HW News: Základ počítače na čipsetu 890GX

aktualizováno 
Rychlá integrovaná grafika, podpora šestijádrových procesorů i USB 3.0 = cenově dostupná deska od Asusu >> Core 2 Duo přechází v rychlá Pentia >> Klávesnice nejen pro blondýnky

Asus M4A89GTD

Základ počítače na čipsetu 890GX
Zajímavou základní desku, která se bude prodávat za přijatelnou cenu, připravuje společnost Asus. Deska bude založena na novém čipsetu od AMD, bude podporovat celou řadu procesorů a nabídne integrované jádro s až nečekaným výkonem. Stále ale bude poskytovat vše, co by měl nabídnout základ herního počítače.

Novinka dostala těžko zapamatovatelné označení Asus M4A89GTD. Založena je na tajemném čipsetu AMD 890GX v kombinaci se southbridge SB850. Výsledkem je podpora všech procesorů určených do socketu AM3. Konstrukce desky používá desetivětvový napájecí systém, který by měl bez problémů zásobovat energií procesory s požadavky do 140Wattů TDP.

Phenom II X6

AMD má s novým čipsetem speciální plány. Na trhu se totiž brzy objeví šestijádrové procesory Phenom II X6 a její zástupci se rozhodně netají skutečností, že rychlejší z nich budou mít spotřebu právě 140Wattů. Pro běžné počítače je to ale stále poněkud přemrštěné řešení.

Čipset 890GX naštěstí nabízí i další výhody. Jeho součástí je grafika označovaná jako Radeon HD 4290. Jádro pracuje dosti vysoko, na frekvenci 700MHz. Podle informací z AMD by mělo mít podobný výkon, jako dřívější grafika integrovaná v čipsetu 790GX. Na podporu DirectX 11 zatím nedošlo a tak je podporována verze 10.1, která se bude hodit především v kombinaci s Windows 7. Grafický výstup je možné provést pomocí HDMI.

Pro opravdovou herní grafiku jsou připraveny dva sloty PCI Express 16x ve verzi 2.0. Podporováno je jak SLI, tak CrossFire a to při konfiguraci 2x PCI Express 8x. Deska je zajímavá také umístěním slotu PCI Express 4x. Pro běžné karty bude vhodnější osazení do slotu PCIe x1 nebo dvou starších PCI.

Asus M4A89GTD

Podle požadavků na integrované příslušenství si bude možné vybrat mezi dvěma podverzemi M4A89GTD. Jejich hlavním rozdílem bude přítomnost nebo absence podpory USB 3.0. Deska podporující pouze USB 2.0 bude zhruba o 300Kč levnější. Přímo z čipsetu 890GX je pak podporováno rychlé rozhraní SATA s propustností 6Gb/s. Samozřejmě zde nalezneme i další běžné příslušenství.

M4A89GTD - zadní header

Slušná vybavenost půjde ruku v ruce s kvalitním zpracováním. Na zveřejněných fotografiích můžeme vidět poměrně robustní chlazení, které se stará o odvod tepla především z napěťových stabilizátorů. Na desce jsou osázeny kvalitní impulzní kondenzátor, na což ale nelze při koupi spoléhat. Není žádným tajemstvím, že Asus v závislosti na přesné verzi občas osazuje desku se stejným označením úplně jinými součástkami.

Dobrou zprávou je, že prodej začíná v Evropě. Oficiálně má dojít k uvedení na CeBitu, ale Asus již desku distribuuje svým obchodním partnerům. Díky tomu se lze již nyní se v některých e-shopech zařadit do pořadníku v rámci předprodeje. Deska se bude prodávat za cenu okolo 2500Kč.


Core 2 Duo přechází v rychlá Pentia
Poté, co Intel světu nabídl procesory Core i3 s integrovanou grafikou, chce vylepšit další velmi levnou řadu. Tentokrát by se mělo dostat na tradiční řadu procesorů Pentium, konkrétně se bude jednat o model E6700. Ten je logickým následovníkem současného modelu Pentium E6600 na 3,06GHz.

Označení Pentium už dlouho neznamená prestižní procesor a je pravdou, že za Core 2 Duo poněkud zaostával. Může za to především slabší architektura. Jenže zatím co časy Core 2 Duo jsou již téměř sečteny, Pentium dál žije. Levné dvoujádro přitom nemusí být špatné.

Pentium E6700

Pentium E6700 vychází z architektury Wolfdale-2M, což je architektura v současnosti použitá právě u Core 2 Duo. Procesor se bude vyznačovat pěknou spotřebou, která vychází z použitého 45nm procesu při výrobě. Pentium E6700 nabídne vcelku zajímavou frekvenci, kterou Intel nastavil na 3,2GHz.

Důvod, proč si v dnešní době koupit Pentium do herního počítače, se nehledá právě lehce. V případě E6700 se ale vlastně jedná o zamaskované Core 2 Duo s frekvencí sběrnice na 1066MHz. Na rozdíl od dražších procesorů nabízí Pentium stále dvouúrovňovou vyrovnávací paměť, která má velikost 2MB.

Hlavním důvodem, proč se pro Pentium E6700 rozhodnout, je cena a socket LGA 775. Na tento procesor nepotřebujete drahou základní desku se socketem LGA 1156 nebo 1366 a vlastně postačí i úplně nejlevnější modely, které pořídíte pod 1000Kč. Samotný procesor se přitom bude prodávat za cenu kolem 1600Kč.

Na závěr se sluší poznamenat, že kolem modelu E6700 je trochu zmatek. Stejně označený procesor totiž najdeme i ve starší řadě Core 2 Duo. Ovšem jedná se o úplně jinou architekturu vyrobenou na 65nm v kombinaci s 4MB cache. Tento procesor běžně již naštěstí k dostání není.


Klávesnice nejen pro blondýnky
Jako úspěšný pokus o vtip se tváří nová klávesnice, která pochází z produkce nepříliš známé americké společnosti Faith and Lynn. Sportovně laděná klávesnice zasazená do ostře červeného krytu sice nenabízí rychlou odezvu ani herní makra, přesto se jedná o naprostý unikát. Kuriózní je totiž uspořádáním kláves, které sice z dálky vypadá standardně, při bližším pohled však zažijete menší šok.

fast finger

Ano, rozložení kláves QWERTY je pouze alternativní. Klávesnice dostala přiléhavý název Fast Finger a má těžit z logiky abecedního uspořádání. Kromě toho, že jsou klávesy přehledně uspořádány, nabízí Fast Finger také speciální makra. O herní komba opravdu nejde. Namísto toho usnadňují chatování. Pod funkčními klíči se totiž ukrývají automaticky generované zkratky jako LOL, BTW nebo THX.

rozložení kláves

Technicky vzato používání ABCDEF klávesnice u herního počítače nic nebrání. Přesto nebude v základním režimu hraní na kombinaci WASD právě pohodlné a je na čase přijít se skutečnou cílovou skupinou, na kterou je klávesnice Fast Finger zaměřena. Výrobce ji totiž chce nabízet především seniorům a lidem, kteří na běžné klávesnici píší velmi pomalu.

Fast finger

V ostatních ohledech jde o standardní USB klávesnici, kterou stačí připojit k počítači a může se pracovat. Kvalitativní zpracování není na vysoké technické úrovni. Cena je ale oproti běžné QWERTY klávesnicím poněkud vyšší. V USA se bude prodávat za 22USD (přes 400Kč), přičemž objednávka do Česka vyjde ještě o polovinu dráže. V případě zájmu si ji můžete objednat ze zvláštního e-shopu umístěném na doméně fastfingerkeyboard.com.


Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digit-life, Faith and Lynn, HardSpell, HKEPC, Intel, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
 
Témata: CeBIT, Intel, Vtip

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

Nejočekávanější RPG roku 2019

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo...

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz