HW News: Souboj grafických titánů

aktualizováno 
Radeon HD 5970 jako nejsilnější grafika na světě. Která je ale ta pravá? >> Téma letošního CeBitu jsou sítě mezi zařízeními. Neznamená to ale, že by se zde neobjevila spousta herních produktů >> Znovuvzkříšení nVidia Ion

Asus HD 5970 Ares

Radeon HD 5970 - souboj grafických titánů
Do výroby velmi zajímavé karty se pustila společnost Sapphire. V jejích laboratořích totiž vznikl ohromující model grafické karty, jejíž obdobu by měla odvahu představit jen málokterá společnost. V Sapphire vzali nejvýkonnější dvoujádrovou grafiku současnosti, přidali na ní výkonné chlazení a začali s taktováním.

Pod masivním chlazením se ukrývá i za normálních poměrů oslňující grafika – Radeon HD 5970. Základní model se dá pořídit bez větších problémů i v českých obchodech, překážkou je ale cena. Jedná se totiž o dvoujádrovou kartu a tak si ji AMD nechává patřičně zaplatit. K dostání je přesto od 12000Kč, což není v případě, že toužíte po nekompromisním výkonu, zase tak nepřijatelné.

Sapphite OC HD 5970  verze Eyefinity

Verze od Sapphire bude určitě dražší a to už jen proto, že o ní zástupci společnosti tvrdí, že je nejrychlejší grafikou na světě. Zda se dá tomuto tvrzení věřit, není úplně jasné. Nicméně karta splňuje všechna kritéria, které by měly nejrychleji pracující konvenčně vyráběné grafiky splňovat.

Základem karty je dvoujádrový slepenec RV870, který je vyráběn na 40nm technologii. Podstata jeho síly tkví v až šíleném počtu shader procesorů, kterých lze na kartě využívat 3200. Ty pracují na interní frekvenci jádra, v základu je to 725MHz. Výrobci karet ale rychle přišli na to, že může pracovat i o 100MHz výše. V případě Sapphire je takt nastaven na rovných 850MHz.

Každé z jader přistupuje k pamětem přes 256bitovou sběrnici. Dvoujádrové karty jsou typické tím, že jejich paměť je dělena. Proto nemůže jediné jádro ani v případě potřeby využít paměť celou. S tím by však karta neměla mít žádný problém, protože Sapphire na ni umístilo celé 4GB pamětí GDDR5. Jejich pracovní frekvence je jak jinak než vysoká. Konkrétně 4800MHz (tedy fyzický takt 1200MHz). Je asi jasné, že pro další taktování zde již mnoho možností nezbývá.

Sapphite OC HD 5970  verze Eyefinity

K dispozici máme oficiálně i náznak testování výkonu. Ten byl měřen programem 3DMark Vantage. Karta byla schopná získat při nastavení Performance skóre 22tisíc bodů. Je to opravdu hodně, ale na nejrychlejší herní grafiku na světě to možná stačit nebude. Dříve, než Sapphire stihla svůj nový Radeon HD 5970 ukázat na CeBitu, se totiž do hry vložil Asus.

Asus HD 5970 Ares

V laboratořích Asusu vznikla velmi podobná grafika, která už od pohledu využívá úplně jiné koncepce chladiče. Ačkoliv nemá trojici velkých ventilátorů, pracuje na úplně stejných frekvencích. Karty mají dokonce i shodnou velikost paměti a tak je bude dělit především cena, kterou ale ani jedna ze společností zatím raději nezveřejnila.

Asus HD 5970 Ares

Ta bude určitě závratná a bude zajímavé sledovat, jestli partneři nVidie dokážou v dohledné době představit obstojnou konkurenci. Z pohledu nVidie se ale jedná ještě o běh na dlouhou trať a tak souboj titánů zatím zůstane jen mezi kartami ASUS HD 5970 Ares a Sapphire OC HD 5970 OC.


CeBit není jen o multimediálních sítích
V úterý byl zahájen 25. ročník veletrhu CeBit, který je jedním z nejdůležitějších pro počítačové nadšence z Evropy. Letos se nese v duchu univerzálních sítí. Přesto jsou zde každým rokem poprvé prezentovány nové grafické karty, procesory, základní desky a samozřejmě veškerá multimédia, která se točí kolem výpočetní techniky.

Core i7 980X

Letos je k vidění například šestijádrový procesor Intelu - Core i7 980X, který Intel předvádí naživo v počítačové sestavě. Na nějaké konkrétní testy výkonu však zatím nedošlo a Intel se spíše snaží ukázat, že tento procesor lze provozovat i ve starších základních deskách. Osazen je přitom do kvalitní desky X58 Extreme 3 od společnosti ASRock.

Bez svého želízka v ohni není ani AMD. Ta uvádí čipset 890GX s integrovaným grafickým jádrem. AMD jej označuje jako Radeon HD 4290 a v současnosti jde pravděpodobně o nejrychlejší integrovanou grafiku na trhu. Čipset je ale navržen pro mainstream počítače a umí i CrossFire či SLI.

890GX

Na AMD 890GX je ale pozoruhodná především snaha dostat rozhraní USB 3.0 a SATA s propustností 6Gb/s i do levnějších počítačů. AMD proto poskytuje čipset výrobcům desek za výhodných podmínek a již nyní jsou ohlášeny desky s cenou jen těsně převyšující 2000Kč. V prodeji jsou zatím jen dražší varianty. Jednu z nich (Gigabyte GA-890GPA) můžete vidět na fotografii. Objednat se dá zhruba za 3000Kč.

Naproti tomu na letošním CeBitu nejspíše neuvidíme konečnou podobu DirectX 11 grafiky nVidie. nVidia sice tvrdí, že na CeBitu má kartu postavenou na jádru GF100, nikdo k ní ale nesmí. nVidia úzkostlivě stráží jakékoliv informace o taktovacích frekvencích, na kterých by měly GeForce GTX 470 a 480 pracovat. Ty v současnosti nemají prý ani společnosti, které budou grafiky vyrábět.

GeForce GTX 480 - konečná podoba?

Podstatnější informace o GeForce GTX 480 se podařily zjistit redaktorům ze serveru Fudzilla. Podle nich totiž nVidia stále obměňuje použité chlazení. V definitivní podobě by prý měla používat systém s velkým ventilátorem a čtyřmi heatpipe. Zda se nVidii již podařilo vyřešit problémy s napájením, není jasné. Přímo na CeBitu se objevila informace, že GeForce GTX 480 bude potřebovat alespoň 600Wattový zdroj.

Spíše než novou grafiku tak nVidia pořádá prezentace o technologii Optimus, která pomáhá šetřit energii v noteboocích díky součinnosti dedikované a integrované grafiky. Jedná se vlastně o nahrazení původního Hybrid SLI. nVidia Optimus funguje bez problémů i ve Windows 7, kde přepíná grafiku bez pozorovatelných přechodů. Notebooky, které Optimus již umí, se může pochlubit především Asus.


Znovuvzkříšení nVidia Ion
Na trhu by se v brzké době měly objevit první dva netbooky, které budou obsahovat novou generaci technologie nVidia Ion. Své přenosné počítače zatím představil pouze Acer a Asus, přesto se dají tušit zajímavé změny i v širším měřítku. nVidia totiž oficiálně představila světu druhou generaci Ion, která se nyní bude starat především o akceleraci grafiky.

Ion Netbook

nVidia chce těžit z již zmíněné technologie Optimus, která bude přepínat mezi grafikou Inonu a zhruba 15x méně výkonným jádrem integrovaným na procesor. Co to udělá s výdrží baterií v netboocích, je ale zatím záhadou. Za rozšíření podpory o DirectX 10.1 to však rozhodně stojí.

Ion nová verze

Pokud jste si již vyzkoušeli práci na některé z netbooků, který byl postaven na Atomu, jistě uznáte, že tyto počítače umí být až neuvěřitelně líné. nVidia se tedy snaží na tento problém odpovědět a bude na grafice akcelerovat vše, co je snad v současných podmínkách možné. Samozřejmostí je bezproblémové přehrávání videa ve full HD rozlišení, plynule by nyní mělo fungovat i Aero ve Windows 7 Premium nebo náročnější flashové aplikace.

Nejzajímavější jsou ale vyhlídky nVidie na provoz Ionu ve hrách. Na Ionu si totiž zahrajeme celou řadu starších titulů. Mezi nimi se objevil i oblíbený World of Warcraft, který nVidia vložila i do prezentace na oficiálních stránkách. Nový Ion má ale i svou slabší stránku. Oproti původní verzi jsou změny ve výkonu spíše formálního charakteru.

Ion nová verze Lenovo

Nový Ion se bude zatím vyskytovat ve dvou těžko rozlišitelných variantách. Hlavním rozdílem je přitom počet shader procesorů, kterých bude buďto 16 nebo jen 8. V každém případě bude jádro taktováno na 535MHz a shadery na 1230MHz. Součástí Ionu je i paměťový řadič, který přistupuje přímo k pamětem. Ve výsledku si může jádro alokovat v paměti až 512MB prostoru.

Ion stará vs. nová verze

Zajímavé informace podala nVidia v oblasti spotřeby. Verze Ionu s 8 shader procesory má prý spotřebu pouhých 6 Wattů. Naproti tomu při 16 shader procesorech, které pracují na shodné frekvenci, je spotřeba už 13Wattů. Změnou oproti předchozí generaci je také přechod výrobní technologie z 60nm na 40nm. Možnosti využití jsou tedy obrovské.


Zdroje: Asus, AMD, CeBit 2010, Dailytech, Fudzilla, HardwareCanucks, nVidia, RegHardware, Sapphire, TechPowerUp, TG Daily & Xbitlabs

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

Far Cry New Dawn

Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň...

Další z rubriky

Dvanáct nejlepších herních love story

Assassin’s Creed: Origins

Že láska a milostné pletky ke hrám patří, bereme dnes už jako samozřejmost. V našem článku jsme se pokusili vzpomenout...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

KOMENTÁŘ: Nedodělek, nebo příslib? Význam patchů ve hrách roste

Fortnite

Jedním z poznávacích znamení moderních her je jejich závislost na dodatečných úpravách všeho druhu. Řeč není pouze o...

Najdete na iDNES.cz