Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

HW News: Procesor bude mít osm jader

Intel se chystá zveřejnit detaily o připravovaném osmijádru. Je vůbec možné takový procesor využít? >> nVidia vs. AMD – válka o cenu a výkon >> 32GB Ram je v přípravě

Návrh osmijádrového procesoru

Procesor bude mít osm jader
O procesorech s počtem jader vyšším než čtyři se již mluví poměrně dlouho. Intel tuto myšlenku poprvé prezentoval více než před dvěma lety, přesto však ani dnes na trhu žádný šestijádrový procesor určený do osobního počítače nenalezneme. Ukázalo se totiž, že vícejádrové architektury nedokáží programátoři v domácích počítačích plně využít. Robustní výkonné procesory tak zůstávají doménou především serverů.
 
V závěru minulého týdne vypustili zástupci Intelu strohé informace o připravovaném osmijádru. Zpočátku nebylo jasné, zda se má jednat o koncepci výkonného high-end procesoru do herních počítačů nebo o další procesor do serveru. Ukázalo se, že se jedná o další pokračování řady Intel Xeon. Tentokrát však půjde o převratný procesor, který při podrobnějším prozkoumání má leckteré detaily společné s architekturou Core i7.

Návrh osmijádrového procesoru


 
Oficiální specifikace Intel zatím nezveřejnil a chystá se tak učinit přibližně za týden. Přesto z jeho laboratoří uniklo velké množství informací, z kterých si lze udělat o chystaném procesoru vcelku podrobný obrázek. Vývoj procesoru také poukazuje na skutečnost, že se Intelu zřejmě nepodaří v průběhu tohoto roku přinést ani na ty nejdražší procesory 32nm architekturu. V plánu je totiž 45nm výroba.
 
Nový Xeon neznámého značení bude serverovou obdobou herního procesoru Core i7. Obsahovat má tak jádra, která známe pod kódovým značením Nehalem. Tuto informaci navíc potvrzuje i fakt, že Intel oznámil téměř přesně dvojnásobný počet tranzistorů, ze kterých bude procesor sestaven, oproti čtyřjádrovým Core i7. Taktovací frekvence jsou přesto zatím tabu a jejich první návrhy by měly zaznít 12. února na konferenci ICSSA, která se koná v San Franciscu.

Herní platforma Intelu


 
Podle typu použitých procesorových jader lze také odhadnout velikost vyrovnávací paměti. Ta se u jader typu Nehalem dělí do třech úrovní, přičemž úroveň L2 má velikost 256kB na jádro. Důležitá bude také společná třetí úroveň, kde se všeobecné odhady rozcházejí. Jako nejpravděpodobnější se jeví 16MB varianta, server Xbitlabs.com hovoří kupříkladu až o 24MB společné vyrovnávací paměti.
 
K poslední éře procesorů Intelu neodmyslitelně patří dnes integrovaný řadič pamětí. Zatímco v herních počítačích se dnes můžeme setkat s tříkanálovou variantou v podobě procesorů Core i7, chystaná je také dvoukanálová varianta jako Core i5, serverové procesory budou mít v tomto ohledu stále náskok. Intel zde počítá s využíváním rychlého čtyřkanálového řadiče DDR3.


DDR3 a podpora ze strany AMD 


Kromě součástí, které můžeme nalézt v běžných procesorech, nalezneme u architektur vyvinutých pro servery i některé speciality. Procesory Xeon tak například mají podporu velmi rychlé komunikační sběrnice QPI, která umožňuje práci několika procesorů v jednom počítači současně. Zmíněný osmijádrový Xeon by měl být schopen komunikovat bezprostředně s dalšími čtyřmi procesory. Z tohoto důvodu bude mít ale odlišné pinové vývody a hovoří se o nutnosti nástupu socketu LGA 1567.
 
První osmijádrové Xeony by se podle nejsmělejších odhadů mohly objevit na samém závěru letošního roku. Intel ale potvrdil, že ačkoliv se jedná jen o teoretický termín, obdobné procesory určené do stolních PC budou následovat až dlouho poté. Své vlastní plány na osmijádrový procesor měla také AMD. Z té v polovině loňského roku unikla informace o vývoji nativního osmijádrového procesoru. Vývoj však nešel ideálně a výsledkem bylo "jen" čtyřjádro.


nVidia vs. AMD – válka o cenu a výkon
Zatímco AMD čelí velké krizi, konkurenční společnost nVidia jí připravuje další tvrdou ránu. Chystá totiž vypuštění nové generace grafických karet určených k masovému prodeji. Tato část počítačového trhu se obvykle označuje také jako mainstream. Názor vývojářů na to, jak by měly vypadat nejprodávanější grafické karty, se však mezi dvěma největšími společnostmi citelně liší. Neúspěch v oblasti relativně levných a výkonných grafických karet by přitom mohl být pro AMD téměř smrtelnou ranou.

V nejbližších plánech obou hlavních společností je uvedení levné herní grafiky. Tentokrát si nikdo neklade za cíl výkonově překonat nejvyšší modely grafických karet, ale na místo toho připravit kartu tak, aby byla vhodnou alternativou pro co možná největší množství zákazníků. Na pulty obchodů tak zamíří škála grafických karet postavená buďto na jádru nVidia GT216 nebo AMD RV740. Společným znakem zde bude především prvotní využití 40nm výrobní technologie.

Hlavní lákadlo nVidie ukrývající se pod označením GT216 nezapře svou příbuznost k dnes oblíbenému jádru GT200, které můžeme najít na kartách GeForce GTX 280. V žádném případě se ale nebude jednat o přímý die-shrink (optické zmenšení) tohoto jádra a pro zařazení do mnohem nižší cenové kategorie lze očekávat i škrty v hardwarovém vybavení. Nižší bude především počet shader procesorů, který se podle posledních specifikací ustálil na čísle 168. Naopak můžeme očekávat jejich vyšší pracovní frekvenci, jejíž navýšení bude patrné i v případě jádra.

GeForce 9600GT

Slabším článkem grafických karet na vyšších výrobních technologiích je obvykle šířka paměťové sběrnice. Ani GT216 nebude výjimkou a šířka paměťové sběrnice poklesne ke 192bitům. Nedořešená je zde především otázka podpory modernějších pamětí GDDR5. Ta je u nVidie očekávána, přímo u jádra GT216 zatím potvrzena nebyla. Od výrobců tak pronikají informace o dvou chystaných verzích buďto s 384MB nebo 768MB paměti. Ta bude pak nejspíše typu GDDR3 s referenčním taktem 1,2GHz (reálných). Výsledná cena nemá přesáhnou 3500Kč.

Ještě předtím, než se podaří nVidii vypustit vlastní 40nm kartu, chce ale přijít s čipem na stejné technologii AMD. Bude jím grafické jádro RV740 a AMD slibuje takový poměr ceny a výkonu, jaký jsme již několik let na trhu neviděli.

Radeon HD 4000 HT

Použitá 40nm technologie opět umožní zvýšit pracovní frekvenci jádra. To má poněkud odlišnou architekturu oproti nVidii a integrované shader procesory zde nemají oddělenou pracovní frekvenci. Z tohoto důvodu pracují vždy pomaleji než na konkurenčních kartách. Co nedokáže karta nabídnout na shaderech v rychlosti, to má alespoň spravit jejich počet. RV740 tedy ponese celkem 640 shader procesorů.

Výkon výsledné karty tentokrát nebude ohrožovat slabší paměťová sběrnice, která bude mít 256bitů. Podpora pamětí GDDR5 je i u levnějších grafických karet v řadách AMD samozřejmostí a ani tyto kusy nebudou výjimkou. Grafika se tak pravděpodobně objeví v osazení 512MB paměti GDDR5 taktované na reálnou frekvenci 900MHz (3,6GHz efektivně).


32GB paměťové moduly klepou na dveře
Při vylepšování počítače často saháme hned v prvním kroku po přidávání operační paměti. Je to dáno především tím, že její velikost hraje významnou roli na rychlosti počítače a v okamžiku, kdy jí není dostatek, začínají operační systémy využívat nepoměrně pomalejší pevné disky. Pro velké vylepšování starších počítačů právě touto cestou hovoří také nízká cena operačních pamětí. Brzy by se to ale mohlo změnit a v počítačích by se mohly začít objevovat paměťové moduly o velikosti, která vystačí po celou dobu životnosti počítače.

Kompletní a dlouhodobé řešení nám v brzké době předloží Samsung. V jeho laboratořích se totiž podařilo spustit výrobu 4GB paměťových čipů standardu DDR3. Kapacitu, která je dnes běžně dostupná na jednom paměťovém modulu, se tak náhle podařilo vtěsnat na necelé 2cm čtvereční.

Sloty pro DDR3

Paměťové čipy jsou vyráběny kompletně 50nm architekturou a oficiálně umožňují provoz na frekvencích do 1600MHz. Napájení se drží na obvyklých úrovních DDR3 a jako referenční je považováno napětí 1,35Voltu. Díky použití jediného čipu namísto obvyklých osmi klesne současně až o 40% spotřeba. Za energetické úspory se však bude připlácet.

Pokud nemáte počítač budoucnosti, zřejmě tyto paměti nevyužijete. Samsung totiž plánuje vyrábět 16GB a dokonce i 32GB paměťové moduly. Pro běžné byť lepší paměťové řadiče je přitom 16GB horním limitem jejich správné funkčnosti. Obvykle se navíc počítá s rozložením takto velké paměti na několik modulů. S 16GB paměti na jediném modulu by mohl nastat i velký problém s kompatibilitou.

Pro běžné hráče a uživatele tak budou zřejmě zajímavější nižší kapacity, které mají být v jednočipovém provedení k dostání i ve 2GB variantě. Kdy se ale první kusy objeví na pultech obchodů a za kolik to bude, zatím bohužel jasné není.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HKEPC, Intel, nVidia, Samsung, The Iqnuirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Témata: Intel
  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Normalizace obezity, nebo tělesná pozitivita? Druid v Diablu 4 budí vášně

Otevřené beta připravované akční hry na hrdiny Diablo 4 je za námi. Zájemci mohli oproti té předchozí vyzkoušet všech...

Už to můžeme napsat: The Last of Us je nejlepší adaptace videohry vůbec

První řada seriálu podle legendární videohry The Last of Us skončila mimořádně krvavým finále. A tak konečně můžeme...

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Fortnite musí vracet velké peníze. Podněcoval děti ke zbytečnému utrácení

Společnost Epic Games musí vrátit utržené miliony dolarů hráčům populárního Fortnitu, které k nákupům ve hře donutila...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...