HW news: R520 v extrémní verzi od ASUS

  12:00aktualizováno  21. listopadu 2:29
Asus připravil extrémní kartu s R520. Cena bude také extrémní. Firefox 1.5 RC3 je venku. Microsoft chce přetlačit uživatele na 64bitů. A na Celerony D čeká změna.

Přetaktovaný Radeon X1800XT
ATI měla při výrobě svého čipu R520 docela velké problémy s výtěžností. Problém byl v tom, že velmi málo čipů bylo schopno pracovat na odpovídající frekvenci. Proto se čip dvakrát vrátil na rýsovací prkna. A výsledek se dostavil. Standardní frekvence čipu byla zvolena na 625MHz. Ovšem proslýchalo se, že velké procento čipů může pracovat ještě rychleji. Bylo tak pouze otázkou času, kdy se objeví výrobce, který uvede „ultimate edition“ tohoto čipu.
První je ASUS, který bude prodávat kartu s přetaktovaným čipem R520. Karta nebude mít referenční design, ale bude mít speciální chlazení. Protože bude čip přetaktován na 700MHz, bude karta dvouslotová. Horký vzduch z chladiče se navíc nebude vyfukovat ven z case, ale přímo do case. Karta bude mít také přídavné napájení. ASUS to zdůvodňuje stabilitou. Přeci jen přetaktovaný čip bude mít malinko větší spotřebu.
V obchodech tuto kartu pod označením EAX1800XT TOP zatím nehledejte. ASUS nějak pozapomněl zmínit datum uvedení a hlavně cenu. Můj osobní odhad je, že bude o 3-5 tisíc dražší než základní model.

Vydán Firefox 1.5 RC3
Mozilla Foundation stojící za vývojem prohlížeče Firefox vydala poslední testovací verzi 1.5 s označením RC3. Pokud nebude tato „testovací“ verze vykazovat žádné chyby, měla by se co nevidět objevit plná verze Firefox 1.5. RC3 přináší řadu novinek a hlavně opravy několika bezpečnostních chyb.
Nejvýznamnější novinky:

 • Automatické aktualizace a minimalizace aktualizačních balíčků
 • Nová verze pop-up blokování s možností „učit se“, ze kterého webu je možné pop-up spouštět a kde vždy zablokovat
 • Podpora operačního systému Mac OS X
 • Plná podpora CSS3 a JavaScript 1.6
 • Zrychlení back-cache při použití tlačítka zpět
 • Fierefox 1.5 RC3 je prozatím dostupná pouze v anglické verzi a můžete ji stahovat zde.

  Microsoft chce uživatele „dotlačit“ k 64bitům
  AMD před dvěmi lety přišlo s řadou 64bitových procesorů a nyní nabízí 64bitové výpočty i pro low-endové procesory Sempron. Díky tomu se do domácností dostávají procesory, které zvládají 64bitové výpočty. Konečně. Intel se přidal teprve nedávno a tak se čeká ještě větší rozšíření těchto procesorů. Což je jedině dobře.
  Procesory jsou, operační systém ovšem ne. Pokud pomineme mizivé procento domácích uživatelů s Linuxem, tak většina uživatelů má 32bitové Windows. To se má ovšem změnit. Operační systém Longhorn bude k dispozici ve 32 i 64bitové verzi. Jeho nástupce označovaný prozatím „Longhorn R2“ má však být pouze 64bitový a na 32bitovém procesoru nepůjde spustit. Stát se tak má kolem roku 2009.
  Již brzy se mají ovšem od Microsoftu objevit 64b-only aplikace. Budou ovšem určeny pro servery.

  Intel chce zrenovovat Celeron D
  Intel se rozhodl zrenovovat procesory Celeron řady D. Tento proces postihne všechny procesory do druhého čtvrtletí roku 2006. Jako první by měly na řadu přijít procesory Intel Celeron D 352 a 356.
  Renovace bude spočívat v použití 65nm výrobního procesu. Díky tomu budou procesory méně energeticky náročné a budou mít menší vyzařované ztrátové teplo. Spekuluje se, že při této změně by Celerony D mohly dostat nové jádro Cedar Mill. S tím by mohla být zvětšena i FSB. Intel nicméně prohlásil, že ze začítku zůstane FSB na 533MHz. Nicméně v budoucnu může být klidně zvýšena.
  Pokud by se Intelu tento „přerod“ Celeronů povedl, low-end Semprony od AMD by měly vážnou konkurenci, protože jejich soupeř by byl o třídu výš.

  Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

  Autor:
   
  Témata: Firefox, Intel, Linux

  Nejčtenější

  Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

  Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

  Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

  THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

  Kingdom Come: Deliverance

  Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

  Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

  Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

  Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

  Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

  Anthem

  Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

  Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

  Google Maps

  Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

  Další z rubriky

  KOMENTÁŘ: Nedodělek, nebo příslib? Význam patchů ve hrách roste

  Fortnite

  Jedním z poznávacích znamení moderních her je jejich závislost na dodatečných úpravách všeho druhu. Řeč není pouze o...

  Hráči to často mají těžší než klasičtí sportovci, říká majitel týmu eSuba

  Majitel eSuby Ladislav Dyntar

  V rozhodujících momentech je nutné spolehnout se na sto procent na své tělo, jakékoliv zaváhání vás může stát hru, říká...

  Dvanáct nejlepších herních love story

  Assassin’s Creed: Origins

  Že láska a milostné pletky ke hrám patří, bereme dnes už jako samozřejmost. V našem článku jsme se pokusili vzpomenout...

  Najdete na iDNES.cz