HW News: Základní deska Quantum Force

aktualizováno 
Foxconn připravil kvalitní desku pro procesory Sandy Bridge. GeForce GTX 550 Ti zaplavuje obchody. Čtyřjádrový Phenom II s taktem 3,7 GHz.
Foxconn Quantum Force P67

Foxconn Quantum Force P67

Základní deska Quantum Force
Jako blesk se internetem rozšířila informace o připravované základní desce od společnosti Foxconn. Ta se nyní přidá k výrobcům, kteří zapracovali na podpoře opravené varianty čipsetů Intel P67. Výsledek se ve své kategorii rozhodně zařadí mezi lépe vybavené kusy a potěší i co do kvality zpracování.

Foxconn Quantum Force P67

V doprovodu použitého čipsetu P67 na nás čeká socket LGA 1155, který je určen pro procesory inovovaných řad Core i3, i5 a i7. Jelikož je deska koncipována především do výkonných počítačů, nepočítá se zde s využitím integrovaného grafického jádra na procesoru. Tomu odpovídá absence jakýchkoliv video konektorů na zadním headeru.

Forma LGA 1155

Foxconn nabízí raději než integrovanou grafiku kvalitní systém napájení. Ten je poměrně robustní a skládá se z 14 napájecích větví. Zdroj k desce připojíme prostřednictvím kombinace širokého ATX konektoru a osmipinové přídavné větve. Výkonná část stabilizace napětí je překryta chladičem, který je oddělen od pasivně chlazeného čipsetu.

Foxconn Quantum Force P67

Možnosti osazení dalších nezbytných komponent pro běh počítače jsou velmi rozumné. Pro operační paměti jsou tak připraveny čtyři sloty napojené na dvoukanálovou sběrnici. Ta je oficiálně dimenzována na práci do 2133 MHz.

Letmým pohledem na zveřejněné fotografie předvedeného modelu snadno zjistíme přítomnost dvou slotů PCI Express 16x. Právě do nich zamíří některá ze silnějších grafických karet současnosti. Zapojeno je všech 16 linek a osadit můžete maximálně dvě grafické karty. To ale nemusí nutně platit v případě karet nVidia GeForce, jelikož podpora SLI nebyla doposud potvrzena.

Mezi integrovaným příslušenstvím pak nalezneme rychlé rozhraní SATA i novou generaci USB. SATA konektory v provedení s propustností 6 Gb/s jsou k dispozici pouze dva, starší verze je zastoupena čtyřikrát. K připojení disků je navíc možné použít dvojici portů eSATA.

USB 3.0

Vyvedení dvou konektorů s USB 3.0 začíná být standardem a tak lze uvítat spíše dvojici gigabitových ethernetů. Přímo dostupných portů USB je celkem osm, deska umí pracovat s FireWire a nabídne také HD zvukový kodek s optickým výstupem.

Přestože se tento produkt nese v duchu moderního hardware, nechává Foxconn stále pootevřená vrátka k historii. Díky kombinaci speciálních řadičů tak bude deska podporovat staré karty pro sběrnici PCI a také disky nebo optické mechaniky pro rozhraní PATA. Podpora těchto zařízení není už nijak rozsáhlá a zahrnuje jedinou kartu do PCI a maximálně dvě zařízení PATA.

Mezi příjemné vlastnosti se pak zařadí možnost ovládat desku mimo skříň počítače pomocí integrovaných mikrospínačů. V případě že uděláte při přetaktování nějakou chybu, bude se hodit interní diagnostika, jejíž výsledky jsou signalizovány LED diodami. Nastavení BIOSu lze restartovat přímo ze zadního headeru, což je se hodí nejen případech, kdy je skříň zaplombována.

Foxconn Quantum Force P67

Zatím není úplně jasné, jaké prostředí BIOSu nám na své desce Foxconn představí. Nadšenci se zřejmě nespokojí s ničím jiným, než EFI. Samotná společnost ale ani náznakem neinformovala o jeho nasazení. Na místo toho uvádí vyšší stupeň ochrany kódováním a rozsáhlejší podporu pro přesné taktování.

Deska se objeví v prodeji nejpozději do dvou týdnů a v cenících ji nalezneme jako Quantum Force Rattler P67.  O ceně se zatím ani nespekuluje a nelze odhadnout, za kolik by se mohla v ČR prodávat. Přímé distribuce se však rozhodně dočkáme.


Čtyřjádrový Phenom II s taktem 3,7 GHz
Společnost AMD oficiálně plánuje příchod nových procesorů známých jako FX-series, jež budou založeny na architektuře Bulldozer. Předpokládalo se tudíž, že současná platforma Deneb již zůstane bez povšimnutí. Současné procesory Phenom II nám ale ještě nedávají sbohem. V rámci této série se objeví nejméně ještě jeden velmi rychlý procesor.

Phenom II x2

AMD zatím nepotvrdila, kdy se má novinka objevit v prodeji. Je přitom jisté, že se tak musí stát velmi brzy. Těšit se můžeme na Phenom II x4 označovaný jako 980 Black Edition. Toto čtyřjádro nabídne základní taktovací frekvenci 3,7 GHz v kombinaci s 6 MB vyrovnávací pamětí úrovně L3. Po stránce architektury nejde sice přímo o srovnatelný kousek k silnějším konkurentům Core i7 od Intelu, přestobude patřit k tomu nejrozumnějšímu, co může AM3 nabídnout.

Výhoda modelu 980 Black Edition tkví také v tom, že půjde o jeden z posledních procesorů, který bez větších problémů poběží v deskách se socketem AM2+. Je to dáno skutečností, že integrovaný paměťový řadič podporuje jak paměti DDR2 tak současné DDR3. Moduly DDR2 budou oficiálně podporovány do 1066 MHz, DDR3 pak do 1333 MHz.

AMD Fx

Výroba procesorů architektury Deneb probíhá v současnosti za pomoci 45 nm technologie. Nelze se tudíž příliš divit, že spotřeba není zcela ekvivalentní k 32 nm sériím Intelu. Maximální spotřeba bude 125 Wattů (TDP), což by ale nemělo znamenat problém ani pro levnější základní desky. Můžete přesto narazit na určitá omezení.

Procesor z řady Black Edition se vyplatí kupovat především, pokud máte chuť pustit se do přetaktování. Najdeme zde odemčený násobič, jehož změnou lze snadno zvýšit pracovní frekvenci. Z výroby bude násobič nastaven na 18,5 při 200 MHz základní frekvenci.

Prozatím není vyloučeno, zda se objeví další procesor v podobném ražení. Od 11. června začne ale současnou řadu procesorů Phenom II Black Edition nahrazovat řada FX. Slibovat si od ní můžeme další zvyšování výkonu, kterého hodlá AMD dosáhnout kromě změn architektury také zvýšením počtu jader. Definitivně by měly být dostupné až osmijádrové procesory pro herní počítače, přičemž v highendu AMD počítá nejméně se čtyřmi jádry.


nVidia GeForce GTX 550 Ti zaplavuje obchody
GeForce GTX 550 Ti nepatří přímo k nejvýkonnějším herním grafikám, spíše se pak řadí k mainstreamu. Na poměrně levném základu se dá ale vytvořit mnoho lákavých variací. Zatím co nVidia otálí s vypuštěním dvoujádrové GeForce GTX 590, výrobci jejích grafických karet soustředí snahy tímto směrem.

ONDA GeForce GTX 550 Ti

Přestože výkonem tyto grafické karty do nekompromisních herních počítačů doporučit nelze, některé výsledky stojí skutečně za pozornost. Například u nás nepříliš známá společnost ONDA připravila robustní model GeForce GTX 550 Ti s 1536 MB paměti GDDR5.

ONDA GeForce GTX 550 Ti

Jádro této grafické karty je taktováno na rovný 1 GHz a shader procesory pak pracují na 2 GHz. Paměť větší než u referenčního modelu je nyní taktována na efektivních 4,4 GHz. Ve výsledku karta potřebuje dva 80 mm ventilátory, masivní chladící blok s šesti heatpipe a napájení s dvěma šestipinovými přídavnými konektory. Celé řešení je tak šílené, že lze snad i shledat za pozitivní, že se nic takového u nás prodávat nebude.

ONDA GeForce GTX 550 Ti

S o něco střídmější koncepcí, jež pracuje překvapivě na vyšších frekvencích, přichází Asus. Zde bude jádro pracovat na 1015 MHz a shadery na 2030 MHz. Paměť má už jen základní velikost 1GB a je typu GDDR5. Taktována je na 4200 MHz efektivně. Grafika bude reálně ke koupi za cenu kolem 4000 Kč.

EVGA GeForce GTX 550 Ti

Pravým opakem této přetaktované dvojice bude GeForce GTX 550 Ti od společnosti EVGA. Ta si zatím připravila jeden zcela referenční model a jeden s malými úpravami. Karta s taktem 900 MHz pro jádro, 1800 MHz pro shadery, bude k dostání od 3000 Kč. Model s 981 MHz pro jádro a 1900 MHz pro shadery pak bude jen o dvě stovky dražší.


Zdroje: AMD, Asus, DonanimHaber, EVGA, Expreview, Foxconn, Hexus, HKEPC, TechConnect, TechPowerUp & Xbitlabs

Autor:
Témata: Intel

Nejčtenější

Cyberpunk 2077 a politická korektnost. Některým vadí žena s penisem

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 se těší hráčské oblibě a vysokým očekáváním, ovšem najdou se i tací, kterým futuristická hra začíná...

NHL 20 opět nevyjde na PC, nebude mít nový engine ani příběhový mód

NHL 20

Na obalu letošního ročníku oblíbené hokejové série NHL od Electronic Arts bude Auston Matthews. To je však asi jediná...

Mobilní Harry Potter má našlápnuto být globálním hitem

Harry Potter: Wizards Unite

Nová mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite funguje na stejném principu jako tři roky starý Pokémon GO. Využívá...

Wolfenstein: Youngblood přidává novinku, která mě v demu pořádně štvala

Wolfenstein: Youngblood

Střílečka Wolfenstein: Youngblood se odehrává v okupované Paříži devatenáct let po událostech The New Colossus. Do...

RECENZE: Druidstone je nečekaný hit pro starší a pokročilé

Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Jednou za čas přijde herní překvapení. Z čista jasna bez velkých fanfár. Přesně takový je Druidstone, vynikající...

Další z rubriky

Remake Zeldy je úchvatný, stejně jako zpracování nových Pokémonů. E3 dojmy

The Legend of Zelda: Link’s Awakening

Nintendo se na herním svátku E3 2019 věnovalo zejména letošním hrám. Na stánku jsme si tak zahráli nové Pokémony,...

Bethesda na E3 předvedla Doom a Wolfenstein. Na mobily míří Commander Keen

Doom: Eternal

Výstava E3 pokračovala konferencí Bethesdy. Doom i Wolfenstein potěšily příznivce stříleček a obě hry dorazí ještě...

Square Enix ukázal na E3 remake Final Fantasy VII i hru s Avengers

Final Fantasy VII Remake

Předposlední velkou konferenci letošní E3 pořádal japonský gigant Square Enix. Dlouho očekávaný remake Final Fantasy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz