HW News: Výkon GeForce GTX 480 je na veřejnosti

aktualizováno 
Shlédněte oficiální prezentaci nVidie, odpovědi na nejpalčivější otázky však nečekejte >> AMD hlásí zpoždění s technologií Eyefinity >> Novinka z Point of View - PC nebo HTPC?

GeForce GTX 480 nebo Radeon HD 5870?

Výkon GeForce GTX 480 je oficiálně na veřejnosti
Ačkoliv do oficiálního uvedení nových grafických karet s DirectX 11 od společnosti nVidia zbývá ještě nějaký ten týden, udělali zástupci nVidie něco zcela nečekaného. Po bouřlivých debatách o výkonu připravovaných karet GeForce GTX 480 a GTX 470, které probíhaly na internetu, totiž v oficiálním videu ukázala nVidia skutečný výkon silnější z těchto karet. O kolik bude GeForce GTX 480 skutečně rychlejší než současný Radeon HD 5870 se ale zřejmě stále nedozvíme.

testovací počítač nVdie

nVidia zvolila volnější prezentaci, ve které se fyzické podobě karty ani jejím pracovním teplotám raději příliš nevěnovala. Ukázala především renderovací test, ve kterém karta velmi přesvědčivě počítá Tesselaci. Pokud ji začnou herní vývojáři opravdu hojně používat, měla by se AMD zřejmě začít bát.

GeForce GTX 480 ovladač

Za vším je i tentokrát marketing. Ředitel technického oddělení nVidie, Tom Petersen, předvádí na videu zveřejněném na serveru Youtube možnosti nové GeForce GTX 480. V krátkosti představí systém, do kterého nVidia novou kartu namontovala, technické detaily grafiky však vynechá, stejně tak zůstane utajen výkon použitého zdroje. Prezentace snad již konečné verze GeForce GTX 480 může začít.

GeForce GTX 480

Celý svět zajímá především výkon karty v DirectX 11. nVidia tedy chytře zvolila Heaven banchmark od společnosti Unigine, který je navržen právě pro výkonnostní testy s urychlováním DirectX 11. Oficiálně je k dispozici jediný test v plném HD rozlišení a se zapnutou Tesselací. Díky tomu vypadá po grafické stránce testování opravdu dobře. Pokud si video pozorně prohlédnete, zjistíte, že se GTX 480 drží po celou dobu nad hranící 30fps (průměr pod zátěží je někde kolem 40fps).

GeForce GTX 480 - výkon v DirectX 11

Po skončení testu ukazuje Tom Petersen veřejnosti graf, který jistě zvedne ze židle všechny fanoušky AMD. nVidia se nezalekla srovnání s konkurenčním Radeon HD 5870 a předkládá nám myšlenku, že GTX 480 je mnohem rychlejší grafika, místy až dvojnásobně. I šéf technického oddělení ale s opatrností dodává, že takového rozdílu lze dosáhnout jen v okamžiku, kdy je potřeba zpracovat robustní drátové modely – tedy opět při Tesselaci.

Benchmark GeForce GTX 480 s tesselací

Vyhlídky nVidie do budoucna jsou dobré, ale jak si poradí karta se současnými hrami? I odpověď na tuto otázku se můžeme pokusit vyčíst ze zveřejněného grafu. Ve scénách, které Tesselaci využívají jen minimálně, Radeon rozhodně neztrácí. nVidia dokonce naznačila, že HD 5870 je trochu rychlejší.

Je jasné, že debatám o skutečném výkonu GeForce GTX 480 není ani s touto oficiální prezentací konec. Nelze totiž zaručit, že by nVidia posoudila výkon obou karet objektivně. Spokojit se tedy musíme s tvrzením, že GeForce GTX 480 bude skutečně o něco rychlejší než Radeon HD 5870. Až první nezávislé testy však ukážou, o kolik to bude, přičemž současná generace her není možná ani dostatečně technologicky vyspělá, aby tento spor rozsoudila.


AMD hlásí zpoždění s technologií Eyefinity
Když AMD v polovině loňského roku ukázala hráčům možnost hrát hry na šesti monitorech současně, nikdo ještě netušil, jestli se něco takového bude skutečně prodávat. V prodeji již několik karet s technologií Eyefinity nalezneme, ovšem šest monitorů k nim připojit nelze. Počet je zatím omezen podle dostupných konektorů a to na tři. Změna je již ale blízko.

Původně se předpokládalo, že AMD začne nabízet technologii Eyefinity pro šest monitorů široké veřejnosti 11. března. Toto datum si AMD stanovila sama, a když už to vypadalo, že bude dodrženo, poněkud jej oddálila. Nejčerstvější informace hovoří o tom, že Eyefinity v plné síle se dočkáme na konci března. Volně přeloženo to znamená, že se tak stane v době, kdy nVidia vypustí dlouho očekávané grafiky. AMD však tento čas může využít na doladění ovladačů.

AMD Eyefinity 6

Technologie Eyefinity se bude vyskytovat ve třech známých podobách, které jsou rozlišeny podle počtu podporovaných monitorů. Kromě současné "obyčejné" Eyefinity s podporou třech monitorů nás čeká malé překvapení v podobě Eyefinity 5 pro pět monitorů a naopak dlouho očekávaná Eyefinity 6. AMD má v záloze ještě koncepci se 24 monitory, která se ale vyrábět zatím rozhodně nebude.

Přestože jsou grafiky založené na technologii Eyefinity oficiálně odloženy, někteří výrobci je již stihli představit veřejnosti. Zatím to vypadá na opatrnou výrobu, kdy každý výrobce s Eyefinity 6 představí jen jediný model. Výjimkou je PowerColor, který má už připraveny dvě grafiky, z nichž jedna nespadá do kategorie highendu.

Power Color HD 5870 Eyefinity 6

PowerColor v závěru veletrhu CeBit ukázal veřejnosti grafiku Radeon HD 5870 Eyefinity 6 a skromnějšího bratříčka Radeon HD 5770 Eyefinity 5. Hardwarové specifikace zveřejněny nebyly, ale karty nebudou od referenčních modelů příliš vzdáleny. Zatím co HD 5870 Eyefinity bude určitě dobrou grafikou na hry, nasazení Eyefinity na HD 5770 vzbuzuje rozpaky.

Power Color HD 5770 Eyefinity 5

Hraní her ve vysokém rozlišení na více monitorech je jednoznačně náročné na hardware. Výkon Radeonu HD 5770 je oproti HD 5870 nesrovnatelně nižší a nemusí stačit. PowerColor tak tvrdí, že chce tuto grafiku nabídnout jen příležitostný hráčům a do kanceláří, kde je potřeba využívat více než tří nezávislých monitorů.

Power Color HD 5770 Eyefinity 5

Zdálo by se, že úspěchu Eyefinity již nestojí nic v cestě. Samotná technologie je téměř bez chybičky, ale výsledný efekt naráží na možnosti současných displejů. Pokud za trojici či v budoucnu šestici displejů opravdu usednete, brzy zjistíte, že jste jako v kleci.

Všechny cenově dostupné displeje mají dobře viditelný plastový rámeček, který působí rušivě. I z tohoto důvodu můžete vidět, že AMD se na prezentacích snaží používat k tmavým scénám monitory s černým rámečkem a k světlým s šedým. V okamžiku, kdy se toto barevné sladění nepodaří, působí výsledek mizerně.


Novinka z Point of View - PC nebo HTPC?
Zajímavou variaci na HTPC přestavila společnost Point of View, která je u nás poslední dobou známá především pro dostupnou cenu svých produktů. Zpracování přitom není nejhorší, a pokud se k tomu přidá i zajímavý výkon, je určitě o co stát. Miniaturní počítač tentokrát nebude založen na platformě Atom, ale vývojáři se pokusili jako základ použít platformu Core i3.

Počítač dostal velmi přiléhavý název Mobii Core i3 miniPC a ačkoliv na hry toho mnoho nenabízí, na přehrávání filmů a další multimédia se jedná o takřka ideální stroj. Mobii je postaveno na čipsetu Intel H57 a podporuje tedy většinu výkonných procesorů určených do socketu LGA 1156.

miniPC

Kvůli ceně a s ohledem na spotřebu je jako zdroj výpočetního výkonu použit procesor Core i3 530 taktovaný na 2,93GHz. Ten obsahuje integrované grafické jádro a v počítači není obsažena žádná dedikovaná grafika. Přesto zde nalezneme konektory DVI a HDMI. Dedikovanou grafiku je možné dodatečně namontovat, jelikož je přítomen volný slot PCI Express 16x.

V základu je počítač vybaven 2GB operační paměti DDR3 na 1333MHz, přičemž za příplatek bude k dispozici i 4GB varianta. V Point of View dbají i na dostatečnou kapacitu úložiště, kde se hned v základní verzi objeví 500GB pevný disk. Nikoho asi nepřekvapí standardní vypalovačka na DVD.

Největší důraz je kladen na podporu multimédií. Objevil se zde zvukový kodek Realtek ALC889, který umožňuje až 10kanálový výstup. Vyvedeno je všech 12 USB portů, které podporuje použitý čipset, přičemž připojit je možné také externí disk přes rozhraní eSATA. Do sítě se Mobii připojuje přes gigabitový ethernet, WiFi bychom ale hledali marně.

miniPC deska

Co budoucí majitele zřejmě nepotěší, je spotřeba. Rozhodně není tak pěkná, jako u běžných HTPC postavených na platformě Atom. Počítač potřebuje ke svému provozu 250Wattový zdroj, který je tentokrát interní. Pokud vezmeme v úvahu výsledné rozměry – 220x330x129mm, dostává se Mobii Core i3 miniPC na rozhraní, kde končí běžné HTPC a začínají opravdové počítače.

Bohužel stále zůstává nejasná cena, za kterou bude toto miniPC nabízeno. Do oficiálního uvedení na trh zbývá zřejmě něco přes měsíc a k prodeji se oficiálně dovíme jen to, že počítač bude distribuován s Windows 7 Premium. V Point of View by si měli s uvedení ale pospíšit, jelikož se na nás chystá celá řada zajímavých HTPC s novou generací nVidia Ion.

Zdroje: AMD, CeBit, Dailytech, HKEPC, Hexus.net, nVidia, Point of View, PowerColor & Xbitlabs

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Nejočekávanější RPG roku 2019

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo...

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Nejočekávanější strategie roku 2019. Vyjde Warcraft v novém či Settlers

WarCraft III Reforged

Ačkoliv herní mainstream preferuje akce, na své si letos přijdou i fanoušci strategií. Návrat hlásí řada známých...

KOMENTÁŘ: Rozchod Activisionu s Bungie staví oba giganty na rozcestí

Destiny 2: Forsaken - trailer

Rozchod gigantů dělících se o úspěch hry Destiny vnímá většina fanoušků jako radostný start do nového roku. Podle nich...

Advantage Consulting, s.r.o.
KOORDINÁTOR PROJEKTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz