Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

HW News: Základní deska X58 FTW navržená pro hráče

EVGA představuje střídmější highend pro herní sestavy. Zvažuje nVidia dvoujádrovou grafiku pro DX11? Nové úsporné procesory pro notebooky.

Základní deska X58 FTW navržená pro hráče
Zajímavou základní desku, která bude nanejvýš vhodná pro herní počítače, připravuje v těchto dnech EVGA. Tato společnost výjimečně nevsází na zcela přemrštěné řešení, což je dobře. Kvalitní deska, která obsahuje vše, co můžeme nazvat moderními technologiemi, tudíž nebude předražená. Přesto se jedná o highend.

EVGA pro nás chystá základní desku X58 FTW ve své třetí generaci. Slibovat si od ní lze tedy podporu herních procesorů, slušné možnosti pro grafické karty a chybět nemohou i nějaká ta pozlátka. Jak název napovídá, základem desky je čipset Intel X58, který je ještě doplněn o southbridge ICH10R.

EVGA FTW 3

Na desce nalezneme socket LGA 1366 do kterého padnou výhradně procesory Core i7 ve variantě s tříkanálovým paměťovým řadičem. Na této platformě není v současnosti příliš z čeho vybírat a tak se buďto lze rozhodnout pro čtyřjádro s cenou kolem 7000Kč nebo se vrhnout přímo na poněkud dražší šestijádro Core i7 980X.

Slotů vhodných pro grafické karty není na desce rozhodně přespříliš. PCI Express 16x na sběrnici druhé generace jsou na desce tři, z čehož plyne více než podpora klasického CrossFire a SLI. Prostřednictvím BIOSu je podporováno 3-way SLI. Na spořící hybridní technologie však můžeme zapomenout, protože součástí čipsetu X58 není žádné grafické jádro.

EVGA FTW 3

Vzhledem k tomu, že podporované procesory umějí přistupovat k pamětem DDR3 pomocí třech datových kanálů, nemůže chybět vyšší počet slotů pro moduly. Efektivita tohoto řešení je bohužel stále sporadická. Rozdíl ve výkonu Core i7 s dvou a tříkanálovým paměťovým řadičem je někde kolem 5%. Integrovaný řadič v součinnosti s deskou zvládne maximálně 24GB, přičemž EVGA garantuje funkčnost i při přetaktování.

Pokud se rozhodnete využít X58 FTW3 k rozšíření některé starší herní sestavy, zřejmě využijete rozumné rozložení slotů. Kromě PCI Express 16x zde totiž narazíme i na dva staré sloty PCI, pro které se mnoho karet vyrábí v levnější variantě. V zásadě pro běžné hraní ale není třeba osazovat do desky nic kromě grafické karty, procesoru a pamětí. Integrované příslušenství je totiž na úrovni.

Kromě běžného sortimentu konektorů můžeme na zadním headeru vidět duální gigabitový ethernet. USB konektorů je fyzicky vyvedeno opravdu hodně, celkem 10. Dva z nich jsou přitom připojeny k řadiči USB 3.0 a nabídnou propustnost až 4,8Gb/s. Kromě zvukové karty s výstupem pro 7.1 systém zvuku je přítomno rozhraní FireWire. K desce je pak přidáván i přední header pro vyvedení dalších konektorů.

EVGA FTW 3

Zpracování vyhlíží kvalitně, přesto součástky nevychází z žádné specifické řady. Ve vyšší cenové kategorii základních desek je zaběhnutou slušností, že výrobci na desky osazují výhradně kondenzátory s pevným dielektrikem. Díky tomu by nemusela být špatná ani životnost.

Největším pozlátkem, které má bezesporu i praktické uplatnění, je masivní chlazení. To je tentokrát pouze pasivní bez jakýchkoliv heatpipe. Do značné míry je chlazen čipset a částečně i stabilizace napájení. Deska si bez problémů poradí s procesory se spotřebou kolem 140Wattů.

EVGA FTW 3

Deska nemá žádnou výraznější slabinu a tak jediným zádrhelem může být cena. EVGA ji stanovila na 270USD, což u nás znamená kolem 5500Kč. Ještě nedávno by se nad touto částkou nikdo nepozastavoval. Dnes již ale můžeme vybírat ze srovnatelně ceněné konkurence, která je co do vybavenosti ještě lepší.


Zvažuje nVidia dvoujádrovou grafiku pro DX11?
Prozatím s rezervou je nutné brát informace o připravované dvoujádrové grafické kartě od nVidie. Podle serveru Fudzilla, který v minulosti často zastával funkci tiskového centra nVidie, se na nás totiž chystá pohroma. V plánu je prý dvoujádrová GeForce postavená na technologii Fermi. Kromě ohromného výkonu a podpory DirectX 11 lze ale čekat spotřebu, která dosud nemá obdoby.

Zatím co na veřejnosti se tváří zástupci nVidie na otázky ohledně budoucnosti dvoujádrové karty velmi rozpačitě, na pozadí toho všeho se už možná rozběhla jednání o konečné podobě nové grafiky. nVidia totiž stále nemá odpověď na opravdu dobrý Radeon HD 5970, který jako jediný odolává v současnosti jednojádrové GeForce GTX 480. Podle zdrojů Fudzilly prý uspořádala nVidia na Computexu se svými partnery jednání za zavřenými dveřmi.

GeForce GX2

I přes informační embargo se do světa dostaly nějaké informace. Prozatím se mluví o jediné variantě dvoujádrové grafiky označované jako GeForce GTX 490. nVidia nemá jednolité dvoujádro a na kartu bude muset umístit dvě klasická jádra. Vybrána byla varianta GF104, která ale poběží na poměrně nízkých frekvencích.

nVidia Tesla 8x v serveru

Z dostupných informací se dozvíme i předběžnou spotřebu, která by mohla být 375Wattů. Jediná karta s DX11 má přitom dnes spotřebu 215Wattů (GeForce GTX 470). Otázkou tedy zůstává, jak se podařilo spotřebu nVidii srazit. Je samozřejmě možné, že koncept karty existuje zatím jen na papíře a tato hodnota je zbožným přáním vývojářů.

nVidia 3DTV Play software

Bez technologického pokroku nejsou naděje na úspěch GeForce GTX 490 (pokud se tak karta bude skutečně jmenovat) velké. Za snížením spotřeby dvou karet sloučených do jediné o 70Wattů může být buďto výrazné snížení frekvencí nebo ořezaná architektura. S tím samozřejmě klesne i výsledný výkon a na Radeon HD 5970 to nemusí stačit.

Odpověď na otázku, zda se nVidii v nějakém rozumném časovém období podaří vyrobit dvoujádrovou kartu s podporou DX 11, zatím zůstává bez odpovědi. Z původního náskoku, který si měla AMD podle původních prognóz udržet jen měsíc, bude brzy už celý rok. Konkurence nyní nefunguje a díky tomu to ani v řadách Radeonů nevypadá na nějaké horentní změny.


Nové úsporné procesory pro notebooky
Intel a AMD se v poslední době opravdu činí a tak bychom se měli dočkat celé řady nových procesorů. Nicméně ty nejsou určeny pro klasické stolní počítače, ale pro notebooky. Z tohoto důvodu se nejedná o čipy podávající herní výkon. Namísto toho nabídnou velmi příznivou spotřebu.

Notebooky postavené na platformách Intelu mohou nyní čerpat z rozšířené řady Core ULV. Celkem se objevilo šest nových procesorů, přičemž jsou rozděleny do kategorií Core i7, i5, Pentium a prodávat se bude i levný Celeron. Nenalezneme zde ale žádné čtyřjádro.

Zřejmě nejzajímavějším procesorem z nové nabídky je Core i7 660UM. Tento dvoujádrový procesor je totiž v základu taktován na pouhých 1,33GHz a namísto pořádného výkonu standardně šetří baterii. Díky technologii TurboBoost však může zvýšit svou pracovní frekvenci na 2,4GHz a podávat výkon jako leckterý procesor stolního počítače.

