Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

HW News: Windows 7 využijí naplno čtyřjádrové procesory

  0:04
Nový operační systém bude čerpat z technologie procesorů Intel >> Počítač v klávesnici je realitou >> Bude mít DirectX vážnou konkurenci?

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Windows 7 využijí naplno čtyřjádrové procesory
Práce na Windows 7 se blíží k samotnému závěru. Z úst zástupců Microsoftu můžeme nyní slyšet jen samou chválu a ani předběžné testy s uvolněnými verzemi ve stádiu RC (tedy téměř hotové verze systému) nevyznívají špatně. Vývojáři Microsoftu a také hlavní produktový manažer se nově podělili o další podstatné informace. Z těch vyplývá, že výhodu s Windows 7 získá ten, kdo si koupí moderní vícejádrový procesor.

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Vše začalo prohlášením, které pronesl pro server Techweb.com vrchní vývojář Bill Veghte. Ten totiž potvrdil dlouhodobě předpokládaný fakt, že Windows 7 budou schopna využívat velký počet výpočetních jader. Při hraní nebo i jiných náročných výpočtech se tak můžeme těšit na podání mnohem lepšího výkonu než ve Windows XP a podle zástupců Microsoftu na výkonnost Windows 7 nedosáhne při používání čtyřjádrových procesorů ani Windows Vista.

Za zlepšením práce při využívání zdrojů procesoru má stát podle všeho pozměněné jádro operačního systému. Vývojáři to potvrdili na začátku tohoto týdne prostřednictvím serveru Informationweek.com. Ačkoliv Windows 7 z Windows Vista očividně vycházejí, rozhodně tedy nemůžeme mluvit o nějakém převlečení do jiného kabátku. Jádro operačního systému je navrženo pro práci v robustním preemtivním multitaskingu (prostředky procesoru jsou jednotlivým aplikacím přiřazovány výhradně prostřednictvím jádra systému), hojně má být využívána především technologie HyperThreading.

Windows 7

Celé zrychlení s Windows 7 má bohužel jeden podstatný háček. Microsoft při tomto účelném zrychlení spolupracoval na vývoji převážně s Intelem a to velmi úzce. Ve výsledku je pak ohrožena konkurenceschopnost čtyřjádrových procesorů od AMD. Problém je především ukryt v technologii HyperThreading, která dovoluje běžící aplikace rozkládat na vyšší počet současně zpracovávaných vláken, než jaký je počet jader procesoru, které se v počítači fyzicky nacházejí.

U procesorů Intelu obvykle používáme pro tuto technologii zkratku HT. Na krabicích s procesory AMD ji můžeme také běžně najít, znamená však něco zcela jiného (totiž rychlou sběrnici HyperTransport). Procesory AMD zkrátka intelovskou technologii HyperThreading neobsahují a tak budou mít v případě striktně multivláknových aplikací nemalý handicap. Určitě stojí také za to vědět, že ani v řadách procesorů Intelu není technologie HyperThreading samozřejmostí a obsahují ji jen některé vyšší modely.

Windows 7 - panel

Pokud už ale máte hotový počítač bez HyperThreadingu a na Windows 7 se chystáte skutečně přejít, není zatím důvod mít obavy. Efektivní využívání většího množství procesorových jader vyžaduje také dobrou podporu ze strany programátorů. Ti považovali vývoj tímto směrem ještě nedávno za zbytečný a drtivé množství aplikací je tak odsouzeno k provozu na jednom či maximálně dvou procesorových jádrech. Do budoucna se bude ale tento trend určitě měnit. Microsoft odhaduje, že na 10000 společností dnes vyvíjí software nebo hardware specificky navržený pro připravovaná Windows 7.


Počítač v klávesnici je realitou
Honosné klávesnice Optimus Maximus Keyboard, které vyvíjí studio Art Lebedev, obdivuje zřejmě každý. Vždyť kdo by nechtěl klávesnici, na které si může určit přesně k čemu bude která klávesa sloužit. Vše navíc zachovává skvělý pořádek a přehlednost, protože do jednotlivých kláves jsou umístěny malé displeje. Problém tohoto skvostu je ale především v jeho ceně, pro kterou si může obdobnou klávesnici pořídit jen málokdo.

Vlastní cestou v tomto oboru jde však Asus. Ten se totiž rozhodl, že naváže na dnes již dobře známou řadu počítačů Eee a připravuje se k vypuštění produktu označovaného jako Eee Keyboard. Displeje namísto jednotlivých kláves zde sice čekat nemůžeme, klávesnice však bude ukrývat plnohodnotný a nezávislý počítač. V případě nouze nebude třeba mít ani žádný externí monitor. Displej schopný zobrazovatvše potřebné pro práci ve Windows totiž nalezneme přímo v klávesnici.

Asus Eee keyboard (prototyp)

První zmínky o Asus Eee Keyboard jsme mohli slyšet již v loni na podzim. Tehdy se ještě jednalo o prototyp tohoto produktu o kterém nebylo vůbec jasné, zda se bude vyrábět. Ohlas byl úměrný nevšednosti tohoto řešení a tak se Asus definitivně rozhodl, že se sériovou výrobou začne. První sériově vyráběné kusy bychom tak mohli vidět na pultech obchodů v závěru června.

Uvnitř klávesnice bude umístěna starší verze platformy založené na procesoru Atom. Koncepce totiž vznikla ještě předtím, než nVidia vůbec oznámila své plány na vytvoření platformy Ion a hardware tak nebude mít velký výkon. Asus zde použije procesor Atom N270, který pracuje standardně na frekvenci 1,6GHz při příkonu 2,5Wattu. Čipová sada odpovídá standardu, který byl běžný přibližně před půl rokem. Pravděpodobně zde nalezneme Intel 945GSE, který podporuje maximálně 2GB operační paměti.

