HW News: Rychlý počítač z kategorie vše v jednom

aktualizováno 
Wind Top od MSI nemusí být slabý počítač zavřený v monitoru – snese i nějakou tu hru >> nVidia chce duální GeForce GTX 480 >> Levný SSD disk z nabídky OCZ, vyplatí se?

MSI WindTop AE24x0

Rychlý počítač z kategorie vše v jednom
Počítače typu All in one, tedy vestavěné přímo do displeje, rozhodně nesplnily očekávání všech. Navzdory slibům velkých společností podávají dodnes jen zlomek výkonu pořádných stolních počítačů. V drtivé většině případů jsou totiž založeny na procesoru Atom nebo Core i3. Nový All in one počítač od MSI je ale v tomto ohledu trochu jiný a kromě lepšího procesoru zaujme hlavně použitým displejem.

Novinka se bude v brzké době prodávat pod názvem Wind Top AE2420 (plně vybavená verze) a už na první pohled je jasné, že s úplně prvními počítači MSI Wind toho má společného jen málo. Počítač se bude vyskytovat v několika cenově odstupňovaných variantách, které rozlišuje především použitý procesor. Výkonově se může Wind Top AE2420 s klidem zařadit k mainstreamu a nejlevnější sestavy ve výkonu předběhne.

Nová generace Wind Top AE24x0

Mezi procesory bude na výběr z modelů Core i5 650 taktovaném na 3,2GHz nebo výkonnějšího čtyřjádra Core i7 860, které běží na 2,8GHz. Oba procesory podporují technologii TurboBoost, která jim může udělit rychlost pro jediné jádro až 3,46GHz. Nové Wind Topy budou používat výkonné chlazení, protože tyto čipy mají TDP stanoveno na 75 a 95Wattů. Ve stísněných prostorách displeje to není zrovna málo.

Vzhledem ke konkurenčním All in one PC se dokázalo MSI předvést i v oblasti zpracování grafiky. Klasickou kartu ve slotu PCI Express 16x se do počítače vtěsnat sice nepodařilo, ale najdeme zde velice obstojnou náhražku. AE2420 totiž používá mobilní verzi Radeonu HD 5730 s podporou DirectX 11.

Nová série MSI Wind Top

Tato grafika se ani vzdáleně neřadí k highendu, nabídne ale 400 shaderů a 128bitovou paměťovou sběrnici v kombinaci s 1GB paměti GDDR3. Použité paměti nemají vysokou propustnost a grafiku potáhnou výkonově dolů také pracovní frekvence. Ty jsou 650MHz pro jádro se shadery a 800MHz pro paměti, což je základ pro rozumné hraní spíše graficky nenáročných her.

Nová generace Wind Top AE24x0

Důvodem, proč se v počítači neobjevilo jen tak ledajaké integrované grafické jádro, je bezesporu displej. Jeho velikost je 24" (levnější model pouze 22") a nabízí pokrok v podobě podpory technologie multitouch. Vše je navíc kombinováno s plným HD rozlišením, tedy 1920x1080 pixelů. Displej je koncipován tak, aby podával kvalitní zobrazení ve 3D (120Hz) a za příplatek je možné počítač dovybavit o televizní tuner.

Nová série MSI Wind Top

Wind Top AE2420 nabízí samozřejmě i další pozlátka. Podle tiskové zprávy z MSI totiž podporuje USB 3.0. Na rychlé SATA 3 se však nedostalo, přestože počítač může být dodán až s 1TB pevným diskem. V základu se objeví v AE2420 paměť o velikosti 2GB, maximálně jsou podporovány 4GB RAM. Vzhledem k používaným procesorům se jedná výhradně o moduly DDR3. Součástí příslušenství jsou integrované reproduktory s výkonem 10Wattů, které budou sloužit spíše jako přechodné řešení.

Jednou z výhod oproti běžným stolním počítačům má být spotřeba. MSI se podařilo na Wind Top AE2420 získat hned několik certifikátů, které potvrzují inteligentní řízení spotřeby energie. Podle tvrzení zástupců společnosti, by měl být AE2420 téměř o 90% úspornější než průměrný počítač s 300Wattovým zdrojem (v čemž je zajisté započítána ještě spotřeba energie u monitoru).

V konečném důsledku lze Wind Top AE2420 vnímat jako povedenou hračku, spíše než pracovní nástroj. S moderními hrami bude mít ale ve full HD rozlišení kvůli použité grafické kartě rozhodně problém. Vhodný je rozhodně na multimédia, ze kterých dokáže dostat v kombinaci s Windows 7 opravdové maximum, a pro hráče, kteří si nepotrpí na nejnovější enginy.

Nová generace Wind Top AE24x0

Důvodů, proč si Wind Top AE2420 na hry nekupovat, je více. Jedním z nich je ale také cena, která nepůjde pod 22 tisíc korun. Srovnatelná konkurence se v tomto oboru hledá špatně a tak si může tuto poměrně vysokou cenu MSI dovolit. Prodej by měl začít během několika následujících týdnů, přičemž jsou známa dvě barevná provedení – černé a stříbrné.


nVidia chce duální GeForce GTX 480
Schyluje se k vypuštění prvních grafických karet s podporou DirectX 11 od nVidie a tato společnost již začíná hovořit o jejich dvoujádrové verzi. Na tom by za normálních okolností nebylo nic divného, kdyby se už u jednojádrového modelu neobjevovaly potíže se spotřebou a chlazením. Zástupci nVidie oznámili, že o dokončení nové dvoujádrové grafiky opravdu stojí, nicméně přehřívající se příšernost zatím nepředstaví.

Čekání na GeForce GTX 480

Jednojádrové herní grafiky s DirectX 11 se kvůli problémům s teplotou již několikrát zpozdily a vlastně ani nyní není úplně jasné, nakolik se tento problém podařilo nVidii vyřešit. Navzdory tomu se první karty s označením GeForce GTX 480 a GTX 470 dostanou do prodeje už na konci tohoto měsíce. Podle všeho budou velmi výkonné a v některých ohledech drtivě předčí svou konkurenci z řad AMD.

GeForce GTX 480 - výkon v DirectX 11

Poté co nVidia již zveřejnila graf, na kterém vítězně srovnala vlastní GeForce GTX 480 s konkurenčním Radeonem HD 5870, je jí trnem v oku dvoujádrový Radeon HD 5970. Ten zůstane patrně stále výrazně rychlejší než GeForce GTX 480 a tak nVidia zoufale touží zasáhnout i v této nejvyšší kategorii. S robustním jádrem Fermi se jí to ale nedaří a odhaduje, že na jeho optimalizaci bude pracovat minimálně do druhé poloviny letošního roku.

Spekulovat o tom, jak to s dvoujádrovou highend kartou od nVidie dopadne, zatím nemá příliš smysl. Podle zdrojů přímo z nVidie se máme mnohem dříve dočkat i nějakých mainstreamových grafických karet s DX 11. nVidia není v krátkém časovém výhledu schopna přinést další grafické jádro a tak budou založeny na Fermi, stejně jako highend, ovšem poněkud ořezané verzi.

GeForce GTX 480 - připravená krabice

Dobrou zprávou je, že cena karet s podporou DirectX 11 bude klesat. AMD je nyní schopna přinést DX 11 dokonce mezi low end a pokud tak učiní brzy i nVidia, můžeme se těšit na pořádný konkurenční boj. Samotný highend ale levný nebude. GeForce GTX 480 se má oficiálně prodávat za cenu kolem 450Euro.


Levný SSD disk z nabídky OCZ, vyplatí se?
Společnost OCZ je známa výrobou poměrně kvalitních SSD disků. Jejich rychlosti čtení a zápisu mohou v extrémních případech sahat až k 1GB/s. Do počítačů běžných smrtelníků však nejsou určeny a tak OCZ nabízí celou řadu disků průměrných. Za značku OCZ se ale tvrdě platí a konkurenční společnosti o tom moc dobře vědí. Tentokrát se však OCZ pokusila vyrobit disk zaměřený především na cenu.

Ty nejlevnější pevné disky od společnosti OCZ najdeme nově jako součást řady Onyx. Prozatím bude nabízen jediný zástupce s kapacitou 32GB. Právě tato kapacita se jeví jako nutné minimum pro systémový disk se současnými Windows. Otázkou je, zda může nabídka OCZ vůbec někoho oslovit.

OCZ Onyx

Papírově na tom není disk po technologické stránce vůbec špatně. V médiích se OCZ chlubí rozhraním SATA 3Gbs, které dobře známe jakožto nejrozšířenější generaci SATA II. Hlavní výhodou proti klasickým magnetickým diskům bude přístupová doba, která je pod 0,1ms. Paměťová struktura disku je samozřejmě uspořádána do struktury MLC, tudíž zázraky čekat nelze. Podporována je dnes nutná technologie příkazů TRIM, která ve Windows 7 a Linuxu napomáhá k optimálnímu využití disku.

Bohužel, ve skutečnosti nebude disk výrazně rychlejší než kvalitní magnetické disky. Používá sice poměrně velikou vyrovnávací paměť s kapacitou 64MB, ovšem zapisování bude na SSD disk velmi podprůměrné. Maximální rychlost čtení je 125MB/s, zápis je však možné provádět jen do 70MB/s.

Typicky slabým místem technologie SSD bývá její životnost. Ta je v případě prvního disku ze série Onyx navzdory ceně překvapivě vysoká a stanovena na 1,5milionu hodin mezi dvěma poruchami. To je ale poněkud zavádějící, protože tento interval je u SSD disků nesmyslný. OCZ bude poskytovat na disky záruku po dobu tří let.

OCZ Onyx

Klíčovým faktorem je cena, která je v tomto případě sice rozumná, ale možná ne dostatečně nízká. Na tuzemském trhu by se měl 32GB SSD disk prodávat na hranici 2000Kč. Díky tomu o něj nemusí být velký zájem, jelikož existuje velmi obstojná konkurence. V mnoha ohledech jej předčí i běžné magnetické disky do notebooků, jelikož nabízí za nepatrně vyšší cenu několikanásobně vyšší kapacitu a jen o málo nižší rychlosti.


Zdroje: AMD, Dailytech, Fudzilla, HKEPC, HardSpell, MSI, nVidia, OCZ, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
  • Nejčtenější

Svět Fortnite vtáhla černá díra. Epic ukázal, jak se má dělat marketing

Jedna z nejpopulárnějších her dnešního světa je již více než dvanáct hodin mimo provoz. Není to kvůli technické chybě,...

Stahujte zdarma budovatelskou strategii Surviving Mars, čas máte do čtvrtka

Na Epic Store je až do čtvrtka 17. října zdarma ke stažení povedená budovatelská strategie Surviving Mars z roku 2018,...

Zahrajte si stovky dosových klasik zdarma přímo v prohlížeči

Nezisková organizace Internet Archive rozšířila svoji nabídku o další počítačové hry. Ty největší klasiky minulosti...

RECENZE: Miniaturní Pilgrims potvrzují genialitu českého studia Amanita

Nečekaně vydaná hříčka od kultovního studia Amanita se hodí spíše na mobily než na velké počítače, ovšem na jejím...

Výpadek Fortnite trval víc než den. Hráči se smáli i propadali hysterii

Sociální sítě plní tisíce příspěvků reagující na takzvaný Fortnite Blackout. Někteří hráči berou nucenou pauzu od...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Prozkoumáváme strašidelný hotel v Luigi’s Mansion 3

Duchařská akce Luigi’s Mansion 3 je přesně tak dobrá, jak jsme doufali. Průzkum strašidelného hotelu, objevování...

OBRAZEM: Pokochejte se starověkým Řeckem na fotkách z Assassins Creed

Od vydání Assassin’s Creed Odyssey uplynul celý rok a mnozí fandové stále nedokázali dát hře sbohem. Svět starověkého...

Bonusweb slaví 21 let. Vzpomeňte na momenty, které se vám vryly do paměti

V pondělí 5. října 1998 se na českém internetu objevil nový projekt jménem Bonusweb. Psal nejen o hrách, ale i hudbě,...

Z mobilního Call of Duty bolí palce, ale vypadá a hraje se skvěle

Populární série Call of Duty zavítala i na obrazovky mobilních telefonů v plné parádě. Těšit se můžete na prakticky...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz