Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

HW News: Procesor bude mít osm jader

Intel se chystá zveřejnit detaily o připravovaném osmijádru. Je vůbec možné takový procesor využít? >> nVidia vs. AMD – válka o cenu a výkon >> 32GB Ram je v přípravě

Návrh osmijádrového procesoru

Procesor bude mít osm jader
O procesorech s počtem jader vyšším než čtyři se již mluví poměrně dlouho. Intel tuto myšlenku poprvé prezentoval více než před dvěma lety, přesto však ani dnes na trhu žádný šestijádrový procesor určený do osobního počítače nenalezneme. Ukázalo se totiž, že vícejádrové architektury nedokáží programátoři v domácích počítačích plně využít. Robustní výkonné procesory tak zůstávají doménou především serverů.
 
V závěru minulého týdne vypustili zástupci Intelu strohé informace o připravovaném osmijádru. Zpočátku nebylo jasné, zda se má jednat o koncepci výkonného high-end procesoru do herních počítačů nebo o další procesor do serveru. Ukázalo se, že se jedná o další pokračování řady Intel Xeon. Tentokrát však půjde o převratný procesor, který při podrobnějším prozkoumání má leckteré detaily společné s architekturou Core i7.

Návrh osmijádrového procesoru


 
Oficiální specifikace Intel zatím nezveřejnil a chystá se tak učinit přibližně za týden. Přesto z jeho laboratoří uniklo velké množství informací, z kterých si lze udělat o chystaném procesoru vcelku podrobný obrázek. Vývoj procesoru také poukazuje na skutečnost, že se Intelu zřejmě nepodaří v průběhu tohoto roku přinést ani na ty nejdražší procesory 32nm architekturu. V plánu je totiž 45nm výroba.
 
Nový Xeon neznámého značení bude serverovou obdobou herního procesoru Core i7. Obsahovat má tak jádra, která známe pod kódovým značením Nehalem. Tuto informaci navíc potvrzuje i fakt, že Intel oznámil téměř přesně dvojnásobný počet tranzistorů, ze kterých bude procesor sestaven, oproti čtyřjádrovým Core i7. Taktovací frekvence jsou přesto zatím tabu a jejich první návrhy by měly zaznít 12. února na konferenci ICSSA, která se koná v San Franciscu.

Herní platforma Intelu


 
Podle typu použitých procesorových jader lze také odhadnout velikost vyrovnávací paměti. Ta se u jader typu Nehalem dělí do třech úrovní, přičemž úroveň L2 má velikost 256kB na jádro. Důležitá bude také společná třetí úroveň, kde se všeobecné odhady rozcházejí. Jako nejpravděpodobnější se jeví 16MB varianta, server Xbitlabs.com hovoří kupříkladu až o 24MB společné vyrovnávací paměti.
 
K poslední éře procesorů Intelu neodmyslitelně patří dnes integrovaný řadič pamětí. Zatímco v herních počítačích se dnes můžeme setkat s tříkanálovou variantou v podobě procesorů Core i7, chystaná je také dvoukanálová varianta jako Core i5, serverové procesory budou mít v tomto ohledu stále náskok. Intel zde počítá s využíváním rychlého čtyřkanálového řadiče DDR3.


DDR3 a podpora ze strany AMD 


Kromě součástí, které můžeme nalézt v běžných procesorech, nalezneme u architektur vyvinutých pro servery i některé speciality. Procesory Xeon tak například mají podporu velmi rychlé komunikační sběrnice QPI, která umožňuje práci několika procesorů v jednom počítači současně. Zmíněný osmijádrový Xeon by měl být schopen komunikovat bezprostředně s dalšími čtyřmi procesory. Z tohoto důvodu bude mít ale odlišné pinové vývody a hovoří se o nutnosti nástupu socketu LGA 1567.
 
První osmijádrové Xeony by se podle nejsmělejších odhadů mohly objevit na samém závěru letošního roku. Intel ale potvrdil, že ačkoliv se jedná jen o teoretický termín, obdobné procesory určené do stolních PC budou následovat až dlouho poté. Své vlastní plány na osmijádrový procesor měla také AMD. Z té v polovině loňského roku unikla informace o vývoji nativního osmijádrového procesoru. Vývoj však nešel ideálně a výsledkem bylo "jen" čtyřjádro.


nVidia vs. AMD – válka o cenu a výkon
Zatímco AMD čelí velké krizi, konkurenční společnost nVidia jí připravuje další tvrdou ránu. Chystá totiž vypuštění nové generace grafických karet určených k masovému prodeji. Tato část počítačového trhu se obvykle označuje také jako mainstream. Názor vývojářů na to, jak by měly vypadat nejprodávanější grafické karty, se však mezi dvěma největšími společnostmi citelně liší. Neúspěch v oblasti relativně levných a výkonných grafických karet by přitom mohl být pro AMD téměř smrtelnou ranou.

V nejbližších plánech obou hlavních společností je uvedení levné herní grafiky. Tentokrát si nikdo neklade za cíl výkonově překonat nejvyšší modely grafických karet, ale na místo toho připravit kartu tak, aby byla vhodnou alternativou pro co možná největší množství zákazníků. Na pulty obchodů tak zamíří škála grafických karet postavená buďto na jádru nVidia GT216 nebo AMD RV740. Společným znakem zde bude především prvotní využití 40nm výrobní technologie.

Hlavní lákadlo nVidie ukrývající se pod označením GT216 nezapře svou příbuznost k dnes oblíbenému jádru GT200, které můžeme najít na kartách GeForce GTX 280. V žádném případě se ale nebude jednat o přímý die-shrink (optické zmenšení) tohoto jádra a pro zařazení do mnohem nižší cenové kategorie lze očekávat i škrty v hardwarovém vybavení. Nižší bude především počet shader procesorů, který se podle posledních specifikací ustálil na čísle 168. Naopak můžeme očekávat jejich vyšší pracovní frekvenci, jejíž navýšení bude patrné i v případě jádra.

GeForce 9600GT

Slabším článkem grafických karet na vyšších výrobních technologiích je obvykle šířka paměťové sběrnice. Ani GT216 nebude výjimkou a šířka paměťové sběrnice poklesne ke 192bitům. Nedořešená je zde především otázka podpory modernějších pamětí GDDR5. Ta je u nVidie očekávána, přímo u jádra GT216 zatím potvrzena nebyla. Od výrobců tak pronikají informace o dvou chystaných verzích buďto s 384MB nebo 768MB paměti. Ta bude pak nejspíše typu GDDR3 s referenčním taktem 1,2GHz (reálných). Výsledná cena nemá přesáhnou 3500Kč.

Ještě předtím, než se podaří nVidii vypustit vlastní 40nm kartu, chce ale přijít s čipem na stejné technologii AMD. Bude jím grafické jádro RV740 a AMD slibuje takový poměr ceny a výkonu, jaký jsme již několik let na trhu neviděli.

Radeon HD 4000 HT

Použitá 40nm technologie opět umožní zvýšit pracovní frekvenci jádra. To má poněkud odlišnou architekturu oproti nVidii a integrované shader procesory zde nemají oddělenou pracovní frekvenci. Z tohoto důvodu pracují vždy pomaleji než na konkurenčních kartách. Co nedokáže karta nabídnout na shaderech v rychlosti, to má alespoň spravit jejich počet. RV740 tedy ponese celkem 640 shader procesorů.

Výkon výsledné karty tentokrát nebude ohrožovat slabší paměťová sběrnice, která bude mít 256bitů. Podpora pamětí GDDR5 je i u levnějších grafických karet v řadách AMD samozřejmostí a ani tyto kusy nebudou výjimkou. Grafika se tak pravděpodobně objeví v osazení 512MB paměti GDDR5 taktované na reálnou frekvenci 900MHz (3,6GHz efektivně).