Asus Eee keyboard (prototyp)

Eee Keyboard bude dostupný v několika odlišných variantách. Již v základu bude osazován pevný disk s technologií SSD, jeho rychlost ani kapacita nebude ale nejlepší. Za příplatek však Asus plánuje až 32GB verzi. Chybět nebudou bezdrátové technologie, přičemž hned v základu by mohlo být přítomno WiFi a Bluetooth. Otazník bohužel visí nad HDMI, jelikož čipset jej přímo nepodporuje. Na zadní straně již představeného prototypu byl však tento konektor vyveden.

Hardwarové vybavení je tedy prakticky totožné s levnými netbooky. Unikátní klávesnice není ale zdaleka plnohodnotným přenosným počítačem. Vyjma samostatně stěží použitelného konstrukčního řešení a malého displeje, zde totiž nenalezneme žádný typ baterie. Provoz tak bude možný pouze při připojení externího napájení, které je realizováno prostřednictvím adaptéru přímo ze sítě 230V.

Asus Eee keyboard (prototyp)

O ergonomii výsledné klávesnice nemá smysl zatím spekulovat. Tlačítka nejsou ve standardním provedení a tak není jasné, nakolik bude jejich používání příjemné. Jisté je jen to, že přímo v klávesnici nalezneme displej s úhlopříčkou 5“ a trochu nezvyklým nativním rozlišením 480x800 pixelů. Zajímavá je také hmotnost, která se ustálila v plné výbavě těsně pod hranicí 1kg. Odhad cen zatím Asus bohužel nezveřejnil. Dražší než netbooky Eee by však klávesnice být neměla.


Bude mít DirectX vážnou konkurenci?
Ze standardu OpenCL, který nedávno veřejně testovala na svých grafických kartách AMD, se začíná pomalu stávat použitelné urychlovací prostředí. Standard bude možná brzy moci používat každý a to bez ohledu na to, jakou vlastní grafickou kartu a záležet by nemělo ani na typu operačního systému. Právě touto vlastností se odlišuje od grafického urychlování DirectX, které je a vždy bude výsadou počítačů s Windows.

Jako první se pokusila ještě čerstvě dokončenou verzi OpenCL 1.0 předvést na svých kartách AMD. Ukázalo se, že toto urychlování bude skutečně fungovat, nicméně nad jeho opravdovým rozšířením visí nejeden otazník. K rozšíření používání bude nyní přispívat spíše nVidia, protože poprvé zpracovala dokumentaci a ovladače tak, aby se její karty daly úspěšně používat jak s DirectX, tak i OpenCL aplikacemi.

DirectX 11 prewiev

Konkurence OpenCL a DirectX je zatím ale spíše teoretická. Z pohledu uživatele se sice může jednat jen o potřebné komponenty systému, obě urychlující prostředí však značně usnadňují práci herním vývojářům a programátorům. Klíčovou roli zde hraje především úroveň zjednodušení, která je u obou urychlování již ve velmi pokročilém stádiu. Nad DirectX však drží ochranou ruku Microsoft a v případě opravdového úspěchu s DirectX 11 má šanci vývoj her a aplikací napsaných pro OpenCL značně pozdržet.

Výhoda OpenCL vůči DirectX je jasná. Za OpenCL se zasazují přímo výrobci hardwaru a v případě jeho úspěchu již nebudou limitováni příchodem nových verzí urychlovacích prostředí Microsoftu. U OpenCL se navíc počítá s nasazením grafických karet na výpočty určené pro běžné procesory CPU.

Efektivita je ale stále poněkud na vážkách. Grafické karty totiž poskytují spíše velké množství slabších procesorů (shadery) a v případě zpracovávání jednovláknové aplikace pracuje jen jediné jádro a zbývající, kterých jsou obvykle řádově stovky, nedělají nic. Faktem je, že dnes opravdu multivláknově je naprogramováno jen něco přes 3% aplikací určených pro běžné procesory. Vyloučena není ale ani zpětná spolupráce při převádění výpočtů z grafické karty na procesor.

Zástupci společnosti nVidia odhadli, že k masovému rozšíření OpenCL nedojde dříve než za 2 roky. Podle serveru Hardspell vznikne v průběhu let zdravá konkurence mezi DirectX a OpenCL. Těžit by z ní měli především hráči a samozřejmě také výrobci grafických karet. Podle redaktorů z internetového portálu Fudzilla by pak mohli získat karty nVidie po zkombinování DirectX, Cuda a OpenCL na ještě lepším efektivním výkonu.


Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, Informationweek, Microsoft, Techweb, The Inquirer & ZD Net

Autor:
  • Nejčtenější

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

RECENZE: Film Mortal Kombat Legends je animovaný krvák pro fanoušky

Být fanouškem brutální ságy Mortal Kombat se vyplatí. Kromě videoher vám totiž dělají radost i filmy, kterými jsme...

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Hotel Inferno je naprostý masakr. Slabší povahy a děti, raději neklikejte

Kultovní řežbu Doom zná každý hráč. Tvůrci extrémně krvavé filmové trilogie Hotel Inferno se jí inspirovali natolik, že...

Call of Duty ještě ani nevyšlo a už je plné podvodníků

Právě probíhající veřejná beta letošního dílu oblíbené série Call of Duty je zatím ze strany veřejnosti přijímána...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Pompézní svatba Simony Halepové. Tenistka si vzala miliardáře

Rumunská tenistka Simona Halepová se několik dní před 30. narozeninami vdala. Ve středu si v rodném městě Konstanca...