HW News: Šestijádrový herní skvost od Intelu

aktualizováno 
Core i7 980 míří do obchodů. Nabízí nepřekonatelný výkon, pro našince je však příliš drahé >> Radeon HD 5830 vybízí k přetaktování >> GeForce GTX 470 bude rychlá a drahá

Core i7 980X

Šestijádrový herní skvost od Intelu
Tento týden se v prodeji objevil první šestijádrový procesor, který je navržen přímo pro herní počítače. Dobře jej známe jako Core i7 980 XE a lze od něj očekávat nekompromisní výkon, ale také nezvyklé nároky na napájení. Pokud tedy po šestijádru toužíte, měli byste se podívat i po silném zdroji a pořádném chlazení. Přesto se Core i7 980 opravdu povedlo.

Deska se socketem LGA 1366

Nové šestijádro je jednoznačně trumfem v rukou Intelu. Konkurovat mu jen teoreticky může AMD s řadou Phenom II X6. V reálné situaci ale AMD bude ve výkonu ztrácet. To, že by procesory Core i7 980 byly levné, nečeká asi nikdo a tak nás vysoká cena rozhodně nemůže překvapit.

A co, že nám Intel nyní vlastně může pro herní počítač nabídnout? V první řadě je to velmi silná architektura Westmere, která je navíc ztotožněna s revolučním 32nm výrobním procesem. Příslib vzrůstajícího výkonu do budoucna má zajistit technologie HyperThreading, která umožní hardwarově zpracovávat dvanáct programových vláken současně.

Core i7 980X

Ani v přehledech procesorů Core i7 980 určitě nezanikne. Dříve obvyklé měřítko výkonu – taktovací frekvence – je nastavena na 3333MHz. Intel ale současné procesory obdařil technologií TurboBoost, která umožňuje krátkodobě nepotřebná jádra vypnout a dostat z jediného vyšší frekvenci. Tento kousek může pracovat až na 3,6GHz.

Oporou vysokého výkonu bude také vyrovnávací paměť, která je dělena do třech úrovní. V druhé úrovni může každé jádro čerpat jen z 256KB paměti. Mnohem zajímavější je společná třetí úroveň, do které Intel umístil 12MB. Procesor samozřejmě obsahuje řadič operační paměti, který je na rozdíl od "zmodernizovaných" verzí Core i7 s dvěma kanály hned tří kanálový.

Core i7 980X

Core i7 980 je tedy jakýsi slepenec všech technologií Intelu, které mají pozitivní vliv na výkon. U běžných čtyřjader se sice jedná o zvýšení výkonu v řádech jednotek procent, tato kombinace se ale musí někde projevit. Jedním z těchto projevů je například spotřeba, která se drží v patřičných mezích. Core i7 980 má totiž TDP jen 130Wattů.

Klíčová je především cena. V e-shopech v zahraničí se dá procesor objednat za 1099Euro. Stručně řečeno, 30 tisíc dáte pouze za procesor. K jeho provozu potřebujete ještě patřičnou základní desku, kde by měla stačit jakákoliv kvalitnější se socketem 1366. Nezbývá tedy než počkat, který český obchod začne toto šestijádrové monstrum nabízet jako první.


Radeon HD 5830 vybízí k přetaktování
Radeon HD 5830 je jednou z grafických karet, která měla vstoupit do historie jako výkonná a přitom dosažitelná téměř každému. Základní verze se u nás přitom téměř nedá sehnat. Přesto zůstává díky podpoře DirectX 11 tento model bez vážnější konkurence. I levnější model však podléhá určité evoluci, na jejímž současném konci můžeme najít kartu od společnosti MSI.

Radeon HD 5830???

Grafika dostala označení R5830 Twin Frozr II a bude rozhodně velmi zajímavá pro overclockery. Vývojáři z MSI úplně zahodili koncepci původního referenčního chladiče a na jeho místě spočinul propracovaný chladicí systém. Základní pilíř pro dosažení vysokého výkonu byl tedy položen.

R5830 Twin Frozr II

Radeon HD 5830 je jednou z moderních grafických karet od AMD, jejíž jádro je vyráběno na 40nm architektuře. Díky tomu má poměrně nízkou energetickou náročnost a dá se úspěšně provozovat i na vysokých frekvencích. Výkon dělá spíše než frekvence ale architektura a prostředky jádra.

Karta nabízí 1120 shader procesorů a také 256bitovou paměťovou sběrnici, což stačí na všechny dnes dostupné hry. S referenčním modelem na 800MHz se dá běžně hrát i na slušné detaily, odstup od Radeonu HD 5870 je však značný. Zlý jazykové tvrdí, že Radeon HD 5830 je totiž zmetková série z výroby úplného highendu.

Ať už je to jakkoliv, MSI dokáže dostat z HD 5830 opravdu hodně. Dodávat ji bude sice na referenčních frekvencích, ale poskytuje celou řadu nástrojů pro přetaktování. Z prvních testů vyplývá, že jádro i shadery lze po koupi vcelku jednoduše přetaktovat na 925MHz. Příliš se zde bohužel nepočítá s přetaktováním pamětí, které pracují na 4GHz. Karta má osázen 1GB paměti GDDR5.

R5830 Twin Frozr II

Karta R5830 Twin Frozr II je vyráběna podle nejpřísnějších kriterií na kvalitu. Z tohoto důvodu jsou používány součástky označené jako vhodné k použití pro vojenské účely. V kombinaci s dvojicí 80mm ventilátorů a systémem heatpipe by se mělo jednat o dostatečnou záruku kvality. MSI však uvádí, že karta je konstruována i na práci v režimu zvýšeného napětí. Napětí jádra tak lze oficiálně posunout až na 1,35Voltu.

Tisková zpráva MSI se chlubí také podporou technologie Eyefinity, která umožňuje kvalitní výstup obrazu na tři monitory. Karta ale rozhodně není bez chybičky. Oficiálně se už nikde nedočteme, že může nastat problém s volbou vhodného ovladače. V případě Radeonu HD 5830 tak opravdu platí tvrzení fanoušků nVidie, kteří tvrdí, že AMD má hůře zvládnutou softwarovou podporu karet.

Pokud ovšem přehlédneme tento detail, může se jednat o zajímavou volbu. Karta by se i v ČR měla dostat do prodeje poměrně brzy a bude poněkud dražší, než běžné karty. Její cena v Evropě se bude pohybovat mezi 239 a 249USD. Pro nás to znamená cenu kolem 4000Kč, což není vůbec špatné. Nelze tedy než doufat, že se karta bude těšit dobré dostupnosti.


GeForce GTX 470 bude rychlá a drahá
Podle oficiálních informací, které závěrem minulého týdne zveřejnila společnost nVidia, nezbývá už ani celý měsíc do vypuštění GeForce GTX 480. Tato karta se má stát stěžejním produktem společnosti a měla by nabídnout nejlepší výkon ve hrách podporujících DirectX 11.

Otazníky teď visí hlavně nad slabší variantou DX 11 grafiky od nVidie. Ta dostala název GeForce GTX 470 a jejím účelem není na rozdíl od GTX 480 útok na asi nejlepší jednojádrovou grafiku, konkurenční Radeon HD 5870. Přesto to vypadá, že cenově dostupnější karta bude podávat nadměrně vysoký výkon.

Není asi překvapením, že nVidia se o detailních specifikacích či přesném výkonu odmítla oficiálně bavit. Její zástupci jen mezi slovy naznačili, že specifikace kolující po internetu nejsou zcela přesné a především v oblasti pracovních frekvencí se bude situace vyvíjet ještě poněkud jinak. Připomeňme, že je to něco přes týden, co server SemiAccurate vypustil do internetu informaci, že karty GTX 480 a GTX 470 budou pracovat zhruba na stejných frekvencích.

nVidia Fermi - koncepční studie

Skutečnost je taková, že partneři nVidie, kteří mají na starosti výrobu karet, již dřímají v rukou hotové vzorky. Bohužel konečné specifikace k nim, by měly dostat až v průběhu tohoto týdne. Spokojit se tedy budeme muset s tvrzením zdrojů sereveru Xbitlabs, že výsledná GeForce GTX 470 bude o 20 až 25% rychlejší než současná GeForce GTX 285.

Pokud se toto tvrzení 26. března při uvedení karet potvrdí, bude to znamenat velký problém pro AMD. Její Radeon HD 5870 se v současnosti prodává velmi dobře a to navzdory poměrně vysoké ceně, která je díky nepřítomnosti konkurence nadsazená. GeForce GTX 480 tuto kartu z první pozice nejspíše sesadí a propast mezi výkonem GeForce GTX 470 a HD 5870 nemusí být velká.

nVidia GF 100 header

Bohužel začíná být jasné, že GeForce GTX 470 nebude právě levná. Její cena bude vlastně jen odrážet fakt, že nVidia vyvinula za spoustu peněz velmi robustní jádro, které se hodí pouze hráčům a profesionálům. Finanční zástupce nVidie naznačil, že prvních levnějších modelů s podporou DX 11 se dočkáme nejdříve za půl roku. Je velmi pravděpodobné, že se nebude jednat přímo o karty založené na jádře GF100.


Zdroje: Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HKEPC, Intel, nVidia, NordicHardware, RegHardware, TechPowerUp & Xbitlabs

Autor:
 
Témata: Intel

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

Sekiro: Shadows Die Twice bude víc než jen Dark Souls se samuraji

Sekiro: Shadows Die Twice

Letošní novinka od mistrů ze studia From Software s názvem Sekiro: Shadows Die Twice je mezi fanoušky očekávaná se...

KOMENTÁŘ: Nedodělek, nebo příslib? Význam patchů ve hrách roste

Fortnite

Jedním z poznávacích znamení moderních her je jejich závislost na dodatečných úpravách všeho druhu. Řeč není pouze o...

Pět nejočekávanější her, které vycházejí v únoru

Metro Exodus

Ještě minulý rok to vypadalo, že únor 2019 budou druhé herní Vánoce. Několik větších kousků sice bylo takticky odloženo...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz