Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

HW News: S multimediálním notebookem od HP na hry

Kvalitní herní notebook nemusí být drahý a nemusí být vlastně na hry >> GeForce 9800GT – hraní s tichem >> Notebook na tužkové baterie je realitou

HP Pavilion DV7

S multimediálním notebookem od HP na hry
Představy uživatelů o ideálním notebooku se přirozeně liší. Na základních rysech se však zřejmě shodnou všichni. Přenosný počítač by měl vydržet dlouho při práci na baterie, měl by skýtat určitý komfort, neměl by být předražený a v neposlední řadě by měl něčím zaujmout i nás hráče. Pokud k tomu přidáme ještě určitý požadavek na kvalitu zpracování, je až překvapivé, na jak malý okruh přenosných počítačů současnosti se náš výběr sníží. Jedním z takových bude ale i nový notebook od Hewlett Packard.

HP Pavilion DV7

Čerstvě uvedenou modifikací úspěšné řady notebooků je HP Pavilion DV7-2011TX, který lze klasifikovat jako vhodný přístroj na hraní her. Samotný výrobce jej tak ale neoznačuje a řadí jej spíše do kategorie multimediálních přenosných počítačů. I tato charakteristika je zde na místě. Jedná se totiž o model s velkým 17“ displejem, plnohodnotnou klávesnicí a cenově velmi přijatelnou dedikovanou grafickou kartou.

Přenositelnost nového HP Pavilionu DV7 nelze rozhodně srovnávat s velmi oblíbenými netbooky. Použitý širokoúhlý displej s úhlopříčkou 17,3“ dává jasně tušit větší rozměry notebooku. Displej přitom používá zajímavé nativní rozlišení 1600x900 pixelů, které přesně vyhovuje potřebám standardního poměru stran při přehrávání filmů. Zpracování displeje je přitom, jak už se stalo zvykem, lesklé.

HP Pavilion DV7

Tělo notebooku kopíruje rozměry displeje s přibližně centimetrovým odstupem a po odklopení víka je tak přístupná plnohodnotná klávesnice s numerickou částí. Tlačítka jsou standardních rozměrů a jsou rozložena prakticky po celé délce notebooku. Jako ovládací prvek kurzoru myši je použit touchpad, notebook je vybaven klasickou integrovanou webkamerou a ze vnitřní strany můžeme v příplatkové sérii nalézt ještě čtečku otisků prstů. Zkráceně by se dalo říci, že se jedná o všechny znaky již zaběhlého rukopisu vývojářů z HP.

Klíčem k úspěchu nového notebooku má být ale hardware. Ten je zvolen s velmi pěkným kompromisem pořizovací ceny a výkonu. Zahrajeme si na něm i nové herní tituly, ačkoliv je pravda, že v poněkud střízlivějších rozlišeních s nižší úrovní detailů. HP opřela výkon svého notebooku o procesory Core 2 Duo, přičemž nejčastěji se bude jednat o 2GHz model T6400.

Kvůli výdrži baterií je Pavilion DV2 obvykle vybavován také velkou operační pamětí, která sahá ke 4GB. Používá se zde výhradně levnější paměť typu DDR2 a čipset nové moduly DDR3 nepodporuje. Je jasné, že tato kapacita je na hranici využitelnosti v kombinaci s 32bitovými operačními systémy, nicméně paměť je nyní tak levná, že se vyplatí mít ji přebytek.

HP Pavilion DV7

Zřejmě nejzajímavější komponentou, kterou lze na notebooku shledat, je grafická karta. Objevila se zde totiž verze mobilního Radeonu HD 4650. Tato karta nezvyšuje cenu notebooku nikterak dramaticky, výkonové dopady jsou však přitom nedozírné. Použité grafické jádro pracuje s robustní architekturou a zachovává si i přitom velmi slušnou spotřebu.

Mobilní verze Radeonu HD 4650 je velmi podobná stejnojmenné kartě určené do stolních počítačů. Jejím základem je jádro RV730, které se vyznačuje na tuto kategorii především slušným počtem shader procesorů. Těch je zde na 320, přičemž pracují stejně jako jádro na frekvenci 550MHz. Naproti tomu, karta má i své velmi slabé místo. Pověstným úzkým hrdlem je zde totiž paměťová sběrnice, na které zůstal pro komunikaci jádra s pamětí jen 128bitový kanál.

Mobilní Radeon HD4650 má i svou malou specialitu. Narozdíl od vyšších sérií totiž umožňuje při výrobě karty nepoužívat přímo paměti GDDR3, ale o něco levnější čipy DDR3. Ty se přitom nijak neliší od těch, které můžeme najít na modulech operačních pamětí. Drobnou komplikací je však skutečnost, že karta se vyrábí v provedení i s moduly GDDR2. Není tak úplně jasné, která verze se v Pavilionu DV2 vlastně nachází. Grafika má přitom 1GB vlastní paměti a s RAM vůbec nepracuje.

Kromě základních komponent, které se přímo podílejí na výkonu počítače, není nijak ochuzeno ani vybavení dalším potřebným hardwarem. Pevný disk je standardně založen na magnetické technologii a honosí se kapacitou 500GB. Samozřejmostí jsou pak technologie jako WiFi, Bluetooth nebo třeba vyvedení HDMI. Notebook má celkově vyvážené rozložení konektorů po stranách tak, že působí dojmem bohaté vybavenosti.

HP Pavilion DV7

V konečném důsledku bude tento skvost zaujímat fyzické rozměry 412x277x43mm. Hmotnost šplhá společně s robustní konstrukcí opravdu vysoko a v plném vybavení s 9článkovou baterií bude nejméně 3,25kg. V základním setu se v notebooku objeví také Blu-ray mechanika a ovládání bude zpříjemněno za pomoci dálkového ovládání.


GeForce 9800GT – hraní s tichem
Novou kartu od Gigabytu si podle označení - GV-N98TSL-1GI – zapamatuje zřejmě málokdo. Na první pohled je ale jasné, že se rozhodně nejedná o tuctovou grafiku. Stále populární 65nm verze GeForce 9800 GT je totiž tentokrát vyvedena v pasivně chlazené podobě. Ticho však nebude jediným komfortem, který bude karta skýtat. Gigabyte se velmi pečlivé zaměřil také na kvalitu výrobního provedení.

9800GT

Vývojáři Gigabytu mají za sebou již několik úspěšných pokusů v produkci herních grafických karet na bázi GeForce 9800 GT. Ani tato karta nebude patrně výjimkou. Tentokrát se však nemá jednat o verzi s přetaktovanými pracovními frekvencemi, nýbrž kartu poskytující rozumný výkon, která je určena do velmi tichého počítače.

Parametry karty jsou vskutku referenční. Očekávat tedy můžeme 65nm grafické jádro taktované na 600MHz. Jádro je přitom vybaveno 112 stream procesory, které pracují s frekvencí 1500MHz. Grafickou paměť je schopné používat s průměrnou efektivitou, jelikož paměťová sběrnice je 256bitová. GeForce 9800GT je již starší kartou a nepřipadá tak v úvahu používání jiných pamětí, než GDDR3. Velikost paměti se ustálila na 1GB. Až doposud tedy obyčejná grafika, jakou jsme si mohli koupit již dlouho.

Vše ale změní bližší pohled na styl, s jakým je karta chlazena. Spočívá na ní totiž dvouslotový kovový pasivní chladič. Jeho konstrukci bychom mohli označit za hybridní, jelikož kombinuje klasický masivní pasiv s heat-pipe trubičkami se speciální kapalinou. GeForce 9800GT patří ke grafickým kartám, které drží vyzařování tepla ještě na poměrně přijatelných hodnotách. Přesto by se ale bez patřičného odvodu tepla jádro brzy spálilo. Gigabyte tak používá kombinaci materiálu z mědi a hliníku. Zatímco samotný pasivní chladič je čistě hliníkový, rozvod trubičkami a ploška dosedající na jádro karty je vyrobena z mědi.

I bez klasického ventilátorového chlazení nemá být podle Gigabytu nikterak ohrožena životnost karty. Kromě integrovaného grafického jádra, které dodává nVidia, jsou totiž na kartě použity výhradně součástky z kvalitativně vyšších řad. Na kartě se neobjeví ani jediný elektrolytický kondenzátor (možná vysoká teplota by totiž dielektrikum vypařovala), použity budou teplotně téměř nezávislé řídící tranzistory a rozumě vyřešeno má být také napájení. Gigabyte se snaží snížit i rušení, které by mohla grafika produkovat. To se projevilo především na návrhu plošného spoje, kde je domyšleno odstínění a blokování rušivých signálů.

Nevšednost karty bude dobře patrná i při osazení v počítači. Na zadním headeru karty nalezneme konektory DVI, VGA a HDMI. Zvláštně však působí především vyústění pasivu v horní části headeru. Cena karty se bude pohybovat okolo 2800 Kč a na trhu by měla být dostupná během několika týdnů.


Notebook na tužkové baterie je realitou
Trochu jako aprílový žertík působí zprávy o plánech na výrobu notebooku, který má být napájen za pomoci klasických tužkových baterií. Nápad to není rozhodně špatný a snažil se jej realizovat nejeden domácí kutil. Každý ale nakonec toto snažení vzdal, jelikož klasické AA články nedokáží poskytnout notebooku dostatek energie k provozu. Dalo by se totiž říct, že klasické články prodávané na pultech obchodů, jsou mnohem méně kvalitní, než ty které používají výrobci notebooků.

Přes všechny předpokládané nedostatky, které může notebook s napájením založeným na AA článcích představovat, se našla jedna společnost, která jej bude vyrábět. Vývojáři z NorhTec se totiž domnívají, že takový notebook může mít dobrý komerční úspěch. Jeho výhoda tkví především v tom, že baterie jsou snadno dostupné a tak není třeba při práci neustále hledat elektrickou zásuvku.

Notebook na AA baterie

Klíčem k úspěchu prvního modelu, který ponese název Gecko EduBook, není žádný z věhlasně propagovaných procesorů a dokonce ani Intel Atom. Na místo toho notebook obsahuje RISCový procesor s architekturou x86 (Xcore86C), který je taktován na pouhý 1GHz a má spotřebu s hodnotou pod 1,2 Wattu (v klidovém stavu se udává dokonce jen 0,2Wattu). Vysoký výpočetní výkon tak od tohoto přenosného počítače očekávat nelze a například na distribuci s Windows Vista můžeme zcela jistě zapomenout.

Architektura notebooku je navzdory malým rozměrům modulární a ze základní desky lze odejmout procesor, paměti a modul pro připojení WiFi či Bluetooth. Systém obsahuje základní 1GB operační paměti DDR2 a v nejlevnější variantě také běžný magnetický disk.

Za příplatek bude možné nechat si do notebooku osadit pevný disk založený na technologii SSD, čímž dojde k dalším úsporám energie. Klasická 8článková baterie je přitom také až za příplatek a je v notebooku osazena současně s AA články. Celková výdrž bez závislosti na externích dodávkách elektrické energie se poté může vyšplhat k 18ti hodinám.

Základní verze notebooku se přitom nebude řadit k nejdražším a prodávat se má od 200USD. Pokud se dostane do prodeje i u nás, nebude o mnoho dražší než 5000Kč. Cenu totiž tlačí ke dnu také silná konkurence netbooků. I jejich výdrž se začíná zlepšovat, ale obvykle nenabídnou ani za příplatek více než 8 hodin provozu na baterii.


Zdroje: Dailytech, Digit-life, Fudzilla, Gigabyte, HardSpell, HKEPC, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Disco Elysium už je i česky. Ukousli jsme si velké sousto, říká překladatel

Disco Elysium, jedna z nejupovídanějších her, jaké kdy vznikly, se po čtyřech letech od vydání dočkala fanouškovské...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

RECENZE: Assassin’s Creed je skvělý i v deskové podobě a hezky česky

Premium Známé herní univerzum rozšiřuje nová desková hra Assassin’s Creed: Brotherhood of Venice. Vrací se přitom k původním...

Disco Elysium už je i česky. Ukousli jsme si velké sousto, říká překladatel

Disco Elysium, jedna z nejupovídanějších her, jaké kdy vznikly, se po čtyřech letech od vydání dočkala fanouškovské...

Spekulace pod lupou. Chystá se Red Dead 3 a bude GTA 6 stát dvojnásobek?

Na herní scéně se v jednom kuse spekuluje o tom, co se bude dít za týden i za několik let. Rozhodli jsme se aktuální...

Od znásilňování po překonání Messiho. Jak se měnilo zobrazení žen ve hrách

Stejně jako se vyvíjí postavení žen ve společnosti, mění se i způsob, jakým je zobrazují počítačové hry. Z bezmocných...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...