HW News: začíná velká bitva procesorů Intelu a AMD

aktualizováno 
Revoluční procesory AMD a Intelu jsou za dveřmi, kdo vyhraje? *** GeForce 8800GT nebude jen tak nahrazena *** Dvě nové grafiky ATI příští týden
HW Minutky

HW Minutky

15 Penrynů, jeden pro domácnost
Tento týden v úterý provedl Intel oficiální uvedení 45nm procesorů Penryn na světový trh. V souvislosti s tím je nabízeno 15 nových procesorů.

Jen jeden z nich je však určen pro běžné uživatele, jelikož patnáct procesorů se zařadí do řady Intel Xeon. 45nm řada má nahradit doposud velmi oblíbené procesory postavené na jádru Conroe. Pro běžné uživatele tak bude dostupný procesor Core 2 Extreme QX9650. Informace o něm pronikly do médií již dávno a tak není žádným tajemstvím, že běží na frekvenci 3000 MHz a jako všechny procesory Extreme podporuje Hyper Threading. Přechod z jádra Conroe znamená také možnost osazení větší vyrovnávací pamětí.

Současné jádro Conroe totiž umělo pracovat maximálně s 4MB L2 cache. 45nm architektura však v základu poskytuje hned 6MB. Kromě Core 2 Extreme nemůžeme nechat stranou ani Xeony. Cena za nejlevnější by se měla pohybovat kolem 3500Kč a díky tomu budou dokonce levnější než obdobný procesor Core 2 Extreme. Všechny nové procesory budou mít rozšířenou instrukční sadu SSE4. Ta opět zvyšuje schopnost procesorů pracovat s multimédii, ovšem tentokrát v trochu jiném měřítku. Nové instrukce by měly být v budoucnu využívány především při "farmovém" renderingu a pro normálního smrtelníka ještě několik let žádnou významnou výhodou nebudou.

Core 2 Extreme

Po oficiálním uvedení by se zdálo, že nástupu 45nm procesorů nestojí už nic v cestě. Opak je ale pravdou a po konzultaci s pracovníky některých velkých českých e-shopů vyplynulo na povrch, že procesorů se u nás nedočkáme dříve než o Vánocích. Příliš dobře to nevypadá ani s dodávkami ze zahraničí, kde e-shopy hlásí nedostupnost, případně falešnou dostupnost. Předběžná cena QX9650 na našem trhu pro koncového zákazníka je navíc odhadována na 22 000Kč a více.

Phenom jde po ceně
Ačkoliv procesory Phenom ještě na trhu nejsou, redaktorům časopisu HKEPC a The Inquirer se podařilo vypůjčit od AMD první tři hotové procesory, které budou světu představeny až příští týden.

Všechny uvedené procesory AMD budou čtyřjádra s označením hodně podobným, které se dříve používalo pro grafické karty. Jednotlivé modely Phenomů totiž budou tvořit řadu 9500, 9600 a 9700. Jako nejvýkonnější procesor bude samozřejmě nabízen Phenom 9700 s taktem jader na 2,4GHz. Stejně jako Intel, i AMD tvrdí, že zvětšila vyrovnávací paměť. Bohužel o kolik MB se to skutečně podařilo, se nikde oficiálně nedozvíme. Jak se již v případě AMD stalo zvykem, cena by měla být příznivější než u Intelu a u modelu Phenom 9700 se bude pohybovat kolem 6000Kč. O něco levnější pak budou ještě modely 9600 a 9500, které poběží na jen o málo nižší frekvenci 2,3GHz a 2,2GHz.

AMD Opteron 65nm

Již jen podle frekvencí je jasné, že Phenomy budou oproti Penrynům mírně zaostávat. Zarážející je ale tvrzení serveru The Inquirer, který tvrdí, že Phenom 9700 je slabší než průměrný procesor Intel založený na jádru Yorkfield. The Inquirer tak usoudil podle vlastních testů procesoru. Zatím je však těžké říci, nakolik je tento předčasný test objektivní. Všechny procesory Phenom budou vybaveny vyrovnávací pamětí třetí úrovně a technologií Hyper Transport 3.0, která poslouží pro rychlejší komunikaci po systémové sběrnici. Jelikož jsou procesory postaveny na starší 65nm technologii, mají také vyšší spotřebu. Ta se má pohybovat přes 100W TDP.

Kam kráčí nVidia?
Zástupci společnosti nVidia konečně promluvili oficiálně o možnosti nasadit do jednoho počítače trojici grafických karet, které budou fungovat v kooperativním režimu SLI. Současně s tím však nVidia vypustila i informace o směru, kterým se bude v příštím roce ubírat.

Podle prohlášení generálního ředitele na středeční tiskové konferenci se nyní nVidia zaměřila výhradně na vývoj Triple SLI. Současně se nepouští do žádného dalšího výzkumu, který by si kladl za cíl přinést na trh high-end grafickou kartu. Tento trend by měl trvat zhruba do poloviny příštího roku, kdy bude vlajkovou lodí nVidie po celou dobu GeForce 8800GT. Karta s 600MHz taktem jádra a 1800MHz pamětí GGDR3 se má stát základem, který zkombinuje rozumný výkon s ještě vcelku přijatelnou cenou. Záměrem nVidie je, aby si každý hráč koupil právě tuto kartu.

Rozdíly ve výkonu totiž nebude rozlišovat rychlost GPU nebo pamětí, ale počet grafických karet. V nabídce tedy kromě jediné karty budeme mít zapojení SLI, Triple SLI a pro opravdu náročné hráče Quad SLI. Pokud vezmeme v úvahu, že po příchodu Triple SLI má stát průměrná GeForce 8800 GT okolo 5000Kč, zjistíme za pomoci jednoduchých kupeckých počtů, že za jakoukoliv variantu SLI zaplatíme nejméně 10000Kč. Nějaké výraznější zlevnění se většinou nekoná až do doby příchodu rychlejších grafických karet. Ten se ale nemusí konat ani v druhém pololetí roku 2008. Podle slov generálního ředitele GeForce 8800GT bude i v této době více než konkurovat kartám ATI. Další karta se tedy zatím ani neplánuje.

GeForce 8800GT

A co na to AMD? O GeForce 8800GT se příliš nevyjadřuje. Každopádně je jasné, že ani její nejlepší karty zatím na 8800GT nemají. Všechny high-end letošní trumfy pod značkou ATI již byly vyneseny, zbývá však dodat, že na rozdíl od nVidie, ATI chystá novou rychlou kartu i na příští rok. Na druhou stranu nic nebrání nVidii vyvíjet grafiku v tichosti, ačkoliv tvrdí opak.

Letem světem:
Sérii „zelených“ pevných disků připravila společnost Western Digital. Pomocí vhodné kombinace technologií se podařilo vyvinout pevné disky s o 35% nižší spotřebou. WD u nich použil inteligentní systém řízení otáček, který navíc disk stabilizuje a vydává tak menší hluk. Dostupné kapacity jsou 500GT, 750GB a 1000GB v klasické ceně od 3000Kč.

Příští týden se na světovém trhu objeví dvojice nových grafických karet společnosti AMD, které patří do řady Radeon HD 3800. Vše podstatné již bylo odhaleno a žádná větší překvapení se tedy neočekávají. O těchto kartách se můžete více dočíst v HW News z 8. 11. 2007 a v infoletáku AMD dole pod článkem.

Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, HKEPC, Intel, nVidia,The Inquirer &  Xbitlabs

 
Témata: Hluk, Intel

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Další z rubriky

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

Najdete na iDNES.cz