Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

HW News: Plnohodnotné PC do kapsy

Chystá se MiniPC s Windows 7 >> Co nabídnou letošní 32nm procesory? >> LPDDR2 - energeticky úsporná paměť

Plnohodnotné PC do kapsy
Snem mnoha počítačových nadšenců nejen z řad hráčů je jistě zařízení, které by dokázalo zkombinovat výhody mobilního telefonu s plnohodnotnými prostředky klasického počítače. Ačkoliv se výrobci této vizi dosud úspěšně brání, lze s potěšením konstatovat, že jsme podobnému stroji zase o krok blíže. Zatím nedokáže sice nabídnout pořádnou herní grafiku, poběží na něm však Windows 7 a to se opravdu cení.

Za převratným malým počítačem nestojí žádný z u nás všeobecně uznávaných výrobců. Určitý druh spolupráce přitom minulý týden oznámila Nokia a Intel. Hned vzápětí jsme se však měli možnost dozvědět, že z tohoto uskupení pro běžné uživatele v dohledné době žádné pozitiva vyplývat nebudou. Marketingový plán s výrobou telefonu s vlastnostmi běžného PC zkrátka nepočítá a tak vše zůstává v rukou společnosti Archos.

Na stránkách společnosti Archos se závěrem minulého týdne objevila vize nového kapesního PC s označením Archos 9. Hned na první pohled je jasné, že nejde o tuctový produkt a chystá se něco mimořádného. Co je důležité, nejedná se o dalekou budoucnost. Prototyp by měl být v těchto dnech již testován a bude určen pro sériovou výrobu. Ta začne na podzim letošního roku.

Archos 9

Nevšední konstrukce je velmi podobná vyspělému PDA. Podle výrobce se má jednat o kapesní počítač typu MiniPC o rozměrech 256mm x 134mm x 16mm. Celková hmotnost se dostala na 800 gramů. Klávesnice není potřeba, jelikož přístroj je vybaven dotykovou obrazovkou. Systém ovládání je multidotykový, což znamená, že v kombinaci s Windows 7 bude možné vyvolávat i více akcí stiskem na různých místech obrazovky současně.

Displej Archos 9 je širokoúhlý, ovšem nemá standardní poměr stran 16:10. Použité nativní rozlišení je 1024x600 pixelů a v kombinaci s úhlopříčkou 8,9“ bude tvořit pěkný a jemný rastr.

Základním zdrojem výpočetního výkonu je použitý procesor Intel Atom Z515. Tato verze se vyznačuje nižší taktovací frekvencí a zajímavou spotřebou. Procesor taktovaný na 1,2GHz má spotřebu do 1,4Wattu TDP. Model Z515 však výrazně pracuje s technologií Intel SpeedStep a jeho běžná pracovní frekvence je pouhých 800MHz, kdy spotřebuje jen 0,65Wattu energie. Vcelku právem se tomuto procesoru začalo přezdívat dvourychlostní a svou spotřebou je na stejné energetické náročnosti, jako procesory běžně používané v tzv. chytrých mobilních telefonech.

Archos 9

MiniPC bude používat běžné operační paměti DDR2 na 533MHz. Integrovaný řadič pamětí přitom podporuje pouze 1GB paměti a více tedy očekávat nelze. Plynulost a rychlá odezva Windows 7 je zatím sázkou do loterie.

V počítači Archos 9 se nachází některý z úspornějších čipsetů Intelu, čemuž odpovídá množství integrovaných periferií. Standardně zde nalezneme podporu pro připojení do sítě, USB a čtečku paměťových karet. Samozřejmostí je podpora bezdrátových technologií Bluetooth a WiFi. Zajímavě působí také integrovaný duální TV tuner s podporou digitálního vysílání. Pamatováno je dokonce na připojení externí antény.

Je pozoruhodné, že do malého těla přístroje se podařilo vtěsnat rozumné ukládací zařízení. Očekávat by se daly interní flash paměti, ale Archos 9 bude v tomto ohledu jiný. Výrobce se totiž rozhodl použít 2,5“ pevné disky. Jejichž kapacita má dosahovat ke 120GB. Magnetický pevný disk může být sice rizikem pro odolnost tohoto kapesního počítače, ale zároveň zaručuje neomezený počet přepsání. Plánovaná podpora Windows 7 si to přímo vyžaduje.

Archos 9

Na vysoké úrovni bude především baterie. Ačkoliv není zatím jasné, kolik článků bude použitá baterie obsahovat, zástupci společnosti Archos již naznačili, jaká technologie u ní bude použita. Narozdíl od notebooků, které používají Li-Ion baterie, bude v Archos 9 použita technologie Li-Pol. Jedná se stále o poměrně drahý typ baterií, který má však nepoměrně nižší hmotnost a lepší životnost.

Společnost Archos má ambice i v oboru klasických „velkých“ netbooků. Zde již představila počítač Archos 10 a chystá další dva pozměněné modely. Svými parametry jsou ale naprosto průměrné a díky přesycenosti obchodů zůstanou nejspíše bez většího povšimnutí. Po delší době první pořádné miniaturizované PC si budeme moci zakoupit pod názvem Archos 9 nejspíše letos o Vánocích. Kolik bude tento drobek stát, však stále nikdo nedokáže věrohodně zodpovědět. Spekulace hovoří o částce kolem 14000Kč.


Co nabídnou letošní 32nm procesory?
Společnost Intel je bezesporu jedním z největších technologických tahounů v oboru mikročipů. Kromě toho, že se snaží vyvolat dojem masivního nástupu nových procesorů, který začala úplným přejmenováním procesorů starších, nyní představí i zcela převratné modely. Za několik měsíců by se totiž měly začít objevovat procesory vyrobené na 32nm technologii. Spotřeba počítačů, jejich výkon i teplotní nároky se opět razantně změní.

Podle oficiálních informací budou zpočátku vyráběny na 32nm technologii procesory vhodné do herních počítačů. Zatím je známe pod kódovým názvem Clarkdale a mělo by se jednat o rychlá dvoujádra vybavená 4MB vyrovnávací pamětí. Jejich výhodou by měla být lepší cenová dostupnost, než u současných procesorů Core i7. Výkon budou přitom ztrácet jen v multivláknově orientovaných aplikacích a současným potřebám tak skvěle vyhoví.

Herní platforma Intelu

Procesory Clarkdale budou mít velmi zvláštní architekturu, protože ne vše je vyráběno na revolučních 32nm. Procesor na sebe tentokrát přebere některé podstatné vlastnosti čipsetu, ovšem jejich podpora je založena na 45nm architektuře a tato část procesoru se vyrábí odděleně. Přímo na procesoru tak nalezneme integrováno grafické jádro se základní podporou 3D grafiky, dvoukanálový paměťový řadič DDR3, komunikaci s okolím pomocí DMI a podporu pro sběrnici PCI Express. Právě v posledním ohledu bude velmi zajímavé sledovat, jaký bude mít tento krok vliv na výkon. Je tedy jasné, že pro Clarkdale budou muset výrobci připravit úplně nové základní desky.

Velkou záhadou zatím zůstává použité grafické jádro. Ačkoliv se zástupci Intelu nechali minulý týden slyšet, že grafika integrovaná na procesor určitě zvládne HD multimédia, není to zdaleka jisté. Nejlepším grafickým jádrem současnosti, které opouští výrobní fabriky Intelu, je GMA X4500HD. Toto grafické jádro pracuje na frekvenci 533MHz (občas se uvádí i 800MHz) a má pouhých 10 shader procesorů. Intel u něj zavedl alespoň základní akceleraci videa kodeku H.264.

Crysis 800x600 na Intel GMA

V reálu X4500HD nedokáže porazit žádnou modernější grafiku konkurence, byť prodávanou za minimální cenu. Další slabinou je totiž používání sdílené operační paměti a nejinak by tomu mělo být u procesorů Clarkdale. Přes veškeré snahy Intelu se tak nedaří vypustit grafický adaptér s plnou podporou HD. Při přehrávání videa ve vysokém rozlišení dochází k trhání a za vše také mluví bodové hodnocení v 3DMark06, kde X4500HD získává jen o málo více než 1000bodů.


