HW News: nVidia má DX11 grafiku pro notebooky

aktualizováno 
Nejrychlejší mobilní grafika nad možnosti současných notebooků. Počítač do obýváku konečně s podporou USB 3.0. ROG Xpander přidává podporu PCIe 16x v Quad SLI

Notebooku je horko

nVidia má DX11 grafiku pro notebooky
Závěrem minulého týdne nVidia oficiálně informovala o uvedení nové grafické karty určené pro notebooky. Ta je směřována výhradně na hráče a nese označení GeForce GTX 480M. Jedná se o vůbec první grafiku s podporou DirectX 11, kterou nVidia pro přenosné počítače nabízí. Její výkon je přitom tak vysoký, až z ní jde strach.

GeForce GTX 480M

Při vývoji vyšla nVidia z varianty GTX 480, která je určena pro klasické stolní počítače. GeForce GTX 480 platí v současnosti za nejrychlejší jednojádrovou grafickou kartu vůbec. Přesto není zdaleka bez chybičky. nVidii totiž trápí vysoká spotřeba a opravdu ohromné množství vyzařovaného tepla. To co je v dobře chlazené skříni mezi overclockery normální, se ale v noteboocích zásadně netoleruje.

První notebook s GeForce GTX 480M?

Zástupci nVidie tvrdí, že GeForce GTX 480M je nejvýkonnější mobilní grafickou kartou na světě. Žádné nezávislé recenze však zatím vidět nemůžeme, protože tuto kartu nikdo z výrobců ještě v notebooku nenabízí. Přesto má GTX 480M jedno prvenství jisté. Výkon grafiky notebooku totiž nebyl ještě nikdy limitován maximálními možnostmi notebookových standardů do takové míry.

Do přenosného počítače, při jehož výrobě se výrobce řídil zažitými pravidly, lze osadit většinou grafiku se spotřebou do 100Wattů. A právě tuto spotřebu v oficiálním letáku proklamuje nVidie. Není třeba asi chodit daleko k potvrzení informace, že na grafice byly provedeny škrty právě na míru maximální spotřebě.

GeForce GTX 480M

Výsledná karta má k opravdu nejvýkonnější GeForce GTX 480 hodně daleko. Kromě taktovacích frekvencí klesl výrazně i počet shaderů (nebo chcete-li CUDA procesorů). Aby nebylo šrámů na výkonu karty málo, nVidia musela provést zúžení paměťové sběrnice. Společná s klasickou variantou GTX 480 tak zůstává už jen architektura Fermi a škála podporovaných technologií.

Chlazení grafiky

Jádro vyrobené na 40nm architektuře obsahuje celkem 352 shader procesorů oproti 480 na GeForce GTX 480. Frekvence nVidia uvádí opět jen tam, kde se jí to hodí. Přesto se podařilo potvrdit, že jádro pracuje na 425MHz, shadery 850MHz a paměti na 2400MHz efektivně. Pro srovnání původně mělo jádro 700MHz a shader procesory 1400MHz.

nVidia se u mobilní grafiky nebude honosit 384bitovou paměťovou sběrnicí. Namísto toho bylo rozhodnuto použít 256bitový přístup k pamětem, čímž se přidává k AMD, která užší sběrnici nasadila už dávno. Grafika bude mít 1GB vlastní paměti, kde nalezneme velmi úsporné a kvalitní paměti GDDR5. Fyzický takt 600MHz ale mluví asi za vše. Propustnost pamětí je oficiálně jen 76,8GB/s, tedy mnohem méně než polovina toho, co nabízí GeForce GTX 480.

SLI v notebooku

Pokud bychom odhlédli od extrémní spotřeby, nebyla by GeForce GTX 480M určitě špatnou grafikou. Specifikace na nové hry v moderních enginech rozhodně postačují a po stránce výkonu se ve své kategorii bude jednat o naprostý highend. Přesto nelze brát 100Wattovou spotřebu na lehkou váhu. V případě, že se rozhodnete pro provoz notebooku na baterii, zřejmě se nestačíte divit.

Většina notebooků, které nabízejí herní výkon založený na některé z méně výživných grafických karet, si drží spotřebu kolem 85Wattů. Zcela seriózně lze říci, že notebook s rozumnou grafikou nepřesáhne celkovou spotřebou 100Wattů. V případě osazení GeForce GTX 480M tak bude baterie zatížena hned za dva notebooky. Co je horší, zatím to nevypadá ani na nějaké rozumné možnosti šetření energií, když nebude výkon v grafice potřeba.

nVidia Optimus

nVidia neustále mluví o podpoře technologie Optimus. Ta sice může umožnit přepínání integrovaného grafického jádra a GTX 480M, v reálu to má ale zásadní problém. Výrobci herních notebooků nemají příliš zájem na integrovaných grafických jádrech. Spíše používají čtyřjádrová Core i7, kde žádné integrované jádro nenalezneme.

Asus W90 - adaptér

Drobnou pikantností na závěr je možnost osazení do SLI. Na tom není sice nic překvapivého, protože architektura Fermi to přímo podporuje, představa je to však hrozná. Spotřeba 200Wattů při hraní bude znamenat nejen zahřívání a minimální výdrž baterie, ale také ohromný síťový adaptér. Nakonec je tedy asi dobře, že existuje 100Wattové omezení, protože jinak bychom brzy k notebooku potřebovaly klasické počítačové zdroje.


Počítač do obýváku konečně s podporou USB 3.0
Zajímavý základ pro HTPC připravila společnost Gigabyte. Do našich obýváků totiž může přinést podporu moderních technologií v kombinaci s levnými procesory od Intelu. V obchodech se už brzy objeví nová miniITX deska s podporou USB 3.0.

GA-H55-USB3

Nová základní deska určená pro úsporné počítače se snaží nabídnout stejné možnosti, jako klasická konkurence. Gigabyte tedy vynechal jakékoliv pokusy s procesory Intel Atom a namísto toho je na desce socket LGA 1156. Do něj lze libovolně osadit některý z procesorů řady Core i3, Core i5 a v krajním případě i úspornější modely Core i7.

Současný procesor architektury Arrandale (Core i5)

Deska je založena na čipové sadě Intel H55, čímž se zařadí mezi levnější průměr. V kombinaci s integrovaným grafickým jádrem na procesoru a dvoukanálovým přístupem k pamětem DDR3 má dostatek výkonu na HD multimédia. Pokazit to může jen integrovaná grafika GMA 4500HD, jejíž výkon je při plném HD rozlišení poněkud na hraně. O tom, že grafické jádro Intelu není vhodné na hry, nemá cenu příliš diskutovat.

Základním předpokladem k úspěchu malé základní desky je dnes důmyslně zvládnutý systém pro rozšíření. Nalezneme zde tudíž jeden plnohodnotný slot PCI Express 16x ve verzi 2.0, který lze použít například pro výkonnější grafiku. Čipset H55 umožnil vyvést čtyři interní SATA řadiče a najdeme zde i jeden e-SATA konektor. Podporována je pouze starší verze 2.0.

GA-H55-USB3

Gigabyte se vytáhl hlavně v oblasti podpory USB. Na desce, která využívá jen minimální počet čipů, je totiž integrován řadič os společnosti NEC. Ten je nasazen na sběrnici PCI Express 16x a umožňuje velmi efektivní komunikaci přes USB 3.0. Současně je posílena stabilita napájení a z desky bude možné rychle nabíjet další zařízení. Připravena je podpora 2,7A pro iPhone nebo iPad.

Úsporné zaměření desky se rozhodně nezapře. Mezi integrovaným příslušenstvím nalezneme jen osvědčenou klasiku kombinující gigabitový ethernet a zvukovou kartu se systémem zvuku 7.1. Z integrované grafiky je možné provést výstup přes HDMI, DVI a na zadním headeru je i D-SUB konektor.
Rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena. Ta je prozatím stanovena pod 120USD, což u nás bude znamenat maximálně 2400Kč. Desku nalezneme v cenících pod označením GA-H55N-USB3 by měla být dostupná od poloviny června.


