Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Invex chce být centrem herních turnajů

  12:00aktualizováno  1. října 12:06
Invex se má letos posunout blíže k elektronické zábavě. Pořadatel veletrhu se totiž rozhodl na akci uspořádat síťový turnaj, který se ve výsledku přerodil v herní mistrovství ČR a kvalifikaci na WCG. Byť mohlo jít o akci mnohem atraktivnější, už takhle si všichni přijdou na své. Co nás čeká a o co všechno nás pořadatelé připravili?

Oficiální web HMČR by GameZone

Když začali na jaře zástupci BVV a.s., firmy pořádající Invex - největší veletrh výpočetní techniky ve střední Evropě, projednávat posunutí akce směrem k elektronické zábavě a rozhodli se uspořádat v rámci výstavy také LAN-party pro cca 32 hráčů, netušili, jaký rozruch tento jejich krok vyvolá u firem zabývajících se v České republice komerčním progamingem. Z původní myšlenky se zrodil projekt mistrovství České republiky v počítačových hrách, z původně malé akce se zrodil gigant a původně klidná jednání se pro zástupce BVV, progamingové firmy i partnery akce stala téměř noční můrou.

BVV: co takhle oživit Invex menší LAN-party?
Nad touto či podobnou otázku si manažeři Invexu lámali hlavu během jarních měsíců, až se rozhodli, že to není ani v nejmenším špatný nápad. Oslovili proto Český Telecom a IDG, s nimiž chtěli tuto LAN party zorganizovat. Vzhledem k silnému zázemí Českého Telecomu v oblasti progamingu, které má ČTc díky provozování největšího projektu ve střední Evropě se zaměřením na online hraní po internetu - GameZone - pak v hlavách pořadatelů i zainteresovaných firem vznikl nápad Herního mistrovství České republiky (HMČR).

Zhruba v květnu začala akci připravovat firma Allstar (zajišťuje provoz GameZone) pověřená Českým Telecomem. Allstar zajistila další sponzory (Eurotel, Intel, AT Computers, Microsoft) a jejich prostřednictvím také finanční a hmotné ceny v hodnotě vyšší než 1.300.000,- Kč. O mediální propagaci akce se pak měly starat společnosti Český Telecom (provozovatel GameZone a vlastník portálu Quick), IDG (vydavatel technických publikací) a MAFRA a.s., vydavatel deníku MF DNES a rodiny serverů iDNES. Lidé z celé republiky měli být o akci podrobně informováni prostřednictvím přehledných webových stránek (viz. obrázky kolem) se seznamem turnajů, pavoukem zápasů, představením adminů, Oficiální web HMČR by GameZone apod., dále online zpravodajstvím na našich stránkách a pochopitelně i na GameZone.

Zhruba počátkem srpna bylo mistrovství České republiky připraveno. Z původně malé LAN-party se zrodila obrovská akce - klání o mistra České republiky v několika počítačových hrách, konkrétně v Counter-Strike, Quake III Arena, Age of Empires II, Unreal Tournament a Operation Flashpoint. Součástí akce byla kvalifikace na podzimní CPL (Cyber Athlete League) pořádané ve Francii, kam měli obdržet letenku vítězové některých turnajů, aby hájili barvy České republiky v celosvětovém klání o nejlepšího hráče/nejlepší týmy planety v jednotlivých hrách. V rámci doprovodného programu se měl uskutečnit Return to Castle Wolfenstein - BonusWeb Cup, exhibiční zápasy dvou aktivních českých RTCW klanů proti nejlepším týmům z celé Evropy. Rozměry akce jasně deklarovaly turnaj jako největší svého druhu v České republice.

Klání by se samozřejmě nemohla realizovat bez plné podpory partnerů. Invex měl zdarma pronajmout pavilon K, hráči měli zajištěno ubytování v jedné z brněnských ubytoven, tvůrci serveru GameZone dali k dispozici své know-how, AT Computers připravovalo 120 počítačů vybavených operačním systémem Microsoft Windows, do sítě je mělo zapojit SMC a hry měl dodat internetový obchod GameStore.cz. MF DNES, časopisy IDG, Quick a rodina serverů iDNES byly připraveny poskytnout akci výraznou propagaci a přilákat jak hráče, tak i návštěvníky o hry se zajímající.

HMČR a CPL odnesla voda, připlulo WCG
Podmiňovací způsob byl v předchozí části použit záměrně. HMČR a kvalifikace na CPL se nakonec neuskuteční. Krátce před oficiálním spuštěním celé akce přišla velká voda a podle BVV a.s. to byla právě ona, kdo Herní mistrovství České republiky spláchl z povrchu zemského. Vyplavený Český Telecom, jeden ze spoluorganizátorů akce, totiž musel všechny své síly nasměrovat do obnovy svých sítí i svého sídla a nemohl se projektu věnovat. BVV a.s. se proto rozhodla odstoupit od původních dohod vzhledem k tomu, že neakceptovala Telecomem pověřeného organizátora, firmu Allstar a GameZone tým. To i přesto, že celá akce byla kompletně připravena a v centrále Eurotelu čekali v pátek 30. srpna odpoledne zástupci Intelu, Eurotelu, IDG a Allstaru na Romana Ondrůje z BVV a.s., aby mohli akci slavnostně vyhlásit. Oficiální web WCG by ProGamers Alespoň takto zní oficiální stanovisko BVV a.s. a partnerů HMČR, kteří se sice pokoušeli se zástupci BVV jednat o alternativních variantách, leč marně. Ačkoliv tato jednání, způsob vypovězení i zákulisní průběh nenasvědčují oficiálnímu vyjádření ani zdaleka, budeme jej akceptovat a v tomto článku se nepustíme na tenký led spekulací.

Myšlenka LAN-party ovšem BVV a.s. neopustila a proto oslovili druhou profesionální progamingovou firmu pořádáním turnajů a online lig se živící - ProGamers s.r.o., kteří jsou známí zejména svými PG Challenge. Ti vystavěli akci na základě svých zkušeností i původních myšlenek týmu připravujícího HMČR. Ačkoliv hlavní organizátor invexových klání Michal Koníček z ProGamers.cz v rozhovoru pro BonusWeb popřel, že by měli přístup k detailům konkurenčního projektu a Roman Ondrůj za BVV a.s. prohlásil, že původní koncept nebyl konkurenci předán, obchodní manažer ProGamers.cz Honza Holuša nám potvrdil, že lidé z ProGamers byli detailně informováni. Práci tak měla značně usnadněnou a od oficiálního uzavření dohody s Invexem uběhl do vyhlášení akce jen zhruba týden.

Během toho se lehce změnila myšlenka herního mistrovství i partneři akce. O mediální propagaci se starají Vogel Publishing (konkurent IDG) a Atlas (konkurent Quicku), sítě vystaví 3-COM (konkurent SMC), oficiálním procesorem bude AMD (konkurent Intelu), sestavy dodá Levi (konkurent AT Computers) a z herních firem zašťiťuje akci Cenega (konkurent AT Computers). Na akci se nebude soutěžit o kvalifikaci na CPL, ale na podobnou akci WCG (World Cyber Games) pořádanou v Koreji, mistrovství České republiky v PC hrách bude jen jakousi doplňkovou akcí celé kvalifikace, která by se uskutečnila tak jako tak nezávisle na Invexu. O něco horší to bude i s cenami, částka na ně určená je o zhruba milion nižší, Oficiální web WCG by ProGamers dotace celého turnaje je totiž „pouhých“ 300.000,- Kč. Mediálně není o akci příliš slyšet, není se ale co divit, oficiální web wcg.progamers.cz začal přinášet řádné informace teprve před pár dny.

Jaká tedy bude LAN-party na Invexu?
Jestli se stane Invex centrem síťového hraní či alespoň největších herních turnajů teprve uvidíme. Na tom letošním se každopádně uskuteční Národní finále a kvalifikace na finále World Cyber Games 2002 v Koreji a také souboj o titul Mistra České republiky v počítačových hrách.

Obě dvě tyto akce budou probíhat ve dnech pro veřejnost, tedy od úterý 8. října do čtvrtka 10. října na brněnském výstavišti v pavilonu K, přičemž přípravy jsou v plném proudu již dnes.

Finálové souboje o účast na WCG 2002, které proběhne na přelomu října a listopadu v Koreji, budou probíhat ve hrách Counter-Strike, Unreal Tournament, Quake III Arena a StarCraft Broodwar, klání o titul Mistra ČR pak doplní kromě výše zmíněných titulů Warcraft III: Reign of Chaos a mimořádný turnaj pro návštěvníky ve hrách FIFA 2002 a NHL 2002. Soutěžící si mezi sebou rozdělí finanční ceny v celkové výši 300.000,- Kč.

HMČR GameZone vs. WCG ProGamers - co je pro hráče atraktivnější?
Na první pohled se dá vytušit, že ačkoliv se BVV a.s. rozhodla pro turnaj ProGamers, projekt vypracovaný firmou Allstar a GameZone týmem byl pro hráče výhodnější, ať již ve finančních a věcných odměnách pro účastníky a vítěze turnajů či z hlediska divácké atraktivity. Náš názor ale není důležitý, podstatné je, co si myslí BVV a.s. a hlavně si to, co si myslíte vy - proto oceníme, pokud svůj názor vyjádříte v hlasování pod tímto článkem, případně v diskusním fóru.

Oficiální web HMČR by GameZone - RTCW BonusWeb Cup

Názor BVV a.s. týkající se změny partnerů akce i samotných herních turnajů doslova za minutu dvanáct je následující: „Naší myšlenkou bylo uspořádat ve spolupráci s několika partnery soutěž, věnovanou síťovým počítačovým hrám s pracovní označením LAN Párty. Naším zájmem bylo zrealizovat tuto akci poprvé v rámci letošního veletrhu Invex a v případě úspěchu ji opakovat i na dalších veletržních akcích, organizovaných naší společností. S touto myšlenkou jsme oslovili partnery o kterých jsme byli přesvědčeni, že nám mohou v naplnění tohoto cíle pomoci a sdílet s námi vytvořený produkt. Těmito partnery, které jsme oslovili byly společnosti Český Telecom a IDG Czechoslovakia. Ve chvíli, kdy od akce odstoupil Český Telecom, jsme informovali partnery, že od ní odstupuje i Invex. Naši myšlenku jsme ovšem nezavrhli a rozhodli jsme se realizovat ji ve spolupráci s jinou firmou, jejíž idea pro nás byla přijatelnější.“ Alespoň tolik nám za BVV a.s. sdělili Roman Ondrůj a ing. Věra Menšíková.

Názory partnerů původní akce se nám zajistit nepodařilo, většina zainteresovaných neskrývala své rozčarování, ovšem oficiální prohlášení v tomto směru neučinil žádný z nich. Invex navíc mediální partnery projektu - MAFRA a.s. a IDG Czechoslovakia, kompenzoval zainteresováním do stávajícího projektu (bude tedy zajímavé sledovat dvě konkurenční firmy - Vogel a IDG - společně se podílející na jedné akci :o)). Bez ohledu na zákulisní pletichaření pak bude stejně zajímavé sledovat váš postoj k tomuto hernímu projektu i zájem, jaký o celou akci projeví veřejnost. Pěkně to ostatně vystihl Roman Ondrůj z BVV: „Domnívám se, že nikdo není schopen dopředu odhadnout, jak akce dopadne a zda širokou veřejnost osloví. Ponechme tedy její hodnocení až na dobu po 11. říjnu 2002.“

Autor:
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Posolte šneka! Fanoušci organizují protesty proti změnám v populární hře

Fanoušci populární vojenské hry War Thunder vstoupili do otevřené války s vývojáři. I když ti z plánovaných změn na...

Matka setřela hulváta, který na videoherním turnaji urazil jejího syna

Třiadvacetiletý profesionální hráč Enrique „Maister“ Hernández sice v turnaji v bojové hře Super Smash Bros. Ultimate...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation ukázal desítky nových her, ničím ale vyloženě nepřekvapil

Letošní rok se hráči musí obejít bez tradiční výstavy E3, což ale neznamená, že by snad měli být ušetřeni novinek. Jako...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Zabiják v pláštěnce, sadista i plyšák. Kdo jsou nejhorší vrazi z videoher

Premium Vraždí rádi, vraždí brutálně a vraždí sériově. Navíc vystrašili i ty otrlejší z nás. Řeč je o nejděsivějších sériových...

Konzolové války se teď vedou na Twitteru o lajky

Příznivci herních konzolí od Sony a Microsoftu se umí pohádat úplně o cokoli. Poslední boj zuří na úplné trivialitě:...

Radši to přepněte. Tyto videoherní seriály dělají předloze ostudu

Propadáků mezi videoherními adaptacemi je sice podstatně víc na filmové scéně, ale i mezi televizními seriály se nějaký...

Pěkně nás vypekli. Tyto hry vypadaly slibně, ale výsledek byla ostuda

Bombastické trailery, rozjetá marketingová kampaň, velký zájem ze strany hráčů. To je něco, co provází spoustu her,...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....