Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

HW News: Pohybové ovládání pro PC potvrzeno

Asus se nechystá vyrábět Kinect, používá však podobné technologie. Praktická herní klávesnice Roccat Isku. GeForce GTX 580 s vodním chlazením zrychluje.
Asus Wavi  Xtion

Asus Wavi Xtion

Pohybové ovládání pro PC potvrzeno
Jsou to jen dva týdny, co zaměstnanci společnosti Microsoft na svém blogu opatrně naznačili, že by se mohlo revoluční ovládání Kinect známé z konzole Xbox 360 objevit na počítačích. Microsoft se přitom přikláněl k nekomerčnímu použití, což spíše vylučovalo nasazení ve hrách. Svou šanci tak ale vytušila jiná společnost a na veletrhu CeBit představila zařízení, které je Kinectu přinejmenším velmi podobné.

Touto společností je Asus a svou novou počítačovou periferii označuje jako pohybový senzor Wavi Xtion. Princip fungování je v zásadě shodný s Kinectem. Wavi se skládá ze dvou základních částí: senzoru pohybu a bezdrátové streamovací jednotky. Ta mimo jiné obstará přenos obrazu bezdrátově do monitoru nebo televize.

Asus Wavi  Xtion

Sluší se podotknout, že Wavi není úplným překvapením a o příchodu podobného zařízení se šuškalo už před měsícem. Teprve nyní se ale ukazuje, nakolik je obdoba Kinectu použitelná v praxi. Přímou podporu ze strany her očekávat samozřejmě zatím nelze a ani do budoucna není jasné, zda se jí dočkáme. Wavi však umožňuje přemapovat ovládání klávesnice na rozpoznatelné pohyby a ty pak použít i ve hře, která na něco takového nebyla připravena.

Z tiskové zprávy, kterou vydali zástupci společnosti Asus minulý týden, jasně vyplývá, že Wavi Xtion bude především o zábavě a přímo na CeBitu byly k vidění i jednoduché zábavné aplikace upravené pro ovládání pohybem. Zatím lze konstatovat, že nedosahují ani zdaleka takové úrovně jako na Xboxu 360.

Wavi Xtion

Byť se může Wavi z vnějšku tvářit velmi podobně jako Kinect, některé klíčové technologie zde nenalezneme. Oproti poměrně složitému systému snímání, jež používá Microsoft, se vydal Asus cestou úspor. Namísto kamery v klasickém slova smyslu je součástí Wavi jen dvojice senzorů schopná pracovat v infračerveném spektru. To jednak znemožňuje intaeraktivitu her pracujících s reálně snímaným obrazem a Wavi nebude v případě nouze použitelné ani jako webová kamera.

Ovládání her prostřednictvím pohybu je ale spíše o použitých algoritmech, než hardwaru. Paradoxní tak na celé věci je, že softwarovou část poskytla společnost PrimeSence, která se významně podílela především na Kinectu. Oproti konzoli má však PC nevýhodu. Potřebuje totiž kvalitní ovladače, které jsou v současnosti prý připraveny pro všechny modernější verze Windows.

Některé podstatné detaily o používání Asus ve své tiskové zprávě neuvádí. Nicméně, v připravovaném marketingovém letáku je uvedeno, že pracuje na vzdálenost od 80 cm do 3,5 m. Infračervený senzor přitom snímá prostor v úhlu 70°. Propojení s počítačem je zabezpečeno prostřednictvím klasického USB 2.0, které současně slouží jako napájení.

Asus Wavi  Xtion

Proč Asus přidal k pohybovému ovládání také streamovací jednotku, není zcela jasné. Jedná se ve skutečnosti o dvě krabičky, které mezi sebou komunikují pomocí bezdrátového rozhraní WHDI. Díky nim nemusíte mít počítač připojen přímo k monitoru nebo televizi. Prostřednictvím HDMI připojíte pouze bezdrátové jednotky. Přestože jsou přenášena poměrně vysoká rozlišení, vše funguje do vzdálenosti až 25 metrů (bez zdí).

Wavi Xtion

Zcela klíčovou otázkou je, s jakou přijde Wavi Xtion cenou. Bez existující konkurence a s přidaným WHDI zjevně nepůjde o nejlevnější záležitost. Drahé budou patrně také patenty, které jsou použity pro rozpoznání pohybu. Asus přesto pevně věří, že Wavi bude ve druhé polovině letošního roku poměrně rozšířené zařízení. Svým zákazníkům chce pak nabídnout kromě her také interaktivní aplikace pro nakupování. Zahájení prodeje je ohlášeno na květen.


Praktická herní klávesnice Roccat Isku
Probíhajícího veletrhu CeBit využila mezi jinými také společnost Roccat, která zde představuje svou novou klávesnici navrženou speciálně pro hráče. Těšit se můžeme na velmi praktickou koncepci, slušnou kvalitu provedení a kromě spousty nadstandardních kláves také podsvětlení. Ohlášená cena se zdá vcelku přijatelná.

Jako každá správná klávesnice, je i Roccat Isku především o zpracování tlačítek. Rozložení těch základních přesně odpovídá původnímu standardu od IBM, a tak by neměl být při běžném používání žádný problém. Praktické je umístění velkého Enteru a nenajdeme zde ani žádné záludnosti, v podobě přemístěných tlačítek pro ovládání režimu spánku.

Roccat Isku

Kromě běžných kláves nabízí Isku na 36 takových, na která jsou mapována uživatelská makra. Prostřednictvím ovladačů lze přitom každé z maker nastavit k posloupnosti až 500 úkonů s volitelným časovačem.

Zásadním prvkem, kterým se mohou pochlubit jen lepší klávesnice, je podsvětlení. Vyrábět se bude jediná varianta s diodovým podsvětlením v modré barvě. Úroveň jasu podsvětlení je možné nastavit a to celkem v šesti krocích. Toto nastavení se provádí na klávesnici a nepotřebujete k němu žádné ovladače.

Aby Roccat motivoval hráče k zakoupení dalších svých produktů, vybavil řadu označovanou symbolem [+] technologií "komunikace". Zástupci společnosti ve svém tiskovém prohlášení tvrdí, že hráčům se mají při kombinaci klávesnice a myši odemknout i další herní funkce. Nicméně, nikde zatím není uvedeno, o jaké funkce by mělo jít. Nejspíše bude možné jen kombinovat marka obou zařízení.

Pro někoho může být zklamáním skutečnost, že Isku není bezdrátová. Bohužel současné technologie stále neumožňují vyrobit kvalitní bezdrátovou klávesnici, která by vyhovovala potřebám při hraní, byla podsvětlená a její akumulátory vydržely rozumnou dobu. Roccat svou klávesnici tedy připojuje k USB 2.0, přičemž klávesnice snímá 1000× za vteřinu.

Roccat Isku

Přestože zahájení prodeje je ještě v nedohlednu, o prodejní ceně mají v Roccat už vcelku jasno. V EU by měla být klávesnice dostupná do 1500 Kč. Odhady, kdy by se klávesnice Roccat Isku měla objevit na trhu, jsou ale spíše černé. Sama společnost výhledově uvažuje spíše o druhé polovině letošního roku.


GeForce GTX 580 s vodním chlazením zrychluje
Uplynuly tři roky od chvíle, kdy společnost Point of View začala vyrábět svou první grafickou kartu postavenou na jádrech společnosti nVidia. Tuctové modely vyráběné podle referenčních specifikací jsou minulostí a koncem minulého týdne se tak objevila nová revize vodou chlazené GeForce GTX 580. Tichá grafická karta bude pracovat na vyšších taktovacích frekvencích, než původní model s ventilátory.

Novou kartu nalezneme už brzy v obchodech pod označením Point of View GTX 580 Beast 2. Navazuje na předchozí generaci, která byla poněkud pomalejší. Jádro GTX 580 Beast 2 pracuje na frekvenci 855 MHz, shadery jsou taktovány na 1746 MHz. Referenční varianta přitom pracuje jen na 772 MHz pro jádro a 1544 MHz pro shadery.

GeForce GTX 580 Beast 2

Robustní architektura použitého jádra je rozhodně tím pravým na všechny moderní hry. Jako každá GeForce GTX 580, také Beast 2 nabízí celkem 512 shader procesorů. Karta využívá 384 bitovou paměťovou sběrnici, na které jsou nasazeny čipy GDDR5. Na kartě je integrována paměť o velikosti 1,5 GB.

GeForce GTX 580 patří mezi grafické karty, které jsou schopny produkovat opravdu velké množství tepla. O to se tentokrát stará důvěrně známé chlazení od společnosti Aqua Computer. Aktivní část je celoměděná a překrývá všechny důležité části karty.

Cena bude tentokrát opravdu vysoká. Vodní chlazení v kombinaci s vyššími pracovními takty dělá z karty exkluzivní zboží. Cena tudíž neklesne pod 20 tisíc korun. Karta se tak vyplatí snad jen tomu, kdo přehnaně lpí na tichém provozu počítače.


Zdroje: Asus, CeBit, Dailytech, Engadget, HKEPC, Inpai, nVidia, Point of View, The Inquirer, Thinq, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Témata: CeBIT, Interaktivní, Xbox
  • Nejčtenější

První mise v Mafii 2 měla být ohromná. A pak to tam nebylo, říká Dan Vávra

Úvodní mise ve hře Mafia 2, která se odehrává na Sicílii, byla mnohem velkolepější, než fragment, který se nakonec...

Fallout 3 vstává z mrtvých. Ten původní, zrušený

Fandové se snaží vzkřísit zrušený Fallout 3 z roku 2003, který vznikal pod kódovým označením Van Buren. Mát být...

Smažte moji hudbu, prosí skladatel soundtracku k Destiny

Bývalý zaměstnanec studia Bungie Martin O’Donnell nasdílel na internet podklady ke svému oceňovanému soundtracku k...

Nový díl Farming Simulatoru má víc hráčů než Battlefield 2042

Nejnovější díl vojenské střílečky Battlefield se příliš nepovedl. Vedle mizerných hodnocení v recenzích je to jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rockstar se omlouvá za zpackané Grand Theft Auto a slibuje nápravu

Studio Rockstar se omluvilo za stav, v jakém vyšla kolekce Grand Theft Auto: The Trilogy. Na PC budou opět k dispozici...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Stroj na emoce PlayStation 2 převálcoval všechny. Díky hrám i DVD přehrávači

V druhé části článku o legendární konzoli PlayStation 2 se podíváme na české herní časopisy, rozebereme si nejlepší hry...

ANKETA: Jak hodnotíte první rok next-gen konzolí?

Next-gen konzole PlayStation 5 a Xbox Series X/S tu jsou s námi už rok. Máte některou z nich? Napište nám, jak jste se...

Chystá se zřejmě i remaster čtvrtého GTA. Fanoušky to teď spíš děsí

Po zkažené „definitivní edici“ legendární trilogie her série Grand Theft Auto už teď příznivci studia Rockstar trochu s...

Předplatné místo kupování her. Jak jsou na tom „herní Netflixy“?

Premium Trh videoher se dramaticky proměnil. Zatímco dřív si hráči zašli do obchodu a přinesli si hru na fyzickém nosiči domů,...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...