ROG Xpander přidává podporu PCIe 16x v Quad SLI
Jako o jednom z nejšílenějších grafických řešení současnosti se mluví o novém příslušenství z laboratoří Asusu. Tento výrobce je proslavený svými produkty Republic Of Gamers, mezi kterými najdeme ty nejlepší základní desky pro herní počítače. Není žádným tajemstvím, že Asus s oblibou integruje na desku až sedm slotů PCI Express 16x. Tentokrát se rozhodl pro řešení, které ještě nikdo nenabídl.

Asus Rampage III Extreme

Šílené grafické řešení vzniklo jako rozšíření již vydané základní desky ROG Rampage III Extreme. Ta se prodává se čtyřmi sloty PCIe 16x a vznikla v době, kdy ještě nebylo v Asusu jasné, jakým způsobem se bude řešit podpora čtyř grafických karet. Na světě je tedy rozšiřující karta, která rozšíří sloty z PCI Express 8x na čtyři plnohodnotné 16x.

Rozšíření spočívá v osazení speciální destičky, která se základní deskou komunikuje přes trojici slotů PCI Express. Přímo na rozšiřující desce jsou pak integrovány dva čipy nForce 200. Díky nim je podporováno zapojení karet Quad SLI. Podle Asusu je toto řešení nanejvýš optimální, protože podpora přes čipy nForce je efektivnější, než podpora přes BIOS.

Quad SLI rise

V Asusu název rozšíření název ROG Xpander. Bohužel pro své rozměry již není nemožnost instalace do klasické počítačové skříně. Základní deska s osázenými kartami je prostě příliš vysoká. Sporadické je i nasazení dvou čipů nForce 200, protože se nejedná o výraznou výhodu. Podle většiny testů je totiž rozdíl ve výkonu SLI podporovaného přes BIOS a přes nForce 200 kolem 2%.

Asus Rampage III Extreme + Xpander

Už samotné Quad SLI rozhodně není řešení pro každého. Vzhledem k jisté unikátnosti Asus nepočítá s masivními dodávkami do obchodů. Je pravděpodobné, že se vůbec neobjev distributor, který bude ROG Xpander v ČR nabízet. V plánu je i vcelku vysoká cena a tak si tuto rozšiřující desku zřejmě jen tak nepořídíte. Určitě se ale objeví v rámci exhibice na Computexu.


Zdroje: AMD, Asus, Gigabyte, Fudzilla, Hexus, HKEPC, Intel, NordicHardware, nVidia, RegHardware, TG Daily & VR-Zone

Autor:
 
Témata: BIOS, Intel, Notebook

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Hráči bety World of Warcraft Classic nahlašují chyby, které nejsou chybami

World of Warcraft Classic

World of Warcraft Classic je návrat ke kořenům. Jenže to, jak mnohé prvky hry tehdy fungovaly, dnes mnozí považují za...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Hráči soutěží, kdo se nejrychleji vyspí se všemi postavami ve Falloutu

Fallout

Přestože fanoušci prolezli Fallout: New Vegas skrz naskrz, pořád mají ve hře co dělat. Aktuálně soutěží v tom, kdo se...

Další z rubriky

Rýsuje se další díl GTA. Možná se vrátíme do Vice City

GTA: Vice City

Celých šest let uplynulo od vydání posledního dílu slavné série GTA a její příznivci už začínají vyhlížet další...

RECENZE: Filmový Detektiv Pikachu je lepší než hra, podle které vznikl

Pokémon: Detektiv Pikachu

Pokémon: Detektiv Pikachu je první hraný film o pokémonech. Je milý, vypadá skvěle, jednoduchý příběh rychle odsýpá a...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v květnu

Conan Unconquered

V květnu si zajezdíme a zastřílíme v post-apokalyptické akci, budeme bránit pevnost před nájezdy nepřátel a prožijeme...

Najdete na iDNES.cz