Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

HW News: Vista SP2 nebo Windows 7?

Zlepší se Windows Vista po vydání opravného balíku? >> MSI nabízí vlastní X-Fi herní zvukovou kartu >> Levné procesory s frekvencí 3GHz

Budoucnost po Windows Vista

Vista SP2 nebo Windows 7?
Vypadá to, že Microsoft je již jen krůček od dokončení Windows 7. Ta se mají objevit letos v září a již od první betaverze se k nim upínají zraky mnoha uživatelů, kterým nevyhovuje práce v současných Windows Vista. Nehledě na názory uživatelů, Microsoft ani nad tímto systémem zatím neláme hůl. Prakticky na spadnutí je vypuštění opravného balíku Vista SP2, který bude brzy dostupný k vyzkoušení pro každého. Vyplatí se tedy čekat na naděje, které skýtá Windows 7 nebo má smysl věřit tvrzení Microsoftu, ze se Vista konečně změní k lepšímu?

Zabezpečení UAC ve Windows Vista a 7

Oficiálním stanoviskem Microsoftu je samozřejmě výrazné zlepšení systému, který zoufale potřebuje získat důvěru uživatelů. Hned ve specifikacích opravného balíčku tak můžeme pozorovat celou řadu změn, které by měly vést ke zrychlení práce se systémem. Je také dobré podotknout, že Vista se s SP2 stane mnohem multimediálnější a ve výčtu podpory se samotný operační systém s dodávanými aplikacemi nemůže vůbec srovnávat s Windows XP. Ten kdo by očekával snížení hardwarových nároků, je bohužel u Windows Vista SP2 na špatné adrese.

Vista dokáže při nečinnosti výtížit procesor Atom pŕes 10%

Je patrné, že vývoj Vista SP2 má hodně společného s Windows 7. Vývojáři se toho při přípravě nového systému hodně naučili a díky zjednodušení kódu některých prvků systému došlo k výraznému zrychlení. Především vizuální prvky umístěné v bohatém grafickém rozhraní systému by nyní neměly klást přemrštěné nároky na počítač. Podle dostupné dokumentace bylo do jádra Windows za pomoci SP2 zasaženo jen minimálně a tak lze o vyšší efektivitě využívání hardwaru hovořit jen v teoretické rovině. Přidělování systémového času spuštěným programům ani ovladače zařízení se nijak nemění. V zásadě lze tedy říci, že aplikace nedodávané s Vistou budou pracovat stejně rychle jako doposud, Vista SP2 vsak ukrojí o něco méně z výpočetního výkonu počítače.

Vista SP2 screen

Výhody lze spatřovat především ve škále nově podporovaných zařízení. Ve Vistě se totiž objeví konečně plnohodnotná podpora Blu-ray vypalování a na své si také přijdou uživatelé využívající bezdrátové technologie. Microsoft zavedl do Windows podporu pro rychlé Bluetooth přenosy, tedy verzi Bluetooth známou jako 2.1. Rychlé Bluetooth je nyní rozšířeno především na noteboocích a konečně nebude nic bránit jeho používání. Odstranit se také podařilo problém s rychlostí WiFi po přechodu z režimu spánku.

Dobrou zprávou je, že systém by neměl po nainstalování SP2 dále bobtnat. K hotovému nainstalovanému systému sice přibude asi půl gigabytu dat, ale Microsoft se konečně odhodlal k mazání nepotřebných souborů. Přímo při instalaci Vista SP2 tak budou odstraněny zastaralé verze souborů Windows, které se již nepoužívají.

IPv6 ve Windows Vista

Přes veškerou snahu zůstává ale i nadále ve Vistě několik základních problémů. Zpětná kompatibilita s Windows XP se nijak nezlepšila, hardwarové nároky jsou přibližně stejné a programy nemohou i nadále snadno přistupovat k hardwaru alespoň na takové úrovni, na jaké mohly před uvedením Vista SP1. V důsledku toho nefunguje řada šetřících technologií určených pro notebooky. Přesto se podařilo prodloužit provoz na baterie, o kterém Microsoft tvrdí, že je o 10% delší.

