Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 19. května 2022 Ivo

HW News: Základní deska X58 FTW navržená pro hráče

EVGA představuje střídmější highend pro herní sestavy. Zvažuje nVidia dvoujádrovou grafiku pro DX11? Nové úsporné procesory pro notebooky.

Základní deska X58 FTW navržená pro hráče
Zajímavou základní desku, která bude nanejvýš vhodná pro herní počítače, připravuje v těchto dnech EVGA. Tato společnost výjimečně nevsází na zcela přemrštěné řešení, což je dobře. Kvalitní deska, která obsahuje vše, co můžeme nazvat moderními technologiemi, tudíž nebude předražená. Přesto se jedná o highend.

EVGA pro nás chystá základní desku X58 FTW ve své třetí generaci. Slibovat si od ní lze tedy podporu herních procesorů, slušné možnosti pro grafické karty a chybět nemohou i nějaká ta pozlátka. Jak název napovídá, základem desky je čipset Intel X58, který je ještě doplněn o southbridge ICH10R.

EVGA FTW 3

Na desce nalezneme socket LGA 1366 do kterého padnou výhradně procesory Core i7 ve variantě s tříkanálovým paměťovým řadičem. Na této platformě není v současnosti příliš z čeho vybírat a tak se buďto lze rozhodnout pro čtyřjádro s cenou kolem 7000Kč nebo se vrhnout přímo na poněkud dražší šestijádro Core i7 980X.

Slotů vhodných pro grafické karty není na desce rozhodně přespříliš. PCI Express 16x na sběrnici druhé generace jsou na desce tři, z čehož plyne více než podpora klasického CrossFire a SLI. Prostřednictvím BIOSu je podporováno 3-way SLI. Na spořící hybridní technologie však můžeme zapomenout, protože součástí čipsetu X58 není žádné grafické jádro.

EVGA FTW 3

Vzhledem k tomu, že podporované procesory umějí přistupovat k pamětem DDR3 pomocí třech datových kanálů, nemůže chybět vyšší počet slotů pro moduly. Efektivita tohoto řešení je bohužel stále sporadická. Rozdíl ve výkonu Core i7 s dvou a tříkanálovým paměťovým řadičem je někde kolem 5%. Integrovaný řadič v součinnosti s deskou zvládne maximálně 24GB, přičemž EVGA garantuje funkčnost i při přetaktování.

Pokud se rozhodnete využít X58 FTW3 k rozšíření některé starší herní sestavy, zřejmě využijete rozumné rozložení slotů. Kromě PCI Express 16x zde totiž narazíme i na dva staré sloty PCI, pro které se mnoho karet vyrábí v levnější variantě. V zásadě pro běžné hraní ale není třeba osazovat do desky nic kromě grafické karty, procesoru a pamětí. Integrované příslušenství je totiž na úrovni.

Kromě běžného sortimentu konektorů můžeme na zadním headeru vidět duální gigabitový ethernet. USB konektorů je fyzicky vyvedeno opravdu hodně, celkem 10. Dva z nich jsou přitom připojeny k řadiči USB 3.0 a nabídnou propustnost až 4,8Gb/s. Kromě zvukové karty s výstupem pro 7.1 systém zvuku je přítomno rozhraní FireWire. K desce je pak přidáván i přední header pro vyvedení dalších konektorů.

EVGA FTW 3

Zpracování vyhlíží kvalitně, přesto součástky nevychází z žádné specifické řady. Ve vyšší cenové kategorii základních desek je zaběhnutou slušností, že výrobci na desky osazují výhradně kondenzátory s pevným dielektrikem. Díky tomu by nemusela být špatná ani životnost.

Největším pozlátkem, které má bezesporu i praktické uplatnění, je masivní chlazení. To je tentokrát pouze pasivní bez jakýchkoliv heatpipe. Do značné míry je chlazen čipset a částečně i stabilizace napájení. Deska si bez problémů poradí s procesory se spotřebou kolem 140Wattů.

EVGA FTW 3

Deska nemá žádnou výraznější slabinu a tak jediným zádrhelem může být cena. EVGA ji stanovila na 270USD, což u nás znamená kolem 5500Kč. Ještě nedávno by se nad touto částkou nikdo nepozastavoval. Dnes již ale můžeme vybírat ze srovnatelně ceněné konkurence, která je co do vybavenosti ještě lepší.


