HW News: Herní počítač na desce od Biostaru

aktualizováno 
Základ herního počítače s podporou Phenomu II X6 a odemykáním zamčených jader. VIA představila konkurenci Ionu. Netbook s plnohodnotnou klávesnicí.

Biostar TA890FXE

Herní počítač na desce od Biostaru
Společnost Biostar představila světu svou novou základní desku, která je vhodná jako základ nekompromisního herního počítače. Biostar se v poslední době drží spíše střídmějších konfigurací v jeho nabídce nalezneme několik základních desek formátu microATX, které používají čipset 880G a 880GX. Pro tyto čipsety je typická integrovaná grafika. Pro nás nejzajímavější je ale deska postavená na čipsetu 890FX.

Phenom II X6

Nová základní deska dostala označení TA890FXE a hned na první pohled je jasné, že poskytuje solidní základ s možností osazení několika grafických karet. Kromě jiného jsou podporovány také šestijádrové procesory a rychlé SATA. Biostar přidává i několik originálních technologií z vlastní produkce.

Podporovány budou všechny procesory určené do socketu AM3. Napájení je vyřešeno pomocí šesti nezávislých větví a deska je připravena i na používání s procesory o příkonu 140Wattů TDP. Z povahy použitého čipsetu nebude problém ani s novými procesory Phenom II X6. Deska je připravená taktéž na osazení čtyř paměťových modulů DDR3, nicméně řadič je již delší dobu součástí zvoleného procesoru.

Biostar TA890FXE

Biostar zapracovat především na podpoře grafických karet. Ty lze osadit do čtyř plnohodnotných slotů PCI Express 16x ve verzi 2.0. Díky propracovanému systému napájení je deska schopna dodávat více energie pro karty přímo prostřednictvím slotů. Podporováno je SLI a CrossFire, samozřejmě včetně zapojení o třech a čtyřech kartách.

Biostar TA890FXE (původní verze)

Kromě čipsetu AMD 890FX nalezneme na desce také southbridge SB850. Tato kombinace dává tušit slušné integrované příslušenství. K dispozici jsou čtyři SATA řadiče s propustností 6Gb/s, zatím ale nejsou žádné zmínky o možné podpoře USB 3.0. Pravděpodobně na desce nenajdeme jediný port pracující v tomto režimu. Integrována je alespoň 8kanálová HD zvuková karta s optickým výstupem, gigabitový ethernet a FireWire.

Přehlédnout rozhodně nelze jisté zaměření na kvalitní zpracování. Deska byla ve vývoji poměrně dlouho a za tu dobu Biostar přešel z klasického PCB k černému. Na desce nenalezneme žádné levné elektrolytické kondenzátory, což bude mít pozitivní dopad na životnost. Napájení je téměř předimenzované.

Možné vyšší nároky na napájení vedly také k opatření, které by mělo zabránit přehřívání. Deska dostala masivní chladič stabilizátorů a čipsetu. Dobrou zprávou je, že deska bude mít diagnostický displej, nicméně overclockerům budou scházet tlačítka umístěná přímo na základní desce. Přesto dokáže Biostar příjemně překvapit.

Biostar TA890FXE - Bios

Jako součást BIOS Setupu má deska implementovánu technologii pojmenovanou BIO-unockKING. Již název naznačuje, že půjde o obdobu technologie, kterou nabízí například ASRock. V případě používání Phenomu II X2 a II X3 tak získáte možnost odemknout zbývající jádra. Síla varianty od Biostar tkví především v možnosti aktivovat jádra přímo při startu počítače pouze stiskem klávesy F3/F4.

Biostar ve své tiskové zprávě potvrdil, že deska bude k dostání od konce dubna. Velmi nejistá je zatím cena. Nezbývá než doufat, že nás také příjemně překvapí.


VIA představila konkurenci Ionu
Mezi netbooky se schyluje k nové konkurenční válce, která nejspíše vyústí v uvedení většího množství nových přenosných počítačů. Až doposud drtivá většina netbooků používala procesor Intel Atom a v lepším případě je mohla doplňovat čipová sada nVidia Ion. Nyní přichází čipset VX900 MSP.

Via Nano 3000 65nm

VIA vytvořila vlastní platformu kombinující procesory Nano, novou grafiku Chromotion HD a podporu pro všechna zařízení, která jsou v běžném počítači potřeba. Čipset dokonce podporuje i komunikaci po sběrnici PCI Express a paměťové moduly DDR3. Výsledkem tak budou malé a lehké netbooky s taktem 1,2GHz využívající procesorů Nano 3000, C7 nebo Eden. Otázkou je, jak se VIA vyrovná s vysokou spotřebou.

Nový čipset má totiž spotřebu stanovenou na 45Wattů TDP, což není v případě super úsporné platformy žádoucí. Kromě spotřeby VIA nedokázala platformu zmenšit a oproti předchozím generacím se její rozměry dokonce zvětšily. Na úspěšné konkurování Atomu to však stále může stačit.

Grafické čipy vyráběné společností VIA měly vždy místo spíše v kancelářích. V případě integrované grafiky Chromotion HD 2.0 (Chrome 5x0) máme však naději na změnu. Grafika je totiž navržena speciálně pro akceleraci multimédií a na rozdíl od integrované grafiky na Atomu si poradí s HD rozlišeními. Podporována je hardwarová akcelerace nejrůznějších formátů, díky čemuž bude možné i na 1,2GHz procesoru bez problémů přehrávat Blu-ray.

Po stránce specifikací není grafika příliš zajímavá. Jádro je taktováno na 250MHz a umí používat jen 256MB sdílené paměti. Použita je technologie unifikovaných shaderů, nicméně jejich počet je nízký a oficiálně nepotvrzený. Grafika si tedy poradí jen s velmi starými a graficky nenáročnými hrami. To nebude zřejmě hlavním posláním netbooku.

První čínský notebook postavený na VIA Surfboard

Podporováno je hardwarové urychlování s DirectX 9, novější 10.1 si VIA tentokrát bohužel odpustila. Dobré by měly být alespoň možnosti výstupu na externí monitor, jelikož Chromotion HD 2.0 bude podporovat HDMI a DisplayPort. Volba dostupných konektorů bude samozřejmě záviset na konkrétním výrobci netbooku.

Čipset VIA VX900 MSP se stará také o podporu pamětí, kde je možné osadit moduly DDR2 nebo DDR3. Ty jsou podporovány jen do frekvence 1066MHz. Maximální velikost se ve VIA podařilo prozatím utajit, ale od výrobců netbooků pronikají informace o tom, že by se mělo jednat o 4GB RAM.

VIA VX900 MSP

Integrované příslušenství přímo na čipsetu zahrnuje podporu pro HD zvukovou kartu, gigabitový ethernet a osm USB portů. Do nejlevnějších počítačů třetí generace zatím nedorazila a stejně tak tomu bude i v případě podpory pevných disků. Čipset nabízí podporu pro dvě zařízení připojená prostřednictvím SATA 2. Součástí čipsetu je i podpora pro paměťovou čtečku.

Ze zveřejněných prezentací je patrné, že po stránce výkonu bude VIA na kombinaci procesorů Atomu a nVidia Ionu stále ztrácet. Hůře to vypadá i se spotřebou energie, což může v případě odlehčených netbookových baterií působit komplikace. Netbooky VX900 by ale měly přijít s výrazně lepší cenou.


Netbook s plnohodnotnou klávesnicí
Odborníci už léta řeší, jak udělat počítače menší a přitom zachovat komfort jejich používání. Čas od času se tak objeví velmi odvážné návrhy, které se ne vždy uchytí v praxi. Notebook s druhým vysouvacím displejem již tady byl, nyní přichází koncepce s vysouvací klávesnicí. Nestojí za ní však žádný známý výrobce notebooků.

Koncept nového netbooku?

Za skládacím počítačem stojí společnost Yanko Design a toto řešení nabízí plnohodnotnou klávesnici s podsvětlením, kterou lze vtěsnat do malého netbooku. Má to ale háček. Ať již vypadají obrázky sebevíce realisticky, pořídit jej zatím nelze. Teprve se ukáže, zda lze něco podobného vyrábět.

Koncept nového netbooku?

Po hardwarové stránce není počítač stále dořešen. Přesto existuje velmi přesvědčivý návrh, podle kterého by jeho fyzické rozměry měly být 160x106x18mm. Promyšleno do detailů je také rozmístění portů a napájecího konektoru. Není však vůbec jasné, na jaké platformě by měl být založen a nejspíše se do něj nepodaří umístit ani pevný disk. Z obrázků lze identifikovat logo Windows Mobile, spíše se hovoří o tom, že výsledkem by měl být netbook.

Sluší se určitě poznamenat, že nápad se skládací klávesnicí touto formou není zcela originální. Již před mnoha lety se objevila obdobná koncepce u externích klávesnic pro PALM. Přesto v tomto pojetí se jedná o velmi působivou záležitost.

Koncept nového netbooku?

Není jasné, jak bude tento zajímavý projekt dále pokračovat. Koncepci by mohl koupit některý z výrobců netbooků, jelikož Yanko Design je určitě přímo vyrábět nebude. V opačném případě se také může ukázat, že je toto řešení příliš komplikované a nic podobného se vyrábět nebude.


Zdroje: Biostar, Dailytech, Hexus, HKEPC, RegHardware, TG Daily, VIA, Yanko Design & Xbitlabs

Autor:
 

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Megalomanský Star Citizen pod palbou kritiky. Množí se obavy, že nevyjde

Squadron 42

Ani vybraných 5 miliard korun nakonec nemusí autorům ambiciózního Star Citizena stačit. Podle magazínu Forbes už jen...

Vznik jednoho z nejzásadnějších rockových alb ohrožovala chytlavá videohra

The Cure (O2 arena, Praha, 22. října 2016)

Členové kapely The Cure museli při natáčení svého legendárního alba Disintegration zakázat ve studiu hraní vesmírného...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Další z rubriky

ANKETA: Už jste si nainstalovali Epic Store? A koupili jste si tam něco?

Epic Games Store

Příchod nového digitálního obchodu Epic Store vzbudil spoustu vášní. Nejvíce jsou samozřejmě slyšet hlasité nadávky,...

Legendární Game Boy slaví třicet let. Měli jste ho?

Game Boy

Přesně před třiceti lety vyšel v Japonsku herní handheld Game Boy od Nintenda. První várka byla okamžitě vyprodaná,...

Virtuální realita od legendárního studia Valve odhalena, cena je vysoká

Brýle pro virtuální realitu Valve Index

Mnozí příznivci čekali na brýle pro virtuální realitu od Valve jako na spasitele, který změní hraní her jako takových....

Najdete na iDNES.cz