Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

HW News: Ze tříjádrového procesoru lze udělat čtyřjádro

Odemknutí Phenomu II X3 snadno a rychle. Má to však háček >> GeForce GTS 240 = 9800GT v novém převleku >> Malý a rychlý notebook od MSI

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Ze tříjádrového procesoru lze udělat čtyřjádro
Jen si to představte. Ráno si koupíte v obchodě tříjádrový procesor od AMD, přinesete si jej domů a během odpoledne si z něj uděláte plnohodnotné čtyřjádro. Zdá se to sice jako nesmysl, na začátku týdne se však ukázalo, že to jde celkem snadno. Stačí prý mít jen správný procesor a vhodně zvolenou základní desku.

Phenom II X3

Podle oficiálních informací přímo z AMD je řada procesorů Phenom II X3 vyráběna naprosto stejně jako čtyřjádra. Jediným rozdílem mezi nimi má být zamčené jedno jádro, které by nemělo být možné uvést jakýmkoliv způsobem do provozu. Neoficiální informace a především nadšenci však hovoří o něčem úplně jiném. Ukázalo se, že první série nových procesorů nejsou zamčeny vůbec a jádro je pouze vypnuté. Díky podpoře moderních BIOSů je možné pohodlně přinutit procesor, aby začal používat i čtvrté jádro, které poběží na frekvenci ostatních jader.

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Jako první přišel s kladným výsledkem tohoto zajímavého pokusu korejský server playwares.com a rozpoutal tak vlnu dalších testů, která dává jasný výsledek. Z Phenomu II X3 je možné pokusit se udělat plnohodnotné čtyřjádro na všech dostupných základních deskách s čipsetem AMD 790GX nebo 790FX v doprovodu southbridge z řady SB750. Kromě vhodného čipsetu je potřeba mít většinou také poslední verzi BIOSu, což není u čerstvě uvedených desek obvykle problém.

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Jediným účinným nástrojem, který zatím dokáže vypnuté jádro probudit, je rozšířené řízení taktování procesoru. To se v BIOS nejčastěji vyskytuje pod položkou Advanced Clock Calibration, stejně tak jako můžete vidět na obrázku. U některých verzí prostředí BIOS setupu je pro vstup do tohoto nastavení potřeba stisknout speciální kombinaci kláves. Čtyřjádrový režim u tříjádrového procesoru umožňuje paradoxně použití automatického nastavení. BIOS totiž ignoruje veškeré informace a sám se pokouší zjistit fyzický počet jader. Sám dojde k závěru, že jádra jsou v počítači čtyři a všem nastaví příslušnou frekvenci. U tříjádra s uzamčeným násobičem pak již není možné měnit frekvenci přímo z BIOS Setupu.

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Zveřejněné testy ukázaly, že čtvrté jádro po správné detekci BIOSem úspěšně objeví i Windows. Při zátěžových testech pomocí  3DMarku byl nárůst výkonu oproti původní verzi se třemi aktivními jádry přes 10%.  Zdálo by se, že tento pokus došel ke svému úspěšnému konci. Vše ale nemusí být tak perfektní, jak to na první pohled vypadá.

Ačkoliv to AMD nikdy oficiálně nepotvrdila, má se za to, že tříjádrové procesory od AMD jsou ve skutečnosti odpad. Původně se totiž vskutku vyrobí jako čtyřjádra. Jako Pehnom II X3 jsou pak označena ta, u nichž nevyhoví jedno procesorové jádro některému z testů. Procesory jsou po vyrobení testovány vcelku důkladně a tak se podaří znehodnotit jen minimum plně funkčních čtyřjádrových procesorů. Odhadnout nakolik poškozené čtvrté jádro procesoru bude nedokáže nikdo. Může se totiž jednat o vážné problémy, které nedovolí ani náběh operačního systému. Stejně tak se může jednat o drobnou vadu, ke které se normální smrtelník nikdy nedostane.

Modrá smrt

Práce na čtyřjádrovém Phenomu II X3 může být tedy vcelku riskantní záležitostí, protože nikdy nemůžete vědět, kdy Vás potká totální selhání systému. Jako příležitostný zdroj výkonu při hraní by však nemuselo být problém tuto možnost využít. Úpravu lze vrátit v případě problémů kdykoliv zpět bez riskování nějakého poškození. Problém bude zatím i v tom, že drtivá většina her nedokáže čtyřjádro využít. Přesto pro toho, kdo by se chtěl do podobných pokusů pustit, je nyní na pultech obchodů k dispozici Phenom II X3 710 a 720 v cenách od 3300Kč.


GeForce GTS 240 = 9800GT v novém převleku
nVidia na nás chystá další rychlou jednojádrovou grafickou kartu. Na hry se sice hodit určitě bude, specifikace však svědčí o tom, že něco podobného zde již jednou bylo. Přivítejme tak grafickou kartu GeForce GTS 240, špatně zamaskovanou dobře známou GeForce 9800GT. Změny by se naštěstí neměly týkat pouze názvu, ale mírně se dotknou i výkonu.

GeForce GTS 240 bude stejně tak jako dnešní GeForce 9800GT přinášet použitelný výkon na hry za na poměry karet pod logem nVidie pěknou cenu. Zachována zde bude naprosto stejná verze grafického jádra známého jako G92b. To prošlo úspěšným zmenšením na 55nm a od té doby se jeho vývoj zastavil. nVidia přesto slibuje vyšší taktovací frekvence, ale výrazně výše nyní může taktovat již jenom paměti. Jádro i integrované shadery se začínají totiž blížit svým maximálním možnostem a pokud se nemají karty přehřívat, bude zvýšení frekvence jen kosmetické.

GeFroce 9800GT

nVidia se chystá vyměnit především paměťové moduly. Jádro G92b podporuje výhradně paměti typu GDDR3 a tak budou použité moduly pouze rychlejší ze stejné generace. Změnami prošlo i PCB (rozvržení desky karty). Posíleno je napájení, které má dodávat dostatek energie při práci na vyšších frekvencích a odstraněny tak budou i jiné neduhy.

Původní GeForce 9800GT měla i problémy o kterých se příliš nemluvilo. Z těch méně známých by mělo jít například o produkované rušení. To bylo dobře patrné, pokud se v počítači společně s GeForce 9800GT objevila slabší TV karta. Tento neduh by mělo odstranit právě lepší rozmístění součástek a změna tras signálů pro paměti. Větší rozměry zůstanou i přes technologické možnosti, které nVidia má, zachovány. Karta se tedy má tvářit stejně monstrózně jako původní GeForce 9800GT. Naproti tomu bude ale potřebovat více energie a přídavné napájení.

PCB GTS 240

GeForce GTS 240 se má poprvé v prodeji objevit v dubnu. nVidia si zveřejnění skutečné podoby karty nechává až těsně před uvedením do prodeje a z tohoto důvodu nelze očekávat ukázku na veletrhu CeBit, který se koná dříve. Při uvedení by mohla 512MB verze karty stát okolo 4500Kč. Otázkou je, zda se při porovnání s cenami GeForce 9800GT začínajícími na 3500Kč vůbec vyplatí. Jediné autentické obrázky pocházejí z dokumentace pro výrobce grafických karet.


Malý a rychlý notebook od MSI
Apple bude mít novou konkurenci mezi notebooky kompatibilní s platformou PC. MSI připravuje totiž notebook lehčí než MacBook Air. Již při pohledu na první fotografie je jasné, že se těmto počítačům snaží konkurovat a jeho výhodou bude tentokrát operační systém Windows, na který je zvyklá velká část uživatelů. Na druhou stranu nezapře rysy, které nalezneme na současných noteboocích MSI. Design notebooku označovaného jako X-Slim 340 je vcelku líbivý, pochybnosti o kvalitě zpracování však rozptýlit zřejmě nedokáže.

Tělo notebooku je poměrně kompaktní a velmi nízké. Jeho rozměry odpovídají používání 13,4“ širokoúhlého displeje a klasické zjednodušené notebookové klávesnice. Celé tělo notebooku je z plastu, což na životnosti mnoho nepřidá. MSI se tak ale podařilo snížit hmotnost na 1,3kg.

MSI X-slim series 340

Malý a lehký notebook není rozhodně obyčejný netbook. Jeho základ netvoří výkonově slabší platforma Atom, jak by se dalo očekávat. Namísto toho je v něm obsažena základní deska plnohodnotného notebooku. Základem je zde čipset Intelu - G45. Ten nabízí podporu procesorů Core 2 Duo a až 8GB operační paměti v modulech DDR3. Podle prvních informací by se měl v notebooku objevit velmi úsporný procesor Core 2 Duo taktovaný na 2,6GHz a v doprovodu 6MB vyrovnávací paměti.

Součástí čipsetu je grafické jádro GMA4500. MSI tvrdí, že dodá notebooku skvělý grafický výkon. Ve skutečnosti má tato grafika méně než o 10% vyšší výkon, než její předchůdce X3100, který byl propadák. Intel slibuje delší dobu ovladače s podporou DirectX 10. Jestli se dočkáme použitelné verze se však zatím neví. V oboru malých notebooků je však grafika známá jako X4500 zřejmě nejlepším kompromisem mezi slušnou akcelerací pro multimédia a nízkou spotřebu. Na notebooku bylo pak možné vyvést i podporované HDMI.

Podle MSI bude v notebooku přítomno všechno obvyklé příslušenství. Ve verzi o hmotnosti 1,3kg bude přítomen magnetický pevný disk s kapacitou od 250GB do 500GB a pouze čtyřčlánková baterie. Za příplatek by pak mělo být možné nechat si do notebooku osadit baterii osmičlánkovou. Očekávaná cena při uvedení je 25000Kč. Poprvé by mělo být možné zakoupit X-Slim 340 na konci března.


Zdroje: AMD, Dailytech, Expreview, HardSpell, HKEPC, Intel, MSI, nVidia, Playwares.com, Xbitlabs, The Inquirer & VR-Zone

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Představujeme desítku nejdůležitějších streamerek světa. Kolik jich znáte?

Pro mladé jsou dnes streamovací služby daleko důležitějším zdrojem zábavy než televizní kanály plné obstarožních...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

RECENZE: Film Mortal Kombat Legends je animovaný krvák pro fanoušky

Být fanouškem brutální ságy Mortal Kombat se vyplatí. Kromě videoher vám totiž dělají radost i filmy, kterými jsme...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...