Asus F80Q

Například s notebookem Asus F80Q se standardně udávanou dobou provozu tří hodin lze s Windows Vista bez opravných balíčků dosáhnout bez větších problémů této hranice. Jeden z vývojářů spolupracujících s MSDN po nainstalování SP1 a SP2 však zjistil, že se doba provozu nikterak nezvýšila a došlo naopak k jejímu snížení o 17 minut. Systém přitom používal výchozí nastavení po instalaci.

Bylo by naivní doufat, že do vypuštění ostré verze Vista SP2 dojde k nějakým razantním změnám. V oblasti výdrže se však může ještě leccos změnit, jelikož betaverze servispacku obsahuje nejspíše i několik samotestovacích rutin, které zkoumají chování systému. Z pohledu uživatele by pak mohl být ServisPack 2 vhodnou cestou, jak si zpříjemnit práci v operačním systému a přitom z něj nic podstatného neztratit.

 Windows 7

Nové informace se vynořují také o Windows 7, kde můžeme očekávat úpravy v bezpečnostní politice Microsoftu. Podle informací z MSDN nebude nyní stačit jediná aktivace systému krátce po jejich nainstalování. Systém se bude samovolně aktivovat i průběžně po stažení každé větší aktualizace. Pokud nebude systém aktivován, bude uživatel v pravidelných intervalech informován. Má to ale háček - pokaždé, když uživatel výzvu k aktivaci odmítne, nebude moci celých 15 vteřin pracovat se systémem.


AMD uvádí Athlon II na 3GHz
Na internetu se objevily nové informace o plánovaných procesorech AMD. Brzy by se tak mělo na trhu objevit v prodeji nové čtyřjádro, tříjádro a dostane se i na rychlá dvoujádra. Oficiálně se ví zatím jen to, že procesory budou. Specifikace pocházejí ze zdroje serveru Fudzilla a lidé z laboratoří AMD je nevyvracejí. Přestože prodejní ceny se zatím nedozvíme, lze parametry nových procesorů považovat za důvěryhodné.

Všechny nové procesory budou vycházet z řady Athlon II a nabídnou tedy především velmi zajímavou cenu. Za poněkud dražšími procesory Phenom II zaostávají především v absenci tříúrovňové vyrovnávací paměti, která jim bere část výkonu při plném zatížení. Technologicky jsou na tom však velmi dobře - vyrábějí se na úsporné 45nm technologii a nabídnou i slušné taktovací frekvence.

Phenom II X3

Nejrychlejším mezi nově uváděnými procesory bude Athlon II X2 s modelovým číslem 250. Jedná se totiž o první 45nm dvoujádrový procesor AMD taktovaný na frekvenci 3GHz. Stejně jako u modelu Athlon II X2 245 obsahuje jádra Regor. Slabší model je taktován na 2,9GHz. O nějaké velké úspoře energie se 45nm dvoujádry AMD však hovořit nelze. Dvoujádrový procesor taktovaný na 3GHz má totiž spotřebu TDP 65Wattů.

S připraveností na Windows 7 a s lepšími vyhlídkami na výkon do budoucna přicházejí pak tříjádra založená na jádrech Rana a čtyřjádra obsahující jádra Propus. Nově se zde objeví Athlon II X3 400 a 405e s pracovními frekvencemi na 2,2GHz a 2,3GHz. Zajímavý může být především úsporný model s označením "e". Přesnou spotřebu se zatím od AMD bohužel nedozvíme.

Referenční základní deska s AMD 790GX

Čtyřjádrové Athlony II pak budou mít ke svým ekvivalentům z řad Phenomu výkonově zřejmé nejdále. Pokud se již podaří využít všechna čtyři jádra, bude při práci citelně chybět ona společná třetí úroveň vyrovnávací paměti. Každé jádro procesoru má vlastních 512kB L2. Prodávat se budou modely 605e a 600e, které budou taktovány na 2,3GHz a 2,2GHz. Jejich výhodou bude krásná spotřeba, která díky 45nm jádrům Propus a nižším frekvencím dosahuje jen k 45Wattům.


X-Fi herní zvuková karta od MSI
Mezi výrobce zvukových karet přibyla v závěru minulého týdne další velká společnost. Do výroby zvukových karet určených pro hráče se totiž nyní pustila MSI. Hráčům chce nabídnout kvalitu na podobné úrovni, jakou nabízí jen na oko konkurenční Creative Labs. MSI totiž postaví své zvukové karty na čipech od Creativu a tak pro ně není zapovězena ani technologie EAX.

Zvuková karta ponese název SyrenSound X-Fi a bude vyráběna výhradně ve verzi určené do PCI Express. Jejím základem je audio procesor vyvinutý v Creative Labs, který můžeme identifikovat podle označení CA0110. Ten se postará kromě převedení části práce z procesoru počítače na zvukovou kartu také o lepší čistotu zvuku. Podporován je EAX HD ve verzi 4.0 a podle MSI by neměl být žádný problém používat jej i ve Windows Vista. Karta přitom pracuje s 7.1 systémem zvuku a klasickými 24bitovými převodníky.

MSI SyrenSound

Kromě zvukové karty bude MSI nabízet také SyrenPhone Gaming, což je svým způsobem velmi specifický typ mikrofonu a sluchátek. Jsou navrženy opět pro hráče, což spočívá v nevšedním připojením prostřednictvím USB rozhraní. Mikrofon má zabudován rychlý převodník a speciální filtr, který odstraňuje šum do 100Hz. MSI přidává pozlacený USB konektor, který má v tomto případě spíše psychologický efekt. Dodávaný software pak umožňuje automaticky měnit citlivost mikrofonu přímo při hraní.

MSI Syren

Posledním spíše úsměvným zařízením, které se v řadě SyrenSound objeví, budou externí reproduktory. Ponesou přiléhavé označení SyrenSpeaker mini a budou se opět připojovat prostřednictvím USB konektoru. Uvnitř reproduktorů bude zabudován některý z běžných zvukových kodeků a také jednoduchý zesilovač. Maximální výkon reproduktorů bude okolo 5Wattů a vzhledem k jejich rozměrům nelze očekávat vysokou kvalitu zvuku. Podle MSI by měla být kvalita zvuku přitom ale stále lepší, než jakou jsou schopny produkovat běžné notebooky.

Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HardSpell, MSDN, MSI, TG Daily, VR-Zone & ZD Net

Autor:
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doom už funguje i v teletextu. Před dvaceti lety by to byla velká věc

Oddaný fanoušek rozběhal klasickou střílečku Doom i skrz zastaralou technologii teletextu. Dokonce ho lze nyní ovládat...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Konzolové války se teď vedou na Twitteru o lajky

Příznivci herních konzolí od Sony a Microsoftu se umí pohádat úplně o cokoli. Poslední boj zuří na úplné trivialitě:...

KVÍZ: Všichni milují kočky. Ale kdo pozná ty nejslavnější z videoher?

To, že hráči počítačových her tráví spoustu času pácháním virtuálního násilí, ještě neznamená, že nemají kladný vztah...

Vraťte nám krabice, žádají fanoušci hry Alan Wake 2

Ačkoliv se fanoušci těší na říjnové vydání hry Alan Wake 2, spoustu z nich zároveň naštval fakt, že hra nepůjde koupit...

Největší herní svátek skončil, hráči o show přesto nepřijdou. Co se chystá?

Premium Zrušením herního veletrhu E3 hráči rozhodně nepřijdou o novinkami nabitý začátek června. Videoherní svátek se bude...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....