Zvažuje nVidia dvoujádrovou grafiku pro DX11?
Prozatím s rezervou je nutné brát informace o připravované dvoujádrové grafické kartě od nVidie. Podle serveru Fudzilla, který v minulosti často zastával funkci tiskového centra nVidie, se na nás totiž chystá pohroma. V plánu je prý dvoujádrová GeForce postavená na technologii Fermi. Kromě ohromného výkonu a podpory DirectX 11 lze ale čekat spotřebu, která dosud nemá obdoby.

Zatím co na veřejnosti se tváří zástupci nVidie na otázky ohledně budoucnosti dvoujádrové karty velmi rozpačitě, na pozadí toho všeho se už možná rozběhla jednání o konečné podobě nové grafiky. nVidia totiž stále nemá odpověď na opravdu dobrý Radeon HD 5970, který jako jediný odolává v současnosti jednojádrové GeForce GTX 480. Podle zdrojů Fudzilly prý uspořádala nVidia na Computexu se svými partnery jednání za zavřenými dveřmi.

GeForce GX2

I přes informační embargo se do světa dostaly nějaké informace. Prozatím se mluví o jediné variantě dvoujádrové grafiky označované jako GeForce GTX 490. nVidia nemá jednolité dvoujádro a na kartu bude muset umístit dvě klasická jádra. Vybrána byla varianta GF104, která ale poběží na poměrně nízkých frekvencích.

nVidia Tesla 8x v serveru

Z dostupných informací se dozvíme i předběžnou spotřebu, která by mohla být 375Wattů. Jediná karta s DX11 má přitom dnes spotřebu 215Wattů (GeForce GTX 470). Otázkou tedy zůstává, jak se podařilo spotřebu nVidii srazit. Je samozřejmě možné, že koncept karty existuje zatím jen na papíře a tato hodnota je zbožným přáním vývojářů.

nVidia 3DTV Play software

Bez technologického pokroku nejsou naděje na úspěch GeForce GTX 490 (pokud se tak karta bude skutečně jmenovat) velké. Za snížením spotřeby dvou karet sloučených do jediné o 70Wattů může být buďto výrazné snížení frekvencí nebo ořezaná architektura. S tím samozřejmě klesne i výsledný výkon a na Radeon HD 5970 to nemusí stačit.

Odpověď na otázku, zda se nVidii v nějakém rozumném časovém období podaří vyrobit dvoujádrovou kartu s podporou DX 11, zatím zůstává bez odpovědi. Z původního náskoku, který si měla AMD podle původních prognóz udržet jen měsíc, bude brzy už celý rok. Konkurence nyní nefunguje a díky tomu to ani v řadách Radeonů nevypadá na nějaké horentní změny.


Nové úsporné procesory pro notebooky
Intel a AMD se v poslední době opravdu činí a tak bychom se měli dočkat celé řady nových procesorů. Nicméně ty nejsou určeny pro klasické stolní počítače, ale pro notebooky. Z tohoto důvodu se nejedná o čipy podávající herní výkon. Namísto toho nabídnou velmi příznivou spotřebu.

Notebooky postavené na platformách Intelu mohou nyní čerpat z rozšířené řady Core ULV. Celkem se objevilo šest nových procesorů, přičemž jsou rozděleny do kategorií Core i7, i5, Pentium a prodávat se bude i levný Celeron. Nenalezneme zde ale žádné čtyřjádro.

Zřejmě nejzajímavějším procesorem z nové nabídky je Core i7 660UM. Tento dvoujádrový procesor je totiž v základu taktován na pouhých 1,33GHz a namísto pořádného výkonu standardně šetří baterii. Díky technologii TurboBoost však může zvýšit svou pracovní frekvenci na 2,4GHz a podávat výkon jako leckterý procesor stolního počítače.

Současný procesor architektury Arrandale (Core i5)

Intel stanovil u Core i7 660UM spotřebu na 18Wattů TDP. Procesor si díky HT dobře povede v multivláknových aplikacích. Notebooky, ve kterých se objeví, ale nebudou právě levné. Oficiální velkoobchodní cena byla totiž stanovena na 317USD, v přepočtu tedy mírně přes 6000Kč.

Na opačném konci ceníku ULV procesorů nalezneme Celeron U3400. Co do podávaného výkonu je jeho technologický základ dosti ubohý. TDP je přitom stejné, jako u mnohem výkonnějšího Core i7. Jedná se také o dvoujádro, ovšem jeho taktovací frekvence prozrazují, že v běžných noteboocích ho nejspíše nikdy nenajdeme.

Dvoujádrový Celeron U3400 je z výroby taktován na 1,06GHz. Na rozdíl od vyšších modelů zde ale není nic podobného jako TurboBoost. Vůči Core i7 má procesor poloviční vyrovnávací paměť, která je rozdělena na 1MB pro každé jádro. Jeho cena není přitom nízká, protože Intel jej nabízí zhruba za 2700Kč.

V nabídce AMD nalezneme mezi novinkami pouze dvoujádrové a jednojádrové procesory. Ty vycházejí z řad Turion II, Athlon II a jedna novinka se objevila i jako součást platformy AMD V. Společnost o nich informovala poprvé na začátku tohoto měsíce. Opět se nejedná o nikterak výkonné čipy, které se soustředí především na energetickou nenáročnost.

Návrh osmijádrového procesoru

Tím nejzajímavějším bude asi jedna z možných konkurencí Atomu, procesor AMD V105. Je taktován na 1,2GHz a má přitom maximální spotřebu 9Wattů. Architektura ale není nikterak silná, protože jediné jádro může čerpat z 512KB cache a používá jen 64bitovou FPU.

Nejrychlejší z nových procesorů zřejmě nijak neoslní. Jedná se o klasické dvoujádro Turion II Neo, které přichází s klasickou 2MB vyrovnávací pamětí a spotřebou 15Wattů. Procesor je přitom taktován na 1,7GHz a má 128bitovou FPU. Teoreticky by se již tyto procesory mohly v některých noteboocích objevovat.


Zdroje: AMD, Bit-Tech, Dailytech, Digit-life, EVGA, Fudzilla, HardSpell, Intel, nVidia, Xbitlabs, ZD Net

Autor:
Témata: Intel, Notebook
  • Nejčtenější

Nadšenec již 40 let hraje jednu hru na hrdiny, přestavěl kvůli tomu dům

Hry na hrdiny jsou oblíbenou kratochvílí milionů lidí napříč celým světem, jen málokdo je jim však oddán tak jako...

Hráči mají nového hrdinu, tajemný bojovník jim nezištně pomáhá s bossy

Zatímco pro většinu hráčů je letošní hit Elden RIng opravdovou výzvou, která je často nad jejich schopnosti, člověk s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ví, že ji stejně ukradnou, tak tvůrce sám připravil pirátskou verzi

Tvůrce nádherně vypadajícího logického rychlíku Please Fix The Road ví, že hra se bude pirátit tak jako tak, chystá...

Rozchod po téměř 30 letech. Electronic Arts odmítá platit za značku FIFA

Jednu z nejprodávanějších videoherních sérií vůbec čekají v blízké budoucnosti razantní změny. Vydavatelství Electronic...

Hlavní roli měla mít černoška, stěžují si autoři úspěšné Star Wars hry

Na konci roku 2019 slavila značka Star Wars úspěchy se hrou Jedi: Fallen Order, která nejenom zvládla skvěle hratelnost...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v květnu

V květnu se vyprávíme do vesmíru i feudálního Japonska, čekají nás oživlé mrtvoly, upíři a s odstřelovací puškou v ruce...

Za to chtějí peníze? Hráči si stěžují na přídavek do hry s Tiny Tinou

Až směšně krátký je nový přídavek do hry Tiny Tina’s Wonderlands. Hráči si stěžují, že za takto extrémně malou porci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byli jsme nezkušení, vývoj hry trval šest let, říká tvůrce české Euthie

Premium Deskovka Euthia: Torment of Resurrection sklízí vysoké známky a pochvalné reference od hráčů nejen na známém serveru...

Co přinesla nová sezona League of Legends a jak si vedli čeští hráči

Od konce října jsme se dočkali dalších zápasů profesionálních hráčů v League of Legends. Nová sezona, dvanáctá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...