Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HW News: U domácích PC v USA vede AMD

  12:00
U domácích PC v USA vede AMD *** BSA chystá protipirátskou kampaň pro malé a střední firmy *** Chystá Google on-line úschovnu dat? Pravděpodobně ano a opět ve velkém stylu

U domácích PC v USA vede AMD
Dříve monopolní výrobce procesorů Intel by se měl začít bát svého menšího rivala, společnosti AMD. Podíl AMD na trhu neustále roste. Hlavně v oblasti domácích PC. Daily Tech nyní zveřejnil informaci, podle které se v USA prodá 80% počítačů s procesory AMD. Jedná se o počítače prodávané v supermarketech a prodejnách elektro všeho druhu. Sestavu s AMD tam můžete koupit až o 150USD levněji než sestavu s Intelem.
Zpráva ovšem zmiňovala pouze tyto obchody. Velké společnosti totiž stále věří více Intelu a tak jej kupují. Intel také stále drží 63% na trhu s notebooky. Ovšem i zde jeho podíl pomalu klesá na úkor AMD.
V minulosti bylo AMD bráno spíše jako outsider s ne příliš dobrými procesory. Situace se ovšem rapidně změnila, když AMD jako první přišlo s 64bitovými procesory pro domácí počítatače.

BSA chystá protipirátskou kampaň
Již několikrát jsme zde psali o americké organizaci RIAA, která fanaticky brání autorská práva desítkami tisíc většinou nepodložených žalob. I v Česku existuje podobná organizace. Nutno zdůraznit, že na rozdíl od RIAA se jedná o organizaci, která je seriózní a nerozhazuje žaloby na všechny strany.
BSA – Business Software Aliance – je sdružením výrobců komerčního softwaru. Zaměřuje se především na používání legálního software ve firmách. Za poslední dva roky BSA s policií české republiky odhalili 234 případů používání nelegálního software ve firmách. Tím způsobily škodu přes 31 milionů korun. Ve výsledku mohla být škoda ještě větší – v této částce jsou započítány ztráty pouze členů sdružení.
Nyní chce BSA přesvědčit české firmy, aby vyměnily nelegální software za poctivě zakoupené licence. V následujících dnech chce sdružení poslat do firem v Česku 10 000 dopisů, které informují o rizicích používání nelegálního softwaru a nechybí návod, jak se pirátství vyvarovat. Poté by měla následovat i telefonická kampaň za legální software ve firmách.
Podle analytické společnosti IDC je v českých firmách instalováno 41% softwaru nelegálně.

Chystá Google on-line úschovnu dat?
Minulý týden jsme psali o nové službě Google pro snadnou tvorbu webových stránek. Již delší dobu se ovšem po internetu potulovaly neoficiální zprávy, že Google chystá on-line úschovnu dat.
Agentuře Reuters se prý nyní podařilo získat prezentaci této služby, která má prozatím datum spuštění neurčité. GDrive by měla být služba pro ukládání vašich dat na serverech Googlu. Navíc by měl být k dispozici klient, pomocí kterého můžete zálohovat vybraná data z vašeho disku. Vše samozřejmě jednoduše, elegantně a hlavně účinně ala Google. Klient by navíc měl umět udržovat data aktuální. Pokud tedy například na počítači přepíšete dokument, který máte zálohovaný na serverech Googlu, automaticky by se na servery měla nahrát nová verze tohoto souboru.
Po oznámení této zprávy se ovšem objevily dvě velké a podstatné spekulace. První se týká velikosti datového pole, které bude Google pro tuto službu používat. Pokud se služba ujme, bude potřeba desítky tisíc TB dat. Jednou z možností je vytvoření kontroly stejných souborů a uložení na disk pouze jedné kopie a vše by se následně řešilo přes databázi uživatelů. Neřešitelné to není a navíc by to ušetřilo řadu místa – mnoho uživatelů bude mít stejné například soubory MP3, tak proč je ukládat vícekrát.
Druhou věcí je zabezpečení citlivých dat. Je velmi nepravděpodobné, že by si zaměstnanci Googlu při polední pauze pročítali vaše dokumenty, ale co kdyby se nějakému šikovnému hackerovi podařilo službu obelstít. Pro klid duše můžete počítat s tím, že Google prozatím nebyl ještě hacknut a do zabezpečení svých serverů investuje nemalé prostředky. A pro stoprocentní klid soubory s citlivými daty nezálohujte na Google, ale vypalte na CD a dobře schovejte. Podobné doporučení se určitě objeví i v podmínkách pro použití služby.

Zdroje: Tom´s Hardware, Daily Tech, Reuters

Autor:
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

Beta Call of Duty: Black Ops 6 začne koncem srpna na všech platformách

Ještě před říjnovým vydáním válečné střelnice Call of Duty: Black Ops 6 půjde koncem srpna a...

Tady to všechno začalo. Znáte nejúspěšnější hry prvního playstationu?

Již pátá generace herní konzole PlayStation nepochybně vděčí za své silné postavení na trhu svým...

Sexuální výhrůžky či extrémní chamtivost. Jaké jsou největší videoherní kontroverze

Premium O šokujících momentech z videoherní branže asi běžně neuslyšíte ve společenských magazínech na...

RECENZE: Žabka, co žije pouze ve stínu. SCHiM je originální záležitost

O originální nezávislé hry není nouze a jednou takovou je nizozemský titul SCHiM. Ačkoli hra trpí...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...