HW News: Robustní deska pro herní počítače

aktualizováno 
BigBang P67, základní deska formátu XL-ATX, nabízí osm slotů PCI Express * Minimalistický Radeon HD 5450 * SSD s kapacitou 1 TB neznamená problém

MSI přichází s robustní deskou pro herní počítače
Uvedení procesorů založených na mikroarchitektuře SandyBridge je již opravdu blízko, a tak se asi nelze divit, že na internet pronikají informace o nejutajovanějších základních deskách, pro které jsou určeny. Tentokrát přišla řada na MSI a jejich model BigBang. MSI se vývojem těchto základních desek proslavila jako průkopník na poli řešení pro grafické karty bez rozlišení výrobce.

Při pohledu na první oficiální fotografie je ihned jasné, že nová BigBang založená na čipsetu P67 pokračuje v tradici zajímavých desek. Konkrétní model zobrazený na fotografiích ponese označení BigBang P67 Marshall a má poněkud větší rozměry než klasické základní desky. Podle specifikací jde o standard XL-ATX, přičemž do klasických PC skříní desku nebude možné namontovat.

MSI BigBang P67 Marshall (zdroj: DonanimHaber)

Společně se socketem LGA 1155 vhodným především pro chystaná čtyřjádra Core i7, se nyní představuje také velmi kvalitní napájení. MSI se rozhodlo použít silné stabilizátory v konfiguraci zahrnující přes 18 fází. Stabilita ze strany desky při přetaktování procesoru by tudíž neměla být problémem.

Pro procesory SandyBridge bude typické používání dvoukanálových paměťových kitů. Z tohoto důvodu nalezneme na desce pouze čtyři sloty pro paměti. Podporovány jsou moduly DDR3, jež mohou komunikovat maximálně na 2000 MHz. Zde se sluší poznamenat, že oficiálně budou procesory podporovat maximálně 1600 MHz při předpokládaném stropu 16 GB paměti.

MSI BigBang P67 Marshall (zdroj: DonanimHaber)

Díky velkým rozměrům desky zde nalezneme celkem osm slotů PCI Express 16x. Důležité je kromě konektoru především fyzické připojení na sběrnici, které se ale oproti ostatním deskám liší. Sloty PCI Express nejsou totiž připojeny přímo k procesoru. Komunikují prostřednictvím čipu LucidHydra, jež se nachází na sběrnici PCI Express 16x verze 2.0. Na něj jsou připojeny jednotlivé sloty a lze tedy věřit, že minimálně některé z nich bude možné konfigurovat podle aktuálně zapojených grafických karet.

Čip Lucid Hydra předposlední generace (ilustrační foto)

Do základních desek BigBang lze všeobecně osadit jakoukoliv grafickou kartu nebo jejich kombinace. Problematickou částí je ale následná podpora ve hrách. Karty se mohou vcelku výrazně lišit v podávaném výkonu, ale měly by podporovat stejné verze technologií. Dnes jde například o DirectX 11. Díky tomu pak můžete úspěšně zkombinovat dvojici grafických karet AMD Radeon s některou z nových grafických karet z produkce nVidie.

Integrované příslušenství je na přijatelné úrovni, ovšem luxusem nepřekypuje. Od MSI BigBang P67 můžeme očekávat osm řadičů SATA, z nichž čtyři budou s propustností 6 Gb/s. Porty rychlého USB 3.0 jsou na desce pouze dva. Z běžněji integrovaných periferií pak lze jmenovat dvojici gigabitových ethernetů a osmikanálovou zvukovou kartu.

Lucid Hydra (ilustrační foto)

BigBang P67 Marshall přináší několik lahůdek pro přataktování a různé experimenty. Přímo na produkční variantě desek bychom měli nalézt testpointy pro možnost kontroly napájení jednotlivých částí desky a procesoru. K dispozici bude technologie OC Genie a náležitá aplikační vrstva usnadňující přetaktování. Velké množství nestandardního nastavení bude možné provádět přímo z BIOS Setupu.

Nevýhodou desky BigBang P67 je především fakt, že ji letos rozhodně nenajdete pod Vánočním stromečkem. Do prodeje se má dostat kolem 10. ledna, přičemž na doporučenou cenu je zatím uvaleno informační embargo.


Minimalistický Radeon HD 5450
Úspornou grafickou kartu, svým výkonem vhodnou výhradně pro nenáročné uživatele, uvádí tento týden do prodeje společnost HIS. V jejích laboratořích vznikl koncept levného Radeonu HD 5450 bez aktivního chlazení, který zabere v počítači jediný slot. Hlavními výhodami tak budou naprosto tichý chod a nízká pořizovací cena.

V zásadě platí, že karty Radeon HD 5450 nejsou příliš zajímavé. AMD na nich sice dokázala za naprosto minimální cenu nabídnout podporu DirectX 11, pro graficky náročné hry jsou ale téměř nepoužitelné. Nezbývá než najít alternativní využití z nichž jedním je například technologie EyeFinity. Díky ní lze i s levnou grafickou kartou využívat vcelku efektivně tři monitory současně.

HIS Radeon HD 5450

Specifikace nejspíše nikoho neoslní. HIS vyrábí Radeon HD 5450 jako nejsilnější z možných referenčních variant a přidává k tomu ještě o něco rychlejší paměti. Jádro je vybaveno pouhými 80 shader procesory, které pracují na interní frekvenci jádra a to 650 MHz. Rozměry jádra nejsou velké, jelikož na 40 nm technologii obsahuje necelých 300 milionů tranzistorů.

Na trhu se v zásadě vyskytují Radeony HD 5450 osazené pamětmi DDR2 nebo DDR3. HIS na svou grafiku osazuje čipy DDR3 o celkové kapacitě 1 GB. Základní takt paměťových čipů je 1000 MHz. Úzkým hrdlem je bohužel paměťová sběrnice, která má šíři 64 bitů.

HIS Radeon HD 5450

O tom, že je to skutečně minimalistická karta, svědčí mimo jiné spotřeba. Ta se při maximálním vytížení nevyšplhá ani k 20 Wattům. Celá karta má modulární header tak, aby pasovala kromě klasických skříní také do značkových počítačů. Jak je patrné z fotografií, dostupný je výstup přes DisplayPort, DVI a D-SUB. Pro HDMI výstup je možné použít redukci.

Karta je oficiálně nabízena pod označením HIS H545H1GD1 a bude se prodávat od 800 Kč. Dobře dostupná by měla být během několika dní. Vzhledem k tomu co nabízí, poputuje ve velké míře do kancelářských počítačů a nejlevnějších sestav.


SSD s kapacitou 1 TB neznamená problém
Pevné disky můžeme už dlouho rozdělit podle použité technologie na dvě velmi významné řady, které se jen stěží daří přiblížit. Výhodou magnetických disků je především pořizovací cena. Druhá kategorie disků je stále výrazně dražší, ale nabízí nesrovnatelně lepší přístupovou dobu a rychlost. Mezi tím vším bychom pak mohli polemizovat o životnosti, spotřebě nebo dostupných kapacitách.

Seagate 2.3TB

Ačkoliv stojí za oběma technologiemi léta vývoje, stále je co zlepšovat. Nejviditelnějším krokem kupředu je navyšování dostupných kapacit. Zatímco klasické pevné disky se brzy vydají za hranici 3 TB díky možnosti obejít starý BIOS, v případě technologie SSD jde spíše o psychologické a finanční bariéry. Výsledkem konkurenčního boje je tak jeden z kapacitně největších SSD disků od společnosti RunCore.

V RunCore došli k závěru, že i se současnými technologiemi lze vytvořit SSD disk, který by měl velkou kapacitu, slušnou rychlost a podle slov zástupců společnosti nebyl extrémně drahý. Výsledek, který se začne během několika týdnů prodávat v obchodech, má kapacitu 1 TB. Pro příliš velké rozměry ale tentokrát nepůjde v žádném případě o produkt vhodný do přenosných počítačů.

RunCore 1TB

Fyzická architektura disku odpovídá uspořádání MLC. Je to shluk velkého množství NAND čipů, jež se může navenek tvářit jako dva pevné disky o kapacitě 512 GB nebo jediný disk o velikosti 1 TB. Nasadit bylo nutné hned dva řadiče SandForce SF-1200. Díky tomu je disk kompatibilní s rychlými řadiči SATA s propustností 6 Gb/s. RunCore slibuje rychlosti přenosu dat až 500 MB/s.

RunCore 1TB

Výsledný disk má rozměry klasického 3,5" pevného disku, a tak bude pasovat do každého stolního počítače. Přestože oficiální informace hovoří o nepřemrštěné ceně, právě ta bude asi nejvýraznějším důvodem, pro který si tento disk mnoho lidí nepořídí. První odhady totiž hovoří o částkách výrazně přes 30 tisíc korun. Na oficiální ocenění si však budeme muset ještě počkat.


Zdroje: AMD, DonanimHaber, Hexus, HIS, MSI, TechPowerUp, The Inquirer, RunCore, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:
 
Témata: BIOS

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Hráči bety World of Warcraft Classic nahlašují chyby, které nejsou chybami

World of Warcraft Classic

World of Warcraft Classic je návrat ke kořenům. Jenže to, jak mnohé prvky hry tehdy fungovaly, dnes mnozí považují za...

Hráči soutěží, kdo se nejrychleji vyspí se všemi postavami ve Falloutu

Fallout

Přestože fanoušci prolezli Fallout: New Vegas skrz naskrz, pořád mají ve hře co dělat. Aktuálně soutěží v tom, kdo se...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Sony ukázalo, že nahrávací obrazovky budou brzy minulostí

Loading

Příští generace herních konzolí PlayStation chce zatočit s dlouhými „loadingy.“ Bude proto obsahovat rychlé SSD disky,...

Další z rubriky

Nejlepší level všech dob? Dishonored 2 obsahuje skutečný klenot

Dishonored 2

Úroveň A Crack in the Slab z druhého dílu akční hry Dishonored udivuje i po více než dvou letech od svého vydání....

Skutečný game over. Hráči na internetu truchlí za své offline spoluhráče

Ilustrační snímek

Snad každý, kdo si někdy spoluhráče přidával na různé seznamy přátel v různých klientech, tam má někoho, kdo nebyl...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v květnu

Conan Unconquered

V květnu si zajezdíme a zastřílíme v post-apokalyptické akci, budeme bránit pevnost před nájezdy nepřátel a prožijeme...

Najdete na iDNES.cz