HW News: Odemknout procesor nebylo jednodušší

aktualizováno 
Základní deska s technologií UCC vyrobí ze dvou jader čtyřjádro během několika vteřin >> Dokonalá klávesnice k HTPC >> 3D obraz pro každého, kvalita však pokulhává

ASRock 890GX Extreme3

Odemknout procesor nebylo jednodušší
Řada procesorů AMD Phenom je přímo proslulá způsobem, jakým jsou vyráběny ze čtyřjádrových procesorů ménějádrové varianty. Všechny procesory jsou totiž vyrobeny jako Phenom II X4, ale posléze je z nich uměle vytvořena verze X3 či X2. Před prodejem je výchozímu čtyřjádru vypnuto jedno nebo dvě jádra. AMD na tato vypnutá jádra přirozeně neposkytuje žádnou záruku, nicméně by je chtěl asi každý majitel zapnout.

ASRock 890GX Extreme3 s technologií UCC

K tomu, aby bylo možné zakázaná jádra na procesorech Phenom II skutečně využívat, je potřeba vlastnit speciální základní desku. Doposud se však jednalo spíše o náhodné kombinace desky a verze BIOSu, která za specifických podmínek umožnila třetí a čtvrté jádro odemknout. Časy se ale mění a ASRock není daleko od představení univerzálního nástroje na odemykání procesorových jader. Bude jím deska 890GX Extreme3.

Jak již název napovídá, novinka je založena na čipsetu AMD 890GX a díky tomu dokáže levně nabídnout vcelku obstojné prostředky pro základ herního počítače. Z povahy použitého čipsetu obsahuje deska integrované jádro, nabídne ale robustní řešení herní grafiku.

Použité jádro je známé jako Radeon HD 4290 a jedná se o zřejmě nejrychlejší integrovanou grafiku současnosti. Zatím podporuje ale pouze DirectX 10.1. Na zadním headeru můžeme vidět konektory pro výstup rozhraní HDMI, DVI a VGA. Pro dedikované grafické karty jsou v kombinaci s čipsetem 890GX nezvykle připraveny tři sloty PCI Express 16x. Podporováno je CrossFire, do kterého lze zapojit i integrovanou grafiku a samozřejmostí je také SLI včetně varianty 3-Way.

Specifikace 890GX Extreme3 prozrazují i zajímavé integrované příslušenství. Deska podporuje technologie, které ASRock čistě marketingově shrnuje pod označení True 333. Jedná se o kombinaci rychlých rozhraní USB 3.0, SATA 3 a eSATA 3. Přítomen je kvalitnější zvukový kodek VIA 2020, který má vyveden výstup pro sestavu reproduktorů do systému 7.1.

BIOS ASRock 890GX Extreme3

Důvod, proč se o 890GX Extreme3 vůbec zajímat, je ale zcela jistě ukryt v BIOS Setupu. Zde lze jediným povolením položky UCC (zkratka z Unlock CPU Core) spustit všechna jádra procesoru. Technologie funguje plošně bez ohledu na konkrétní použitý model, takže se nemusíte o nic dalšího starat. Na rozdíl od některých desek, kde odemykání jader fungovalo spíše jako vedlejší efekt špatného rozpoznání procesoru, zde je automaticky využívána i celá vyrovnávací paměť.

BIOS 890GX Extreme3

ASRock má v záloze ještě jeden trumf. V případě, že se v budoucnu rozhodnete pro procesor s opravdu vysokým počtem jader, nemusíte kupovat novou desku. V 890GX Extreme3 poběží totiž i plánované procesory Phenom II X6. Vše je umožněno díky pokračující kompatibilitě na socketu AM3. S šestijádrovým procesorem však pozbývá technologie UCC smysl.

Pokud tedy chcete pořádný výkon za co nejméně peněz, je UCC ideální volbou. Desku lze doplnit o Phenom II X2 a ten odemknutím přeměnit na dražší čtyřjádro. Přesto je třeba mít na paměti, že se vystavujete riziku. Ačkoliv o tom zástupci AMD neradi slyší a oficiálně se tuto skutečnost nikde nedovíme, zamčená jádra nemusejí pracovat zcela správně. Vše je tedy potřeba vyzkoušet a otestovat, jinak se můžete dočkat zcela nečekaných pádů systému.

Podpora Phenom II X6

Z pohledu ASRocku je to velmi troufalý krok, který ale mohl přijít daleko dříve. AMD není daleko od vypuštění šestijádrových procesorů a Phenom II X4 již brzy nebude úplným vrcholem v jejích řadách procesorů. Za jakých podmínek AMD technologii UCC toleruje, nám zatím zůstává utajeno.


Dokonalá klávesnice k HTPC
Klávesnici, kterou by ocenili především majitelé počítačů HTPC, představila společnost MagicPro. O zaměření právě na tuto skupinu uživatelů svědčí především rozměry, které téměř vylučují možnost nějakého souvislého používání při psaní textů. Nevšední konstrukce ji však řadí do kategorie poměrně kuriózního hardwaru a jako dálkové ovládání bude sloužit ideálně.

MagicPro miniPro

Jako každé správné dálkové ovládání, je i tato klávesnice bez drátů. K počítači se připojuje přes WiFi, přičemž USB dongle je součástí dodávky. Klávesnice má prostor, pro jeho komfortní přepravu. V provozu ji udržuje interní baterie, která by měla při běžném používání vydržet řádově měsíce. Rozměry jsou přitom 151x59x125mm a hmotnost včetně baterie se ustálila pod 100gramy.

Konstrukcí se jedná o obdobu klávesnic, které dnes používají komunikátory. Jednotlivé klávesy jsou velmi malé. Klávesnice je membránová, přičemž povrch tlačítek je proveden stejně jako u běžné klávesnice počítače (takřka ve stylu Nokia). Důležitou vlastností je podsvětlení kláves, které se může v zatemněném obýváku s domácím kinem občas opravdu hodit.

MagicPro miniPro

Nejedná ale se jen o klávesnici, protože ovládat lze také myš. V pravé části můžeme vidět touchpad, jehož rozměry leccos naznačují o jeho přesnosti. K dispozici je samozřejmě klávesa pro levé a pravé tlačítko myši a rolovací přepínač. Jako malé pozlátko na závěr přidali v MagicPro laserové ukazovátko.

MagicPro miniPro

Klávesnice se bude prodávat pod názvem MagicPro ProMini, nicméně cena zatím nebyla zveřejněna. S přímou distribucí do ČR to vypadá špatně a tak zájemcům nezbude nic jiného, než se podívat po zahraničních e-shopech. Nelze než doufat, že se časem objeví alespoň v omezené míře i u nás.


3D obraz pro každého, kvalita však pokulhává
Trojrozměrná projekce obrazu se stala jedním z největších tahounů, kterým se snaží společnosti z oblasti grafiky zaujmout neodbornou veřejnost. Po trojrozměrné projekci v kinech, hraní na počítači s technologií 3D Vision, nás čeká zajímavé rozšíření 3D na běžné televizory. Právě v těchto dnech ho po technické stránce začala řešit nVidia.

Zatím co u nás se stále nepodařilo do všech koutů ČR rozšířit kvalitní digitální vysílání, v USA již spouštějí ostrý provoz televizních stanic, které vysílají výhradně trojrozměrně. Divákům zatím stačí zaplatit poplatek za příjem 3D vysílání přes satelit a pořídit si 3D televizor (mj. prodávají se i u nás). Vysílání ovšem nesklidilo velký úspěch.

nVidia 3DTV Play software

O něco rozšířenější jsou pokusné 3D filmy, které nalezneme na discích Blu-ray. Ty až doposud nikdo nestandardizoval a tak kvalitou většinou neoplývají. Zájem o tuto technologii vzbudil až snímek Avatar a 3D by teď domů chtěl téměř každý. Bude k tomu potřeba ale přehrávač Blu-ray 3D, jehož cena je dosti vysoká.

Schůdnější možností je použít počítač vybavený Blu-ray mechanikou. Pokud jej připojíte k televizi přes rozhraní HDMI, nemáte s přehráváním 2D filmů při vhodně zvoleném softwarovém přehrávači problém. S opravdovou 3D projekcí však nepochodíte. Klasické HDMI rozhraní 3D televizory přímo ze specifikací totiž nepodporuje.

Pokud se podíváte do detailů grafických karet nVidie, brzy zjistíte, že 3D výstup na televizor zatím neumějí. Přidání podpory 3D výstupu naštěstí neznamená, že se nyní začnou horentně vyrábět nové grafické karty. Změny mezi HDMI 1.4 s podporou 3D a současným standardem jsou tak malé, že si nVidia vystačí se změnou ovladačů.

Základní kit pro 3D vision

Hardwarové změny jsou spíše formálního charakteru. Datová propustnost se nikterak nezlepšila a zůstává na 10,2Gb/s. Namísto toho přibylo několik typů kabelů, které nebudou vzájemně kompatibilní. Výsledkem je sice podpora 3D zobrazení v plném HD rozlišení, jenže při frekvencích, které oku rozhodně nelahodí. Pro rozlišení 1080p je to jen 24 snímků za vteřinu pro každé oko.

Aby uživatelé nemuseli zoufale řešit problémy spojené s přechodem na 3D zobrazení, připravila pro ně nVidia vlastní softwarový balík. Ten nalezneme pod označením 3DTV Play a měl by obsahovat veškerý potřebný software pro přehrávání disků Blu-ray 3D a hraní s 3D Vision. Majitelé 3D Vision dostanou 3DTV Play zdarma, ostatní za něj však zaplatí. Kompletní software má stát 40USD.


Zdroje: ASRock, Fudzilla, HardSpell, Hexus, MagicPro, nVidia, The Inquirer, TechPowerUp,VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Témata: BIOS, Nokia, software

Nejčtenější

Cyberpunk 2077 a politická korektnost. Některým vadí žena s penisem

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 se těší hráčské oblibě a vysokým očekáváním, ovšem najdou se i tací, kterým futuristická hra začíná...

Připravte si peněženky, na Steamu začal letní výprodej

Každoroční slevy na Steamu

Každoroční slevové šílenství je opět tady, a tak si můžete levně rozšířit svojí virtuální sbírku her na Steamu. Jen...

Mobilní Harry Potter má našlápnuto být globálním hitem

Harry Potter: Wizards Unite

Nová mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite funguje na stejném principu jako tři roky starý Pokémon GO. Využívá...

NHL 20 opět nevyjde na PC, nebude mít nový engine ani příběhový mód

NHL 20

Na obalu letošního ročníku oblíbené hokejové série NHL od Electronic Arts bude Auston Matthews. To je však asi jediná...

Wolfenstein: Youngblood přidává novinku, která mě v demu pořádně štvala

Wolfenstein: Youngblood

Střílečka Wolfenstein: Youngblood se odehrává v okupované Paříži devatenáct let po událostech The New Colossus. Do...

Další z rubriky

Ubisoft na E3 uchvátil s Watch Dogs Legion, předvedl i nový Ghost Recon

Watch Dogs Legion

E3 pokračovala tiskovou konferencí Ubisoftu, po níž se bude mluvit především o fantasticky působící novince Watch Dogs...

Pět nejlepších věcí z herního svátku E3

Cyberpunk 2077

Herní událost roku E3 2019 je za námi, pojďme se proto podívat na to nejlepší, co na ní bylo k vidění. Co zaujalo...

Pět největších zklamání na herním svátku E3

Commander Keen - mobilní hra

Ty nejlepší věci z herního svátku už jsme rozebrali, nyní přišel čas podívat se na celou akci z druhé strany. Tentokrát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz