HW News: Levný Radeon HD 6790 v přípravě

aktualizováno 
AMD chce konkurovat GeForce GTX 550 Ti především nízkou cenou. SSD s kapacitou až 600 GB. Intel nabízí nejdražší procesor Atom pro tablety
Sapphire Radeon HD 6790

Sapphire Radeon HD 6790

Levný Radeon HD 6790 v přípravě

Vývojáři společnosti AMD překvapili začátkem tohoto týdne informací, že se v jejich laboratořích připravuje další grafická karta. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby nešlo o další kartu založenou na grafickém jádru Barts. Radeon HD 6790, jak se bude nový model označovat, přinese spíše mírně podprůměrný výkon za velmi lákavou cenu.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že se do vývoje nové karty pustila AMD s vědomím úspěchu konkurenční GeForce GTX 550 Ti. Je to totiž jedna z nejlevnějších sérií grafických karet s logem nVidia, na kterých lze hrát hry. Při ceně pod 3000 korun zjevně nevadí, že to s novými enginy při vyšších rozlišení trochu skřípe. Většina her totiž běží slušně, byť s poněkud skromným nastavením.

Sapphire Radeon HD 6790

Hodně podobný by tedy měl být i Radeon HD 6790. AMD chce kartu nVidie porazit metodou sobě vlastní, a to nižší cenou. Ta by mohla začínat už na 2000 korunách. Jen situace s výkonem je poněkud nejistá. Situace budí dojem, že AMD se snaží vytvořit kartu podobnou HD 6850, ovšem s nižším počtem shader procesorů.

Základ architektury tvoří 40 nm jádro, které můžeme znát například z oblíbeného Radeonu HD 6850 nebo silnějšího HD 6870. Úměrně s modelovým číslem však AMD zamyká jeho některé části. Ve výsledku tak bude mít HD 6790 pouze 800 shader procesorů z původních 1120. AMD navíc snižuje i počet TMU, který má klesnout na 40.

Snížení počtu shader procesorů má kompenzovat zvýšení pracovních frekvencí. Je jasné, že to nemůže pomoci zcela, ale vůči silnějšímu Radeonu HD 6850 bude v případě HD 6790 posazena taktovací frekvence jádra o 65 MHz výše. Společně se shader procesory pak bude pracovat na 840 MHz.

Oproti původním spekulacím začíná být stále jasnější, že kartě zůstane 256-bitová paměťová sběrnice. Její zachování bylo nezbytné, protože snížení počtu bitů na 128 by odsoudilo kartu mezi lowend. Vzhledem k zaměření na cenu AMD nevymýšlela žádné triky s přehnaně velkou paměti. Objevovat se tak bude zřejmě jen referenční 1GB GDDR5. Paměť má pracovat s efektivitou 4200 MHz, podobně jako je tomu na HD 6870.

Sapphire Radeon HD 6790

Sluší se dodat, že levná karta může skýtat i nepříjemná překvapení. Jedním z takových je spotřeba. Kdo by čekal malinkatý model, který takřka nepotřebuje přídavné napájení, je tentokrát úplně vedle. Podle informací serveru NordicHardware bude maximální spotřeba Radeonu HD 6970 brzy oficiálně stanovena na 150 Wattů. To přímo odpovídá používání dvou šestipinových konektorů pro přídavné napájení PCI Express.

Skutečně se může zdát podivné, proč má o 15 % výkonnější Radeon HD 6850, postavený navíc na stejném jádru, spotřebu jen 127 Wattů. Část problému tkví v pracovních frekvencích, které jsou vyšší. To ale neobjasňuje, proč by byla AMD po vypnutí 320 shader procesorů schopna ušetřit pouze jediný Watt energie. Původní Radeon HD 6870 osazený plnohodnotným jádrem Barts pracuje na 900 MHz a má spotřebu 151 Wattů.

Sapphire Radeon HD 6790

Zatím bohužel není úplně jasné, kdy by se měl nový Radeon HD 6790 objevit na trhu. Přesto pokud se něco zásadního nepokazí, mohlo by se tak stát v průběhu dubna. Pokud se necítíte jako nároční zákazníci a chcete jen velmi levnou grafickou kartu, která si poradí s méně náročnými hrami, pak může jít o dobrou volbu. I bez prvních testů lze ale říci, že pokud to myslíte s hrami opravdu vážně, měli byste se poohlédnout o několik kategorií výše.

SSD s kapacitou až 600 GB

Řadu pevných disků založených na technologii SSD začíná po delší době obnovovat společnost Intel. Během následujícího měsíce by tak měl skončit prodej relativně levné řady Intel X25-M a nahradit ho má řada Intel 320 series. Podle slov zástupců společnosti bychom se neměli obávat náhlého zdražování.

Současná řada Intel X25-M se stala oblíbenou především proto, že v malých kapacitách byla dostupná takřka každému. V současné době se 40 GB model prodává i pod 2000 Kč. Po několika letech provozu se navíc ukázalo, že tato řada SSD od Intelu je bezproblémová. Intel 320 Series ji tak jen logicky vylepšuje. Kromě dostupnosti vyšších kapacit má dojít k mírnému snížení spotřeby a díky pokrokům v technologii výroby také ke snížení ceny a prodloužení životnosti.

Intel 320 Series

Kapacity Intel 320 Series budou stále začínat od dostupných 40 GB. Větší modely pak nabídnou 80 GB, 120 GB nebo 160 GB. Novinkou jsou vysokokapacitní disky s kapacitami 300 GB a 600 GB. Ty sice budou levné v poměru cena/GB, pro celkovou vysokou pořizovací cenu si je ale do běžného počítače zjevně mnoho uživatelů nepořídí.

Aby byla řada Intel 320 opravdu levná, musí být založena na technologii SSD s uspořádáním čipů MLC. Výroba ale probíhá na kvalitní 25 nm technologii od čehož si lze slibovat i relativně nízkou spotřebu. Přesto i nadále platí, že klasický pevný disk určený do notebooku s nižším počtem otáček je co do spotřeby spíše srovnatelný.

Intel 320 Series

Pracovními rychlostmi se 320 series zařadí někam mezi slabší průměr. Rychlosti čtení totiž mohou dosáhnout k 270 MB/s. Rychlost zápisu je pak obvykle nižší, maximálně 220 MB/s. Všechny modely se k počítači budou připojovat prostřednictvím klasického rozhraní SATA II. Propustnost 3 Gb/s zde v žádném případě není problémem.

V oficiální tiskové zprávě se také dočteme, že Intel plánuje cca o třetinu nižší prodejní ceny, než za jaké se dnes prodává řada disků X25-M. V praxi by to mohlo znamenat, že 40 GB SSD pořídíme od 1600 Kč. Lákavější modely s kapacitou 300 GB a 600 GB se pak budou prodávat za ceny kolem 9500 Kč, respektive přes 15000 Kč.

Intel nabízí nejdražší procesor Atom pro tablety

Ve světě, který pomalu začínají ovládat tablety, si člověk občas musí položit otázku, proč je jich jen naprosté minimum kompatibilní s běžným PC. Je to dáno vzrůstající oblíbeností procesorů ARM, které v mnoha ohledech předčí konkurenční Intel Atom. Jednou z klíčových vlastností je zde cena, která je v případě Atomu pro vývojáře obvykle přemrštěná. Intel bohužel v tomto duchu pokračuje a naděje na změnu jsou malé.

Novým přírůstkem mezi procesory Atom je model Z670. Jde sice o jednojádro s taktem 1,5 GHz, ale přitom je tak malé, že by jej nebyl problém integrovat ani do mobilního telefonu. Architekturu, na které je postaven, označuje Intel jako Oak Trail.

Atom Z670

Z670 není nijak robustní procesor. Rozhodně nepatří k platformě Fusion, a nemůže tudíž nabídnout integrované grafické jádro. Vybaven je pouze nezbytnou vyrovnávací pamětí o velikosti 512 KB a jeho spotřeba běžně nepřesáhne 3 Watty.

K jeho silným stránkám bude patřit především to, že si dokáže poradit s Windows 7 a na něm běžícími základními aplikacemi. Co do výpočetního výkonu je lepší než řešení nVidia Tegra 2. Na rozdíl od Tegry ale vyžaduje podpůrný čipset SM35, což klade nároky na větší rozměry zařízení a potažmo dále zvyšuje spotřebu. Společně s čipsetem zkonzumuje procesor kolem 5 Wattů energie.

I tak ale můžeme očekávat příchod omezené nabídky poměrně malých tabletů s Windows 7. Objevit se mají na konci dubna a lze tušit, že jejich cena bude poměrně vysoká. Jen za procesor totiž výrobci Intelu zaplatí kolem 1400 Kč. Podporovány jsou samozřejmě i jiné systémy, pro čipy x86 už je připravena například distribuce Androidu.


Zdroje: AMD, Chiphell, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, Inpai, Intel, NordicHardware, TechPowerUp & Xbitlabs

Autor:
  • Nejčtenější

PlayStation 5 vyjde příští Vánoce, nový bude ovladač i uživatelské rozhraní

Nová generace herní konzole Sony se oficiálně jmenuje PlayStation 5 a na trhu se objeví o Vánocích 2020, stejně jako...

Neznámá hra se svezla na popularitě Harryho Pottera, z vývojáře je milionář

Před pár dny bojoval na Kickstarteru o každý dolar, nakonec získal více než čtyřicetinásobek původně požadované částky....

Stahujte zdarma budovatelskou strategii Surviving Mars, čas máte do čtvrtka

Na Epic Store je až do čtvrtka 17. října zdarma ke stažení povedená budovatelská strategie Surviving Mars z roku 2018,...

RECENZE: Miniaturní Pilgrims potvrzují genialitu českého studia Amanita

Nečekaně vydaná hříčka od kultovního studia Amanita se hodí spíše na mobily než na velké počítače, ovšem na jejím...

Omrkněte hardwarové nároky PC verze Red Dead Redemption 2 a první obrázky

PC verze kovbojky Red Dead Redemption 2 slibuje řadu technických vylepšení. Rockstar kromě prvních obrázků zveřejnil i...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky
Premium

Zákaz hraní za podporu Hongkongu. Hráči kvůli tomu bojkotují Blizzard

Na vývojářské studio Blizzard, potažmo jejího vydavatele Activision, se snesla vlna kritiky poté, co byl z turnaje...

Bonusweb slaví 21 let. Vzpomeňte na momenty, které se vám vryly do paměti

V pondělí 5. října 1998 se na českém internetu objevil nový projekt jménem Bonusweb. Psal nejen o hrách, ale i hudbě,...

Zlá husa pobláznila herní svět. Starcům krade brýle, mladým kazí piknik

V záři sice vyšly dlouho očekávané pecky jako Borderlands 3, Gears 5, Greedfall nebo The Legend of Zelda, přesto se...

OBRAZEM: Pokochejte se starověkým Řeckem na fotkách z Assassins Creed

Od vydání Assassin’s Creed Odyssey uplynul celý rok a mnozí fandové stále nedokázali dát hře sbohem. Svět starověkého...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.

Najdete na iDNES.cz