Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

HW News: Herní počítač v těle notebooku

Notebook s 3,2GHz procesorem, 1GB grafikou a 1,5TB místa na disku >> Na Windows 7 zbývá jen doladit detaily >> Jádro GT218? Na hry v žádném případě!

Eurocom Phantom Design

Herní počítač v těle notebooku
Nestává se každý den, aby se na trh dostal nový přenosný herní počítač, který by stál za zmínku. O to výjimečněji působí plánované uvedení nového notebooku založeného na procesoru Core i7. Prodávat ho bude kanadská pobočka společnosti Eurocom a koupit si ho budeme moci jen na zvláštní objednávku. V jednotlivostech není úplně jedinečný, kombinace zvoleného hardwaru z něj však udělala celosvětový unikát.

Nový notebook se může svým výkonem vcelku dobře srovnávat s herními počítači. Při pohledu do specifikací je to naprosto evidentní. Základem je zde totiž čipset Intel X58, který je běžně součástí základních desek určených do stolních počítačů. Čipset je navíc doplněn o standardní southbridge ICH10R a tak notebook poskytne stejný komfort i v oblasti periferií.

Eurocom Phantom Design

Na mobilní poměry zázračným zdrojem výkonu je zde procesor Core i7, jehož mobilní verze však neexistuje. Z tohoto důvodu je v notebooku běžný socket LGA 1366 ve kterém se může nacházet jedna ze v současnosti dostupných verzí Core i7 taktovaná na frekvence od 2,66GHz. Za nemalý příplatek pak bude možné získat notebook vybavený čtyřjádrovým procesorem pracujícím na 3,2GHz. Používání běžných verzí Core i7 přináší kromě výkonu však také citelně vyšší spotřebu s TDP na 130 Wattech.

Velmi slušná je také grafická karta, která si poradí i s nejnáročnějšími herními tituly současnosti. Eurocom do notebooku bude osazovat grafiku nVidia G280, jejíž jádro poběží na frekvenci 600MHz. Grafika má celkem 240 shader procesorů, jež pracují na 1300MHz. Aby toho nebylo málo, společnost ve své tiskové zprávě ve zkratce poznamenala, že grafika bude používat efektivnější paměti GDDR5. Ty zatím nejsou pro nVidii typické, přesto mají být podporovány a budou připojeny k jádru přes 512bitovou sběrnici. Celková paměť grafiky by měla sahat k 1GB.

Výkon notebooku se nebude ztrácet ani ve velikosti operační paměti. Té budou v základní verzi standardní 2GB. Za příplatek, který bude tvořit jen malý zlomek ceny notebooku, však bude k dostání verze vybavená také 4GB nebo dokonce 8GB. Jedná se zde samozřejmě o paměti typu DDR3 o maximálně 4GB velikosti jediného modulu. Pro paměti jsou připraveny dva sloty a 8GB bude tudíž současně i úplný strop.

Eurocom Phantom Design

Jen těžko uvěřitelně působí také disková úložiště. Do počítače se vtěsnala trojice pevných disků o kapacitách 500GB. Tím může vzniknout celkový prostor 1,5TB, ale třeba také něco jiného. Čipset totiž, stejně jako v osobních počítačích, podporuje zapojení disků do RAID ve verzi 0,1 a 5. Notebook má kromě pevných disků také mechaniku, která může vypalovat disky Blu-ray i klasická DVD.

Ve škále integrovaných komponent jsou notebooky oproti stolním počítačům obvykle popředu a tak již nebylo téměř co vylepšit. Notebook bude mít samozřejmé WiFi, gigabitovou ethernetovou kartu, 1.3MPx webkameru, HD zvukovou kartu a čtyři interní reproduktory. Naproti tomu technologie Bluetooth stále není ani u počítačů této kategorie očividné standardem a bude k dispozici za příplatek.

Eurocom Phantom Design

Zdálo by se, že za tím vším snad ani nemůže být notebook. Přesto se na první pohled jedná o snadno přenositelný počítač se 17“ širokoúhlovým displejem. Rozměry notebooku jsou 39x29 cm, což by nemuselo být tak hrozné. Velkým problémem může být ale výška v zavřeném stavu, která dosahuje k 6cm. Hmotnost s baterií se v konečném důsledku vyšplhala na 5,4kg. Aby notebook vydržel přijatelnou dobu v provozu, obsahuje 12ti-článkovou baterii s kapacitou 6600mAh.

A výsledný účet? Cena tohoto kompletu se bude pohybovat od 5000USD, což je okolo 120000Kč. Za notebook to není rozhodně málo, cena je však opodstatněná. Oficiální prodej by měl však začít až v květnu a notebook poté nalezneme v řadě Eurocom Phantom.


Na Windows 7 zbývá jen doladit detaily
Práce na systému Windows 7 se chýlí zřejmě ke konci. Na blogu jednoho z hlavních vývojářů se koncem minulého týdne objevila informace o tom, že další betaverze na cestě ke konečné verzi systému již nebude potřeba. Následovat by nyní měla verze Windows 7 RC1, tedy předběžná pracovní verze té, která se nakonec objeví na trhu. Někteří zástupci Microsoftu se dokonce nechali slyšet, že Windows 7 fungují lépe, než očekávali. Ani kritika ze strany uživatelů v porovnání s Windows Vista není nejhorší, přesto se na novém systému dají najít i slabá místa.

Jako jeden z úsměvnějších čerstvě objevených problémů se ukázalo zabezpečení systému UAC. To se obvykle stará o zabezpečení počítače proti instalaci programů a prakticky jakýmkoliv zásahům do nastavení systému. Zabezpečení UAC mají v paměti velmi dobře všichni uživatelé, kteří používají Windows Vista. Zde je totiž zabezpečení na naprosto přehnané úrovni a pracující uživatel je neustále zasypáván novými a novými žádostmi o potvrzení. Není tedy divu, že se deaktivace UAC zabezpečení dostala na první místo pomyslného desatera pro začátek vážné práce ve Windows Vista.

Zabezpečení UAC ve Windows Vista a 7

V případě Windows 7 je UAC zabezpečení zachováno. Již v první betaverzi jsme se mohli přesvědčit o jeho funkčnosti, samotné výzvy směřované na uživatele jsou však méně časté. Microsoft se tak snaží trefně reagovat na podněty uživatelů. UAC má tedy ve Windows 7 zachytit pouze neautorizovaný přístup, který vyvolají programy. Instalace a úpravy systému vyvolané uživatelem jsou autorizovány automaticky.

Jako slabina se však ukázal způsob, jakým počítač kontroluje uživatelský přístup. Za ovládání uživatelem se totiž podle vývojářů považuje stisk klávesy nebo tlačítka myši. Ty lze ale jednoduše softwarově emulovat a v konečném důsledku se zákeřný program je sám schopen na dostatečně rychlém počítači téměř nepozorovaně dostat k deaktivaci UAC.

Windows 7

Na blogu vývojářů se nově také objevila informace o tom, do kdy bude volně dostupná betaverze systému. Ze stránek Microsoftu by měla zmizet již za týden. Pokud jste si Windows 7 beta stáhli, nemusíte mít však o jejich funkčnost zatím obavy. Podle serveru MSDN bude možné volně provozovat Windows 7 Beta až do srpna letošního roku. Poté by se konečně mohla objevit plná verze, kterou bude možné buďto za poplatek stáhnout z internetu nebo zakoupit jako obvykle na DVD v kamenných obchodech.

Pokud se rozhodnete nový operační systém opravdu zakoupit, budete mít na výběr z šesti cenově odstupňovaných verzí. Vše je velmi podobné, jako tomu bylo v případě Windows Vista. Jednotlivé podverze Windows 7 ponesou označení Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise a Ultimate.

Windows 7 - panel

Podobně jako u Visty nebude Windows 7 Starter volně k zakoupení na pultech obchodů, ale zamíří jako OEM do slabších počítačů. Její omezení bude spočívat v podpoře maximálně tří současně spuštěných aplikací. Nejnižší verzí systému, ve které bude přítomna technologie Aero, bude opět Home Premium. Právě tato verze, stejně tak jako Ultimate, bude směřována na hráče a nemělo by v ní chybět nic podstatného, co může běžný uživatel potřebovat.

Pro ty, co se zabývají na počítači prací různorodého charakteru, pak bude určena verze Profesional. V té nebude podpora her úplně dokonalá, namísto toho má ale nabídnout lepší zabezpečení a podporu práce v síti.


Jádro GT218? Na hry v žádném případě!
Řádné uvedení do reality pro zákazníky, kteří si myslí, že herní grafickou kartu lze stále poznat podle většího množství paměti, nyní připravuje nVidia. Mezi jejími čerstvě zveřejněnými plány na 40nm výrobu grafických karet, se totiž ukrývá i absolutní low-end. Jednoznačně se jím stane karta založená na grafickém jádře označovaném jako GT218.

První přesnější specifikace GT218 unikly z nVidie teprve v úterý nad ránem a nic již nemůže zabránit tomu, aby se rychle rozšířily po internetu. Nová karta s 512MB paměti a pokročilou 40nm technologií se totiž nebude hodit na nic jiného, než kancelářskou práci. Svým výkonem ji dokonce překonají poslední grafické karty S3 a její srovnatelná bude spíše s intelovským jádrem X3100.

Již při pohledu do specifikací grafického jádra je jasné, že s výsledným výkonem to nebude dobré. Jádro totiž pracuje na frekvenci 550MHz. Podle serveru Fudzilla by mělo mít jádro pouze 32 shader procesorů. Ty sice poběží na pěkných 1375MHz, je ale nesporné, že je jich málo.

Současný lowend nVidie

O něco lepší by tak mohla být alespoň paměť, kde se objeví standardní čipy GDDR3. Ty poběží na efektivní frekvenci 1,6GHz (tedy reálně 800MHz). Komunikaci s pamětmi bude ale brzdit úzká sběrnice. K jádru jsou totiž připojeny pouze přes paměťovou sběrnici o šířce 64bitů.

Výhodou GT218 bude především spotřeba, nízká cena a menší rozměry. V této modelové řadě se nemají objevovat žádné bizarní konstrukce, karty budou velmi strohé. Na front panelu bude vyveden pouze DVI a D-Sub konektor. Díky velmi malým nárokům na chlazení pak nebudou přítomny žádné aktivní ventilátory. Z herního hlediska je tato karta však naprosto nevyhovující a bude dobré se jí dalece vyhnout. Vybírat bychom tak měly v budoucnu spíše mezi cenově přijatelnými kartami založenými na jádrech GT214. Všechny 40nm karty budou podporovat i nadále DirectX ve verzi 10.


Zdroje: AMD, Dailytech, Eurocom, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, nVidia, MSDN, TG Daily & The Inquirer

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Herní vývojář podpořil zákaz potratů. Po bouřlivých reakcích odstoupil

Ředitel herního studia Tripwire Interactive vyvolal poprask na sociální síti Twitter, když podpořil kontroverzní...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

Hotel Inferno je naprostý masakr. Slabší povahy a děti, raději neklikejte

Kultovní řežbu Doom zná každý hráč. Tvůrci extrémně krvavé filmové trilogie Hotel Inferno se jí inspirovali natolik, že...

Čínský gigant na nákupech. Podívejte se, která studia patří pod Tencent

Internetová společnost Tencent ovládá více než čtvrtinu světového trhu s videohrami. Zatímco v minulosti se...

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...