LPDDR2 - energeticky úsporná paměť nové generace
Společnost Elpida, která se zabývá dlouhodobě vývojem pamětí, představila nový typ operační paměti. V blízké budoucnosti by se především v přenosných počítačích měl objevit nový zástupce modulů DDR druhé generace. Nenabídne tentokrát vyšší výkon, ale zaměří se na energetickou úspornost.

Elpida představila na svých internetových stránkách včera prezentaci pojednávající o pamětech LPDDR2. Pod touto zkratkou si můžeme snadno domyslet anglické Low Power DDR2 – tedy paměti s nízkým příkonem – a skutečně budou takto i fungovat. Energetická úspora by měla být patrná jak na straně paměťových čipů, tak i přímo při používání rozhraní paměťového řadiče. Nebude zde potřeba generovat výrazné datové signály.

Zatímco u klasických paměťových modulů DDR2 je používáno napájení 1,8V, zde došlo ke snížení na 1,2V. Na tom by ale nebylo nic zcela zásadního, protože podobné kroky již dříve realizovali i jiní výrobci. U pamětí LPDDR2 bude totiž možné napájet jen konkrétní bloky používané paměti. Bloky bez využití pak může paměťový řadič odpojit a nespotřebovávají žádnou energii.

Elpida XDR

Podle materiálů Elpidy bude pro přístup k paměťovým modulům používána běžně 333MHz sběrnice, která má mít jen jediný komunikační kanál. Současně klesl počet signálů potřebných pro práci s pamětí na pouhé dva.

Teoreticky by nemělo volnému rozšíření těchto pamětí stát nic v cestě, protože by si měly rozumět i s naprosto běžným paměťovým řadičem. To ale nutně neznamená, že budou podporovány na procesorech Intelu. Jediné dostupné informace o funkčnosti LPDDR2 v kombinaci se svými procesory poskytuje společnost Atmel, která vyrábí procesory ARM. Je tedy velmi pravděpodobné, že se tento typ pamětí objeví nejdříve v mobilních telefonech, poté na nové generaci čipové sady nVidia Tegra a teprve později se jej podaří využít některému z výrobců notebooků.

nVidia Tegra 600 konečná verze

Úspory energie dosažené v oblasti operačních pamětí se sice mohou pohybovat řádově v desítkách procent, s odstupem lze ale říci, že se nejedná o mnoho. V případě notebooků je totiž několikanásobně vyšším žroutem energie běžný podsvětlený displej nebo magnetický pevný disk. Jednalo by se nejspíše o prodloužení výdrže o několik minut. U mobilních telefonů je situace pochopitelně jiná.


Zdroje: Archos, Dailytech, Digit-life, Elpida, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, Intel, Nokia, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Témata: Intel, Loterie, Nokia, Notebook
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

Posolte šneka! Fanoušci organizují protesty proti změnám v populární hře

Fanoušci populární vojenské hry War Thunder vstoupili do otevřené války s vývojáři. I když ti z plánovaných změn na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doom už funguje i v teletextu. Před dvaceti lety by to byla velká věc

Oddaný fanoušek rozběhal klasickou střílečku Doom i skrz zastaralou technologii teletextu. Dokonce ho lze nyní ovládat...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...

Glum dopadl příšerně, remake Prince je na začátku a Sony chystá handheld

Herní týden: Příběh Gluma v The Lord of the Rings: Gollum je jedna z nejhůře hodnocených letošních her. Nešťastný...

Pěkně nás vypekli. Tyto hry vypadaly slibně, ale výsledek byla ostuda

Bombastické trailery, rozjetá marketingová kampaň, velký zájem ze strany hráčů. To je něco, co provází spoustu her,...

Zabiják v pláštěnce, sadista i plyšák. Kdo jsou nejhorší vrazi z videoher

Premium Vraždí rádi, vraždí brutálně a vraždí sériově. Navíc vystrašili i ty otrlejší z nás. Řeč je o nejděsivějších sériových...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...