32GB paměťové moduly klepou na dveře
Při vylepšování počítače často saháme hned v prvním kroku po přidávání operační paměti. Je to dáno především tím, že její velikost hraje významnou roli na rychlosti počítače a v okamžiku, kdy jí není dostatek, začínají operační systémy využívat nepoměrně pomalejší pevné disky. Pro velké vylepšování starších počítačů právě touto cestou hovoří také nízká cena operačních pamětí. Brzy by se to ale mohlo změnit a v počítačích by se mohly začít objevovat paměťové moduly o velikosti, která vystačí po celou dobu životnosti počítače.

Kompletní a dlouhodobé řešení nám v brzké době předloží Samsung. V jeho laboratořích se totiž podařilo spustit výrobu 4GB paměťových čipů standardu DDR3. Kapacitu, která je dnes běžně dostupná na jednom paměťovém modulu, se tak náhle podařilo vtěsnat na necelé 2cm čtvereční.

Sloty pro DDR3

Paměťové čipy jsou vyráběny kompletně 50nm architekturou a oficiálně umožňují provoz na frekvencích do 1600MHz. Napájení se drží na obvyklých úrovních DDR3 a jako referenční je považováno napětí 1,35Voltu. Díky použití jediného čipu namísto obvyklých osmi klesne současně až o 40% spotřeba. Za energetické úspory se však bude připlácet.

Pokud nemáte počítač budoucnosti, zřejmě tyto paměti nevyužijete. Samsung totiž plánuje vyrábět 16GB a dokonce i 32GB paměťové moduly. Pro běžné byť lepší paměťové řadiče je přitom 16GB horním limitem jejich správné funkčnosti. Obvykle se navíc počítá s rozložením takto velké paměti na několik modulů. S 16GB paměti na jediném modulu by mohl nastat i velký problém s kompatibilitou.

Pro běžné hráče a uživatele tak budou zřejmě zajímavější nižší kapacity, které mají být v jednočipovém provedení k dostání i ve 2GB variantě. Kdy se ale první kusy objeví na pultech obchodů a za kolik to bude, zatím bohužel jasné není.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HKEPC, Intel, nVidia, Samsung, The Iqnuirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:

Mohlo by vás zajímat

V druhé polovině roku 2021 vychází hned několik očekávaných herních titulů.

Témata: Intel
  • Nejčtenější

Po 40 letech programátor opravil chybu, kvůli níž jeho hra nešla dohrát

Čtyři dekády poté, co úspěšně prodal svoji herní prvotinu Arctic Adventure, zjistil její autor Harry McCracken, že její...

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Rozklad v přímém přenosu, z legendárního Blizzardu utíká, kdo může

Legendární Blizzard, který dal hernímu světu značky jako Warcraft, Diablo nebo Overwatch, neprožívá nejlepší časy....

Dlouho očekávaný návrat Diabla se nevydařil úplně podle představ

Remaster kultovního Diabla II sice vypadá na první pohled krásně, hráči však místo plného ponoření se do jeho světa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna zákona o hraní stála čínské společnosti už více než bilion korun

Nedávná změna čínského zákona, která omezuje hraní online her nezletilých na pouhé tři hodiny týdně, má pro tamní...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Jak by měla vypadat a o čem být vaše vysněná hra?

Představte si, že máte moc nechat vytvořit jakoukoliv hru. Limitování jste současnými technologiemi, ovšem jinak to...

Turbo Overkill bude kyberpunková retrořežba s motorovými pilami

Čerstvě oznámená střílečka Turbo Overkill bude návratem do devadesátek se vším všudy. V roli kyberneticky vylepšeného...

Herní vývojář podpořil zákaz potratů. Po bouřlivých reakcích odstoupil

Ředitel herního studia Tripwire Interactive vyvolal poprask na sociální síti Twitter, když podpořil kontroverzní...

Call of Duty ještě ani nevyšlo a už je plné podvodníků

Právě probíhající veřejná beta letošního dílu oblíbené série Call of Duty je zatím ze strany veřejnosti přijímána...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...