Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

HW News: S multimediálním notebookem od HP na hry

Kvalitní herní notebook nemusí být drahý a nemusí být vlastně na hry >> GeForce 9800GT – hraní s tichem >> Notebook na tužkové baterie je realitou

HP Pavilion DV7

S multimediálním notebookem od HP na hry
Představy uživatelů o ideálním notebooku se přirozeně liší. Na základních rysech se však zřejmě shodnou všichni. Přenosný počítač by měl vydržet dlouho při práci na baterie, měl by skýtat určitý komfort, neměl by být předražený a v neposlední řadě by měl něčím zaujmout i nás hráče. Pokud k tomu přidáme ještě určitý požadavek na kvalitu zpracování, je až překvapivé, na jak malý okruh přenosných počítačů současnosti se náš výběr sníží. Jedním z takových bude ale i nový notebook od Hewlett Packard.

HP Pavilion DV7

Čerstvě uvedenou modifikací úspěšné řady notebooků je HP Pavilion DV7-2011TX, který lze klasifikovat jako vhodný přístroj na hraní her. Samotný výrobce jej tak ale neoznačuje a řadí jej spíše do kategorie multimediálních přenosných počítačů. I tato charakteristika je zde na místě. Jedná se totiž o model s velkým 17“ displejem, plnohodnotnou klávesnicí a cenově velmi přijatelnou dedikovanou grafickou kartou.

Přenositelnost nového HP Pavilionu DV7 nelze rozhodně srovnávat s velmi oblíbenými netbooky. Použitý širokoúhlý displej s úhlopříčkou 17,3“ dává jasně tušit větší rozměry notebooku. Displej přitom používá zajímavé nativní rozlišení 1600x900 pixelů, které přesně vyhovuje potřebám standardního poměru stran při přehrávání filmů. Zpracování displeje je přitom, jak už se stalo zvykem, lesklé.

HP Pavilion DV7

Tělo notebooku kopíruje rozměry displeje s přibližně centimetrovým odstupem a po odklopení víka je tak přístupná plnohodnotná klávesnice s numerickou částí. Tlačítka jsou standardních rozměrů a jsou rozložena prakticky po celé délce notebooku. Jako ovládací prvek kurzoru myši je použit touchpad, notebook je vybaven klasickou integrovanou webkamerou a ze vnitřní strany můžeme v příplatkové sérii nalézt ještě čtečku otisků prstů. Zkráceně by se dalo říci, že se jedná o všechny znaky již zaběhlého rukopisu vývojářů z HP.

Klíčem k úspěchu nového notebooku má být ale hardware. Ten je zvolen s velmi pěkným kompromisem pořizovací ceny a výkonu. Zahrajeme si na něm i nové herní tituly, ačkoliv je pravda, že v poněkud střízlivějších rozlišeních s nižší úrovní detailů. HP opřela výkon svého notebooku o procesory Core 2 Duo, přičemž nejčastěji se bude jednat o 2GHz model T6400.

Kvůli výdrži baterií je Pavilion DV2 obvykle vybavován také velkou operační pamětí, která sahá ke 4GB. Používá se zde výhradně levnější paměť typu DDR2 a čipset nové moduly DDR3 nepodporuje. Je jasné, že tato kapacita je na hranici využitelnosti v kombinaci s 32bitovými operačními systémy, nicméně paměť je nyní tak levná, že se vyplatí mít ji přebytek.

HP Pavilion DV7

Zřejmě nejzajímavější komponentou, kterou lze na notebooku shledat, je grafická karta. Objevila se zde totiž verze mobilního Radeonu HD 4650. Tato karta nezvyšuje cenu notebooku nikterak dramaticky, výkonové dopady jsou však přitom nedozírné. Použité grafické jádro pracuje s robustní architekturou a zachovává si i přitom velmi slušnou spotřebu.

Mobilní verze Radeonu HD 4650 je velmi podobná stejnojmenné kartě určené do stolních počítačů. Jejím základem je jádro RV730, které se vyznačuje na tuto kategorii především slušným počtem shader procesorů. Těch je zde na 320, přičemž pracují stejně jako jádro na frekvenci 550MHz. Naproti tomu, karta má i své velmi slabé místo. Pověstným úzkým hrdlem je zde totiž paměťová sběrnice, na které zůstal pro komunikaci jádra s pamětí jen 128bitový kanál.

Mobilní Radeon HD4650 má i svou malou specialitu. Narozdíl od vyšších sérií totiž umožňuje při výrobě karty nepoužívat přímo paměti GDDR3, ale o něco levnější čipy DDR3. Ty se přitom nijak neliší od těch, které můžeme najít na modulech operačních pamětí. Drobnou komplikací je však skutečnost, že karta se vyrábí v provedení i s moduly GDDR2. Není tak úplně jasné, která verze se v Pavilionu DV2 vlastně nachází. Grafika má přitom 1GB vlastní paměti a s RAM vůbec nepracuje.

Kromě základních komponent, které se přímo podílejí na výkonu počítače, není nijak ochuzeno ani vybavení dalším potřebným hardwarem. Pevný disk je standardně založen na magnetické technologii a honosí se kapacitou 500GB. Samozřejmostí jsou pak technologie jako WiFi, Bluetooth nebo třeba vyvedení HDMI. Notebook má celkově vyvážené rozložení konektorů po stranách tak, že působí dojmem bohaté vybavenosti.

HP Pavilion DV7

V konečném důsledku bude tento skvost zaujímat fyzické rozměry 412x277x43mm. Hmotnost šplhá společně s robustní konstrukcí opravdu vysoko a v plném vybavení s 9článkovou baterií bude nejméně 3,25kg. V základním setu se v notebooku objeví také Blu-ray mechanika a ovládání bude zpříjemněno za pomoci dálkového ovládání.


GeForce 9800GT – hraní s tichem
Novou kartu od Gigabytu si podle označení - GV-N98TSL-1GI – zapamatuje zřejmě málokdo. Na první pohled je ale jasné, že se rozhodně nejedná o tuctovou grafiku. Stále populární 65nm verze GeForce 9800 GT je totiž tentokrát vyvedena v pasivně chlazené podobě. Ticho však nebude jediným komfortem, který bude karta skýtat. Gigabyte se velmi pečlivé zaměřil také na kvalitu výrobního provedení.

9800GT

Vývojáři Gigabytu mají za sebou již několik úspěšných pokusů v produkci herních grafických karet na bázi GeForce 9800 GT. Ani tato karta nebude patrně výjimkou. Tentokrát se však nemá jednat o verzi s přetaktovanými pracovními frekvencemi, nýbrž kartu poskytující rozumný výkon, která je určena do velmi tichého počítače.

Parametry karty jsou vskutku referenční. Očekávat tedy můžeme 65nm grafické jádro taktované na 600MHz. Jádro je přitom vybaveno 112 stream procesory, které pracují s frekvencí 1500MHz. Grafickou paměť je schopné používat s průměrnou efektivitou, jelikož paměťová sběrnice je 256bitová. GeForce 9800GT je již starší kartou a nepřipadá tak v úvahu používání jiných pamětí, než GDDR3. Velikost paměti se ustálila na 1GB. Až doposud tedy obyčejná grafika, jakou jsme si mohli koupit již dlouho.

Vše ale změní bližší pohled na styl, s jakým je karta chlazena. Spočívá na ní totiž dvouslotový kovový pasivní chladič. Jeho konstrukci bychom mohli označit za hybridní, jelikož kombinuje klasický masivní pasiv s heat-pipe trubičkami se speciální kapalinou. GeForce 9800GT patří ke grafickým kartám, které drží vyzařování tepla ještě na poměrně přijatelných hodnotách. Přesto by se ale bez patřičného odvodu tepla jádro brzy spálilo. Gigabyte tak používá kombinaci materiálu z mědi a hliníku. Zatímco samotný pasivní chladič je čistě hliníkový, rozvod trubičkami a ploška dosedající na jádro karty je vyrobena z mědi.

I bez klasického ventilátorového chlazení nemá být podle Gigabytu nikterak ohrožena životnost karty. Kromě integrovaného grafického jádra, které dodává nVidia, jsou totiž na kartě použity výhradně součástky z kvalitativně vyšších řad. Na kartě se neobjeví ani jediný elektrolytický kondenzátor (možná vysoká teplota by totiž dielektrikum vypařovala), použity budou teplotně téměř nezávislé řídící tranzistory a rozumě vyřešeno má být také napájení. Gigabyte se snaží snížit i rušení, které by mohla grafika produkovat. To se projevilo především na návrhu plošného spoje, kde je domyšleno odstínění a blokování rušivých signálů.

Nevšednost karty bude dobře patrná i při osazení v počítači. Na zadním headeru karty nalezneme konektory DVI, VGA a HDMI. Zvláštně však působí především vyústění pasivu v horní části headeru. Cena karty se bude pohybovat okolo 2800 Kč a na trhu by měla být dostupná během několika týdnů.


Notebook na tužkové baterie je realitou
Trochu jako aprílový žertík působí zprávy o plánech na výrobu notebooku, který má být napájen za pomoci klasických tužkových baterií. Nápad to není rozhodně špatný a snažil se jej realizovat nejeden domácí kutil. Každý ale nakonec toto snažení vzdal, jelikož klasické AA články nedokáží poskytnout notebooku dostatek energie k provozu. Dalo by se totiž říct, že klasické články prodávané na pultech obchodů, jsou mnohem méně kvalitní, než ty které používají výrobci notebooků.

Přes všechny předpokládané nedostatky, které může notebook s napájením založeným na AA článcích představovat, se našla jedna společnost, která jej bude vyrábět. Vývojáři z NorhTec se totiž domnívají, že takový notebook může mít dobrý komerční úspěch. Jeho výhoda tkví především v tom, že baterie jsou snadno dostupné a tak není třeba při práci neustále hledat elektrickou zásuvku.

Notebook na AA baterie

Klíčem k úspěchu prvního modelu, který ponese název Gecko EduBook, není žádný z věhlasně propagovaných procesorů a dokonce ani Intel Atom. Na místo toho notebook obsahuje RISCový procesor s architekturou x86 (Xcore86C), který je taktován na pouhý 1GHz a má spotřebu s hodnotou pod 1,2 Wattu (v klidovém stavu se udává dokonce jen 0,2Wattu). Vysoký výpočetní výkon tak od tohoto přenosného počítače očekávat nelze a například na distribuci s Windows Vista můžeme zcela jistě zapomenout.

Architektura notebooku je navzdory malým rozměrům modulární a ze základní desky lze odejmout procesor, paměti a modul pro připojení WiFi či Bluetooth. Systém obsahuje základní 1GB operační paměti DDR2 a v nejlevnější variantě také běžný magnetický disk.

Za příplatek bude možné nechat si do notebooku osadit pevný disk založený na technologii SSD, čímž dojde k dalším úsporám energie. Klasická 8článková baterie je přitom také až za příplatek a je v notebooku osazena současně s AA články. Celková výdrž bez závislosti na externích dodávkách elektrické energie se poté může vyšplhat k 18ti hodinám.

Základní verze notebooku se přitom nebude řadit k nejdražším a prodávat se má od 200USD. Pokud se dostane do prodeje i u nás, nebude o mnoho dražší než 5000Kč. Cenu totiž tlačí ke dnu také silná konkurence netbooků. I jejich výdrž se začíná zlepšovat, ale obvykle nenabídnou ani za příplatek více než 8 hodin provozu na baterii.


Zdroje: Dailytech, Digit-life, Fudzilla, Gigabyte, HardSpell, HKEPC, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Erotické RPG Iragon uspělo na Kickstarteru, vybralo dvanáctinásobek

Už bezmála tři miliony korun se podařilo vybrat na Kickstarteru autorům chystaného akčního RPG Iragon. Od konkurence se...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Call of Duty ještě ani nevyšlo a už je plné podvodníků

Právě probíhající veřejná beta letošního dílu oblíbené série Call of Duty je zatím ze strany veřejnosti přijímána...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

Jak by měla vypadat a o čem být vaše vysněná hra?

Představte si, že máte moc nechat vytvořit jakoukoliv hru. Limitování jste současnými technologiemi, ovšem jinak to...

Herní vývojář podpořil zákaz potratů. Po bouřlivých reakcích odstoupil

Ředitel herního studia Tripwire Interactive vyvolal poprask na sociální síti Twitter, když podpořil kontroverzní...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...