dokonale propracované trati s věrohodnými jízdními vlastnostmi. Ke hře je navíc dodáván i datadisk.
Cena: 1199,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Loco Commotion

Loco Commotion
Loco Commotion je logickou hrou od českých vývojářů, která však byla primárně určena pro trhy v západní Evropě. Vy se v ní stáváte hlavním navigátorem na nádraží a máte za úkol pomocí vyhýbek dopravit předem stanovený počet vlaků z místa A na místo B. Ve hře je k dispozici několik jednotek, které vám budou ve vašem snažení pomáhat, tratě jsou totiž ne vždy průjezdné a tím pádem ke transportu použitelné. Vaše schopnosti si budete moci prověřit v devíti světech a více než padesáti logických úlohách, z nichž ty první jsou snadné, ale už od poloviny budou pořádně trápit vaše mozkové závity.
Cena: 999,- Kč, hodnocení: 85%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

FIFA 2002
Vývojáři nového ročníku fotbalového simulátoru FIFA 2002 se, stejně jako jejich kolegové z týmu pracujícího na NHL, zaměřili zejména na zlepšení vizuální stránky hry a zdokonalení animací hráčů pomocí technologie motion-capture. Kromě toho však nabídli zpomalení hry, díky čemuž si více užijete hry a nebudete se míče zbavovat těsně po jeho získání ze strachu, že vás o něj protivník hned obere. Díky vylepšenému systému přihrávek si navíc můžete přesně nahrávat míč na jeden dotek, procházet přes bránící hráče až k jejich pokutovému území a byť zde patrně narazíte na hradbu protivníkových obránců, vhodnou kombinací a myšlenkou je lze poměrně snadno překonat a střelami strašit soupeřova brankáře. Kromě vylepšené inteligence hráčů jsme se dočkali také chytřejších rozhodčí, kteří přesněji posuzují fauly a udělují karty opravdu jen tehdy, když si jej příslušný hráč zaslouží.
Cena: 1399,- Kč, hodnocení: 80%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

F1 2001

F1 2001
Další závodní hra pro PC, která díky licenci od FIA zahrnuje kompletní dosavadní letošní sezónu včetně změn posledních dnů. Licence se vztahuje i na samotný průběh závodního víkendu i televizní grafiku - při sledování některého z externích pohledů tak může mít neinformovaný člověk pocit, že se dívá na skutečné závody F1. Kromě samotných závodů je rovněž přístupné i nastavení vozu v garáži a také režim tréninků včetně "školní" jízdy ve speciální trojsedadlové formuli Arrowsu. Jedinou nevýhodou tohoto titulu jsou krvavé hardwarové nároky, neboť pro spuštění hry budete potřebovat opravdu silné PC osazené jednou z nejnovějších grafických karet.
Cena: 1499,- Kč, hodnocení: 80%, jazyk: angličtina, koupit online, recenze

Pokud jste s nákupem počítačových her váhali a nedokázali jste se na trhu orientovat, snad už pro vás nebude po tomto přehledu přehršel her takovou neznámou a z bohaté nabídky prodejců si nějaký titul vyberete. Pro doplnění jen přikládám odkaz na návod, jak neprohloupit nákupem počítačových her, který jsme přinesli minulý týden.

Poznámka: všechny uvedené ceny jsou platné pro internetový obchod www.GameStore.cz.

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

Hráči to často mají těžší než klasičtí sportovci, říká majitel týmu eSuba

Majitel eSuby Ladislav Dyntar

V rozhodujících momentech je nutné spolehnout se na sto procent na své tělo, jakékoliv zaváhání vás může stát hru, říká...

Další z rubriky

Dvanáct nejlepších herních love story

Assassin’s Creed: Origins

Že láska a milostné pletky ke hrám patří, bereme dnes už jako samozřejmost. V našem článku jsme se pokusili vzpomenout...

Ještě nedávno nevěděli co s penězi, nyní jsou na dně. Příběh Starbreeze

Payday 2

Ani takový stoj na peníze, jakým byl komerční hit Payday 2, nezaručil švédskému týmu Starbreeze dlouhodobou prosperitu....

Hráči to často mají těžší než klasičtí sportovci, říká majitel týmu eSuba

Majitel eSuby Ladislav Dyntar

V rozhodujících momentech je nutné spolehnout se na sto procent na své tělo, jakékoliv zaváhání vás může stát hru, říká...

Najdete na iDNES.cz