Současný procesor architektury Arrandale (Core i5)

Intel stanovil u Core i7 660UM spotřebu na 18Wattů TDP. Procesor si díky HT dobře povede v multivláknových aplikacích. Notebooky, ve kterých se objeví, ale nebudou právě levné. Oficiální velkoobchodní cena byla totiž stanovena na 317USD, v přepočtu tedy mírně přes 6000Kč.

Na opačném konci ceníku ULV procesorů nalezneme Celeron U3400. Co do podávaného výkonu je jeho technologický základ dosti ubohý. TDP je přitom stejné, jako u mnohem výkonnějšího Core i7. Jedná se také o dvoujádro, ovšem jeho taktovací frekvence prozrazují, že v běžných noteboocích ho nejspíše nikdy nenajdeme.

Dvoujádrový Celeron U3400 je z výroby taktován na 1,06GHz. Na rozdíl od vyšších modelů zde ale není nic podobného jako TurboBoost. Vůči Core i7 má procesor poloviční vyrovnávací paměť, která je rozdělena na 1MB pro každé jádro. Jeho cena není přitom nízká, protože Intel jej nabízí zhruba za 2700Kč.

V nabídce AMD nalezneme mezi novinkami pouze dvoujádrové a jednojádrové procesory. Ty vycházejí z řad Turion II, Athlon II a jedna novinka se objevila i jako součást platformy AMD V. Společnost o nich informovala poprvé na začátku tohoto měsíce. Opět se nejedná o nikterak výkonné čipy, které se soustředí především na energetickou nenáročnost.

Návrh osmijádrového procesoru

Tím nejzajímavějším bude asi jedna z možných konkurencí Atomu, procesor AMD V105. Je taktován na 1,2GHz a má přitom maximální spotřebu 9Wattů. Architektura ale není nikterak silná, protože jediné jádro může čerpat z 512KB cache a používá jen 64bitovou FPU.

Nejrychlejší z nových procesorů zřejmě nijak neoslní. Jedná se o klasické dvoujádro Turion II Neo, které přichází s klasickou 2MB vyrovnávací pamětí a spotřebou 15Wattů. Procesor je přitom taktován na 1,7GHz a má 128bitovou FPU. Teoreticky by se již tyto procesory mohly v některých noteboocích objevovat.


Zdroje: AMD, Bit-Tech, Dailytech, Digit-life, EVGA, Fudzilla, HardSpell, Intel, nVidia, Xbitlabs, ZD Net

Autor:
Témata: Intel, Notebook
  • Nejčtenější

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

RECENZE: Age of Empires III: Definitive Edition je nadčasový, ale ty bugy

Vývojáři už nám naservírovali remastery dvou předchozích dílů, ale bez kompletního setu by to nebylo ono. Zatím...

RECENZE: Letošní ročník NHL je nejzbytečnější v historii značky

Pokud jste se těšili, že si letošní výpadek opravdového hokeje nahradíte alespoň tím virtuálním, máte smůlu. Poslední...

Mario Kart Live vás budou bavit. Závody, jak jste je ještě nezažili

Na trh se dostala nová hračka, která je oproti běžné produkci hodně jiná. V Mario Kart Circuit se totiž závodí ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Mistři hororu se vrací ve velkém stylu, nová Amnesia je skvělá

Vynikající horor, který se sice nebojí zobrazit explicitní násilí, dokáže však děsit i mnohem sofistikovaněji. Amnesia...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

ANKETA: Rozčílila vás někdy hra tak, že jste ji smazali?

V nejnovější anketě se ptáme, zda vás nějaká hra rozčílila natolik, že jste ji okamžitě smazali. Na vaše příběhy se...

Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý

Letošní podzim je jedna velká zkouška trpělivosti pro hráče. O nové grafické karty, herní konzole či VR brýle je jedna...

Která hra ze světa Hvězdných válek je vaše nejoblíbenější?

Her s tematikou Hvězdných válek je opravdu hodně. Teď se ale zkuste zamyslet a napište nám, která byla nebo je vaše...

Generační vizitka Take-Two: Hledání Mafie, skvělý X-COM i suverénní Rockstar

Pod herní vydavatelství Take-Two Interactive spadá hned několik dceřiných společností. Zatímco značky jako Mafie,...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...