HW News: Přichází doba trojrozměrného prostředí BIOS Setupu

aktualizováno 
Nastavení počítače snadno a rychle s pomocí 3D BIOSu od Gigabytu. Rychlý disk dokáže číst 1900 MB/s. Procesory AM3+ zůstávají, podpoří je dva nové čipsety.
Gigabyte BIOS

Gigabyte BIOS

Prostředí BIOSu nikdy nebylo krásnější

Prostředí BIOS Setupu, které slouží k nastavení základních vlastností počítače, nemusí být vůbec strohé a nudné. O této myšlence se nás alespoň snaží přesvědčit výrobce základních desek, společnost Gigabyte. Dělí ji už jen krůček od vypuštění první základní desky s trojrozměrným zpracováním BIOS prostředí.

Gigabyte BIOS

Zatímco zastaralé modrobílé prostředí BIOSu již i na levných základních deskách úspěšně vytlačuje moderní prostředí UEFI, Gigabyte se rozhodl zajít ještě dále. Vyjde z možností UEFI, které nabízejí snadné ovládání myší a základní grafiku. Stvoří z nich prostředí vhodné i pro začínající uživatele. Krédem Gigabytu je, aby bylo vše přehledné a velmi názorné.

Gigabyte BIOS

Mezi prvními základními deskami, které budou vybaveny prostředím nové generace, se objeví modely postavené pro platformu SandyBridge-E. Ta je směřována především k hráčům a očekává se, že využijí i snadnější možnosti přetaktování. A skutečně, taktování nikdy nebylo jednodušší.

Na široké možnosti nového prostředí poukazuje už první veřejná prezentace. Po startu do UEFI prostředí se před uživatelem zobrazí model základní desky. Tu může otáčet podle potřeby, stačí najet na komponentu, jejíž nastavení hodláte upravovat. Po kliknutí myší již vyskočí nabídka se zjednodušeným souhrnem parametrů.

Gigabyte BIOS

Celé prostředí působí rozhodně pozitivně, přesto se zde najde nejeden háček. Čistě z principu UEFI není zatím možné grafiku nijak akcelerovat. Pohyb v prostředí tedy není úplně plynulý, obraz se zacukává. Navzdory mnoha tvrzením zástupců Gigabytu navíc nejde o skutečné 3D. Prostředí pouze šikovně kombinuje 2D obrázky s poloprůhledným menu.

Gigabyte BIOS

Pokud budete potřebovat méně obvyklá nastavení, klasické nabídce se skupinou vnořených menu se stejně nevyhnete. Zde je již nápověda pro začínající uživatele mnohem méně srozumitelná a omezuje se jen na to nejnutnější.

Gigabyte má v rukávu ještě jeden trik. Pokud se podaří nakonfigurovat počítač tak, že se už nerozběhne, můžete kromě kompletního restartu nastavení použít druhý BIOS. Čip Biosu je totiž zdvojený, s čímž se ostatně můžeme setkat již na současných deskách.

Gigabyte BIOS

Rozšíření 3D BIOSu na levnější základní desky je samozřejmě v plánu, ale zatím není na pořadu dne. Všechny informace nasvědčují tomu, že v letošním roce se bude tato novinka objevovat výhradně v kombinací s čipsetem Intel X79.

Rychlý disk dokáže číst 1900 MB/s

K těm úplně nejrychlejším pevným diskům se zařadí novinka od oblíbeného dodavatele SSD, společnosti OCZ. Jde o robustní řešení, jehož cena je ale pro normální smrtelníky příliš vysoká. Nezbývá tedy než závidět, nebo začít šetřit.

Nové diskové řešení se vyrábí ve dvou provedeních. Ta jsou označena jako RevoDrive 3 MAX IOPS a RevoDrive 3 X2 MAX. Vždy jde o kartu určenou do slotu PCI Express x4. Jak název napovídá, na ničem se nešetřilo a jediným cílem byla rychlost. V OCZ museli sáhnout po prémiové řadě NAND pamětí. Výsledek ale rozhodně stojí za to.

RevoDrive 3 X2 MAX

Rychlost čtení stoupá směle až k 1900 MB/s. O mnoho pozadu nejsou disky ani při zápisu. Zde nabídnou rychlost až 1725 MB/s. Uspořádání paměti podle architektury VCA nemá přitom potíže ani se zpracováním malých 4 kB bloků, kde dosahuje výkonu až 245 tisíc IOPS.

Bez zajímavosti nejsou ani kapacity výsledných disků. Úplně základní model se vyrábí v provedení s kapacitou 120 GB. Celý disk tak můžete v ideálním případě přepsat za čas jen o málo delší než je jedna minuta. Do kategorie RevoDrive 3 Max IOPS pak spadá ještě model s kapacitou 480 GB.

RevoDrive 3 X2 MAX

Rozšíření řady X2 spočívá v osazení další destičky plné NAND pamětí přímo na kartu. Díky tomu jde doslova o velkokapacitní disky. Vyráběné kapacity pak nebudou asi překvapivé. Jde o složený disk o velikosti 240 GB nebo 960 GB. Konkrétní ceny zatím nebyly stanoveny. Je nadmíru jasné, že půjde o vysoké částky řádově v desítkách tisíc korun. Nejlevnější verze by se s trochou štěstí mohla vejít i pod 20 tisíc korun.

Procesory AM3+ zůstávají, podpoří je dva nové čipsety

Spousta fanoušků AMD se při nakupování základních desek a procesorů pozastavovala nad jejich životností. Dnes hojně používaný socket AM3+ tu s námi totiž nebude věčně a po internetu kolovaly až doposud zvěsti o jeho nástupci. AMD však udělala těmto historkám svou poslední tiskovou zprávou přítrž. Prozrazeny byly i některé detaily plánované na příští rok.

Na základě oficiálního prohlášení z AMD především padá možnost, že by se objevil nový socket FM2. Minimálně do konce roku 2012 bude současná verze AM3+ v kurzu a není se třeba obávat jeho nahrazení. AMD pro něj chystá nejméně dva nové čipsety.

AM3+

Sluší se upozornit, že nastíněné plány nejsou nijak revoluční. AMD se hodlá držet částečně překonané koncepce, kdy je hlavní čipset doplněn o southbridge a to navzdory skutečnosti, že zásadní úlohy již na sebe převzal procesor. Nové čipsety můžeme nyní označit jako AMD 1090FX, AMD 1070 a k nim náležící southbridge jako SB1060.

Očekávání převratných novinek se ne vždy vyplácí. Možnosti čipsetů nebudou sice špatné, AMD s jejich pomocí chce ale dohnat především současnou technologickou propast. Těšit se tak můžeme na dobrou podporu USB 3.0 a nejméně osmi SATA řadič s propustností 6 Gb/s.

Nemalým překvapením je ale možná slabina. Navzdory očekávání schází čipsetu podpora práce se sběrnicí PCI Express 3.0, tedy nové generace. Pokud se nechystáte kupovat nejrychlejší grafickou kartu nebo SSD disk podobný OCZ RevoDrive 3 MAX, její výhody se vás zřejmě nedotknou. V souvislosti s tvrzením, že PCI Express 3.0 bude podporována na příští řadě grafických karet od AMD je to trochu zarážející.

Ani tentokrát to nevypadá, že by si AMD dala za cíl dohnat v maximálním výkonu Intel. Spíše se bude zaměřovat na to, co jí šlo vždy skvěle. Nabídne rozumný výkon použitelný i na hry za cenu, která nebude závratná. Nadějí by měly být procesory Piledriver.

Autor:
 
Témata: BIOS, Intel

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Hráči bety World of Warcraft Classic nahlašují chyby, které nejsou chybami

World of Warcraft Classic

World of Warcraft Classic je návrat ke kořenům. Jenže to, jak mnohé prvky hry tehdy fungovaly, dnes mnozí považují za...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Rýsuje se další díl GTA. Možná se vrátíme do Vice City

GTA: Vice City

Celých šest let uplynulo od vydání posledního dílu slavné série GTA a její příznivci už začínají vyhlížet další...

Další z rubriky

Vývojář hladoví a trpí průjmy, aby stvořil co nejrealističtější hru

SCUM

V online survival hře SCUM se musíte starat i o takové detaily, jako je pocení, množství minerálů v krvi nebo počet...

Rýsuje se další díl GTA. Možná se vrátíme do Vice City

GTA: Vice City

Celých šest let uplynulo od vydání posledního dílu slavné série GTA a její příznivci už začínají vyhlížet další...

Nadměrné hraní her nepřináší potíže hned, říká odborník na závislosti

Jiří Koreš

U mladistvých, nejde v případě hraní her ještě o závislost, ale spíše o nastavení míry, hranic a pravidel v rodinném...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz